Z jejich nabídky mě nejvíce zaujal Nessmuk, mám tyto pro někoho divně vypadající nože velice rád. Navíc když se je člověk naučí používat tak se stanou velice dobrým a kvalitním nástrojem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pokud někdo začíná s Bushcraftem, nebo hledá svůj první „lepší nůž“ tak je to právě tento. V tomto případě za necelých 1000 Kč dostane dobrou ocel s dobře opracovanou skořápkou. Pokud by někomu neseděla střenka nože stačí vzít pilník a doladit si ho podle sebe. Ale ze startu je to perfetní pomocník ve fulltangové konstrukci za hodně slušný peníz s kvalitně ušitým kabátkem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nůž bych zařadil do takové střední třídy co se týká velikosti, jdou s ním dělat drobné věci, ale také si pomocí tlouku naštípete dříví na oheň. Mě osobně vyhovuje i materiálově, mám rád uhlíkovky, protože při jejich používání čepel patinuje a žije si takový svůj život. Uhlíkovka jak je známo se velice dobře brousí což je na bushcraftovou kudlu jen dobře, takže ji můžeme brousit i ve zhoršených podmínkách někde u řeky na oblázku. Na střenky nože je použito ořechové dřevo, které je hezky opracované.

  • Délka čepele: 127 mm
  • Celková délka: 222 mm
  • Tloušťka čepele: 3mm
  • Hmotnost: 268g
  • Ocel: 1075 High Carbon
  • Tvrdost podle Rockwela 56-58
  • Materiál rukojeti: ořechové dřevo

Condor začal dbát i na to jak se k Vám nůž dostane, je pěkně zabalen v papírové krabičce, čepel nože je zabalena v papíru a v plastovém pytlíku. V balení je samozřejmě také kožené futro a malý katalog všech produktů, které Condor nabízí.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

První dojmy po vybalení nože, opravdu mě překvapila jeho dotaženost až do konce. Dřevo nikde nepřečnívalo přes ocel nože, což u nich dříve bývalo standardem. Střenky jsou pěkně hladké a výbrus vypadá také velice dobře. Další příjemnou záležitostí je pouzdro, pěkně zahlazená kůže a nikde není znát nějaký nedostatek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Výrobce u tohoto nože zvolil skandi výbrus (ostří je vytaženo do nuly) v tomto případě tomu až zase tak není a na konci je vidět mírná fazetka což, ale není nic proti ničemu. Nůž je díky tloušťce 3 mm a skandi výbrusu velice řezivý. Já ho používal v kuchyni na maso, zeleninu i ovoce, velice dobře se mi s nožem krájela cibule, byla opravdu na drobné plátky. Venku jsem zkoušel řezivost na různých dřevinách kde si také vedl velice dobře. Zapomněl jsem se zmínit, že byl velice dobře nabroušený již z výroby a to tak, že holil.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Co se mi líbí moc tak to, že Condor nechal hrany čepele ostré, dá se tedy škrtat o firesteel. To je velice důležité u bushcraftového nože.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Střenky nože jsou tedy z ořechového dřeva a jsou jištěny epoxodovým lepidlem a 4 plnýmy nýty. Nikde nepřesahují přes ocel a jsou hezky opracované dohladka. Střenky jsou nalepeny opravdu těsně na oceli nože a nikde není žádná škvírka mezi dřevem a ocelí. Okraje jsou zaoblené a v ruce nůž nikde netlačí.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pouzdro nože je šito z 3,5 mm hověziny. Velice často se setkáváme, že u levnějších modelů je futro odfláknuté a mnohdy nepoužitelné. Ale to není případ Condora. Pouzdro hned na první pohled vypadá velice zdařile a při delším zkoumání mu není co vytknout. Konce nití jsou zapraveny a nikde nevylezají. Poutko pro uchycení nože na opasek jsem zkoušel vší silou tahat a nepohnulo se ani o chlup. Kůže je tedy sešita a navíc jištěna dvěma nýty na začátku a konci pouzdra.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Teď už něco k jeho samotnému použití, hned jsem ho vytáhl do lesa kde jsem s ním připravil velice snadno „chlupaté dřívko“, zde je potřeba najít si u každého nože ten správný sklon, čepele aby nám šlo dřívko vyrobit. S tímto výbrusem a ostrostí to byla celkem hračka a šlo to jako do másla.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nožem jsem štípal jak měkké, tak tvrdé dřevo na oheň pomocí tlouku (batoning). I při tloušťce čepele 3 mm to šlo dobře. Když se nůž zasekne tak je dobré mít ještě před štípáním vyrobený dřevěný klín. Při silovém řezání se dá dobře opřít palec na hraně čepele kde je mírný žlábek. Prst nemá tedy tendenci sjíždět.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Snadno jsem si ořezal klacek na opečení klobásy a pak na řadu přišla opět cibule. Díky nessmukoidnímu tvaru se s ním, ale pracuje velice dobře.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Celkově jsem opravdu překvapeny jak se Condor zachoval a že začal vyrábět tak dobré nože za opravdu slušnou cenu. Navíc jsou vyrobeny z dobrých materiálu a slušně vypadají. Určitě jej budu sám nadále používat a najdu mu místo ve své sbírce.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

bushcraftshop_button_buy

Sdílet

3 komentářů

  1. Mám od Condora nôž bushlore a som veľmi spokojný, myslím že od roku 2011 išla kvalita smerom hore.

Zanechat komentář