Tohle video nepotřebuje, myslí, žádný komentář – výsledek a tedy i vítěz srovnání je jasný!

002004

bushcraftshop_button_buy

Sdílet

23 komentářů

 1. Porovnavat iba svietivost nie je celkom korektne, velmi dolezita je aj vydrz. Vysoka svietivost s vydrzou 3h je uplne ina kategoria ako vydrz 100h a mala svietivost.
  Fenix moze byt skvela celovka, ale Tikka nie je jej konkurencia, kedze uplne ina kategoria.

 2. Matejka (redaktor) 1.12.2014 v 5.58

  Na videu je zcela jasně a korektně ukázáno, jak ta která čelovka svítí co do intenzity. Porovnání výdrže baterií v jednotlivých čelovkách asi jde těžko ukázat a dokázat na videu nebo na fotkách. Výrobce udává při nejmenší intenzitě u Fenixe 150 hodin. Podobné číslo bylo, tuším, také uváděno u Tikky. Mohu sice nechat obě čelovky svítít na vizuálně stejný výkon a měřit přitom čas, ale těžko to objektivně zdokumentuji na videu, či na fotkách. Test INTENZITY osvětlení na videu je, myslím, zcela korektní. Pro mne, jakožto spotřebitele, to je důležitý faktor při výběru. To ostatní ukáže a prokáže až delší doba používání:)

 3. Fenix na tom bude vždy lépe, ať již použitím vysoce svítivé Cree XM-L2 diody, lepším odrazovým zrcadlem i variabilitou napájecích článků či způsobem uchycení. Já sice vlastním klasickou čelovkou Fenix HP11 a neměnil bych. Určitě lze proto svým poměrem cena/výkon/provedení bez obav doporučit jakýkoliv model této značky.

 4. Pan Matějka je s prominutím hňup. Naprostý souhlas s Peterem. To porovnání je nesmysl – ano oboje jsou to čelovky a ano stojí +- stejně. Podobnou logikou potom můžete příště napsat porovnání terénních schopnosti Dacie Duster 1,5dCi 4×4 vs. Škoda Octavia 1,2TSI – oboje jsou to přeci auta a dají se koupit za podobnou cenu. Adekvátní konkurent od Petzlu by byla Tikka R+. Parametry v podstatě stejné – 170 lumenů vs 170 lumenů, 77m vs 65m, 3h vs 3,5h. R+ sice stojí cca o 400CZK víc, ale tato investice se Vám brzy vrátí (mně teď v zimě odhadem do 6ti týdnů), Petzl má totiž nabíjecí baterii. Navíc má červenou diodu, kterou využijete např., když nechcete nikoho budit ať už ve stanu nebo když v noci vstáváte k dětem. Další vychytávka, kterou má navíc je Reactive Lighting (přizpůsobení intenzity světla – v závislosti na okolních podmínkách), která funguje skvěle – prodlužuje výdrž na baterii a omezuje nutnost přepínání mezi jednotlivými módy na minimum. Osobně vlastním výkonnější Petzl RXP a jsem max. spokojen – díky dvou diodám (intenzivní do dálky + tzv. flood light na blízké okolí) skvělá na mé noční lestní výběhy a s červenou diodou funguje i na noční přebalování… :-). Toto na mě působí dojmem, že pan Matějka porovnal svoji čelovku s něčím co měl zrovna v batohu kamarád na návštěvě… Jako samostatné testy – proč ne, ale porovnání? Těším se na další test nějaké kudly, to Vám jde o dost lépe.

