Vzhledem k tomu, že během letošní sezony byl hitem číslo jedna v BUSHCRAFTshopu filtr na vodu Sawyer MINI, rozhodli jsme se přidat několik poznatků a zkušeností z jeho používání a současně chceme také zodpovědět, nejčastěji kladené otázky, které se filtrů Sawyer týkají. Nejoblíbenější modely SP128 Sawyer MINI a SP129 Sawyer Squeeze jsme testovali na vlastní kůži a spravedlivě jsme se o ně podělili. Nespornou výhodou jakéhokoliv vodního cestovního filtru je fakt, že s sebou na vandry nemusíte tahat litry (kila) vody v batohu. To je asi nejzásadnější věc proč filtr na vodu pořizujeme. Další skupinou mohou být dobrodruzi nebo obchodníci, kteří vyráží do zemí třetího světa , kde není bezpečné pít i balenou vodu z obchodů (např. Indiem, kde si sice balenou vodu koupíte, ale už od pohledu nemá originální uzávěr, takže nezbývá než se domnívat a věřit, že se jedná o skutečně nezávadnou vodu). V těchto situacích jistě přijde vodní filtr vhod.
Na velikosti záleží
Dalším důležitým faktorem při výběru filtru je jeho velikost, což oba filtry od firmy Sawyer splňují dokonale když filtr Sawyer MINI váží cca 40g a filtr Squeeze cca 60g a pohodlně se vlezou do náprsní kapsy košile.
Intuice nebo manuál k použití
Nejsme zastánci dlouho-sáhlých návodů k použití, raději věc vyzkoušíme a až když nastane problém, začneme pročítat návod. Měli jsme možnost vyzkoušet více zařízení pro filtraci vody, v tomto ohledu nám filtry Sawyer opravdu vyhovují. Jedoduchost a intuitivnost použití je hlavní výhodou těchto filtrů. Nabízí jich hned celou řadu. V balení filtrů Sawyer najdete vždy skládací láhev (sáček) různého objemu, který lze (někdy ne úplně snadno) naplnit vodou, sáček následně můžeme našroubovat na samotný filtr a vodu tak přefiltrovat do láhve nebo hrnku, případně přímo pít, vzhledem k tomu, že závit je ve velikosti závitu běžné PET láhve, nabízí se také možnost filtrovat vodu z PET láhve, což ocení ti kdo s sebou PET láhev nosí, nebo cestovatelé, kteří na PET láhev s „pitnou“ vodou narazí při svých cestách za exotikou. Další variantou je pití přímo z vodního zdroje, tak jako byste použili brčko, odpor filtru je nečekaně příjemný a při dobré hydrataci vláken filtru sajete vodu velmi pohodlně bez znatelného fialovění obličeje 🙂 Pro ty kdo využívají k hydrataci vak ve svém batohu nabízí Sawyer možnost přímého napojení do řádu hydratačního systému, nebo adaptér k plnění hydratačního vaku již čistou vodou, což mi přijde jako lepší řešení.
Technická specifikace filtru
Filtry Sawyer využívají k filtraci dutá mikrovlákna, jejichž stěny tvoří membrána s velikostí pórů max.0,1 absolutního micronu. Jedná se tedy o mechanickou filtraci vody, která ovšem díky této technologii zabraňuje průniku 99,9999% veškerých zdraví škodlivých bakterií, prvoků nebo cyst, které by jinak mohli způsobit nejen střevní potíže, ale také závažná onemocnění jako jsou salmonella, cholera, E. coli, a další. Tato technologie vychází z dialýzy ledvin a je ještě výrazně účinnější. Více informací o samotné technologii je k dispozici zde
Životnost aneb noste si s sebou blok ať víte kdy vyměnit vložku
Vždycky jsme přemýšlel jak mám počítat, kdy mám vyměnit vložku filtru po udaném množství přefiltrované vody. Výrobci některých filtrů udávají životnost např 400l, co se, ale stane když to přešvihnu – Budu pít závadnou vodu plnou bakterií, mám si dělat čárky, kolik litrů jsme přefiltroval? Tohle u filtrů Sawyer neřeším, jejich garantovaná kapacita filtrované vody je u verze MINI 378.000 litrů vody u filtru Squeeze pak dokonce 3.000.000 litrů vody. Když to přepočítám na reálné používání, kdy budu filtrovat cca 4l vody denně, pak mi vychází u verze MINI celých 258 let, u verze SQUEEZE pak 2054 let. Pokud člověk neplánuje filtr požívat jako průtokový ve vodovodním řádu, může jej téměř předávat jako dar po několik generací 🙂
Důležitým faktem životnosti filtru je také péče o něj. Není zde potřeba žádné složité rozkládání filtrů, filtr je potřeba po delším používání, zvláště hodně zakalené vody pouze zpětně propláchnout pomocí přiložené stříkačky. Jen je potřeba si uvědomit, že filtr je potřeba čistit vždy nezávadnou vodou (zbavenou bakterií apod.), čistím tak filtr vždy buď předem přefiltrovanou vodou, nebo bezpečnou vodou z vodovodního řádu. Pokud dojde k výraznému znečištění filtru nebo průchodů chemikálií výrobce doporučuje filtr dezinfikovat a to tak, že filtr zpětně propláchnete běžným bělidlem. Já jsem k tomu, během dvou let zatím nepřistoupil, pokaždé když se průtok filtru výrazně snížil, jsem filtr zpětně propláchnul a bylo po problému.
