Tentokrát jsem si připravil ukázku jak jen za pomoci 2 nožů a přírodních materiálů zhotovit krosnu. Už se tu objevilo více mých krosen ale teď jsem se ponořil trochu hlouběji v čase a zhotovil ohýbanou krosnu vzdáleně podobnou té Ötziho. 4500 let proti času, ale krosna tu byla určitě ještě daleko dříve min. jako luk a to je až 10 000 let zkrátka od doby co bylo potřeba něco přenášet na větší vzdálenosti.

1

Na výrobu ohýbané krosny lze použít mnoho dřevin břízu, sibiřské kmeny, buk, jasan, šípek, lísku, pokud se ale jedná o neohýbanou lze použít snad všechny dřeviny. Já zvolil tis z vlastní zahrady po prořezu. Ohýbána jest tím nejstarším způsobem a to napařováním nad ohněm. Důležité je dřevo nespálit a oheň živit syrovým dřevem a tím mu nedat takovou teplotu, voda ve dřevě na ohýbání se musí vařit a né vyschnout a následně dřevo pak začít hořet. Při správném postupu člověk slyší jak to ve dřevě vře. Ohyb lze provést jen pomocí provazu a trochu síly, raději na vícekrát tato cca 10 x po malých kusech lepší než najednou, tam hrozí naštípnutí nebo zlomení.

2 3 4

5 6 7

Po ohnutí je třeba odstranit kůru která při ohýbání slouží jako ochrana před žárem a jako takový tlakový hrnec. Poté je možno začít menším nožem opracovávat povrch a dělat jednoduché spoje čím jednodušší tím více odolné oproti rozštípnutí. Je potřeba si ale nejdříve na to zploštit kulatinu třeba sekáčem, nožem či sekerkou.

8 9 10

Po doladění tvaru schválně jsem ponechal co nejvíc rustikální, si můžeme připravit zvířecí šlachy, konopný provázek na prvotní svázání a kožní klih.

11 12

12 13 14

15 16 17

18

Po uschnutí šlach z kožním tmelem můžeme udělat popruhy, z kůže, provazu, popruhu, dokonce v nouzi poslouží i mikina či svetr. Bederní opěrka je při nošení zátěže také nezbytná já použil kůži z jeleního krku ani po namočení neztvrdne a dobře tlumí zátěž na bedrech a dlouho vydrží.

19

Krosna funguje i bez výpletu ale výplet je zase zlepšení užitných vlastností a staré kultůry používaly třeba výplet z větviček či kůru břízy. Já použil knot a tak má člověk ne jen pro případ nouze cca 30 m plochého knotu ale ještě lepší nosný komfort.
20

No a zbývá už jen jedno, krosnu nějak osadit. Použil sem po tisíciletí používanou provázkovou metodu z kterou na krosnu jde připevnit vlastně vše co vaše nohy a záda unesou. Pár příkladů nošení.

21 22 23 24

No a teď už stačí jen vyrazit, přeji šťastnou cestu a suchý lesní chodník.

25

Tento návod na výrobu vytvořil Vladimír Drnec (Bulis)

bushcraftshop_button

Sdílet

10 komentářů

 1. Ahoj děkuji za komentáře,u krosem je úžesné to že ač tak strý nosný sistém tak každá krosna ručně vyrobená je nezaměnitelný kus.Ještě pár doplnění,k zhotovení této krosny jsem použil tisovou větev cca 220cm dlouhou,2cm průměr a způsob ohnutí je používán snad již od počátku a stačí k němu opravdu málo,je zajímavé že byl používán ješ´tě poměrně do nedávné doby a to třeba voraři při výrobě takzv houžví.

 2. Tomáš Němec 27.2.2015 v 8.04

  Moc hezký. Nevíte někdo, jestli a příp. kde se dá sehnat dřevařská krosna? Rád bych z vycházek přitáhl z lesa pár klacků, ale nechce se mně tam jezdit s kárkou. Zkoušel jsem něco hledat ve vyhledávačích, ale zatím bez úspěchu. Sám si na její výrobu netroufám. Dík.

  PS: Nedá mně to, abych neposlal odkaz na videjko, kde si starý indián udělá pomocí sekery a nože (možná ještě nebozezu) kánoe z březové kůry

  http://www.nfb.ca/film/cesars_bark_canoe/

 3. Ahoj,super video.Na těchto videich je krásně vidět co člověk dokáže díky šikovnosti a myšlení.Z krosnou běžně sehnatelnou bude asi problém.použít rám třeba od Švédského arm.batohu?Nebo oslovit místního truhláře?Pokut se nepletu byli krosny používané na dřevo buď z konstrukcí tipu bočnic L či košové na klestí a td.To vše se dá z tochou šikovnosti zvládnout i samo domo.Pokut buděš chtít poradit stačí napsat.

 4. Jo, obdivuji zručnost a znalosti těchhle přírodních národů a mám čím dál neodbytnější dojem, že jsme si ten život nějak zbytečně zkomplikovali a přitom ochudili. Na druhou stranu si uvědomuji, že takový život není jen čirá romantika našich představ anobrž pořádná dřina. Ale to sem asi nepatří. Kdybys měl nebo dokázal sehnat nákres a postup výroby krosny s L bočnicemi, byl bych Ti vděčný za uveřejnění. Dík.

 5. Ahoj,pisni mi prosím na email ať to tu nehltíme je na mích stránkách.Mám nějaká fote z jejího zhotovení co jsem dával na jiný web cca před 3roky.

 6. Díky za skvělou inspiraci. Jen drobnost, možná hloupý dotaz, ale kde například seženu ty zvířecí šlachy. Mají je pouze zverimexy, jako pamlsky pro psy. Klih asi v papírnictví, či výtvarných potřebách. Ještě jsem se k nim nedostal.

 7. You’re heard about the game „Alone Balloon“ for android? It’s really hard game, i’m could collect only 15 scores, it’s really cool 🙂
  I’m really want to find friend… Let’s posting our scores on this post?

Zanechat komentář