V dnešním článku Vám ukážu několik nádob na vaření. Nádob, které jsem za těch 30 let vaření v přírodě zkusil, bylo mnoho.
Některé rád používám dodnes a jiné jsem už před lety zavrhnul.
Poprvé jsem si udělal houbovku v kotlíku, který jsem našel u babi na půdě, psal se asi na rok 1985 🙂
Klasický hliníkový kotlík s objemem necelé 3 litry s víčkem, které slouží i jako pánvička. Nějaký čas jsem ho nosil na usárně ale pak jsem stejně přešel na menší ešus. Sice jsem si vždy rád vařil, ale kotlík je pro jednu osobu moc velký.
Trojdílný ešus ČSLA, zase hliník 🙂
S ešusem jsem si užil několik hezkých let. Je praktický, nezničitelný, a když si nedáte pozor, tak si vše velice rychle spálíte. Objem je přiměřený a na servírování jídla vojákům v poli je to ideální. Pokud vaříte jen ve velkém ešusu je vše ok. Avšak ouško na menším ešusu svádí k použití i tohoto ešusu na vaření. Potíž je, že menší ešus se skládá do toho většího a tím pádem si dovnitř zanesete saze. Další problém je použití víčka ešusu jako pánvičky. Víčko nemá držátko, takže se musí experimentovat. Jak jsem říkal vše je hliníkové a při použití na ohni se na ešusu vytvoří velká a těžce odstranitelná vrstva sazí. Vím, že se vyrábí i ešus v celonerezovém provedení, ale ten jsem si nikdy nepořídil. Šel jsem jiným směrem.
Psal se rok 1990, když jsem na tyhle věci natrefil u kluků na čundru. Ano, tohle bylo ono! Váhu jsem neřešil. Praktické, pevné a líp se to po vaření čistilo pískem v potoce. Po menším hledání jsem objevil pěknou pánvičku a pitítko z roku 1945, které používám je dodnes. Na pánvičce se jídlo méně připaluje než na hliníku, jen většinou nenosím celý set. Beru jen pánev a servírovací víčko nechávám doma. V kombinaci s pitítkem je to ideální společník. S touhle sadou jsem přežil i vojnu a liboval si s US nádobím, zatímco ostatní se trápili s českým alu ešusem.
V roce 96 jsem v armyshopu našel švédskou jídelní soupravu s lihovým vařičem. Objem ideální na vaření velké polévky nebo kotle čaje. Víčko neboli pánev má sklopné držátko, které se dá prodloužit klackem. Souprava obsahuje i závětří, to jsem si upravil na dřívkáč a používám celou sadu jako komplet na vaření v ohni.
Jeden čas jsem hodně času trávil po výletech s dětma a většina noclehů byla v kempech. Pořídil jsem si nerezovou sadu od firmy Var. Zpracování perfektní, při vaření na vařiči ideální. Ani jedna z nádob tohoto setu však nemá držadla. Vše se musí obsluhovat speciálními kleštěmi. Při vaření na vařiči ok, ale na ohni už je vyndavání kleštěma neohrabané.
Vařil jsem čím dál víc čaje a melty a už mne nebavilo složitě vodu přelévat z ešusu. Konvička od Primusu a caffepress byl dobrý nápad. Litr čaje v konvičce a litr melty bez sedliny za pár minut – to je paráda 🙂
Do presscaffe se vejde 250ka bomba a do konvičky 100ka bomba. Tohle nádobí moc nepoužívám na ohni, hliník je tenký a nánosy sazí se špatně odstraňují. Při použití hrubé síly hrozí poškrabání povrchu, také není vhodné mýt v myčce. K sestavě jsem si přikoupil i velký hrnec na vaření.
Tyhle alu nádoby mají z boku dvě sklopná víčka a použití na ohni je značně omezené.
Při sledování pořadů, kde účinkuje Ray Mears, jsem si řekl, že tu Zebru zkusím. Ihned, jak dorazila, jsem byl překvapen zpracováním.
