Pokud Vás nadpis rozhodil, tak dál už prosím nečtěte.
Toto je však oblíbené téma u všech táborových ohňů. Každý má jinou metodu a i výsledek je rozdílný. Někdo to vezme lopuchem, na kterém seděla beruška a jiný smrkovou větvičkou.
Poslední víkendový pobyt v lese s partou mne nakopnul k napsání tohoto článku. Už dlouho jsem nad tímto tématem váhal a dělal různé pokusy. Tak tady je pár poznatků.
Mech, tráva a listí
Každý to zná a určitě i někdy použil. Ani jedno není ono, i když poslední možnost zní nejlépe. Je však potřeba si uvědomit, že né každé lupeno je vhodné. Některé mají chloupky a ostny a uživatel se tak může nepříjemně poranit. Také larvy usazené na spodní straně listu, které se tímto mohou zanést kamsi, nezní zrovna lákavě. Takže tuhle variantu použijte jen a pouze v nouzi.
Voda
Jo to už zní lépe, sednu a vykonám potřebu. Pak se opláchnu vodou, ale….
Vykonávat potřebu v blízkosti vody je blbost, stejně tak jako mytí mýdlem nebo čištění zubů v potoce. Kdo tohle provozuje tak je podle mého názoru sobecký ….
Může tak znečistit vodu těm, kdo si jí chtějí nabrat dole po proudu.
Takže tahle varianta také ne.
Kapesníčky a toaletní papír
Klasika, tuhle variantu využívá mraky lidí. Problém však nastává, pokud se použitý papír nebo ubrousek dostatečně nezakryje. Odhozený ubrousek se může rozkládat klidně i dva měsíce.
Druhý problém nastane při dešti a vlhku. Papír se zvláční, poruší a utírání stojí za h… za prd 🙂
Je potřeba udržovat toaletní papír v suchu, jinak je nepoužitelný.
Noviny a časopisy
Časopis je sice z odolnějšího papíru, ale klouže a nesaje. Takže je k ničemu. Noviny jsou na tom lépe a některé články v novinách jsou dobré jen na tuhle jednu věc. Na použití po.
U novin a časopisů je to podobné jako u jiného papíru. Rozklad je dlouhý. Noviny cca 2 měsíce, ale časopis i 4 měsíce. Pokud se vše zahrabe, tak se vše urychlí.
Vlhčené ubrousky
Skvělá varianta, která má však svoje ale.
Ubrousky jsou těžké, a jak jsou vlhčené tak se člověk nemůže utřít do sucha. Také látky, kterými jsou napuštěné, nejsou zrovna nejzdravější. O tomto problému jsem četl mraky článků, než se narodily děti. Takže pozor. Také je potřeba vybrat ty správné, protože některé vlhčené ubrousky jsou vyrobené z papíru a často se roztrhnou v nesprávnou dobu a …
Likvidace vlhčených ubrousků je složitá. Špatně se pálí a rozklad trvá také kolem 2 až 6 měsíců.
Největší nedostatek je, že se s tím prostě neutřete do sucha. A za druhé ve velkých mrazech hrozí zmrznutí celého balíku vlhčených ubrousků až na kost a jsou nepoužitelné. Bude to jen kostka ledu.
Takže co dál?? Jak už jsem se v článku zmínil. Před cca 5 lety jsem pročítal články o tom, jak se starat o pokakané miminko a čím utírat. Natrefil jsem na materiál Perlan.
Perlan se u nás začal vyrábět cca od roku 1981 hlavně pro využití ve zdravotnictví.
Je vyroben z 100% viskózy a vyznačuje se velkou pevností, odolností a také savostí. Materiál má savost zhruba ve výši 10 ti násobku svojí hmotnosti.
Není nijak parfémovaný a i při namočení si zachovává svojí pevnost a netrhá se. Dá se použít i jako savý ručník. A při namočení funguje jako vlhčený ubrousek. Rychle schne a po té se dá lehce a beze stop spálit. Také doba rozkladu je zajímavá, cca jen 2 týdny.
