Finská svíce je oheň,

který hoří uvnitř podélně nařezaného špalku. K její výrobě můžeme použít nůž, tlouk a klín a nebo sekyrku. Pokud máme motorovou pilu tak to budete mít úplně jednoduché. Nejprve si podélně rozštípeme dřevěný špalek, vysekáme vnitřek. Složíme špalek opět dohromady a svážeme drátem. Vnitřek svíce vycpeme chrastím, březovou kůrou a menším dřívím (záleží na velikosti svíce). Svíci ze spodní strany zapálíme a rozfoukáme.

Finskou svíci připravujeme ze syrového dříví s obsahem pryskyřice (borovice, jedle, smrk).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sdílet

8 komentářů

  • Thom (administrátor) 2.10.2013 v 17.47

   Ten nůž co hrál ve filmu Štvanec vychazí z tohoto a jmenuje se Tracker od firmy Tops a navrhl ho Tom Brown Jr.

 1. Ahoj taky mě zajímá ten nůž:-) Mohl bych poprosit nějaký odkaz,kde bych mohl o něm něco přečíst,cena a atd. Děkuji předem:-)

 2. Když dělám finskou (indiánskou) svíci, zapaluju jí zezhora…. ona se potom nehroutí a hoří až do konce. Třeba na májce necháme cca 150cm kmen, rozřízneme na 4 díly motorovkou (jen 100cm . 50 cm necháme vcelku) a hoří do rána…. Standa

 3. Viděl jsem video kde se napoužívá ani drát ani to vybrání dřeva uvnitř, jen se oddálí ty štyry kousky dřeva od sebe postaví se na to ešus a už to vaří../samozřejmě, že uvnitř je chrastí../

 4. Ahoj,
  no už jsem finskou svíci dělal víckrát, ze smrku i z borovice, ale vždy teda ze suchého. Jaká je pointa syrového dřeva? Vždyť to musí hrozně kouřit. Další postřeh je, že když na dvou čtvrtkách sesekneš roh, vznikne dole trojúhelníkový otvor, kterým se svíce zapálí (třeba když to děláš ze špalku 80 x 50 cm tak to hodně usnadní manipulaci) a udržuje se tah. Dále mám vyzkoušené, že na svázání stačí i lněný provázek, trvá to tdost dlouho než přehoří, a i potom polena většinou zůstanou stát a tah zůstává stejný.

Zanechat komentář