Každý z modelů jsme poskytli klukům, kteří je mohou vyzkoušet také v extrémních podmínách a porovnat je s dalšími dostupnými vodními filtry na trhu. NOVINKU filtr Sawyer MINI otestuje Tomáš Krákora (Kraken) a filtru Sawyer Squezee se podívá na zoubek Milan Matějka. My jsme jeden kousek vzali na krátkou procházku do lesa a rádi bychom Vám jej představili a přiblížili Vám jeho hlavní vlastnosti.

SAWYER made in USA

Firma Sawyer nabízí od roku 1984 nejlepší a technologicky nevyspělejší řešení produktů určených k ochraně před sluncem, hmyzem a filtraci vody. Firma Sawyer se specializuje na řešení dvou největších příčin úmrtí lidí na světě: špatné vody a bodnutí komárem (přenos smrtelných chorob). V roce 1999 získala společnost permethrinové repelenty na oblečení, které využívá americká armáda a outdoorový nadšenci po celém světě. Firma Sawyer spolupracuje také se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a výrazně podporuje více než 100 neziskových organizací ve více než 70ti zemích světa.

P2256826

Mechanický filtr s propustností 0,1 absolutního micronu

Sawyer je také vývojářem filtrační technologie PointONE™ s absolutní velikostí pórů 0,1 micron použité ve vodních filtrech Sawyer zaručuje odfiltrování 99,99999% všech zdraví škodlivých bakterií (salmonella, cholera, E. coli, atd.) a parazitických prvoků (giardia a cryptosporidium) a překračuje tak velmi přísné americké nároky EPA a NSF (více zde). Filtr využívá dutá mikrovlákna, jejichž stěny tvoří membrána s velikostí pórů max. 0,1 micronu, díky čemuž je přefiltrovaná voda kvalitnější než běžně prodávaná balená voda v USA. Část peněz z každého zakoupeného filtru je připsána společnosti Waves For Water, která pomáhá dodávat vodu tam kde je jí nejvíce potřeba, v současné době díky tomuto projektu získalo pitnou vodu více než 7,5 milionu lidí po celém světě.

478818_307142286006040_771848652_o

Garance životnosti 3.000.000 litrů vody!

Pokud spočítáme cenu filtru a jeho výkon vychází nám 1l vody na cenu 0,0004 Kč. Cena filtru je cca 1800 Kč.

Vítěz testu prestižního outdoor magazínu BACKPACKER Magazine 2012:

+ Výhody filtru:

 • je lehký a skladný (85g případně 65g u verze MINI)
 • ve srovnání s jakoukoliv konkurencí má menší póry a tím zaručená vyšší účinnost filtru
 • nemá žádné pohyblivé součásti, které by se mohly rozbít
 • nevyžaduje pumpování
 • nevyužívá žádné chemikálie, takže nijak negativně neovlivňuje chuť vody
 • větší průtok filtru než u ostatní konkurence až 2l / min
 • pro běžného smrtelníka má v podstatě nekonečnou životnost – pokud se filtr zanese a sníží se průtok, snadno ho sami vypláchnete dodávanou stříkačkou
 • můžete skrz něj pít přímo ze zdroje jako brčkem
 • filtrovací láhev slouží jako skvělá zásobárna vody, kterou po vyčerpání sbalíte a nezabírá vám místo v batohu jako PET láhev.
 • můžete si dokoupit různě velké filtrovací láhve

– Nevýhody filtru:

 • Po přefiltrování vody NESMÍ ZMRZNOUT! Došlo by k poškození porézní membrány (platí v podstatě pro všechny porézní filtry). Při použití v mrazivém prostředí je nutné nosit filtr např. v náprsní kapse nebo jinde na těle (vzhledem ke své velikosti je to bez problémů), do doby dokud filtr důkladně nevysušíte.
 • Neumí filtrovat chemikálie a chemické sloučeniny

P2256824

Technologie filtrů SAWYER zde
Nejčastěji kladené dotazy na filtry SAWYER zde

Samotná recenze a srovnání se zde objeví už brzy (tak rychle jak ji kluci stihnou důkladně otestovat)

bushcraftshop_button_buy

Sdílet

26 komentářů

 1. Ahoj, tak já mám jasno, chtěl jsem koupit Steripen, ale tohle mě přesvědčilo – žádná elektronika, baterky, filtry potřebující výměnu po 3000l vody, perfektní.
  Tímto bych rád poděkoval i za tento web a shop, jen mě mrzí, že nefungoval tak před 15-20 lety kdy začali moje toulky a oběvování zálesáctví a technik přežití.Další věc která mě velmi potěšila je to co prodáváte, žádné náhražky, levné kopie pochybné kvality, ale opravdu kvalitní a prověřené věci.
  Někdy bych se klidně rád přijel podívat na nějakou akci.
  Ještě jednou díky.
  Roman

 2. Ahoj Romane, díky za tvůj komentář, moc nás to těší. Bohužel před 15-20 lety jsme měli také trošku jiné zájmy a činnosti, ale tak je dobře, že se pořád člověk učí a může se něco nového dozvědět. Co se shopu týče, jsme zastánci toho, že kvalita je jedinou možnou a dlouhodobou cestou, jakéhokoliv obchodu. Proto se snažíme nabízet jen takové produkty, u kterých jsme si jisti jejich kvalitou a funkčností 🙂 Ještě jednou díky za podporu!

