Určitě jste již někdy slyšeli, že oheň lze rozdělat křesáním (třením) pomocí kusu železa (ocilky) a kamenu (pazourku, křemene), tento způsob rozdělání ohně je velice rozšířený a starý. Jenže k tomu právě potřebujeme nějaký troud, do kterého přeneseme jiskru, která nám vznikne škrtnutím ocilky o kámen.
Je více možností z čeho se dá troud vyrobit:
- Práchno (zuhelnatělé textil z přírodních materiálů, bavlna, konopí)
- Houba (Troudnatec kopitovitý, je víceletá nejedlá dřevokazná houba z čeledi chorošovitých. Používají se vysušené a vyklepané staré plodnice)
- Knot ( z rostlinných vláken)
- Chmýří
- Trouchnivé dřevo
- Uschlý mech
- Jemná suchá tráva
- Usušené lýko ze stromů
My se v dnešním návodu (článku) budeme zajímat jen o výrobu PRÁCHNA. Je to nejlepší troud ze všech vyjmenovaných možností. Je to tedy zuhelnatělý textil, který je vyrobený z přírodních materiálů (bavlna, konopí). Tímto způsobem jde oheň rozdělat asi nejsnadněji, troud totiž velice rychle chytne jiskru a pak už je velice jednoduché ho rozfoukat. Takto vyrobený troud je dobré nosit v nějaké krabičce aby nedošlo k navlhnutí.
VĚCI K VÝROBĚ POTŘEBNÉ
- PŘÍRODNÍ TEXTIL
- PLECHOVÁ KRABIČKA
- NŮŽKY
- TUŽKA (LIHOVKA)
- OHEŇ
VÝROBA
Nejprve si rozděláme oheň, potřebujeme, aby vevnitř bylo hodně žhavých uhlíků. Vezmeme si přírodní textil a plechovou krabičku a obkreslíme si její tvar. Je dobré mít krabičku zcela naplněnou textilem až k jejímu uzávěru, aby v krabičce bylo co nejméně vzduchu.
Když už máme dostatek nastříhané látky tak si ji naskládáme na sebe a vložíme do krabičky.
Pokud máte moc těsnou krabičku, je dobré si do ní udělat dírku, aby vznikající plyny mohly utíkat ven. Kdyby jste to neudělali
mohlo by se Vám stát, že by se plyny nahromáždily uvnitř krabičky a víčko by Vám vylétlo a práchno by Vám shořelo.
Plechovku dejte do ohně pokud možno tak co nejvíce do žhavých uhlíků a celou ji zahrňte. Cca za 45 – 60 minut by mělo být práchno hotové a zuhelnatělé. Záleží na tom kolik jste ho do krabičky vložili. Pokud práchno není zcela černé a zuhelnatělé, nebude Vám dobře chytat jiskru a je nepoužitelné.
Je dobré si práchno uschovat v pevné krabičce, protože je velice křehké a náchylné na vlhkost.
KŘESACÍ SOUPRAVA
- OCILKA
- KÁMEN (KŘEMEN, PAZOUREK)
- PYTLÍČEK
- TROUD
Doufám, že Vám tento stručný a jednoduchý návod bude stačit a také se rozhodnete pro výrobu. Pokud by Vám něco nebylo jasné stačí napsat. Budeme rádi také za jakékoliv připomínky a další nápady. V příštím návodu se budeme věnovat výrobě jednoho z dalších možností troudu. Pokud chcete začít trénovat ocílku s pazourkem můžete zakoupit v BUSHCRAFTshopu.
Autor: Tomáš Böser
Mi se osvědčili obyčejne babské tampony. Je to čistá bavlna a pokud je rozcupujete,chytají perfektně a hoří dostatečně dlouho a silně aby mohli chytnout dřívka a založil se oheň.
Radku, rozhodně pochvala.
Jako praktík vidím možnosti dvě ( obě vyzkoušené ):
– vyrábět práchno,nebo jiný troud, uchovat ho, rozfoukávat, nebo
– odříznout díl tamponu (jako salam), křísnout steelem a topit.
Bavlna, zvlášť v komprimované formě ,je skvělá a pokud je, dám jí přednost.
Až přejdeme na čistý život v lesích (…),je dobré vlastnit čočku a umět troud.
Tampóny jsem většinou používal v zimě když nikde nebyla bříza na rozdělání ohně pomocí Firesteelu, díky za typ. Musím to vyzkoušet s křesadlem:-)
já používám vatu obvazovou surovou
taky funguje ten bílej bordel co padá z topolů a chmíří z orobnice („doutníky“)
kámoš taky přepaloval v plechovce bedlu nebo nějakou trávu ale ta se rozpadne na prach
Ahoj, k té výrobě… Záleží nějak velikost krabičky na době, po kterou to má být v uhlících? Vadí, když to tam zůstane dýl? Je možný to v průběhu kontrolovat – tedy otevřít, zjistit že ještě není hotovo a dát to tam zpět? Díky
Já dneska vyráběl práchno v krabičce poprvé, a nemusí se to otevírat. Stačí sledovat dírku v krabičce a když přestane kouřit, je hotovo. Když je to tam dýl, nic se, myslím, nezkazí. Pak jsem to nechal chvilku vychladit a bylo hotovo. Nejspíš čím víc látky, tím delší dobu to bude trvat. Prostě dokud nepřestane čoudit. Hrozně jsem se leknul, když mi ten kouř začal hořet, ale je to normální.
Doufám, že jsem pomohl 🙂
Zdravím. Chtěl bych se zeptat, zda by šlo práchno připravit i v domacich podmínkách, třeba v troubě???
Pro Majky :
domácí výroba se nedoporučuje, pokud ještě nebydlíte v zemljance ..
Po čas karbonizace uniká dost kouře ( hořlavého), který by velmi ochotně vsákl do všeho vybavení.
Po vyhoření plynů a odstavení z uhlíků doporučuji dirku ucpat kolíčkem a pm. chladit , aby vlivem kyslíku nedošlo k samovznícení a vyhoření produktu.
Ahoj, dnes jsem prvně vyráběl práchno z plátěných kalhot (100% bavlna). Jiskru (z firesteelu) chytá skvěle, ale když ho zkouším přiložit na pazourek, tak než vykřešu jiskru, tak se mi práchno v ruce rozpadne. Při výrobě mi to 2x začalo v krabičce, podle plamene co z ní šel, hořet. dobromady tak 20s. je to tím, že jsem ho připálil? nebo jsem zvolil moc slabou výchozí tkaninu? nebo je prostě jen opravu tak křehké a já mam volšový pazoury? díky za radu