Při nocování v přírodě nejčastěji využívám hamaku – závěsný systém (dnes už ne síť), ale závěsné lůžko, vyrobené z moderních tkanin, nejčastěji z nylonu, která je pevný a přitom lehký (padákovina).Celý systém se nejčastěji skládá ze závěsného lůžka (někdy opatřeného moskytierou), přístřešku a občas i zateplení.Dnes bych rád představil první a poslední část celého systému.Dostal jsem k vyzkoušení dvě hamaky od českého výrobce jménem Gold River.

První hamaku vyrábí pod názvem Pathfinder.

100_2540 100_2541 100_2542

Technická specifikace:

 • 100% rip-stop nylon, originál padákovina
 • rozměr lůžka 275×135 cm
 • hmotnost tkaniny 41g/m2
 • celková hmotnost cca 300 g
 • nosnost 130 kg
 • každá hamaka má v dodaném příslušenství provazy a kroužky
 • hamaka je dodávaná v pytlíku
 • cena hamaky je 1390 Kč (objednat je možné ZDE)

Druhá hamaka se jmenuje

100_2552 100_2553 100_2554

Technická specifikace:

 • 100% vysoce pevnostní nylon
 • rozměr lůžka 280×150 cm
 • hmotnost tkaniny 64g/m2
 • celková hmotnost cca 450 g
 • nosnost 150 kg
 • každá hamaka má v dodaném příslušenství provazy a kroužky
 • hamaka je dodávaná v pytlíku
 • cena je 1100 Kč (možno objednat ZDE)

K hamakám je možné přikoupit i zateplovací závěs, jakási „druhá hamaka“, pověšená pod hamakou, ve které se leží a do tohoto závěsu se dává při chladném počasí izolační vrstva (karimatka, alumatka atd). Dá se tam dát i alumatka co se používá na chránění předního skla u automobilu v zimě, je to taková levnější a skladnější možnost. Závěs je připevněn (jištěn) na 2 karabinkách.

100_2539

Při instalaci hamaky je důležité najít si dva stromy, přiměřeného průměru (od 10 cm výše), vzdálené od sebe cca 7 – 8 kroků. Závěsné šňůry uvázat zhruba ve výši ramen, dotáhnout pomocí uzlů (viz. foto a video). Vyzkoušet zátěží a popřípadě doladit. Ostatní poznatky a podrobnosti jsou na fotografiích a na videu.

Obě hamaky jsou velice dobře a pečlivě vyrobeny, první zkouška s

nocováním proběhla bez problémů, jak to bude s jejich trvanlivostí a dalšími vlastnostmi, to ukáže čas a poznatky určitě budou v blízké době rozšířeny další recenzí.

A teď něco ohledně zajištění:

100_2532 100_2533 100_2535 100_2536 100_2537

Je hodně způsobů jak si hamaku zajistit, výrobce přímo dodává podrobný návod jak na to, ale i tak je to otázka chviličky. Sbalení je také velice rychlá záležitost, ke každé hamace je dodávaný pytlíček.

100_2544 100_2545 100_2546 100_2547 100_2548

K hamakám je možnost si dokoupit další příslušenství a to jsou pouzdra z nepromokavých materiálů, lze do nich dát hamaku a také (druhou) zimní hamaku mezi, kterou je alumatka. Pouzdra budou dodávána ve více barevných provedeních.

DSC_0101 DSC_0103 DSC_0104 DSC_0105

100_2560

Výrobce má v plánu nabídku rozšiřovat, časem by se měla objevit hamaka s moskytiérou a dalším příslušenstvím.

Aktuálně: Další příslušenství i verzi s moskytiérou (typ Ranger) najdete ZDE

Koupit v BUSHCRAFTshopu

Sdílet

8 komentářů

 1. Len malá poznámka k tej šnúre ktorú ste nepoužil 🙂 , ta totiž primárne neslúži k zaveseniu čelovky … ale je to šnúra, ktorou sa nastavuje vzdialenosť medzi koncovými bodmi závesného ložka. To znamená :uhol previsu, alebo vypnutia ložka pri nastavení by mal byť pri použití rovnaký, pri roznej vzdialenosti stromov.

