Březovník je krásná dřevokazná houba, kterou poznáte už z dálky. Na břízách vytváří veliké klobouky. Živý se rozkladem dřeva, ze kterého si bere svoji sílu.
Sběratelé brouků a motýlů využívali sušené nařezané kostičky jako podklad pro svoje sbírky hmyzu.
Mladá plodnice se dá nahoře nařezat na plátky a použít jako náplast.
Nařezaný a vysušený březovník dříve sloužil na obtahování břitev.
Nás ale bude zajímat jeho velké množství léčivých vlastností.
Plodnice je potřeba sebrat čerstvé, tedy po naříznutí musí být vnitřek bílý. Doporučuji ještě syrovou houbu nařezat na tenké plátky a usušit. Chce to ostrý a tenký nůž.
Po usušení rozdrtit na prach. Někdo používá struhadlo, jiný mlýnek nebo mixer.
Já dělám čaj z čerstvého i sušeného, sladím medem, i když to není úplně potřeba.
Nepřežeňte dávkování. 🙂
Může vás pěkně prohnat. Dokonce i Ötzi (ledový muž) měl březovník ve své výbavě, zřejmě na léčení parazitů ve střevech.
A co že březovník umí?
Je nejedlý, v dužnině však byly zjištěny látky brzdící růst rakovinných buněk.
Jaké látky březovník obsahuje?
Glukan piptoporan, beta-glukan, betulin, pentacyklický triterpen – kyselina betuliniková, různé triterpeny lanostanového typu (např. polyporenová kyselina A a C a tři deriváty polyporenové kyseliny A), piptamin, různé alifatické polyfenoly, fenolické kyseliny (např. kyselina protokatechuová a p-hydroxybenzoová), taraxasterol, ergosterol, peroxid ergosterolu, 11 mastných kyselin, tokoferoly, lykopen, karotenoidy, ketony, aldehydy, terpeny, aromatické sloučeniny, vitamin D2.
Hlavní léčivé účinky: protirakovinný, protizánětlivý, antibakteriální, antivirový, antiparazitický, antioxidační.
Lidové tradice:
O dávném medicínském využití některých hub svědčí objev z roku 1991, týkající se neolitického člověka z doby 3350-3100 př. n. l., nalezeného v ledovci Ötztalských Alp blízko rakousko-italských hranic. Tento „ledový muž Ötzi“ měl u sebe zachovalé plodnice březovníku obecného a troudnatce kopytovitého. Je velmi pravděpodobné, že je používal pro léčebné účely na nemoci a parazity, které u něj byly diagnostikovány. V Polsku se tato houba v lidovém léčitelství používala po řadu let jako protirakovinový prostředek, zejména proti rakovině žaludku. Také na Sibiři a ve Finsku se používala k ošetření různých typů rakovin. Naproti tomu v Rusku se používala proti únavě, ke zklidnění a k imunostimulaci. Plátky z plodnic houby se používaly také k zastavení krvácení a dezinfekci ran. V podobě lihovodného výluhu či odvaru se březovník užívá při léčbě močových cest a k odstranění drobných kaménků.
Protirakovinné účinky:
Podle některých autorů vykazuje březovník obecný protinádorové účinky proti sarkomu 537 u myší a karcinomu mléčné žlázy u psů. Badatelé z Polska prokázali, že extrakt z houby podávaný perorálně samicím psů se Stickerovým tumorem vaginy v denní dávce 3 g vedl po 5 týdnech užívání k jeho kompletní remisi.
V rozsáhlém studiu na řadě linií rakovinných buněk bylo zjištěno, že účinná frakce připravená ze sušiny této houby potlačovala proliferaci buněk in vitro u buněčných kultur, např. plicního karcinomu (A549), adenokarcinomu tlustého střeva (HT 29) a gliomu C6 u krys. Betulin a kyselina betuliniková působí zase inhibičně proti rakovinovým buňkám maligního melanomu, a to bez jakéhokoliv poškození zdravých buněk. Na protirakovinném působení houby se patrně podílí i glukan nazvaný piptoporan.
Protizánětlivé účinky:
V houbě obsažené triterpenoidy potlačují chronický zánět kůže. Izolované triterpeny lanostanového typu vykazovaly protizánětlivé účinky na edém u myší. Všechny nalezené lanostanové deriváty, např. polyporenová kyselina A a C a tři deriváty polyporenové kyseliny mají protizánětlivě účinky a potlačují vznik edému s 49-86% účinností. Také taraxasterol přítomný v houbě se vyznačuje protizánětlivými, ale i antimikrobiálními vlastnostmi.
Antibakteriální účinky:
Polyporenové kyseliny A a C, obsažené v houbě, jsou účinné proti gramnegativní bakterii Escherichia coli a proti Mycobacterium phlei. Houba produkuje také antibiotikum piptamin s antimikrobiálními účinky proti grampozitivním bakteriím, zvláště proti Staphylococcus aureus a Enterococcus faecalis. Také methanolové a chloroformové extrakty z této houby proti grampozitivním bakteriím (Bacillus species, Rhodococcus equi a Staphylococcus aureus).
