Mezi jejich top produkty stavím i řadu kalhot Barents pro.
Jedná se o technicky pěkně provedené kalhoty, které jsou vyrobené z materiálu G1000.
Tato látka je velmi pevná a přitom tenká. Reklam najdete plný internet. Nebudu vás tady nudit technickými parametry a reklamou na tuto tkaninu. Zručný čtenář si jistě během vteřiny vygoogluje potřebné informace.
Chci však popsat moje pocity a zážitky z ročního nošení. Né testování 🙂 ale úplně obyčejné pracovní nasazení. Na netu najdete mraky recenzí různých kalhot, které byly testovány po dobu 3-6ti měsíců atd. No, ale kolik času v nich recenzent opravdu strávil, tak to se nedozvíte.
Proto když napíšu, že jsem v nich chodil rok, tak vlastně kecám. Tak jsem si jednoduše dělal čárky.
US maskáče 9 dní
ČS maskáče 21 dní
Džíny 24 dní
Montérky 3 dny
Kraťasy 5 dní
Tesilky 3 hodiny v divadle ☺ takže jeden den 🙂
Fjällräven Barents pro, po zbytek roku ☺ to znamená 302 dní
302 dní jsem měl na sobě Fjällräven Barents pro. Mazec, ne? Není to úplně přesné. Někdy jsem měl džíny 2 hodiny a zbytek dne Barentsy, ale čárku jsem dělal tam, kde jsem jejich nošením strávil většinu času.
Není nic neobvyklého, že jsem měl kalhoty na sobě 14 i víc hodin denně.
Za tu dobu jsem je jen jednou voskoval a to na cestu do Norska. Tam jsem byl rád, že jsou voskované a jsou tak víc odolné proti vlhkosti.
V našich podmínkách má význam asi jen voskování nohavic po kolena a zbytek nechat bez impregnace, aby to mohlo dýchat.
G1000 je látka která odolává větru, což je velká výhoda. A přitom jsou kalhoty slušně prodyšné. Také výborně schnou.
Minimálně každý týden jsem je pral. Někdy i dvakrát týdně. Stále si klekám, takže nejvíc dostávaly zabrat kolena. Mám kombinaci barev černá na sedu a kolenou a zbytek je dark oliv.
Jak je vidět, černá barva dostávala zabrat, ale stále nevypadá vyšisování nijak hrozně.
Materiál je stále stejně pevný, ale na poslední akci jsem si o ostnatý drát roztrhnul koleno a udělal dvě dírky v rozkroku. Ostnatý drát maličko narušil osnovu látky a na druhém místě mi ostnáč nešťastně zavadil o šev a ten se pak rozjel. Dál už se to nepárá, stačí jen zašít.
Druky na kalhotách jsou pěkně ošoupané a 100% funkční.
Zip v rozkroku drží a funguje, ale v jedné poloze má malinko odřenější zoubky.
Zřejmě v důsledku neustálého tlaku špeků vyrobených pojídáním jiného špeku a pití piva. Zvlášť při sezení dostává zip zabrat 🙂
S kalhotami jsem se nemazlil. Vůbec ne. Jsou to prostě pracovní kalhoty. Byl jsem překvapen tím, co vydrží. Běžné džíny se mi na kolenou a v rozkroku prošoupou a maskáče mají až moc volný střih. Barentsy jsou přesně mezi tím.
Zajímavá je i váha kalhot, tady jsou čísla.
US maskáče 800 g
Džíny 702 g
ČS maskáče 951 g
Fjällräven 655 g
Můj názor na tyhle kalhoty je velmi pozitivní. Lehké, pevné a přitom skvěle padnoucí kalhoty určené pro dlouhodobý pohyb v přírodě. Praktické rozmístění kapes. Pravou boční kapsu používám na šátek a rukavice. Levou přední kapsu na zápisník s buzolou. Pod ní je ještě jedna větší kapsa na mapu a termofolii. Levá boční kapsička skvěle pobere KPZ udělanou z polotovaru PET lahve.