 2. Ta šňůrka byla výrobcem prezentována na zavěšení věcí (viz. foto na prvním příspěvku o avizované recenzi hamak). Mám nebo lépe řečeno měl jsem hamaky od třech výrobců, ale s takovou šňůrkou, která by určovala nebo ukazovala úhel vypnutí hamaky jsem se nesetkal. Docela by mě zajímalo, jak to vypadá z praktické stránky. Hledal jsem něco podobného i na cizích videích o hamakách, ale nic podobného jsem tam nenašel. Tak pokud existuje nějaký praktický návod, sem s ním, rád se něčemu novému přiučím:)

 3. Tu je pár info https://www.youtube.com/watch?v=hE0AVKyq-DA je to video v angličtině, ale dá sa to z toho pochopiť, je tam niečo viac aj o ďalšom sposobe zavesenia. Tej šnúre sa v angličtine hovorí ridge line , dá sa podľa toho názvu nájsť docela dosť info. Ono z praktickej stránky, ak vypnem hammock bez ridge line, medzi dvoma stromami na doraz bez previsu, okraje hammocku neumožnia diagonáne ležanie, resp nieje možné v hammocku ležať v rovine. Samozrejme táto šnúra nieje potrebná, ale umožňuje jednoduchšie, rýchlejšie, zavesenie-nastavenie do ideálnej polohy, ktorú si individuálne na tejto ridge line raz nastavím. Rád Vám odpoviem na prípadné ďalšie dotazy 🙂

 4. Vlastnim Hennessy Expedition A-sym Hammock. Uz mam v nem nanocovano docela hodne a myslim, ze bych mohl shrnout zakladni prvky dulezite pro ten to zpusob spani.Mozna by to mohlo motivovat i vyrobce. Klady meho hammoku jsou relativne mala vaha, kvalitni kryti proti desti a hlavne ochrana proti komarum.Bez to ho bych nikdy do divociny nesel.Vstup do nej je reseni ze spoda suchym zipem.Coz ne kazdemu muze vyhovovat, obzvlast kdyz musi pokazde presouvat spacak, aby se mohl upelesit.Vyborna vec se mi jevi nosna snurka sitoviny a zaroven plachtoviny, na ktere je posuvna kapsa do niz mozno ulozit celovku por.dokumeny.Co je podle mne nesikovne, je kluzky povrch spodniho dilu, jenz uveznele telo ve spacaku neuprosne sesune do nejnizsiho bodu, bez moznosti navratu.Take bych privital i za cenu nezkladnosti dve hulky, jenz by po vsunuti do zacatku a konce hammocku udrzovaly pro nohy a hlavu rozsireny prostor.Dalsi velky problem v nocovani jsem poznal na otevrenem miste u jezera pod ledovcem.Podfukuji vitr mi nelitostne chladil ledviny.Vyresil jsem to umistenim karymatky do vnitr spacaku, ponevac kdyz byla pod spacakem do rana se neudrzela ve spravne poloze.Ovsem dan za to je bolestiva ztrata prostoru ve spacaku.Vse by se dalo vyresit zdvojenou vrstvou ve spodni casi jenz by tvorila velkou kapsu uzaviratelnou suchym zipem, do ktere by si mohl kazdy vsunout karymatku dle vlastni volby.Napr. nafukovaci a nebo s al.folii.Proste nejaky standartni rozmer.Taky casto vznika problem s uvazy na strome.Vetsinou se provazy po zalehnuti protahnou a pak je samotne nastavovani zbytecne zdlouhave.Mozna by nebylo spatne nahradit pletene provazy stahovacim trmenem s mechanickou kladkou.Pak by jen stacilo doklikat si do spravne polohy a nebo nekoho jenom pozadat aby to udelal s nocleznikem u vnitr.Plochy trmen vyborne drzi na strome a klouze dolu.Dan za to vsechno bude asi narust hmotnosti ovsem mozna to vyvazi pohodlnejsi spani.Jinak musim ocenit opravdu hammock, jako jeden z nejlepsich zpusobu nenarocneho nocovani na podklad a zaroven velice prijemneho relaxacniho spani.Je rychle pripraveny a zbaleny, neni v desti cely mokry , [ pouze vrchni plachta ] a da se pod nim v desti i uvarit si jidlo. Vrele doporucuji.

 5. Koupil jsem mnedávno od Vás na dobírku poštou Hamaku nomád + zateplení.Ale postrádám v hamace ony kovové kroužky na uchycení lanek?
  Nebo máte na ,ysli,už jen vázat hamaku už přímo k vázání bez kroužků, na strom ostatně proto jste mě zaslali i sadů uzlů?
  dík Jiří alias georg

  • Thom (administrátor) 18.5.2015 v 4.42

   Dobry den, Jirko
   Tuto vec prave vyrobce zmenil. Toto zchyceni je podle nej vhodnejsi a lepsi. Dodava nam to uz jen takto.
   Preji krasny den

 6. píšete že k hamakám je možno koupit nepromokavá pouzdra, ale žádná jsem nenašel platí tato možnost stále??

Zanechat komentář