Den 1.

Vandr začínal v Bíle vodě, kam jsme dojeli autobusem, no byla to docela fuška s těma batohama v narvaném buse. Když jsme se konečně dostali z autobusu tak jsme nahodili batohy a šli jsme směrem na Šafářovu skálu. Chtěli jsme se tam občerstvit, protože nám po cestě vyhládlo. Z domu jsme brali žádnou vodu, protože jsme s sebou měli filtry. Hned u prvního potoka jsme tedy doplnili tekutiny.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAA konečně slíbená přestávečka na kousek žvance, no ono zase takový kousek to nebyl. Měli jsme výborný domácí špek a nějaké ty uzeniny. Samozřejmě nesměla chybět káva.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERATady se Kraken pokoušel najít kořen borovice, ale dlouhou dobu jsme měli smůlu a žádné borovice zde nebyly.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPřeci jen jsme kluci a nějaké ty hračky jsme museli mít  sebou, musím říct že tentokrát jsme byli zklamaní, měli jsme prakoluk ale s jeho střelbou jsme moc  spokojeni nebyli takže se nedostane ani do nabídky e-shopu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAPrvní zastávka na cestě na Borůvkovou horu, docela jsme se všichni zpotili, bylo opravdu horko. Já jsem trošku proklínal svůj batoh, všichni jsme si vzali Švédské armadní batohy a mě dost boleli záda.

OLYMPUS DIGITAL CAMERASem tam jsme potkali houby přímo na cestě. A byly to hezké kousky.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAI náš portálový Křovák si říznul.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERATak a konečně borůvková hora, tam jsme si opekli buřty a šli se podívat nahoru na rozhlednu. Je to tam vše nové a opravdu moc hezké.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERANahoře dost foukalo takže čepka se stala nutností:-)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAZde je mapka co jsme první den ušli, musím říct že jsme celý vandr pojali tak trošku v klídku a spíš jsme zkoušeli nové věci a užívali si atmosfery lesa. Z Borůvkové hory jsme sešli a nocovali jsme na Polské straně.

1

Den 2.

No a nějak jsme se probudili v mokru, večer jsme to podcenili a už se nám nechtěl stavit přístřešek a tak jsme jen tak lehli a kolem 00:00 hod. začal docela liják, měli jsme přes s sebe přehozený celty. Já jsem se úplně probral v 5 ráno kdy jsem už cítil vodu i ve spacáku a tak mi nezbylo nic jiného než vstát. Mezi tím přestalo pršet a tak jsem rozdělal oheň a začal sušit spacák. Tom na tom byl dost podobně, ale ten se vzbudil už ve 2 a šel si postavit improvizovaný přístřešek a tak byl méně mokrý než já.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERANo a Krakena jsme museli budit, protože ten byl ve svém „GERO“ pytli v suchu a tak ani nevěděl, že pršelo, narozdíl od nás :-D.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAKonečně snídaně.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERATom dostal chuť na sladké a tak jsme vytáhli žemlovku, během chvíle byla teplá a v břiše zahřála.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERANo i nějaké to oblečení se muselo vysušit.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKonečně se dostalo i na odměnu pro mě a tak jsem při hledání trasy pokuřoval svoji oblíbenou dýmku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERANo a tady nám Kraken leze v 10:00 hod  z obýváku 🙂

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAMěl samozřejmě taky hlad tak pro změnu došlo na maso.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERACelty dostaly zabrat.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAVytopení, ale spokojení.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAUmyli jsme nádobí i sebe a pomalinku jsme opouštěli naše improvizované obydlí.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAByla potřeba dododržovat pitný režim, takže filtry byly v zápřahu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAJelikož v Rychlebských horách rostou převážně buky tak je všude spousty Bukvic, ty se rozlousknou a máte výborné oříšky. Někdy ale dochází k tomu, že jsou prázdné. Je na to jednoduchý fígl, stačí je hodit do vody a ty co jdou ke dnu jsou plné.

OLYMPUS DIGITAL CAMERATeď už jen vyloupat.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAMňam

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAPo cestě jsme sbírali  oříšky. No semtam v nich byl červík, ale nás to neodradilo. Snědli jsme tak i jeho.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAZde se nám rýsuje další mňamka.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAKonečně se nám povedlo najít kořeny borovice a tak jsme se dostali k pryskyřici, kterou jsme večer chtěli použít na rozdělání ohňě. Pokud se Vám povede dostat se k takovému kořenu tak odštípejte vše ztrouchnivělé až narazíte na tvrdý kus, který bude vonět právě po pryskyřici. Stačí jej naškrábat a škrtadlem podpálit.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAA ejhle zase něco k snědku… tentokrát Půpava alias KEDLUBNA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAHříbky nás doprovázely celou cestu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERANa přespání jsme měli vybranou zaniklou obec Hraničky.

