logo

Bushcraftportal.cz

Rozdělání ohně pomocí borovicového kořenu

25.09.2014 / Kategorie: Oheň, Přežití, dovednosti / Napsal: / Komentáře: 4

Jak jistě už všichni víte, je hodně možností pomoci čeho se dá rozdělat oheň. Dneska si ukážeme jak jednoduše lze vytvořit podpalovač ze starého kořenu borovice.

Začneme tím, že si najdeme živou borovici a porozhlédneme se po okolí jestli někde není kořen. Pokud se nacházíte v borovicovém lese tak máte již skoro vyhráno. Pokud ne, je potřeba hledat ztrouchnivělý zbytek kořene. Ten vykopneme ze země a postupně odlupujeme strouchnivělou část. Je dobré přičichnou ke kořeni a pokud cítíte pryskyřici (smůlu) tak jste našli správný kořen. Postupným odlupováním se dostanete k tvrdému dřevu, který má v sobě opravdu hooodně pryskyřice. Můžete do toho místa klepnout nožem a uslyšíte ťuknutí, tam kde je pryskyřice tak je to opravdu tvrdé. Teď stačí nožem naškrábat to tvrdé dřevo. No pak už můžeme vytáhnout firesteel a podpálit naškrábané hoblinky. Pozor ihned to chytne. Je dobré mít nachystané drobné suché dříví a ihned přikládat.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Autor: Tomáš Böser

Vstup do BUSHCRAFT shopu

4 komentářů

 1. Majky
  dne 26.9.2014 v 4.06

  Vypadá to velice dobře. Ovšem to vypadalo i když jsem četl o „hořlavosti březové kůry i za vlhka“ 😀 Bohužel nemít lihovou tabletu, byl jsem nahraný. Tak jsem zvědav na tohle 🙂

 2. František
  dne 15.12.2014 v 5.48

  Zcela souhlasím se zprávamí Krakena – rozdává moudrosti plnými hrstmi,ovšem dnešní mladíci, zvyklí mačkat na automaty ( např. PC) si je často neumějí převzít.
  Že bříza hoří, to slyšel snad každý, ale připravit jí pro to podmínky – to se zdá divné….
  Cesta je : ce nejjemnější a suchý material. Netratit energii odpařováním vody.
  Slunce všem. +F+


Zanechat komentář