S OSTem jsem se poprvé potkal před rokem, ale jeho práci jsem sledoval delší dobu. Spousta nožířů dělá svoje nože nahé, to znamená bez pouzdra. Jednak se na to necítí anebo nemají čas si hrát si kůží. Není zde moc lidí, kteří se specializují na tvorbu z kůže. Pokud ano, tak mají často vyhraněný styl
OST si rád hraje, pálí mu to a rád vymýšlí různé vychytávky.
Stačí mu jen naznačit, jaké je přání, a on už v hlavě zpracovává několik variant.
Slovo jednoduché pouzdro nemá rád.
Moje první návštěva u OSTa měla jasný cíl, podívat se na traperský set, který vytvořil se svým kamarádem Karlem (Letecdrak).
Než se uvařilo kafe, dostal jsem na hraní bednu výrobků. Opasky, pouzdra, kapsy, vše dělané z kůže a perfektně zpracované. Byl jsem v sedmém nebi. Je jasné, že jsem neodjel s prázdnou.
OSTrej:
První mi padl do oka nůž, který OST před nějakou dobou udělal.
Materiál N690 a ručka černá G10.
Nůž je velmi zajímavého a neokoukaného tvaru. Je plochý, příjemně sedí v ruce a je pekelně ostrej a řezivej.
Od toho má své jméno…OSTrej :-). Dutý výbrus dělá své, řezaný materiál před ním doslova utíká.
OST plánoval tuhle kudlu do kuchyně, tedy přesněji do táborové kuchyně. Ale dle jeho slov, nepřekonal F1 a H1 od Fallknivenu a tak skončil v šuplíku. Nůž jsem samozřejmě používal jak v táborové, tak i domácí kuchyni. Nejedno grilování odmakal OSTrej sám, protože se okolní kuchyňské nože krčily hanbou v koutě. Maso a zelenina mu jdou dobře, mrkev, celer ani cibule se při krájení nerozlamuje.
Kosti zvládá s lehkým lupnutím. Při porcování kuřete jsem ocenil tvar čepele, skvěle se s ní odřezávala kůže a obratná špička skoro sama klouzala po kosti a odřezávala maso.
Nebyl bych to já, kdybych nezkusil i nějaké to štípání.
Váha a zpracování nože jsou proti nějakému brutálnímu zacházení. Ale seknout pár prutů na buřty a naštípat třísky z polínka není pro tenhle nůž žádný problém.
Tepelné zpracování je vynikající, nikde žádné zoubky, ostří zůstává dlouho jedovaté. Samotnou kapitolu tvoří pouzdro.
To je asi největší pecka na tomhle noži. Na pouzdře není ani kousek kůže navíc, jednoduché, bytelné a velice vychytané pouzdro. Našité průvlaky dovolují nosit nůž na několik způsobů.
Nejvíc jsem jej nosil ručkou dolů, tento způsob umožňuje rychlé tasení nože, i když mám delší mikinu nebo bundu. OSTrej se stal oblíbeným nožem do města. Nůž po zasunutí do pouzdra drží sám o sobě díky prohnutému tvaru. Pro větší jistotu lze zajistit drukem. Při práci mi pomáhal, zvládal spousty kartonů a sem tam i štípnul nějaké prkno nebo lať. Tahle kudla se neztratí v lese ani ve městě. Gentleman každým coulem.
Pouzdro na Alox a firesteel:
Další pouzdro, které jsem si odvezl, byl malý futrálek na zavírací nůž.
Na místě jsem do něj zkusil dát Victorinox Alox a firesteel.
U téhle sestavy jsem zůstal. Je to dokonalá kombinace. Řekl bych, že je to hotový survival set. Pouzdro je zajímavě řešené, zadní strana je spolu se závěsem z jednoho kusu kůže, přední klopa uzavíratelná na druk.
Průvlak je tak akorát, projde jím i
vojenský opasek. Tohle pouzdro rád nosím na opasku kdykoli jdu ven. V jednom malém pouzdře mám vše, co potřebuji. Pouzdro je skladné, na opasku ani není cítit.
Pouzdro na buřtkudlu:
Tohle pouzdro bylo jako druhé k noži OSTrej.
Protože je tento nůž dost plochý, byla do tohoto pouzdra všita kožená vložka, aby tam nůž pevně držel. V té době jsem daroval kamarádovi ke 40tinám jednu buřtkudlu od Blacka. Pouzdro jsem spíchnul takové provizorní. Ale když jsem doma zkusil zasunout Blackův nůž do OSTova pouzdra, bylo rozhodnuto.