  • Matejka (redaktor) 11.12.2014 v 14.46

   Milý Robine, jelikož jsem hňup, přejdu na tykání (to hňupové někdy dělají). Z tvého příspěvku je jasné, že jsi odborník na svítilny (asi i na auta a možná i na nože, když rozeznáš, že psaní o nožích mi jde lépe).Tohle video jsem zcela bezelstně natočil pro tento portál, protože jak já, tak několik lidí z mého okolí má už dlouhá léta čelovky Petzl, většinou Tikka Plus. Já jsem se poohlížel po něčem jiném, protože tenhle model je už starší a určitě překonaný. Našel jsem si čelovku Fenix HL50, která mě zaujala více faktory (mimo jiné tím, že se dá sundat z pásku a použít třeba na kolo atd.) Protože jsem jí chválil, byl jsem požádán, abych nějak ukázal, jak svítí (údaje od výrobce o lumenech atd. jsou pro vás, odborníky, hňup je rád, když vidí, jak to ve skutečnosti „fachčí“).A protože já odborník na čelovky nejsem, tak mi napadlo vzít svého Petzla (kamarád s batohem zrovna nebyl po ruce) a zkusil jsem s ním posvítit na zeď hajzlíku, aby případní zájemci viděli, jak to svítí. Pokud bych svítil jen Fénixem, asi bych to mohl těžko porovnat a ukázat, jelikož ty Petzly vlastní pár lidí z mého okolí, jak už jsem psal na začátku. Toť vše. Snad tohle vysvětlení, jako odborník, pochopíš. Rád se nechám poučit a vysvětlit si cokoliv, třeba i od tebe. Jenom bych prosil příště ne tak silný slovník:)
   P.S. pokud jsi zástupce firmy, která dováží čelovky Petzl, tak se omlouvám, že jsem po cca desetiletém používání Tikky Plus přešel ke konkurenci:)

 5. Já mám už drahně let Petzl Tactikku, což je vlastně Tikka ve vojenském stylu s možností použití červeného světla. Na chůzi ten výkon bohatě stačí. Pokud někdo chce baterku na kolo, běžky či do jeskyň, tak je to samozřejmě slabé.
  Výhodu Fenixe spatřuji v odolnějším tělu a vodotěsnosti, ve výkonu už tak ne.
  Nikdy jsem na vandrech nepotřeboval svítit tak intenzivně. Spíš se snažím nesvítit vůbec. A ta výdrž na plný výkon např. při jízdě na kole mi přijde krátká. Také mi tam chybí to červené světlo. Jste s ním nenápadní, neztrácíte noční vidění, neláká hmyz, neoslňuje.

  • Matejka (redaktor) 11.12.2014 v 19.12

   Já v přírodě používám vždy tu nejnižší intenzitu (alespoň šetřím baterie), na kolo a na běžky bych to použil jako náhradní řešení, i když na to kolo možná jako hlavní zdroj, protože mně nevadí, když mám i na kole světlo na hlavě (asi blbý zvyk). No a intenzitu jsem využil zrovna minulé pondělí, když jsem se sousedem naháněl feťáky, kteří nám pročesávali panelák. Když jsem jim posvítil do ksichtu, na moc se nezmohli, protože ani neviděli, kdo před nimi stojí. Červené světlo jsem nikdy nezkoušel, ale napravím to už jen z pocitu, abych věděl, jak to funguje:)

 6. Asi jsem taky hnup, protoze tvrdim, Petzl je davno za zenitem, zaspali tam dobu hosi a to znacne…. Tezi jen ze znacky…

  • Fenix HL50 má obrovskou výhodu v tom že je na jednu tužkovku, je vodotěsný a narazuvzdorný. Konkrétně pro mě je největší vyhodou, že se dá odepnout z pásku a mít ji stále po ruce. Nosím ji neustále v kapse a využívám ji například když jdu z práce a jdu zakódovat alarm nikde tam nejsou světla. Když jdu na čundr tak mi stačí na nejnižší stupeň. Tudíž se výdrž razantně zvýší. Vytáhnu ji z kapsy a naklapnu na klip a hodím na hlavu. Když potřebuji svítit hodně tak je zde právě další vyhoda, kterou Petzl opravdu nemá. Když jsem na čundru tak mám celé balení tužkovek v baglu. Ale nejsou potřeba, ale co kdyby. Tohle jsou moje zkušenosti z cca 4 měsíčního používání. Petzlovkou jsem podaroval tchána.