 3. Ahoj, moc díky za skvělý web a videa, Vaše recenze mi již několikrát pomohly v rozhodování, jaký výrobek zakoupit.
  Už dlouho přemýšlím o zakoupení nějakého filtru, abychom na své toulky přírodou nemuseli tahat tolik vody. Tento cestovní filtr mě velice zaujal.Zajímalo by mě zda zvládne přefiltrovat i dusičnany? Děkuji za odpověď.

 4. Bohužel jsem tam odpověď zda je filtr schopen odstranit i dusičnany nenašla. Kvůli jejich zvýšené hodnotě neprošla naše studniční voda jako pitná, tak mě to zajímá. Děkuji.

 5. Myslím si, že dusičnany jako takové jsou jednoduché anorganické sloučeniny, které však filtry stejně jako jiné chemikálie zachytit nedokážou. Obávám se tedy, že tento problém by tyto filtry nedokázali vyřešit.

 6. Díky za odpověď, také to byl můj tip, koukala jsem, že domácí filtr na odstranění dusičnanů stojí 6000Kč, takže bych se divila. Ale i tak do filtru nejspíš půjdu, na přefiltrování vody z přírody na cestách bude super a kdybych někdy měla pochybnosti o zdroji můžu ještě použít tabletu na odstranění chemikálií a je. Ještě jednou díky a ať se daří 🙂

 7. Dusičnany jsou anorganické soli, ve vodě jsou rozpuštěné. Filtr používá mechanickou filtraci, oddělí vše co je větší než póry použitého filtračního materiálu. Tedy mechanické nečistoty, bakterie… Vše, co je rozpuštěné, filtrem projde. Organické látky, jako ropné produkty, tento filtr pravděpodobně neodčistí, na ty by bylo potřeba použít aktivní uhlí nebo jiný sorbent (jako používají hasiči…). Je třeba na to při použití myslet.

 8. Hoj, pěkný video, ovšem když děláte test, asi by stálo za to, vzít do lesa skleničku. Tam by bylo opravdu vidět, jak je voda čistá.
  Dál bych určitě neztrácel z hledáčku kamery ani na zlomek sekundy dotyčnou kalem naplněnou nádobku, aby nikdo nemohl kritizovat že byla zaměněna.
  Ten filtr si ovšem určitě koupím. Neni to první video ani recenze co jsem o tomto filtru viděl.

 9. Filtr používáme už nějaký ten pátek a nemuže si to vynachválit, když si vzpomenu jak každý tahal po 2-3L vody tak se mi přetačí panenky,
  Dneska už si každý bereme jenom čutoru na cestu a vodu jako takovou nemusíme řešit, nedávno probehl pokus nabrat opravdu odpornou zelenou vodu ve které bych si neumyl ani ruce, filtr obstál na 100%
  jediná nevyhoda byla že filtr neodstranil zapach vody ale to je samozrejme je to mechanické ne chemické čistení vody 🙂
  a chemické zase zmení chut a vuni vody takže pro me je tenhle filtr super vec 🙂

 10. Tento filtr mám vyzkoušený, funguje přesně jak píšou. Pokud člověk není p*ase a nabere si čistou vodu z potůčku někde v lese, tak získá filtrem bakteriálně čistou vodu bez převaření a zdržování. Pokud bude voda někde z louže za městem tak tento filtr SAMOZŘEJMĚ nepomůže. ZÁVĚR: na hory, trek, do lesa super! Jako záloha pro čuňata a „3.světovou“ musí být např.pumpovací KATADYN.

 11. Ahoj Sawyer filtr mam asi dva roky zadnej problem nenastal pouzivam ho nejen venku v prirode ale nejcasteji frci na zahrade filtrujem vodu kterou berem na zalevani zahrady z rybnika nikdy jsme zadne potize nemeli proste v pohode opravdu spinavou nebo zakalenou vodu jsem nefiltroval nemel jsem duvod takze za me super hlavne kdyz jdete s deckama nekam ven David

 12. Napadla mě jedna věc, a to teplota vody. Soudím, že voda může být více teplá, když se filtry používají v Africe. Ale jak je to v mrazu, když teplota i tekoucí vody může být pod nulou?

 13. Ahoj, mám Sawyer a když jsem ho po půl roce chtěl použít znovu, voda prakticky neprotéká. Po návratu z tůry jsem si s ním chvíli hrál ale dosáhl jsem pouze kapání. 🙁 Naposledy jsem ho použil v únoru, kdy byly teploty sice kolem nuly, ale nosil jsem ho ve vnitřní kapse bundy a v noci ho měl ve spacáku. Máte někdo tip, co se stalo?

   • Ucpaný by být neměl, jednak jsem ho pročistil a pak byl použit jen na zdrojích které snad ani použití filtru nevyžadují…ale když už jsem ho měl… Zkusím znovu. Předpokládám, že kdyby prošel mrazem, průtok by se spíš zvýšil…potrháním vláken.

 14. Konečně jsem letos v květnu vyzkoušel filtr v Tunisku a dle mého názoru byla přefiltrovaná voda z kohoutku chuťově lepší než balená voda místní výroby.

Zanechat komentář