V otevřených klasických kapsách nosím zavírák a křesadlo. Průvleky na opasek v pohodě poberou opasek do 4 cm šířky.
Na kolenou se nachází místo pro vložení kolenní vycpávky. A spodní lem kalhot jsem si nechal zakončit přímo u Fjällräven na míru. Toto zakončení nabízí vícepolohové stahování kolem kotníku a i háček, kterým můžu nohavici fixovat k botám jako návleky. Spodní lem kalhot je jedno z nejvíce namáhaných míst. Není divu, že se lem na několika místech páře. Není to však nic, co bych za 5 minut nedokázal opravit s jehlou a nití. Musím říct, že jsou to dost promyšlené kalhoty.
Setkával jsem se s negativním názorem o drahých hadrech. No, moje zkušenost je dost dobrá. A za ty peníze nabízí tyhle kalhoty moře komfortu. Ano mají své mouchy, najdou se vyčnívající konce nití. Ale nejsem hnidopich ani model, abych řešil takovéhle drobné kosmetické vady. Je to pracovní oblečení, které si na nic nehraje a hodně toho umí ukázat.
Před nákupem kalhot doporučuji co nejlépe zvolit velikost. Zkusit se v nich projít a třeba udělat pár dřepů. Věřte, že tyhle kalhoty nebudou jen na rok.
Na závěr ukázka, jak vypadají jiné kalhoty, které jsem používal. U mne prostě dostávají zabrat kolena, rozkrok a spodní lem nohavic.
Fjällräven Barents pro jsou podstatně odolnější, než jakékoli kalhoty, které jsem kdy měl. Vřele doporučuji.
Hezký den přeje Kraken
Ahoj, moc fajn recenze, prosím ještě o srovnání s typem kalhot Karl – u nich mi více vyhovuje jednobarevný vzhled. Materiál se zdá podobný. Je rozdíl tedy jen ve střihu/kapsách a nezesílených kolenách? Díky, Tom
Ahoj tome, rozdíl u Karlů je jednak v materiálu, je tam česaná G1000, takže jsou víc civilní, mají jednoduché švy, u Barentsů jsou švy dvojité, použitá klasická G-1000. A střihově jsou Karly jinak řešené, víc nabrané ve stehnech a užší směrem ke kotníkům. Mě osobně (187 cm / 85 kg) moc nesednou. Myslím, že Barents Pro se vyrábějí i jednobarevné, případně civilní verze Barents Pro Jeans určitě (nemají kapsy na stehnech, ale vzadu na zadku). Asi tak bych to poroovnal… 🙂
Barensy mám asi o půlroku déle než ty. Co mi na nich vadí je šev mezi nohama. U nohavic je to nejnamáhanější místo na oděr a mám tam kalhoty prodřené.
Baransy jsou dost jednoduché kalhoty, Fjallraven dělá lepší modely.
Rozkrok je velmi dobrý, za více jak rok aktivního nošení se látka nerozpadla.
Teď nosím Fjällräven keb gaiter trousers jako letní kalhoty a kapsy, větrání, kombinace g1000 a streču je velmi povedená.
Co se týká odolnosti jsou nejlepší Klettermusen Gere – snesou to nejhorší zacházení i úmyslné ničení. Ale v teplotách nad 15°C bych v nich chodit nechtěl.
Čau Kamile, já mám Barents pro více než 4 roky a musím říct že je střídám poslední půl rok s Barents pro jeans, víceméně v ničem jiném nechodím. S prodřením v rozkroku nemám nejmenší problém, je to asi individuální pohled, každý z nás má jiné proporce a kalhoty namáhá více v jiné části. Látka mi řídne ve spodním lemu, ale dostaly zabrat na sněžnicích, pobíhání po lese, i běžném deno-denním užíváním atd.
KEBy jsem zkoušel, jsou to technické kalhoty (lehké a vzdušné), které super sednou, ale jsou vyloženě pro „chodiče“ na válení u ohně nejsou to pravé, nebo aspoň já bych se o ně bál.