Nůž tam šel trochu ztuha, ale délka byla akorát. Vypáral jsem koženou vložku a nůž tam zajel, jakoby bylo pouzdro děláno přímo na něj.
Můj kamarád si tento nůž i pouzdro šetří a tak oba dva vypadají jako by právě sjely z výrobního pásu. Je s pouzdrem velice spokojen a při předání si ho dlouho prohlížel a žasnul nad precizností.
Ještě přidám slova mého kamaráda, když to pouzdro viděl poprvé, cituji: ,,Mi sereš, do teď jsem si myslel, že jsem docela šikovnej, asi zahodím ruce.ˮ A to ještě nebyl konec. Od té doby se zajímá o každé Mistrovo pouzdro a žasne nad precizností.
Pouzdro na Parang:
Parang je skvělej sekáč, který dlouho používám, ale nosil jsem ho uvnitř batohu v kartonovém pouzdru. Slovo dalo slovo a OST se ujal úkolu ušít jednoduché pouzdro na Parang od Blacka.
Prakticky používám dva velké sekáče a to Kukri a Parang. Kukri jsem párkrát nosil na vojenském opasku, ale spíš ho nosím na šňůře. Takhle jsem si představoval, že budu nosit Parang. Ost to vše vyřešil mazaně. Pouzdro má našitý průvlak na opasek, ale zároveň tento průvlak slouží jako držák kovového kroužku, na kterém je provlečený kožený řemínek.
Řemínek má délku 70 cm a šířku 2,5 cm nezařezává se do ramen, naopak pěkně rozkládá váhu Parangu a nošení je tak velice příjemné. Vše mám nastavené tak, že můžu mít na batohu zapnutý bederní pás a pouzdro i nůž je přístupný. Stačí jen chytit Parang za konec ručky a naklonit dopředu, pouzdro se celé na kroužku otočí a pak stačí jen druhou rukou přidržet konec pouzdra a sekáč jemným tahem dostat ven. Proti vypadnutí je Parang jištěný proužkem kůže a kolíkem.
Jenže díky důmyslnému vnitřnímu třecímu mechanismu nehrozí, že by nůž vypadl, ani když není zajištěn páskem. Uvnitř pouzdra je v jednom místě našitý pruh kůže, do kterého se čepel Parangu zařízne a díky svému tvaru nevyjede. Parang se dá vytáhnout, jen když je vytahován z pouzdra souběžně s nejdelší (zadní) hranou pouzdra. Stačí o pár mm uhnout a čepel se zasekne. Pouzdro je opravdu jednoduché, ale vymakané a praktické.
Pouzdro na buřtkudlu 2:
Tenhle nůž je do dvojky k Parangu. Pouzdro má proto stejnou barvu a styl.
Jak je u OSTa zvykem, má toto pouzdro promyšlený systém zavěšení. Dá se nosit na opasku vodorovně nebo svisle, ale v úrovni opasku.
Další možnost je svisle a posazené o cca 10 cm níž, než je opasek. Tuto možnost často využívám při zapnutém bederním pásu na batohu. Přechod mezi závěsem na opasek a samotným pouzdrem je napojen na kovový kroužek. Takže horní část pevně drží na opasku, ale pouzdro se může pohybovat podle potřeby. Toto je výhodné, pokud potřebuji vytáhnout nůž, když klečím. Pouzdro je universální, mám ještě dva podobné nože, které do něj pasují. Dále se dá pouzdro odpojit od nosného systému, a ten pak použít na jiné pouzdro, které by bylo uděláno stejným stylem.
Vše je do detailu promyšlené a pečlivě propracované.
Multifunkční pouzdro na MODifikaci:
Survival nůž od Ládese.
Plán byl jednoduchý, kožené pouzdro, kapsa na KPZ a tunel na firesteel. Sice se nám fantazie trochu rozjela, ale OST si se vším poradil a doplnil pouzdro několika originálními nápady.
Je zde nejen několik možností uchycení na opasek nebo nošení přes rameno, ale i variabilní nastavení kapsy, která se celá dá odepnout a přidat třeba na opasek.
Výplet pružným lankem nabízí spoustu možností uchycení nákladu.
Snížený závěs, který nevadí ani bederáku, ani vestě. Kolem stehna se dá pouzdro upevnit pomocí pružného lanka, pouzdro tak zůstává na svém místě při jakémkoli pohybu.
Tomu napomáhá originálně řešený kloub, který je celý z kůže.
Tunel na firesteel není, ten se nakonec schovává v polotovaru PET, který je zasunutý do pružného lanka a plní funkci KPZ.
