Kterou cestou??
Vzal jsem si s sebou Švedský armádní batoh M39, jsem s ním docela spokojený. Mám rád retro věci a navíc tento batoh je funkčně dobře řešený. Měl jsem to štěstí, že když jsem ho kupoval byl jako nový. Jediné co jsem musel udělat tak naimpregnovat včelím voskem kožené popruhy. Deku používám také armádní, sice trošku kouše, ale dá se na to rychle zvyknout a tím že je z vlny tak je v ní teplo.
Sem tam se našla i nějaká houba, tentokrát jsem je nebral. Jinak si je rád připravím na pánvičce hned v lese.
A nemohl jsem samozřejmě zapomenout na nějaké ostré kamarády. Tentokrát padla volba na velký pevný nůž Tracker Tom Brown, který jsem nechal předělat, kdo tento nůž zná tak si určitě povšimnul, že má změněný vybrus na konvex. Druhým pevným nožem je Tulák od nožíře Bulise, nůž je kovaný a opravdu jedovatě broušený, mám ho moc rád a pouzdro jsem si k němu šil sám. Trošku jsem se nechal unést stylem nože a tak jsem pouzdro ještě navíc potáhl surovou kůži z divočáka. Vždy nosím jako zálohu zavírák. Bökera mám chvíli, ale zatím ho ještě žádný jiný nůž z mé kapsy nedostal. Perfektně sedne v ruce a má i dobrý tvar čepele. Nůž se přesně jmenuje Böker Titan Defender.
Topse beru z jednoho prostého důvodu, je to těžký pracovní nůž a vždy se s ním dá připravit dřevo na oheň. Tady jsem pro ukázku přesekal kulatinu. Nůž je vyvážen na předek a do seku jde výborně. Pilka, která je vidět na hřbetu, je dle mého názoru spíše desingová záležitost. Jediné na co jsem ji užitečně dokázal využít bylo když jsem dělal přesnou širokou drážku na výrobu pastí.
Všude jsem potkával nádherné muchomůrky.
Dost často používám tyto taktické rukavice od firmy Condor jsou mi pohodlné a z dobrých materiálu jako kůže a kevlar, ten se ukrývá v rukavicích kde slouží k ochraně kloubů, lze jej vyjmout, zvykl jsem si na ně a při jakékoli manipulaci s nožem je mám na rukou. Je to dobrá ochrana proti pořezání, nebo při použití tlouku např. nehrozí zadření třísky. A v neposlední řadě nemáte špinavé ruce při nepřízni počasí. Nůž v rukavicích neklouže a já jsem si s ním jistý při práci.
Tops je vhodný na výrobu drobného podpalovače díky jeho zubu.
Při batoningu se mi dřevo štípalo po kouskách, dřevo bylo hodně suché.
Co jsem si opravdu hodně oblíbil je dřívkový vařič. Nosím ho v poslední době skoro všude. Voda je za chvíli uvařená a tak lze horní mřížku oddělat a můžeme si opéct špekáček.
Když už se mi vaří voda na kafe tak je čas si nachystat dýmku, tahle je od mistra Jirsy.
Většinou si beru Kuksu od Kupiky, ale tentokrát jsem zvolil skládací hrnek ze Švédska od firmy Wildo. Lžíci s vidličkou jsem si nechal vyrobit u člověka, kterého si moc vážím a líbí se mi jeho styl. Možná ho někdo zná a jeho styl pozná, pokud ne tak Vás nebudu napínat je od mistra Hloha.
Když už jsem dostal takovou krásnou sadu, tak jsem na ni musel ušít pouzdro.
Novinkou na mých toulkách přírodou byla tato svítilna. Musím říct, že mě mile překvapila. Nabíjecí svítilna Fenix UC40 Basic nabízí výborný světelný tok až 420 lumenů (ANSI) a dosvit 155 metrů. Napájení zajišťuje interní lithium-iontová baterie ARB-L1S, která se nabíjí přímo ve svítilně. K nabíjení se používá micro USB port v koncovce svítilny, který lze připojit k USB portu počítače.Fenix UC40 disponuje celkem pěti režimy osvětlení (včetně stroboskopu) s výdrží až 130 hodin. Zapnutí i přepínání režimů se provádí tlačítkem ergonomicky umístěným na boku. Svítilna je napájena digitálně kontrolovaným konstantním proudem pro zaručení stálého světelného výkonu i během vybíjení akumulátoru. V případě, že je akumulátor téměř vybitý, rozbliká se signalizační dioda v koncovce svítilny.
Nemám rád hmyz a tak většinou jsem na něj vyzbrojený. Používám BENS MAX Tick & Insect repelent obsahuje maximální množství DEET, vhodné pro použití v oblastech s vysokou koncentrací hmyzu. Je možné ho použít v kombinaci s jiným repelentam na kůži a docílit tím ideální ochranu aniž by se snížila účinost. Bens ® 100 MAX poskytuje až 10 hodin ochrany proti klíšťatům a hmyzu, které mohou přenášet západní nilský virus (WNV), lymskou boreliozu, malárii, klíšťovou encefalitidu (EEE), a další infekční onemocnění. Malý přenosný repelent, díky velikost je snadno přenosný, a zároveň poskytuje dostatek repelentu na několika denní pobyt v přírodě.
Zásadně nikam nechodím bez svoji lékárničky. Mám ji už nějaký ten rok a tak jsem si ji přizpůsobil dle svých požadavků. Kromě zdravotnického materiálu v ní mám Firesteel (Exotac NANO STRICKER), malý zavírací nůž Wenger, propisku, lihový fix, keramický brousek Belsky, píštalku.
Používám GPS navigaci Garmin Dakota 10, zatím jsem s ní neměl žádné problémy.
Voda se mi většinou nechce tahat v batohu a tak když vím, že půjdu kolem potoků tak si s sebou vždy beru vodní filtr Sawyer SP129.
Autor: Tomáš Böser
Skvělý článek, díky za něj. Kde se dá prosím sehnat dřívkáč? 🙂
Děkuji, dřívkáč bude možné zakoupit u nas na http://www.bushcraftshop.cz. Již jsou naskladněné a tento týden půjdou do naší nabídky. Cena bude 590 Kč.
Pouze pěkná REKLAMA !!! 🙁
Vcěm reklama?? Já sám používám filtr na vodu a používám Sawyer protože je pro mě nejlepší a proto ho také prodáváme. Stojím si za jeho kvalitou. Nevidím problém v tom používat věci, které jsou prověřené a kvalitní.
Hezky clanek a hlavne fotky.
Moc se mi libi retro GPS navigace od Garminu :-)))