O filtr není potřeba nijak zvlášť pečovat nebezpečí mu hrozí pouze v případech kdy filtr používáte v době mrazů. Používat jej lze, ovšem je potřeba dát pozor na to, aby filtr nezmrzl. Tzn. po použití v takovémto prostředí je potřeba z filtru důkladně vysát veškerou vodu a následně vyklepat veškerou vodu z filtru. Filtr poté uložíme do náprsní kapsy bundy, nebo někam, kde nebude hrozit, že filtr zmrzne. Pokud by se tak stalo, je lepší filtr dál nepoužívat, s největší pravděpodobností totiž dojde k roztažení vody v pórech uhlíkových mikrovláken, které následně mohou popraskat a tím negarantují účinnou filtraci. Takovýto filtr si pak můžete vystavit do vitríny, protože výrobce na toto neposkytuje záruku a funkčnost filtru nelze zjistit jinak než laboratorním testem, což je dražší než samotný filtr.
Zajímavým řešením pro zimní měsíce může být ochranné neoprénové pouzdro na všechny typy filtrů Sawyer, celkově je však třeba dodržovat zásady použití filtrů Sawyer v mrazech a dodržovat tyto zásady:
- Během spaní v přírodě v mrazech vložte filtr Sawyer do spacího pytle spolu s Vámi.
- Během marazivých dnů noste filtr po použití v náprsní kapse v blízkosti Vašeho těla.
- Používáte-li filtr v řádu hdyrovaku, sajte častěji vodu z vaku aby byla voda více v oběhu a nezamrzla tak ve filtru.
- Pokud budete mít podezření, že filtr přešel po použití mrazem, přestaňte jej používat! Pokud došlo k poškození membrány filtr není bezpečný!!!
Dokáže filtrovat mořskou vodu ???
Jeden z častých dotazů, který dostáváme od našich zákazníků. Bohužel filtry Sawyer, využívají princip mechanické filtrace bez jakékoliv chemie, tím pádem nedokáží udělat ze slané vody sladkou. Přístroje, které dokáží odsolovat mořskou vodu již existují ale cena za takovéto přístroje je v řádech desítek tisíc korun.
Vzhledem k tomu, že filtry Sawyer nemají žádnou další vložku, nedokáží zachytit chemikálie, ani těžké kovy. Samotného mě zarazilo, že např. filtry MSR udávají, že chemikálie zachytí, ovšem při hlubším studování jsme zjistili, že zachytí chemikálie usazené na částicích větších 0,2 micron, což je velikost pórů uhlíkových vláken tohoto filtru, jedná se tak o takovou skrytou lež. (Bohužel tuto informaci najdete opravdu pidi písmem v návodu). Při používání je tedy vždy nutné vybírat relativně bezpečný vodní zdroj mimo průmyslové oblasti měst, případně mimo zemědělské plochy, které mohou být chemicky ošetřovány.
V níže uvedené tabulce najdete také hodnoty v porovnání s dalšími vodními filtry na trhu.
Byla voda filtrovaná přes filtr testována laboratorně?
Ano, několik testů proběhlo jak v naší režii, tak také proběhly mikrobiologické testy v nezávislých laboratořích. Jeden z testů prováděli např středočeští hasiči, jiný probíhal na Slovensku. Výsledky celého testu najdete např. na tomto webu: http://www.urbanstalker.eu/recenzie/130-test-filtra-sawyer-point-one
Vzhledem k velké oblibě filtrů Sawyer se dostali do hledáčku hned několika magazínů a portálů, které je chtěli vyzkoušet v rozdílných podmínkách. Filtry Sawyer se během testování dostali např. do Afghanistánu, kde je testují ostřelovači, vodáci testovali na řekách v Turecku. Dále jsou filtry testovány horskými průvodci (CK Kudrna) v Irsku nebo v Gruzii, vysokohorskou expedicí v Nepálu nebo členy speciální zásahové jednotky policie ČR.
Aktuálně:
Filtr Sawyer MINI SP128 získal také prestižní šarži kvality (více o tom co to šarže kvality je najdete ZDE), od testovacího týmu SOLDATO, který spolupracuje s portálem ARMADNINOVINY.cz
Některé recenze filtrů Sawyer najdete už nyní:
http://www.hydromagazin.cz/clanek/1157-filtracni-lahev-sawyer-personal-water-bottle/
http://recenze.armadninoviny.cz/vodni-filtry-sawyer.html
http://www.urbanstalker.eu/recenzie/130-test-filtra-sawyer-point-one
http://recenze.armadninoviny.cz/vodni-filtr-sawyer-mini-filter.html
Mám zájem o koupi ale nerozumím čistění s stříkačkou kdy filtr nepropustí žádné částečky a při čistění vždy tak velkou špínu.
protože zůstavaj ve vstupní části a tou stříkačkou je vyspláchneš tak že vstříkneš vodu z druhý strany
Zajímalo by mě jak je to s plísní? Pokud budu filtr cestou používat a proplachovat bude stále vlhký, Kde je vlhkost, popřípadě teplo, tam se daří plísni.