Často se dostávám do debaty o různých doplňcích vybavení do přírody. Dnes došla řada na spací pytle. Nechci se tady nijak moc rozepisovat o obecných zásadách, rozdělení dle náplně a ročního období atd. Tyto základní věci jsou většinou každému jasné a ostatně se o tom zmiňuji na obou videích. To první se zabývá spacáky všeobecně, je tam i pár informací, které vám třeba v prodejně neřeknou, vše vyzkoušené osobně. Na druhém videu jsou na spacím pytli Defence 4 popsány základní části pytle a je to zároveň i jakási recenze tohoto výrobku firmy Carinthia. Obě videa jsem doplnil několika fotkami…

003-576x431 005-576x431 006-576x431 007-576x431 008-576x431 009-576x431 010-576x431 011-576x431 012-576x431

YouTube player
YouTube player

bushcraftshop_button_buy

Sdílet

6 komentářů

 1. Mam spacak od firmy Prima a maximalni spokojenost !!!
  Navic cesky vyrobce.
  Samozrejme v horsich podminkach (idealne ve spojeni s GoreTexovym zdarakem US Army)
  V lete staci jakykoliv no name.

  • Matejka (redaktor) 27.11.2014 v 17.09

   Primu jsem měl také, byl to dobrý spacák, ale už dosloužil a navíc – hledal jsem spací pytel právě s tím zipem uprostřed a narazil na tuhle Carinthii. Po dvouměsíčním používání a celkové spokojenosti si hodlám pořídit na léto ještě Defense 1. Mně ten zip uprostřed prostě víc vyhovuje a nějak jsem je v nabídce jiných firem nenašel:)

 2. JA mám staršiu primu ktorá už moc neizoluje, ale ani ako nová nemala vlastnosti ako spacáky od CARINTHIE. Myslím prakticky, nie na popiskoch. Od CARINTHIE mám doma momentálne defence 4, 6, tropen a perový DOWN 800 a je to paráda. všetkým tieto spacáky doporučujem.

 3. Jak jednou zkusíte péřák není cesty zpět. Jediná nevýhoda je vyšší cena, ale to je relativní neboť vydrží kvalitně izolovat mnohonásobně déle, než duťáky, které také nejsou u lepších výrobců nejlevnější. Jinak je mnohonásobně lehčí a skladnější s mnohem lepším loftem. Samozřejmě záleží na kvalitě peří, kolik je tam prachového atd. Vlhkost není problém, poněvadž moderní péřáky mají vodoodpudivou úpravu případně i membránu. Navíc používám pod širákem žďárák. Mám českého Sira Josepha a je to paráda. Kamarádi jsou též spokojeni s českou firmou Warmpeace.
  Jinak límec kolem ramen je ve velké zimě k nezaplacení. Bez něho hodně tepla uníká kolem hlavy, i když to zatáhnete.
  Duťáky jsem používal od českého Condora. Šijou je na míru se zipem i bez. Zelené i maskované…

  • Matejka (redaktor) 28.11.2014 v 11.06

   Peří kontra dutá vlákna je věčné dilema.Je dobře, že si ve dnešní době může člověk vybrat. Můj vztah k peří je asi přežitek z minulosti, kdy jsem vlastnil péřový spacák, jako druhý v životě (první byl vatelínový). Asi tenkrát nebylo tak kvalitní peří, a hlavně ještě neexistovala dutá vlákna. Po těch jsem sáhnul hned, jak se začaly vyrábět spacáky s touto náplní. Za ty roky se udělaly veliké kroky jak ve kvalitě náplní, tak celkově ve všech materiálech, což dokazují velice kvalitní spacáky od pana Rakoncaje. Já jsem zvolil dutá vlákna a asi u nich zůstanu. na tom videu se zmiňuji o tom, že dutá vlákna ztrácí poměrně rychle z udávaného tepelného komfortu, ale neztrácí to do nekonečna, je s tím pouze potřeba počítat a pořídit si prostě o trochu teplejší spacák. Pokud se týká tepelného komfortu v letním spacáku, tak myslím, že postačí klidně dutá vlákna. Je pravda, že péřové spacáky jsou kromě vyšší kvality tepelného komfortu i lehčí. Jinak límec v letním spacáku jsem stejně nikdy nepoužil a v zimním jsem se cítil trošku víc svázaný, navíc ještě jsem neměl možnost posoudit, jaké to je bez límce, to dělám až nyní v tom od Carinthie. Zatím jsem nespal v nijak veliké zimě, tak uvidím, jak na to budu reagovat, až přituhne, možná Vám dám zapravdu. Od Condora jsem měl kdysi letní spacák bez zipu, měl jsem ho ve Skandinávii, tam to bylo v pohodě, protože nebylo žádné horko, ale další rok v létě v Rumunsku už jsem postrádal možnost odvětrání. Jinak díky za reakci:)

 4. Zdravím , jak říkáte to o té fintě , tak kromě jiných dalších možností si dávám večer ve spacáku čokoládu a beru si ji i sebou a pokud se vzbudím , tak chroupu :). Můj názor je , že nastartuji metabolismus . Jinak sebou nosím hřejivé náplasti do bot http://www.ohrejselevne.cz/Ohrivace-na-nohy-Only-Hot-Toe-Warmer-d2.htm ( odhaz jen pro info o čem mluvím není to reklama ).
  Nosím dva balíčky v KPZ u termo fólie . Pokud je opravdu zima , tak použiji obě balení , ale to se mi v našich podmínkách ještě nestalo .
  Dají se dát kromě bot do podpaží / pod kolena / na šlapky / ledviny .
  A to i když nelezu do spacáku . Zhorší se počasí , tak to na sebe plácnu a neřeším to . Jezdím i na kole na těžko , ale s minimem vybavením a již jsem to použil v cyklo spacáku po zmoknutí .
  Mám Tropena a letos jsem ho používal od března do října – v hamace .
  V Defence 4 jsem byl teď v listopadu již cca 10x a vždy mi bylo teplo a musel jsem větrat , spávám ve funkčním prádle .
  A říkáte to dobře , přenocovat se dá všelijak , já to mám raději v teple :).

Zanechat komentář