11.05.2013 / Kategorie: Přežití, dovednosti, Přístřešky, Vybavení / Napsal: Matejka / Komentáře: 8
Dnes jsme se Vám rozhodli představit novinku jednoho českého výrobce, jedná se o Gold River – Hammock. Když to hodně zjednodušeně řeknu tak jsou to sítě na spaní (závěsný systém) s tím rozdílem, že jsou z kvalitních materiálu a vydrží toho opravdu hodně.Tato recenze se prozatím týká jen představení, postupně Vám uděláme recenze přímo na konkrétní Hammock. Samozřejmostí je, že se budou prodávat i na našem e-shopu, zatím budeme dodávat 2 provedení a příslušenství.
Při nocování v přírodě nejčastěji využívám hamaku – závěsný systém (dnes už ne síť), ale závěsné lůžko, vyrobené z moderních tkanin, nejčastěji z nylonu, která je pevný a přitom lehký (padákovina).Celý systém se nejčastěji skládá ze závěsného lůžka (někdy opatřeného moskytierou), přístřešku a občas i zateplení.Dnes bych rád představil první a poslední část celého systému.Dostal jsem k vyzkoušení dvě hamaky od českého výrobce jménem Gold River.
Technická specifikace:
Technická specifikace:
K hamakám je možné přikoupit i zateplovací závěs, jakási „druhá hamaka“, pověšená pod hamakou, ve které se leží a do tohoto závěsu se dává při chladném počasí izolační vrstva (karimatka, alumatka atd). Dá se tam dát i alumatka co se používá na chránění předního skla u automobilu v zimě, je to taková levnější a skladnější možnost. Závěs je připevněn (jištěn) na 2 karabinkách.
Při instalaci hamaky je důležité najít si dva stromy, přiměřeného průměru (od 10 cm výše), vzdálené od sebe cca 7 – 8 kroků. Závěsné šňůry uvázat zhruba ve výši ramen, dotáhnout pomocí uzlů (viz. foto a video). Vyzkoušet zátěží a popřípadě doladit. Ostatní poznatky a podrobnosti jsou na fotografiích a na videu.
Obě hamaky jsou velice dobře a pečlivě vyrobeny, první zkouška s
nocováním proběhla bez problémů, jak to bude s jejich trvanlivostí a dalšími vlastnostmi, to ukáže čas a poznatky určitě budou v blízké době rozšířeny další recenzí.
A teď něco ohledně zajištění:
Je hodně způsobů jak si hamaku zajistit, výrobce přímo dodává podrobný návod jak na to, ale i tak je to otázka chviličky. Sbalení je také velice rychlá záležitost, ke každé hamace je dodávaný pytlíček.
K hamakám je možnost si dokoupit další příslušenství a to jsou pouzdra z nepromokavých materiálů, lze do nich dát hamaku a také (druhou) zimní hamaku mezi, kterou je alumatka. Pouzdra budou dodávána ve více barevných provedeních.
Výrobce má v plánu nabídku rozšiřovat, časem by se měla objevit hamaka s moskytiérou a dalším příslušenstvím.
Aktuálně: Další příslušenství i verzi s moskytiérou (typ Ranger) najdete ZDE
dne 20.5.2013 v 10.47
Len malá poznámka k tej šnúre ktorú ste nepoužil 🙂 , ta totiž primárne neslúži k zaveseniu čelovky … ale je to šnúra, ktorou sa nastavuje vzdialenosť medzi koncovými bodmi závesného ložka. To znamená :uhol previsu, alebo vypnutia ložka pri nastavení by mal byť pri použití rovnaký, pri roznej vzdialenosti stromov.
