4.03.2014 / Kategorie: Voda, Vybavení / Napsal: tomUs / Komentáře: 26
Byli jsme sami zvědaví jak obstojí světově opěvovaný vodní cestovní filtr Sawyer. K testu máme dva nejprodávanější modely filtr Sawyer Squezee SP128 a Sawyer MINI SP129.
Každý z modelů jsme poskytli klukům, kteří je mohou vyzkoušet také v extrémních podmínách a porovnat je s dalšími dostupnými vodními filtry na trhu. NOVINKU filtr Sawyer MINI otestuje Tomáš Krákora (Kraken) a filtru Sawyer Squezee se podívá na zoubek Milan Matějka. My jsme jeden kousek vzali na krátkou procházku do lesa a rádi bychom Vám jej představili a přiblížili Vám jeho hlavní vlastnosti.
Firma Sawyer nabízí od roku 1984 nejlepší a technologicky nevyspělejší řešení produktů určených k ochraně před sluncem, hmyzem a filtraci vody. Firma Sawyer se specializuje na řešení dvou největších příčin úmrtí lidí na světě: špatné vody a bodnutí komárem (přenos smrtelných chorob). V roce 1999 získala společnost permethrinové repelenty na oblečení, které využívá americká armáda a outdoorový nadšenci po celém světě. Firma Sawyer spolupracuje také se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a výrazně podporuje více než 100 neziskových organizací ve více než 70ti zemích světa.
Sawyer je také vývojářem filtrační technologie PointONE™ s absolutní velikostí pórů 0,1 micron použité ve vodních filtrech Sawyer zaručuje odfiltrování 99,99999% všech zdraví škodlivých bakterií (salmonella, cholera, E. coli, atd.) a parazitických prvoků (giardia a cryptosporidium) a překračuje tak velmi přísné americké nároky EPA a NSF (více zde). Filtr využívá dutá mikrovlákna, jejichž stěny tvoří membrána s velikostí pórů max. 0,1 micronu, díky čemuž je přefiltrovaná voda kvalitnější než běžně prodávaná balená voda v USA. Část peněz z každého zakoupeného filtru je připsána společnosti Waves For Water, která pomáhá dodávat vodu tam kde je jí nejvíce potřeba, v současné době díky tomuto projektu získalo pitnou vodu více než 7,5 milionu lidí po celém světě.
Pokud spočítáme cenu filtru a jeho výkon vychází nám 1l vody na cenu 0,0004 Kč. Cena filtru je cca 1800 Kč.
Vítěz testu prestižního outdoor magazínu BACKPACKER Magazine 2012:
Technologie filtrů SAWYER zde Nejčastěji kladené dotazy na filtry SAWYER zde
Samotná recenze a srovnání se zde objeví už brzy (tak rychle jak ji kluci stihnou důkladně otestovat)
dne 6.3.2014 v 11.11
Ahoj, tak já mám jasno, chtěl jsem koupit Steripen, ale tohle mě přesvědčilo – žádná elektronika, baterky, filtry potřebující výměnu po 3000l vody, perfektní.
Tímto bych rád poděkoval i za tento web a shop, jen mě mrzí, že nefungoval tak před 15-20 lety kdy začali moje toulky a oběvování zálesáctví a technik přežití.Další věc která mě velmi potěšila je to co prodáváte, žádné náhražky, levné kopie pochybné kvality, ale opravdu kvalitní a prověřené věci.
Někdy bych se klidně rád přijel podívat na nějakou akci.
Ještě jednou díky.
Roman
dne 6.3.2014 v 12.04
Ahoj Romane, díky za tvůj komentář, moc nás to těší. Bohužel před 15-20 lety jsme měli také trošku jiné zájmy a činnosti, ale tak je dobře, že se pořád člověk učí a může se něco nového dozvědět. Co se shopu týče, jsme zastánci toho, že kvalita je jedinou možnou a dlouhodobou cestou, jakéhokoliv obchodu. Proto se snažíme nabízet jen takové produkty, u kterých jsme si jisti jejich kvalitou a funkčností 🙂 Ještě jednou díky za podporu!
dne 7.3.2014 v 16.40
Ahoj poslal jsem Ti na mail info@bushcraftshop.cz mail.