Dichlormethanové výtažky z houby vykazují antibakteriální aktivitu proti Bacillus subtilis a opět proti Escherichia coli. Březovník obecný obsahuje také ungalinikovou kyselinu s inhibičním účinkem na Micrococcus pyogenes.
Antivirové účinky:
Derivát betulinikové kyseliny YI-FH 312 potlačuje maturaci (dozrávání) virů a dokonce zpomaluje replikaci (možení) viru HIV. Také nukleové kyseliny izolované z houby působí antivirálně. Pokud byly podány intravenózně myším, chránily je před letální infekcí viru encefalitidy přenášeného klíštaty.
Antiparazitické účinky:
Látky obsažené v houbě, zvláště kyselina polyporenová, je účinná proti střevnímu parazitu – škrkavce Trichuris trichura, způsobující trichuriázu, tj. parazitární onemocnění vyskytující se v oblastech tropů a subtropů.
Antioxidační účinky:
Za tyto účinky jsou odpovědné zvláště fenolické látky, kyselina a-linolenová a karotenoidy přítomné v houbě.
VNITŘNĚ:
- únava, neklid
- močové cesty – infekce močových cest, močové kaménky a močový písek, antibakteriální účinky (obsahuje taraxasterol, polyporenové kyseliny A a C) – infekce grampozitivními bakteriemi E. coli (Escherichia coli), infekce Mycobacterium phlei, Staphylococcus aureus a Enterococcus faecalis, Bacillus species, Rhodococcus equi, Bacillus subtilis, Micrococcus pyogenes
- potlačuje mutaci (dozrávání) virů obsahem derivát betulinikové kyseliny YI-FH 312; derivát betulinikové kyseliny YI-FH 312 zpomaluje replikaci viru HIV
- klíšťová encefalitida – pomáhá léčit inkfekci viru encefalitidy přenášeného klíšťaty!!! (intravenozní aplikace extraktu – jen ve zdravotnických zařízeních)
- paraziti – škrkavka (houba obsahuje kyselinu polyporenová)
- záněty – protizánětlivé účinky
- otoky – antidematozní účinky
- viry – antivirové působení
- chronický zánět kůže
- chronické otoky (atiedematický účinek) – i jako prevece
- antioxidační účinky
- rakovina kůže – maligní melanom
- rakovina žaludku,
- sarkom 537,
- rakovina / karcinom mléčné žlázy u psa/feny,
- maligní melanom (rakovina znaméka),
- Stickerův tumor vagíny,
- karcinom / rakovina plic (A549)
- rakovina tlustého střeva (adeokarcinom)
- posiluje imunitu (obsahuje piptoporan)
- rakovina mozku (gliom C6)
LOKÁLNĚ:
- aplikace plátků na ránu – podpora zastavení krvácení a hojení rány
- dezinfekce ran
Další užitečné informace
- Způsoby využití: jako protirakovinný prostředek, zejména proti rakovině žaludku, se užíval v podobě namletého prášku nebo v nálevech či extraktech. Příznivé bioaktivní látky březovníku je možné v domácích podmínkách zpracování vyzískat jak z čerstvých, tak i z usušených plodnic. Dostupná literatura nejčastěji zmiňuje prášek, nálev, odvar (25 min.), výluh a extrakt v ethanolu či prášek.
- Dávkování: Není popsáno, ale doporučuje se denní dávka 3 gramů.
Zpracování
BŘEZOVNÍKOVÁ TINKTURA: mladé plodnice březovníku nakrájejte na tenké plátky. Čerstvé či usušené je zalijte 50% ethanolem (v poměru hrst hub na půllitr tekutiny), ponechejte na světlém místě dva týdny vyluhovat a průběžně protřepávejte. Sílu scezeného výluhu příslušně rozřeďte cukerným sirupem, ochuceným např. odvarem z ovoce či koření. Užívejte průběžně po malých dávkách samostatně, nebo jako přídavnou složku do jiných studených i teplých nápojů.
LÉČIVÉ CHIPSY NA JAZYK: Jinou možností je průběžně užívání březovníku (postačí 1-2x denně) v podobě tence nakrájených, čerstvých či usušených chipsů. Několik plátků houby zhruba o velikosti mince zalijte čtvrtlitrem vroucí vody a čtvrthodinku vyluhujte. Plátek vložte do úst, ponechejte mezi rty, postupně z něj ukusujte, před polknutím dobře rozmělněte a zapijte dochuceným houbovým výluhem.
Informace jsem čerpal z knih, hlavně Zelená lékárna, Dřevokazné houby a další knihy, také z webu www.bylinkyprovsechny.cz
Moc děkuju
Břízu a březovník vždycky rád vidím. Je vtipné sledovat, jak se houba během roku mění. Ve starých kloboucích se dají nalézt červíci, které můžete sníst. Prostě ideální věc na přežití.
Na bříze můžete najít i troudnatec kopytovitý, který je super na rozdělávání ohně postaru, a také rezavec šikmý, o kterém jsem psal a natáčel zde.
Mějte se fajn a houbaření zdar.
Kraken