Den 3.

To se nám už vstávalo lépe všem. Déšť tentokrát nedorazil. I když Kraken si to pojistil a opět nocoval v obýváku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERATom to tentokrát taky neponechal náhodě a postavil si přístřešek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERANo a já?? Tak nějak jsem věřil, že nebude pršet:-D.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAChystání borovicového kořene k podpalu dřívkového vařiče.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAJá jsem měl poslední dávku a tak jsem zvolil ohřev na Varu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAPohled na fotografie, kdy Hraničky ještě stály. Když jste tam, tak cítíte zajímavou atmosféru toho místa. Spíte kolem stromů, které tam kdysi nebyly a místo nich stály domy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAVždy když jsme šli kolem vody tak jsme koukali jestli v ní něco plave a skoro pokaždé se nám podařilo objevit pstruhy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAJóó když křeslo, tak pořádný.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERANakonec vandru jsme našli čtyřlístek pro štěstí 🙂

OLYMPUS DIGITAL CAMERAA občerstvili se v Žulové.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA 3

Autor: Tomáš Böser

Sdílet

11 komentářů

 1. Ahoj, vypadá to dobře! Ač Rychleby jsou moje srdcovka,tak až v polské části jsem nikdy nebyl. Jinak vodu z potoků tam piju bez filtru a ještě nikdy mi z ní nic nebylo, tam je opravdu dobrá…..až na mírně zvýšenou koncentraci arsenu, ale to je obecně v celé ČR a filtr na to stejně nepomůže.
  Martin

  • Já jsem v Rychlebkách pil vodu z potoku bez filtrace jednou. Další den byl pro mě utrpením – křeče v břichu, zvracení. Byl jsem rád, když už jsem seděl ve vlaku…

   • My jsme pili ze dvou pramenů několik litrů vody a všichni jsme byli v pohodě a voda výborná. Nic nám nebylo, možná jsme si líp vybrali 🙂

   • Thom (administrátor) 26.11.2014 v 18.47

    No my filtry používáme všude. Nejde o to, že voda vypada pitelně a nebo ne, ale nikdy a nikdo neví co leží o kilometr proti proudu pokud nepije přímo ze studánky kde voda vytéká. Když tam leží zdechlina tak je to jasný a důsledky nejsou dobré.

 2. Krása střídá nádheru. Letos v začátku léta jsme tak s klukama taky byli, na dvě noci a úžasný. Cesta z Javorníku přes Borůvkovou horu, po hranicích přes Travnou (spánek v zastávce kvůli dešti 🙂 a opět přes hranice k Nýznerovským vodopádům (spánek v útulně opět kvůli dešti) a tradá na vlak v Žulové.
  Krásná příroda bez lidí a skoro nevyšlapaný značený stezky, nemyslel jsem si, že v téhle době něco takovýho objevíme. Kus srdce mi tam patří.

  • Thom (administrátor) 27.9.2014 v 8.44

   Taky mám rád Rychlebky. Jak píšeš ty, nejsou ještě tak moc profláklé a je tam krásně. Mám rád i Jeseníky, ale to jen po neznačených cestach. Jinak je to skoro jako na Václaváku. V Rychlebkách se mi líbí i ta atmosféra těch zaniklých obcí. Hrozně rád tam nocuju. Ráno vstávačka a opar na lesem;-). No zase jsem se tam aspoň v myšlenkách vrátil.

   • Krásně tam bylo tak před dvaceti lety 🙂 ,teď už se tam zvedl turistický ruch a většina boud kde se jezdilo i přez zimu je zničená,spálená stržená… Ale třeba v zimě si tam dát víkend na sněhu,třeba u Sokolích skal je furt bomba.
    Vřele doporučuji

 3. Krásné fotky, musel to být super vandr. Chtěl bych se zeptat na ten žďárák nebo v čem to spí Kraken. Co to přesně je? Dost mě to zaujalo. Díky za info a přeju spoustů dalších fajn vandříků.

 4. Je to paráda v mém kraji kde žijí celý svuj život. Jen je škkoda že jsem nevěděl že se sem chystáte, pač bych hned hodil práci za hlavu a šel s vámi a ukázal vám zákouti který jste minuli 😀 . Jinač snad se sem ještě vrátite a třebas v zimě pač to je tu ještě zábavnější a kouzelnější 😉

Zanechat komentář