Roman
dne 7.3.2014 v 18.41
Díky mrknu na to.. napíšu ti obratem.
dne 14.3.2014 v 15.34
Ahoj, moc díky za skvělý web a videa, Vaše recenze mi již několikrát pomohly v rozhodování, jaký výrobek zakoupit.
Už dlouho přemýšlím o zakoupení nějakého filtru, abychom na své toulky přírodou nemuseli tahat tolik vody. Tento cestovní filtr mě velice zaujal.Zajímalo by mě zda zvládne přefiltrovat i dusičnany? Děkuji za odpověď.
dne 14.3.2014 v 15.43
Ahoj Terez, díky za tvůj příspěvek, velmi nás tvá přízeň těší. Co se týče filtrace vody a tvého dotazu, nejlepší odpověď najdeš zde: http://www.bushcraftshop.cz/bushcraftshop/0/0/2/33
Doufám, že tam najdeš vše co potřebuješ zjistit. Pokud budeš mít jakékoliv další dotazy neváhej nám napsat 🙂 Hezký víkend.
dne 14.3.2014 v 16.03
Bohužel jsem tam odpověď zda je filtr schopen odstranit i dusičnany nenašla. Kvůli jejich zvýšené hodnotě neprošla naše studniční voda jako pitná, tak mě to zajímá. Děkuji.
dne 14.3.2014 v 16.09
Myslím si, že dusičnany jako takové jsou jednoduché anorganické sloučeniny, které však filtry stejně jako jiné chemikálie zachytit nedokážou. Obávám se tedy, že tento problém by tyto filtry nedokázali vyřešit.
dne 15.3.2014 v 9.45
Díky za odpověď, také to byl můj tip, koukala jsem, že domácí filtr na odstranění dusičnanů stojí 6000Kč, takže bych se divila. Ale i tak do filtru nejspíš půjdu, na přefiltrování vody z přírody na cestách bude super a kdybych někdy měla pochybnosti o zdroji můžu ještě použít tabletu na odstranění chemikálií a je. Ještě jednou díky a ať se daří 🙂
dne 23.6.2014 v 10.51
Dusičnany jsou anorganické soli, ve vodě jsou rozpuštěné. Filtr používá mechanickou filtraci, oddělí vše co je větší než póry použitého filtračního materiálu. Tedy mechanické nečistoty, bakterie… Vše, co je rozpuštěné, filtrem projde. Organické látky, jako ropné produkty, tento filtr pravděpodobně neodčistí, na ty by bylo potřeba použít aktivní uhlí nebo jiný sorbent (jako používají hasiči…). Je třeba na to při použití myslet.
dne 10.8.2014 v 20.05
Hoj, pěkný video, ovšem když děláte test, asi by stálo za to, vzít do lesa skleničku. Tam by bylo opravdu vidět, jak je voda čistá.
Dál bych určitě neztrácel z hledáčku kamery ani na zlomek sekundy dotyčnou kalem naplněnou nádobku, aby nikdo nemohl kritizovat že byla zaměněna.
Ten filtr si ovšem určitě koupím. Neni to první video ani recenze co jsem o tomto filtru viděl.
dne 11.8.2014 v 8.19
Ahoj Izi, když mrkneš na první video v čase 12:05 je tam vidět filtrace vody a její výsledek v průhledné pet láhvi, tam by to mělo být zřejmé, přikládám link na čas, kde je to vidět: https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=B0GpyChaohQ#t=734
Video je částečně sestříhané, aby to netrvalo hodinu, ale podstatné okamžiky by měly zůstat nesestříhané, to je fakt 🙂
dne 27.8.2014 v 14.55
JJ už mlčím, díky za info.