dne 20.5.2013 v 20.28
Ta šňůrka byla výrobcem prezentována na zavěšení věcí (viz. foto na prvním příspěvku o avizované recenzi hamak). Mám nebo lépe řečeno měl jsem hamaky od třech výrobců, ale s takovou šňůrkou, která by určovala nebo ukazovala úhel vypnutí hamaky jsem se nesetkal. Docela by mě zajímalo, jak to vypadá z praktické stránky. Hledal jsem něco podobného i na cizích videích o hamakách, ale nic podobného jsem tam nenašel. Tak pokud existuje nějaký praktický návod, sem s ním, rád se něčemu novému přiučím:)
dne 21.5.2013 v 6.02
Tu je pár info https://www.youtube.com/watch?v=hE0AVKyq-DA je to video v angličtině, ale dá sa to z toho pochopiť, je tam niečo viac aj o ďalšom sposobe zavesenia. Tej šnúre sa v angličtine hovorí ridge line , dá sa podľa toho názvu nájsť docela dosť info. Ono z praktickej stránky, ak vypnem hammock bez ridge line, medzi dvoma stromami na doraz bez previsu, okraje hammocku neumožnia diagonáne ležanie, resp nieje možné v hammocku ležať v rovine. Samozrejme táto šnúra nieje potrebná, ale umožňuje jednoduchšie, rýchlejšie, zavesenie-nastavenie do ideálnej polohy, ktorú si individuálne na tejto ridge line raz nastavím. Rád Vám odpoviem na prípadné ďalšie dotazy 🙂
dne 7.9.2013 v 16.27
Vlastnim Hennessy Expedition A-sym Hammock. Uz mam v nem nanocovano docela hodne a myslim, ze bych mohl shrnout zakladni prvky dulezite pro ten to zpusob spani.Mozna by to mohlo motivovat i vyrobce. Klady meho hammoku jsou relativne mala vaha, kvalitni kryti proti desti a hlavne ochrana proti komarum.Bez to ho bych nikdy do divociny nesel.Vstup do nej je reseni ze spoda suchym zipem.Coz ne kazdemu muze vyhovovat, obzvlast kdyz musi pokazde presouvat spacak, aby se mohl upelesit.Vyborna vec se mi jevi nosna snurka sitoviny a zaroven plachtoviny, na ktere je posuvna kapsa do niz mozno ulozit celovku por.dokumeny.Co je podle mne nesikovne, je kluzky povrch spodniho dilu, jenz uveznele telo ve spacaku neuprosne sesune do nejnizsiho bodu, bez moznosti navratu.Take bych privital i za cenu nezkladnosti dve hulky, jenz by po vsunuti do zacatku a konce hammocku udrzovaly pro nohy a hlavu rozsireny prostor.Dalsi velky problem v nocovani jsem poznal na otevrenem miste u jezera pod ledovcem.Podfukuji vitr mi nelitostne chladil ledviny.Vyresil jsem to umistenim karymatky do vnitr spacaku, ponevac kdyz byla pod spacakem do rana se neudrzela ve spravne poloze.Ovsem dan za to je bolestiva ztrata prostoru ve spacaku.Vse by se dalo vyresit zdvojenou vrstvou ve spodni casi jenz by tvorila velkou kapsu uzaviratelnou suchym zipem, do ktere by si mohl kazdy vsunout karymatku dle vlastni volby.Napr. nafukovaci a nebo s al.folii.Proste nejaky standartni rozmer.Taky casto vznika problem s uvazy na strome.Vetsinou se provazy po zalehnuti protahnou a pak je samotne nastavovani zbytecne zdlouhave.Mozna by nebylo spatne nahradit pletene provazy stahovacim trmenem s mechanickou kladkou.Pak by jen stacilo doklikat si do spravne polohy a nebo nekoho jenom pozadat aby to udelal s nocleznikem u vnitr.Plochy trmen vyborne drzi na strome a klouze dolu.Dan za to vsechno bude asi narust hmotnosti ovsem mozna to vyvazi pohodlnejsi spani.Jinak musim ocenit opravdu hammock, jako jeden z nejlepsich zpusobu nenarocneho nocovani na podklad a zaroven velice prijemneho relaxacniho spani.Je rychle pripraveny a zbaleny, neni v desti cely mokry , [ pouze vrchni plachta ] a da se pod nim v desti i uvarit si jidlo. Vrele doporucuji.
dne 1.10.2013 v 16.57
Gadet mám pre teba jednoduché riešenie na zateplenie odspodu, mimochodom je to na videu a funguje to 100%. Problémy ktoré popisuješ sú vyriešené v hamake typu RANGER. Mrkni na https://www.facebook.com/Hammock.Cz možno tam najdeš vhodné riešenie pre seba.
dne 17.5.2015 v 23.20
Koupil jsem mnedávno od Vás na dobírku poštou Hamaku nomád + zateplení.Ale postrádám v hamace ony kovové kroužky na uchycení lanek?
Nebo máte na ,ysli,už jen vázat hamaku už přímo k vázání bez kroužků, na strom ostatně proto jste mě zaslali i sadů uzlů?
dík Jiří alias georg
dne 18.5.2015 v 4.42
Dobry den, Jirko
Tuto vec prave vyrobce zmenil. Toto zchyceni je podle nej vhodnejsi a lepsi. Dodava nam to uz jen takto.
Preji krasny den
dne 15.11.2015 v 9.42
píšete že k hamakám je možno koupit nepromokavá pouzdra, ale žádná jsem nenašel platí tato možnost stále??