Vyrábí se mnoho variant, jak naporcované ubrousky nebo utěrky tak i role. Zvolil jsem roli, o rozměru 40 cm x 100 m v ceně cca 450 Kč, ze které si odstříhávám potřebné kusy. Na velkou potřebu si dělám kousky 10 x 10 cm. Dále si naporcuji ručník o rozměru 40 x 100 cm, tím se na čundru utírám po koupání. Po použití nechám ručník uschnout a nařežu ho ještě na čundru na velikost toaleťáku 10 x 10 cm a použiju ještě jednou.
Pokud si chci jen opláchnout zpocená místa a nohy, udělám si třeba kopřivový čaj, do kterého Perlan namočím a tímto vlhčeným ubrouskem se umyji. Vše potom zahrabu na vlhké místo anebo spálím. Takže u mne vítězí Perlan.
Za zmínku stojí i ubrousky v tabletě, které se hodí do KPZ nebo do peněženky jako nouzovka.
Asi nejznámější a nejlepší jsou WIPES instantní ubrousky.
Dělal jsem i pokusy s rozkladem jednotlivých materiálů, pohozených na volno.
časopis 4 měsíce
noviny 2 měsíce
toaleťák 4 týdny
Perlan 1 měsíc
vlhčený ubrousek 6 měsíců
Materiály překryté vlhkým mechem.
časopis 3 týdny
noviny 2 týdny
toaleťák 1 týden
Perlan 1 týden
vlhčený ubrousek 2 měsíce
Je jasně vidět, že je lepší vše hned zahrabat. Vlhko a mikroorganismy to zvládnou. Takže vyhrabat jamku a tam vše uklidit spolu se stolicí. Člověk pak není nazlobený, když chodí v přírodě a všude se válí kapesníčky, které nejčastěji používají holky. Vždyť stačí zatížit kamenem.
Článek byl sice o hovně, ale věřím, že Vám alespoň něco přinese. Pokud máte nějakou svojí metodu, tak sem s ní.
Kraken
Opravdu není nic krásnějšího než cesta na Lysou Horu, lemována haldou kapesníčků, nádherně zářících mezi rezavým jehličím 😉
Perlan vypadá zajímavě, asi to vyzkouším.
Jo presne…to samy hreben na radhost nebo v krkonosich…cesky hory sou lemovany hovnama 😀 cestou na lucni boudu aspon lidi chodej srat na polskou stranu 😀
Co teprve taková cesta Růžová hora Sněžka,to je mazec.Lidí jsou bohužel hrozný prasata.
Vlhcene ubrousky neutrou do sucha, ale zadek je suchy skoro hned, takze to bych jako nevyhodu nebral. Horsi je to v zime, kdyz zmrznou..
Jde o to když se chceš utřít po hygieně a nebo utřít pot. To vlhčeným neuděláš. Asi takhle to bylo myšleno. 🙂
bych fakt neřek, že se perlan rozloží takhle rychle, mám z něj takový umělohmotný pocit, zůstanu u toaleťáku, ale jako utěrka, ručník, hadr asi dobrý
Pěknej a užitečnej článek,díky. Perla určitě zkusim. Zajímalo by mě jak si kdo venku čistíte zuby? Jakej je nejšetrňější způsob k přírodě?
Ja teda normalne kartackem a pastou. Ta trocha pasty snad prirode neublizi… Ale rad se necham poucit.
Já používám zubní prášek EPAM nebo potravinářskou křemelinu… cokoliv, co není složené z mnoha chemických látek, které neznám… a zuby to čistí dobře
Líbilo se mi v Estonském národním parku, důmyslné rozmístění míst se sezením a vždy byla poblíž kadibudka, například na Šumavě je podobných míst k odpočinku docela dost ale kadibudky ne. U nouzových nocovišt ale mají toitoiky coz mi taky nepřijde ideální, kadibudka co se jednou za tri roky o pár metrů posune..
Rozhodně zajímavý nápad podívat se i na tuto problematiku.
Já preferuji papírové kapesníky, neb jsou nepromokavě balené již od výrobce. K romu úkon uzavírám vlhčeným. Ty mi teda nikdy nezmrzly. Vše pochopitelně zahrabu.
Noviny nelze doporučit. Tiskařská barva pouští a je karcinogenní.
Chcel by som sa spýtať keď idem na dlhšiu dobu stanovať a nemám už žiadne kapesníčky ani toaletný papier , čo použiť keď nechcem …. v blízkosti vody ?
[…] Psal jsem o nich už v dřívějším článku o ho… […]