dne 25.8.2014 v 22.19
Filtr používáme už nějaký ten pátek a nemuže si to vynachválit, když si vzpomenu jak každý tahal po 2-3L vody tak se mi přetačí panenky,
Dneska už si každý bereme jenom čutoru na cestu a vodu jako takovou nemusíme řešit, nedávno probehl pokus nabrat opravdu odpornou zelenou vodu ve které bych si neumyl ani ruce, filtr obstál na 100%
jediná nevyhoda byla že filtr neodstranil zapach vody ale to je samozrejme je to mechanické ne chemické čistení vody 🙂
a chemické zase zmení chut a vuni vody takže pro me je tenhle filtr super vec 🙂
dne 26.8.2014 v 9.51
Tento filtr mám vyzkoušený, funguje přesně jak píšou. Pokud člověk není p*ase a nabere si čistou vodu z potůčku někde v lese, tak získá filtrem bakteriálně čistou vodu bez převaření a zdržování. Pokud bude voda někde z louže za městem tak tento filtr SAMOZŘEJMĚ nepomůže. ZÁVĚR: na hory, trek, do lesa super! Jako záloha pro čuňata a „3.světovou“ musí být např.pumpovací KATADYN.
dne 10.11.2015 v 20.32
Ahoj 🙂 chtěl jsem se zeptat, jestli někdo měl po použití filtru nějaké problémy?
dne 29.7.2016 v 14.51
Ahoj, dostal se ke mně nyní tento obsáhlý test filtru Sawyer.
http://vybaven.cz/varice-a-jine-nacini/velky-test-filtru-a-jinych-prostredku-na-upravu-vody/
Sama Sawyera vlastním a věřila jsem mu, ale tento výsledek testu mě trochu znepokojil:-(
dne 31.7.2016 v 8.50
Ahoj Sawyer filtr mam asi dva roky zadnej problem nenastal pouzivam ho nejen venku v prirode ale nejcasteji frci na zahrade filtrujem vodu kterou berem na zalevani zahrady z rybnika nikdy jsme zadne potize nemeli proste v pohode opravdu spinavou nebo zakalenou vodu jsem nefiltroval nemel jsem duvod takze za me super hlavne kdyz jdete s deckama nekam ven David
dne 2.7.2017 v 22.38
Napadla mě jedna věc, a to teplota vody. Soudím, že voda může být více teplá, když se filtry používají v Africe. Ale jak je to v mrazu, když teplota i tekoucí vody může být pod nulou?
dne 3.7.2017 v 14.36
Teplota tekoucí vody může být pod nulou?? To asi ne 🙂
dne 18.7.2017 v 11.41
Ale muze 🙂
dne 12.7.2017 v 9.58
Ahoj, mám Sawyer a když jsem ho po půl roce chtěl použít znovu, voda prakticky neprotéká. Po návratu z tůry jsem si s ním chvíli hrál ale dosáhl jsem pouze kapání. 🙁 Naposledy jsem ho použil v únoru, kdy byly teploty sice kolem nuly, ale nosil jsem ho ve vnitřní kapse bundy a v noci ho měl ve spacáku. Máte někdo tip, co se stalo?
dne 12.7.2017 v 12.09
Pokud filtr vyschne, tak to chvilku trvá než se vlákna zase natáhnou vodou. Pokud teda není ucpaný. 🙂
dne 12.7.2017 v 13.31
Ucpaný by být neměl, jednak jsem ho pročistil a pak byl použit jen na zdrojích které snad ani použití filtru nevyžadují…ale když už jsem ho měl… Zkusím znovu. Předpokládám, že kdyby prošel mrazem, průtok by se spíš zvýšil…potrháním vláken.
dne 1.7.2018 v 10.44
Konečně jsem letos v květnu vyzkoušel filtr v Tunisku a dle mého názoru byla přefiltrovaná voda z kohoutku chuťově lepší než balená voda místní výroby.
dne 19.7.2019 v 17.20
[…] Mobilní vodovod na cesty – vodní filtr Sawyer Vodní cestovní filtr Sawyer MINI a SQUEEZE po dvouletém zápřahu […]