Brzy ráno jsem vyrazil z domu a teplota byla nějakých -11 °C, byl jsem teple oblečen a hřála mě radost z toho, že budu celý den po lesích. Tentokrát jsem moc vybavení neměl. Bral jsem si nůž, pilku a sekerku, kterou jsem ani nepoužil.

OLYMPUS DIGITAL CAMERASe dřevem si perfektně poradil Nessmuk od Škrobáka. Když jsem dorazil na své oblíbené místo kam čas od času chodím obědvat, hned jsem nashromáždil nějaké palivo na oheň a pustil se do jeho rozdělání.

YouTube player

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERANessmuk od Škrobáka je menších rozměrů a já ho většinou nosím na krku a nebo volně zavěšený na opasku. Nemám ho pevně přidělaný, protože si ho dle situace předělávám tak, aby mi to bylo co nejpohodlnější.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAV zimě není dobré podcenit přípravu paliva na rozdělání ohně. Škrtnout firesteelem a nebo ocilkou o pazourek je snadné, ale to nejdůležitější je, aby se nám podařilo rozdělat oheň, který bude stabilně hořet. Samozřejmě když se dostaneme do různých končin kde nemáme možnost například suché haluzí ze smrků tak musíme improvizovat a nadělat si více hoblinek, které nám chytnou a zajistí nám dostatek času na to, než nám chytne větší dříví.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAJá mám vždy vše připravené, začínám tím, že si sníh utlapu a tam kde hodlám založit oheň dám aspoň 6 ks dříví, aby oheň nebyl přímo ve sněhu a tím se nám nehasil. Potom si udělám dostatečné množství hoblinek. Natrhám si jemné smrkové větvičky. Pilkou si nakrátím větší špalíky, které pomocí nože a tlouku nasekám na menší skolky. Dneska jsem rozdělával oheň ocilkou od Esee a pazourkem, jiskru jsem zachytil do práchna co si vyrábím ze starých plenek. Když mi práchno chytne vložím jej do chomáče hoblinek a foukám do té doby dokud se nerozhoří. Pak je položím na připravený základ ohniště a přiklopím drobnými smrkovými halouzkami. Oheň nechám chvíli rozhořet a postupně přidávám další dříví. Pokud takový postup dodržím, můžu si být jistý, že mi oheň bude hořet.

YouTube player

OLYMPUS DIGITAL CAMERADo lesa se těším hlavně na dobré kafe, můžu si ho doma uvařit jakýmkoli způsobem, ale nikdy mi nechutná tak jako když si ho udělám v lese.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERATaky jsem se byl podívat na místech, které mám rád. Cestou jsem potkal několik kusů vysoké zvěře, ale povedlo se mi vyfotit jen jeden, je vidět na druhé fotografii.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAKonečně jsem také v terénu vyzkoušel moji novou mošnu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAV lese mi bylo opravdu nádherně, svítilo sluníčko a všude bylo ticho a klid.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERADopil jsem si kafíčko a pomalinku jsem se vracel k domovu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

bushcraftshop_buttonMoc jsem si tento den užil…

Sdílet

8 komentářů

 1. Super taška přes rameno! 🙂 budete jí mít někdy v prodeji? 🙂
  Jinak moc,moc,moc pěkné fotky!

 2. Slamák Jihlava 12.2.2015 v 8.07

  Ahoj Thome,
  krásné, mám taky rád zimu pro její klid a proto že většina lidí sedí doma. Jednou jsem při toulce bukovým lesem poznal co znamená že je zima až praští. Při -23 stupních v absolutním tichu bylo slyšet jak to v bukách lupe a praští.
  Jinak portál super, fandím a držím palce.
  Slamák

  • Ahoj Slamáku:-),
   Děkuji, moc mě to těší, že se portál a vše kolem líbí. A v lese je vždy nádherně. A teď v zimním období je to pro mě pohádka. Konečně je pořádný klid protože nikde nikdo není a hlavně není horko.

 3. Krásné fotky. Dnes se chystám na vandr po Krkonoších. Nicméně, chtěl bych se zeptat k čemu na jeden den takový batoh? Já chodím na jeden den většinou jen s tím co se mě vejde do kapes 😮

  • Díky;-). Mám v batohu nové produkty co fotím a dělám videa. Proto nosím tenhle a navíc se v tomto případě moc nemažu s jeho vnitřním uspořádání. Jinak ho používám na týdenní vandry. Pokud jdu na 2 noci v zimě tak se i se spacákem zabalim do 32 l Deutra. A na bokách mám sněžnice.

Zanechat komentář