Klattermuseny jsem viděl u Toma Kabary, ten materiál je fakt neskutečně pevný, on je snad má sám 5 let a víc, akorát, že jsou to fakt kalhoty do nižších teplot.
Za mě vedou Barentsy jako univerzální gaťata, do jakéhokoliv počasí, za solidní peníze 🙂
Měl jsem možnost vyzkoušet v showroomu Fjallravenu u Pavla Hanuse vyzkoušet asi 30 typů kalhot, ale jak říkám každý člověk jiná postava, potřeba i představa…
ahoj, to kvôli tomu zakončeniu spodného lemu treba po kúpe ešte posielať nohavice niekam do Švédsko resp. sa to robí aj niekde u oficiálneho predajcu v ČR, SR?
Šikovná česká nebo slovenská švadlenka to zvládne… 🙂
Mám tyto kalhoty Barents pro a vyhrnují se mi nohavice nad trekové boty, když si např. sednu. Pak mě zebou nohy. Jiné kalhoty to nedělají (mám i Karl), tak myslím, že je to chyba střihu. Za ty prachy už bych je nechtěl. Přemýšlím, že si došiju a prodloužím ty nohavice, ale háček co má kraken by byl lepší řešení.
Ahoj myslím si že sis je moc zkrátil. Dodávají se nezakončené takže si každý může nastavit délku sám. Zkracoval jsi je?? kraken
Máš pravdu, asi jsem je zkrátil moc. Ale mám tu zbylou látku, tak si tam nechám pár cm přišít, ale chtěl bych tam ten tvůj háček. Jinak mám také pocit, že mají nízký sed a to pro pobyt v přírodě není ideální. Odhaluje se mi kříž. Nevíš, jestli dělají také vyšší sed pro lovce?
Ahoj, s kalhotama Barents Pro mám asi stejné zkušenosti jako Kraken. Chodím v nich do práce (na stavbu) už skoro rok, mám je na sobě tak šestkrát za týden něco kolem deseti hodin denně. Jediný co, tak sem prošoupal spodní lem u nohavic, sem tam je na nich nějakej flek nebo montážní pěna, ale jinak všechno funguje a drží jak má. Dřív jsem odrovnal tak dvoje nebo troje montérky za rok, takže můžu v klidu říct, že snesou opravdu horší zacházení a namáhání… Na ven pak mám Keb Gaiter a těm nejde vytknout vůbec nic, promakaný jsou opravdu do posledního detailu, nejvíc se mi na nich líbí odepínací nohavice a větrání na stehnech, takže se člověk v létě nepaří a jdou pohodlně nosit celý rok
Ahoj, chci se zeptat co je to za náprsní baťůžek co používáš (např. na této fotce http://bushcraftportal.cz/wp-content/uploads/2016/06/P5057647-1.jpg) Ani ve shopu jsem ho nenašel. Díky.
To byl prototip. již brzy bude finální produkt na shopu.
[…] „Fajnrávny“, jak jim doma říkám, jsou dost vytížené, už jsem to psal v téhle recenzi http://bushcraftportal.cz/2016/06/kalhoty-fjallraven-do-mesta-i-na-ven/ […]
[…] Asi jako každý jsem začínal do lesa chodit v tom, co jsem měl doma. První byly tepláky, pak montérky, staré džíny a nakonec maskáče. Až před pár lety jsem si “čuchnul“ k lepším kalhotám. Jednalo se o kalhoty švédské firmy Fjällräven model Barents Pro. Byl jsem jak krtek z pohádky, kalhoty s kapsami jsem nosil všude. Psal jsem o nich před dvěma lety článek zde. […]
Zdravím.Nema tu někdo zkušenost s ruskou gorkou3?Kalhot i třeba bundu.At uz je vyrábí Bar s či ta druhá firma,teď si nevzpomenu.Diky za případné vyjádření.At se dobře daří.