V dnešním článku se podíváme na způsob, jak vytěžit z přírodních materiálů pomocníka na rozdělávání ohně.

Využiju padlého buku, který je na některých místech zasažen dřevokaznou houbou a hnilobou.

O výrobě práchna z bavlny ví asi každý. Vezmete bavlněnou, lněnou nebo konopnou látku. Zavřete do krabičky s malou dírkou na vrchu. Dáte na zdroj tepla a čekáte. Po chvilce se z otvoru začne kouřit. To se materiál uvnitř vypaluje bez přístupu vzduchu a vzniká práchno. To pak velice snadno chytá jiskru od ocílky a pazourku.

Pokud však chcete používat ryze přírodní materiály, tak máte na výběr mnoho variant.

Traviny, houby, dřeviny atd. Manipulace s takto upravenými práchny je o hodně horší než s práchnem z bavlny. Jsou křehčí a rozpadají se. 

Dnes se mrkneme na dvě možnosti z mnoha. Dřevokaznou houbu a ztrouchnivělé dřevo.

Kde to najít a jak sebrat ☺.

Staré a shnilé stromy poznáte už na dálku, můžou být padlé, vyvrácené nebo ještě stojící.

V jejich blízkosti budete mít možnost najít shnilé dřevo. Pokud budete mít štěstí, najdete i dřevokaznou houbu.

Nemyslím tím troudnatec, tedy choroš, nebo jeho plodnici. Ten si nechám na další článek a jinou úpravu.

Řeč je o  houbě, která žere strom zevnitř. Dá se ze stromu sloupávat ve velkých kusech. Ztrouchnivělé dřevo pak bude většinou ležet opodál.

Dřevokazná houba

Pláty houby stačí sloupat. Jde to snadno.

Doma pak usušit. Po osušení nacpat do plechovky a vypálit.

Vypálená houba bude lehounká. Bude se drobit a je potřeba manipulovat opatrně. V prstech se rozpadá, ale dá se s ní pracovat. Lepší je asi nechat v krabičce a tam hodit jiskru. Zní to jednoduše, ale chce to cvik.

Ztrouchnivělé dřevo

Doporučuji brát jen to dřevo, které se úplně nerozpadá.

Zlatá střední cesta. Musí být měkké a vláčné. Bude plné vlhkosti, někdy přímo nacucané vodou. Tu je potřeba vymačkat. Urychluje to následné vysoušení.

Po vysušení bude dřevo lehké a bude se rozpadat. Už takhle se dá na rozdělání ohně použít, ale je lepší ho vypálit jako houbu před ním. Manipulace s vypáleným shnilým dřevem je podobná jako s houbou. Lepší je to nechat v krabičce a hodit jiskru tam.

Obě dvě varianty jsou dobré jak na křesání, tak i na použití s lupou a slunečním světlem. Funguje to skvěle a je to stoprocentně přírodní.

Osobně mám raději práchno z bavlněné látky. Lépe se s ním manipuluje a leccos odpustí.

Pokud už se Vám podaří vykřesanou jiskru hodit na práchno, pak stačí přenést do hnízda (tráva, nebo hoblinky apod.) a rozfoukat oheň.  Rád tohle používám na kurzech na trénink rozfoukávání ohně.

Z této výpravy mám ještě nasbírané kusy choroše Troudnatce kopytovitého. O jeho úpravě a použití si můžete přečíst v jednom z dalších článků. 

Hezký den přeje Kraken 

Sdílet

Zanechat komentář