 7. Hňup je hlavně Robin Dzoba. A to obrovskej.
  Petzl zaspal dobu a nedohoní to ani tím, že má červený diody, přizpůsobení intenzity světla okolí atd.
  FENIX je za ty peníze úplně někde jinde.
  Všechny Petzlovky, co znám, měl sem, nebo má někdo jinej po letech prasknou, protože prostě plast není věčnej, oproti tomu kovový svítilny od fénixe i po létech né zrovna příznivýho zacházení, krom pár oděrek vypadaj a fungujou furt stejně.
  Fenix je vodotěsnej, nárazuvzdornej atd. Petzl je akorát tak drahej :-))

  groula

 8. jo a červený světlo, je tak akorát k hovnu. Měl sem několik čelovek s červeným světlem a je to úplně k ničemu.
  Pořádný čelovky maj tzv režim firefly, kterým svítej třeba intenzinou 2 lumeny a neosvítím s tím ve stanu nikoho a hlavně, když koukáš do turistický mapy, tak vydíš i červenou turistickou, narozdíl od Petzlovky s červenou diodou.

  Tak

  • Červený světlo neni k hov… jak píšeš. Oči při přechodu ze světla do tmy se musí adaptovat, což trvá nějakou dobu a po tu dobu jsi „slepý jako krtek“. Pokud použiješ červené světlo, tak se oči adaptují na tmu mnohem rychleji než při použití klasického bíleho světla. Takže pokud si chceš přisvítit na mapu a nechceš pak čučet do tmy a čekat než se „rozkoukáš“ je určitě lepší použít červené světlo.

   • Matejka (redaktor) 15.7.2016 v 20.11

    Asi Tě zklamu – do mapy čučím za denního světla (pokud vůbec do ní čučím), v noci spím a na vojáky už si dávno nehraji a ani jsem si na ně nikdy nehrál 🙂 To jen tak, aby bylo mezi námi jasno. Pokud vypukne při dnešních technologiích válečný konflikt, tak je za dvacet minut po válce a baterka (jakákoliv) Ti nebude k ničemu. 🙂
    Milan

 9. Mám jak Petzla (s červenou diodou), tak stareho Fenixe HL21. Jednu věc, kterou autor nezminil, je výměna baterii potmě. Tam Fenix jednoznačně vyhrává. Je pravda, že mne Petzl varuje problikavanim červené diody, ale znáte to, zitra je vyměním/ nabiju zitra…

 10. Dobrý den, chtěl bych se zeptat na názor Vás odborníků. Za měsíc nastupují na vojenske cvičení a potřebuji čelovku, která má červené světlo. Mohl by mi někdo poradit jaká čelovka se na toto hodí nejvíce. Cena kolem 1000-1500 by byla ideální. Předem děkuji za odpověď.

 11. Matejka (redaktor) 14.7.2016 v 19.24

  No, já používám čelovku na svícení a tam je lepší ten Fenix, nenapadá mi ale, na co bych při svých toulkách přírodou potřeboval červené světlo. Na vojně jsem sice byl, měli jsme takové „plechovky“ s posuvnými filtry na plochou baterii, ale nevzpomínám si, že bych ji někdy na něco potřeboval. Snad svícení do mapy? Nebo nějkaou signalizaci? Nevím, tam asi stačí, že je to červené a nehledí se na to, jak daleko to dosvítí.

 12. Vojáci svítí si svítí červeným světlem z taktických důvodů. Bílé světlo je vidět nahony daleko. Tactikku od Petzla mám cca. 10 let a stále bez problémů slouží. Současně se mnou jí kupovali ještě dva kamarádi a též na nich nemají žádné závady. Klidně si jí kup.

Zanechat komentář