Pomocí šroubováku anebo mince se dá celý nosný systém odepnout, po stranách pouzdra jsou průvleky na padákovou šňůru.
Tímto způsobem se dá celé pouzdro nosit skryté pod bundou, buďto na zádech, na břiše nebo pod paží. Samotnou kapsu jsem nakonec použil samostatně, stejně tak i koženou destičku, na které byla kapsa přichycena.
Pouzdro s příslušenstvím bych nazval uměleckým dílem.
Kapsa obsahující soupravu na údržbu nožů:
Pod tímhle dlouhým názvem se ukrývá destička a kapsa, která byla původně určena na pouzdro na MOD. Destičku jsem použil jako základ na držák větrovky.
Zní to divně, ale je to zajímavé řešení pokud nechci tahat batoh. Větrovka je malá, lehká a drží jen pružným výpletem. Po odepnutí větrovky nezabírá destička na opasku skoro žádné místo a místo větrovky se dá připnout třeba lahev Sigg 0,3 l.
Kapsu jsem využil jako obal na několik keramických brousků, naolejovaný hadřík a kousek ocelové vaty na údržbu nožů v terénu. Kapsa má průvleky, díky kterým se dá nosit jak vodorovně, tak i svisle. Dá se i připnout na batoh. Při rozebrání a roztažení se dá kožený pásek použít na obtažení ostří.
Pouzdro na Teploměr:
Toto pouzdro je celkem jednoduché, vychází z originálu, který používali za druhé války agenti na podobné nástroje.
Protože mne tyto zbraně i historie velice zajímají, nechal jsem si tuto jehlu udělat u Ládese.
OST zde neměl moc šanci využít svůj improvizační a tvůrčí cit. Musel se držet originálního zadání. Třeba příště :-). Pouzdro má průvlak na řemínek a tak lze připnout na stehno, lýtko nebo botu.
Také lze řemínek vyndat a celé pouzdro zasunout do tunelu u kapsy na kalhotech vz. 95 anebo na starších výsadkových maskáčích vz. 80, kde je skvělá kapsa určená na nůž, která celé pouzdro ukryje.
Opasek:
Další z výrobků od OSTa jsou opasky, jeden mám delší dobu a jedná se o vylepšený kožený vševojskový opasek.
Kovovou sponu jsem měl, a OST dodal opasek. Ten je proti originálu udělaný z lepší, pevnější a silnější kůže. Celkové zpracování je o cca 200 % lepší než u armádního orignálu. Nevytahuje se a má krásnou barvu, která postupně získává tu správnou patinu.
Tato verze opasku je moc pěkná a budí všude pozornost.
KPZ:
Toto pouzdro je vlastně velká KPZ na běžné tábornické potřeby.
Můžu je samozřejmě nosit volně v kapse, ale už mě nebaví je stále kontrolovat, že tam jsou a přendavat do jiných kalhot. Tohle pouzdro už měl OST hotové a já jsem se ho jen ujal. Je v maskování Ropák, to je jedna z možností barevných úprav, které OST dokáže na kožené výrobky udělat.
Pouzdro se dá rychle odepnout a připnout třeba na batoh anebo zavěsit na krk. Mám zde víceželízkový Victorinox Survival, teploměr s kompasem, magnesium, firesteel, baterku, drát, paracord a drobnosti na lov ryb.
Není to KPZ v pravém slova smyslu, tohle jsou věci, které při pobytu v přírodě často používám a mám je tímto pěkně pohromadě. Zatímco KPZ je nedotknutelná a otevírá se jen v případě nouze.
Závěr:
Jak vidíte na fotkách a videích, jsou pouzdra od OSTa perfektně zpracovaná a na každém pouzdru jsou použity šikovné vychytávky. Je vidět, že tvůrce u práce přemýšlí a sám chodí často ven do přírody.
Takže tyto vychytávky sám testuje a to je podle mě nejlepší. Osobní zkušenost zakomponovaná do krásného díla.
Mám u OSTa objednaný ještě ropák opasek s klasickou sponou a někdy na konci prázdnin mu pošlu nové damaškové bowie, tak jsem zvědav, čím mě OST překvapí.
Doufám, že tahle recenze pomůže lidem, kteří nemají na svůj nůž pouzdro při rozhodování.
Doufám že bude mít OST spousty nápadů a že bude i nadále tvořit super pouzdra.
Na závěr ještě jedno bojové heslo:
,,Když máš nahejch kudel dost, pomůže Ti strejda OST.ˮ
Ahoj jaký je kontakt na OSTa?
Našel jsem tento web: http://noze-ost.webnode.cz/