Při mém bloumání po lesích loukách a stráních zbývá čas i na veselé lesní dovádění. Dnes je vše už možné vyrobit strojově či snad na vše jsou přípravky, ale nikdy neuškodí si něco vyrobit vlastníma rukama. A tak na jednom vandru po Českolipsku vznikla kuksička jen pomocí nože. Hrubou práci zvládl větší nůž a pak už ke slovu přišel menší, který vlastně zvládl vše ostatní až ke konečnému tvaru.

127 131 133Malý nožík to zvládne, ale na osekání je potřeba většího nože.

135 138Výhodou je, že kuksička může sloužit hned od začátku a to i v průběhu výroby.

150 153 165 183 185 187A je hotovo, patinováno a napuštěno.

Tento návod na výrobu vytvořil Vladimír Drnec (Bulis)

Sdílet

8 komentářů

  1. Ahoj,nádor břízy není je jen o něco tvrdší nežli ostatní část kmene.Ale pár zákonitostí to má najít co nejčerstvější nádor a pak číst při vyřezávání dobře leta ,je tam mnoho uzlíků a td.a je potřeba tomu věnovat pozornost .Jinak hlavně při dokončování může dojít k fatálním chybám.

  2. Ahoj. Trochu tomu nerozumim, tohle neni delane z nadoru? Z ktere casi teda? Vyhledavam nejaky nador hlavne kvuli jednodussimu opracovani zvenci.

  3. Ahoj,trošku jsem to asi špatně vysvětlil.Kuksička je samozřejmě z březového nádoru ale nádor sám o sobě není o moc tvrdší nežli normální rovnoleté březové dřevo.Akorát má mnoho různých směrů vláken.Na kuksu je lepší zvolit raději větší nádor někdy jsou v nádoru díry či i poměrně velké prohlubně zvlášť blíže ke kmeni které by mohli vadit.

  4. Ah tak. Diky. Me se nadory libi jednak kvuli vzoru dreva a hlavne ze odpada osekavani masy dreva pri zaoblovani misky narozdil od spalku 😀
    Akoratmam potiz sehnatnejaky vystouplejsi nador, chtel bych strom poranit minimalne…

  5. Ahoj,jasně nepleteš se byl, to vandřík z Mimoně prošli jsme Ploučnici a b.voj prostor a končili na Mácháči,dík mohutné prořezávce náletů sem našel i mat. na kuksu.

Zanechat komentář