Poctivé, perfektní a masivní. Není to nic pro gramaře. Ale s touhle sadou můžete vařit na ohni roky a síla nerezu vám odpustí i nějakou tu chybu. Při čištění vždy používám hrubou sílu – písek, bahno a popel. Nerez drží. 🙂
Doma pak vše vezmu drátěnkou a následně dám do myčky. Zebra po pár letech je stále jako nová. 🙂 Jako nová 🙂
Sada se skládá z velké nádoby s ouškem na zavěšení nad oheň. Menší nádobu, která nemá žádné ouško, používám jako servírovací misku nebo pánev. A víčko, které má skryté ouško a dá se použít jako pánvička. Obrovskou výhodou je, že se dovnitř schová 250ka bomba a vařič.
Zebru používám nejvíc a zatím u mne nemá konkurenci.
Aby povídání bylo úplné, zmíním se o hranatém skládacím ešusu francouzské armády z roku 1956. Ten používám na vojenské akce a vejde se mi do boční kapsy u taktické vesty. Je vyroben z hliníku a skládá se za tří dílů – hlavního ešusu, menšího ešusu a víčka. Oba dva ešusy mají držadla, ale víčko nikoliv, takže se dá využít jen jako servírovací miska.
Švédský ešus od firmy Wildo který je plastový a nedá se na něm vařit. Používám ho na přenášení balíčků s kořením, ořechů a na servírování, pokud je nás u stolu víc 🙂 V kombinaci se skládacím hrnečkem nesmí chybět při žádné výpravě.
Poslední je ešus od firmy Light My Fire, který je také z plastu. Sada obsahuje ešus, víčko, lžičko-nožo-vidličku, prkénko na krájení spojené s cedníkem a dvě nádobky. Ešus je dobrý jak na servírování, tak i na přenášení třeba nakrájené zeleniny nebo ovoce.
Poslední dva ešusy mám jako doplněk, který skoro nic neváží, zabere málo místa a je praktickám pomocníkem do kempu.
Na vaření jídla v přírodě existuje mnoho nádob, konviček, pánviček nebo kotlíků. Každý má možnost zkusit co jemu a jeho potřebám nejlépe vyhovuje. V lepším případě si najdete jeden set a ten budete používat. V tom horším budete mít doma slušnou sbírku. 🙂
Hezký den přeje Kraken
To malé struhadlo je super 😀
Trojdílný ešus sem používal přesně jak popisuješ.Velkej na oheň, malej jako servírovací a pomocná nádoba, později na plynovej vařič když sem se na něj zmoh 🙂 Při vaření ve velkém se poklička dávala vzhůru nohama a na manipulaci sem někde okoukal upravenou hliníkovou lžíci – naohejbanej konec rukojeti.Můžu tuhle vychytávku nafotit a poslat. Jinak hezká sbírka nádobí 🙂
Ahoj jestli někdo máte přebytečný lihový vařič VAŘÍK.
Neprodal by ste mi ho někdo pls???
Dal bych za něj tak 80-130Kč
Tak pište mi na mail!!!
Venco pošli mi nafocenou naohýbanou lžící ok díky tulák
tulák teplice r.soptik@o2active.cz
Je vidět, že vám chybí vojna. Tam jsme měli všichni lžíci s ohnutým koncem lžíce a říkalo se tomu bagr. Nosila se stále u sebe, snad jen s výjimkou vycházky. Nikdy jsme nemuseli používat příbor. I na mazání chleba se používal bagr. Každý ještě nosil při sobě skládací otvírák na konzervy a pivo který se fasoval. Tehdy stál 5 Kčs a teď 60 Kč.
Jak Vás napadlo, že mne chybí vojna? Na vojně jsem byl a cpal se bagrem. Nechápu ten komentář. 🙁 Kraken
Dobrý den, prosím co je to za plachu (u fotky se Zebrou) jak z ní máte ten jehlanový přístřešek? Děkuji.