Předem píši, že nejsem odborník na světlo takže Vám asi úplně tuto čelovku (Fenix HL50)nerozeberu tak jako odborník co se přímo specializuje na svítilny. Takže po této stránce mě omluvte.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAAle chci Vám říct proč si mě tato čelovka zjískala na svoji stranu. Asi samozřejmost je, aby teda svítila. Fénix HL50 svítí výborně, má 365 lumenů (světelný tok) a je to opravdu znát. Maximální dosvit je nějakých 77 m což bohatě dostačuje. Čelovka má teplejší odstín bílého světla a nasvícený terén vypadá lépe a přirozeněji.

Rozměry jsou:

63,8 mm délka a 32 mm průměr

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAJejí velikost samozřejmě také mluví pro a další pro je v materiálech, které jsou na HL50 použity. Celokovové tělo, nikde žádný plast a nic podobného. Výrobce udává, že čelovka snese pád z jednoho metru, myslím si, že toho snese daleko víc, když ji držíte v ruce tak je to malý váleček, který sám o sobě působí nerozbitně. V balení dostanete baterku, popruh, prodlužující kroužek a náhradní těsnění. POZOR BATERIE NENÍ SOUČÁST BALENÍ.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERACelý přístroj lze odepnout od popruhu, pro mě veliká výhoda, mužu mít baterku v kapse nebo připlou u pasu a když se setmí tak si vytáhnu popruh a čelovku nacvaknu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERANo a co bych viděl jako její největší plus je, že funguje s jednou tužkovou baterii. V balení od výrobce dostanete prodlužující kroužek, který se našroubí na tělo svítilny a zašroubíte zátku a svítilna je připravená. Jinak svítilna jede na bateriich CR123A.

HL50 má 4 výkonové režimy:

Při napájení z CR123A baterie: BURST 365 lumenů (po dobu držení tlačítka) -> 170 lumenů (3 hodiny) -> 60 lumenů (9,75 hodiny) -> 4 lumeny (150 hodin).

Při napájení z tužkové NiMH baterie: BURST 285 lumenů (po dobu držení tlačítka) -> 150 lumenů (2 hodiny) -> 55 lumenů (6,3 hodiny) -> 3 lumeny (110 hodin).

Co je další výhodou u HL50, tak je odolná vůči vodě, splňuje IPX8 což znamená že zvládne

,,Trvající ponoření do vody,,.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAMyslím si, že Fenix HL50 je ideální na delší cesty, outdoorové výlety, na kolo ale hlavně se dá připnout k pasu a máte ji stále při sobě, když je jí zapotřebí.

Autor: Tomáš Böser

Koupit v BUSHCRAFTshopu

Sdílet

9 komentářů

 1. Díky za prima recenzi. 365 lumenů? Je to tak trochu záhada, ve svítilně Spark SG5 mám totiž taky diodu XM-L2, využívá taky jednu běžnou AA baterii, ale podle výrobce dává „jen“ 280 lm (a to jsem si při letošní koupi myslel, že mám nejlepší „stroj“ na světě:o)
  http://www.ledshop.cz/spark-sg5-celovka~z1523.html
  Každopádně vypadá nový Fenix skvěle: robustní tělo a praktický tvar vodorovně položeného válce (což je současný světový trend, Fenixy byly doposud symetrické).

  • Nezbývá než tu čelovku poslat do světa a vzít nový nejlepší stroj na světě 😉 Vždyť ten číňan ani nepoužívá normu ANSI, to je fakt o dvě třídy pod Fenixem.

 2. „Díky za prima recenzi. 365 lumenů? Je to tak trochu záhada, ve svítilně Spark SG5 mám totiž taky diodu XM-L2, využívá taky jednu běžnou AA baterii, ale podle výrobce dává „jen“ 280 lm (a to jsem si při letošní koupi myslel, že mám nejlepší „stroj“ na světě:o)
  http://www.ledshop.cz/spark-sg5-celovka~z1523.html
  Každopádně vypadá nový Fenix skvěle: robustní tělo a praktický tvar vodorovně položeného válce (což je současný světový trend, Fenixy byly doposud symetrické).“

  Ten výkon je u CR 123

 3. 365 lm má jen při napájení pomocí baterie CR123A a navíc jen v režimu burst, kdy se musí držet spínač stisknutý. Při napájení běžnou AA baterkou je burst 285lm a max je 150 lm (čili ten Spark má trvalý výkon vyšší).
  Ale tyhle „drobnosti“ autor nějak pozapomněl zmínit, holt kvalitní recenze 😀

  Ještě k odborníkovi na třídy: Fenix je čína stejně jako Spark a ANSI údaje nepoužívají ani Armytek, Petzl, LED Lenser…

 4. Jary, ten Fenix moc dobře ví, proč ten BURST dělá. Ubezpečuji Tě, že pokud bude uživatel u Sparku používat nejvyšší výkon často, tak mu brzo odejde. 50.000 hodin životnosti dle výrobce Cree ledek je snová a nedosažitelná hodnota.
  Prošlo mi rukama několik čelovek, např. Zebralight, Armytek Tiara a další. Ročně svítím čelovkou stovky hodin. Výkon není všechno. Vlastním 6 čelovek a právě Fenix je sympatický v tom, že ten kužel mi naprosto vyhovuje. Jsem rybář a na nejnižsí režim 3 lumeny ji mám zaplou celé noční chytání. Mám pak lepší orientaci při sáhnutí na pruty a přitom ryby silnějším svitem neplaším. Kužel je široký s důrazem na střed. Ve svém okolí znám pár lidí, kteří čelovku s CREE používali často na max. výkon a už jim odešla. BURST používají i jiný výrobci a to většinou ti, kteří vědí wo co gou. Jinak recenze to není, v titulku je Ukázka. Petzl není špatný, ale už bych do tohoto výrobce nešel. Buď to nemá výkon a nebo je čelovka monstrozní kráva. Proti výrobci nic nemám, byla to moje první čelovka, Tikka, před asi 15 lety :-). Takže i ta trocha nostalgie ;-). Poslední věc… ty videa jsou hrozný, zaostřený někam doprkvančic. Zasloužilo by si to natočit znovu. Bolí z toho oči.

 5. Viliam Kalinčík 13.11.2014 v 16.37

  Fenixe jsem zahlédl náhodou a hned jsem se do něj zamiloval. Okamžitě jsem psal do Prahy a jel si pro něj. Nyní mám konečně malou ale hodně výkonnou svítilnu.

 6. Ahoj, mám od tuto čelovku, ale v poslední době se mi stává, že vynechává, respektive nejde zapnout. HL50 používám na běh, často svítím na nejvyšší nebo střední svit, jakmile vyběhnu z lesa a jsem na osvětlené cestě, tak čelovku vypnu. Jakmile zapadnu opět do temného zákoutí, tak čelovku opět zapnu. Začíná se mi ale stávat, že už mi čelovka nenaběhne – nezapne se. Pak pomůže jen rozpojit kontakty (odšroubováním uzávěru) znovu sestavením a opět svítí. Myslel jsem, že to může být vybitou baterií (dobíjecí NimH 2000Ah), ale pak by čelovka podle mě už po rozebrání a znovu sestavení nenaběhla…kontakty mám suché a čisté a uzávěr dotáhnutý nadoraz, takže tímto to určitě nebude… díky za odpověď

Zanechat komentář