O tomto bivaku, nebo chcete-li goretex stanu jsem se poprvé dověděl před 20ti lety na výstavě, vojenského vybavení.

Ihned mne zaujal svým pojetím, zpracováním a skladností. Odradila mne však cena. Kolem roku 2000 se v české armádě objevil prototyp a ten jsem měl možnost zkusit. Opět jsem byl nadšen, jen cena v té době byla kolem 20 000Kč.

IMG_5658

Rozhodil jsem sítě a čekal. Před pár lety se ke mě přes kamaráda dostala tahle armádní verze, na chlup podobná té civilní, kterou prodává Carinthia.

DSC08663

Můj sen se mi splnil. Do té doby jsem spaní v lese řešil goretexovým vakem britské armády nebo plachtou.

DSC03639

Historie:

Někdy kolem roku 1991 jsem se na čundrech setkal se spaním v pytli na mrtvoly od US army. Nápad dobrý, zkusil jsem, ale stále jsem hledal lepší variantu. Na vojně jsme používali obyčejný armádní spacák s potahem, který jsme si nosili jako ždárák bez spacáku. Rozměr 180×72 cm váha 583g.

19752_1113248970750_5336493_n

1917868_1077573838894_3966872_n

Pokud se do něj nacpalo lupení, bylo to ok. Nebyl však nepromokavý, navíc kovový zip přidával na váze a neskladnosti a také v zimě zamrzal. Poté jsem roky spal pod plachtou nebo jsem využíval pončo.

DSC00333

DSC06651

V roce 1999 jsem sehnal goretexový vak v potisku DPM britské armády. Je to vlastně jen pytel, který se v horní části s stahuje tkanicí.

IMG_6359

Rozměr 77-90x200cm plus kapuce, váha 850g.

IMG_6360

Také jsem zkusil US gore bivak, který byl propracovanější, po obvodu se dá rozepnout a zip je krytý légou. Má to však nevýhodu – větší váha a menší skladnost než britský vak. Rozměry US bivaku 55-70x200cm a váha 994g

IMG_6368

IMG_6363

Přestal jsem je  používat až s příchodem Carinthie do mojí výbavy. Váha 2197g rozměr 55-65x225cm.

IMG_5635

DSC07364

Bivakovací goretexový vak-stan má v přední části konstrukci ze dvou zkřížených prutů. Po obvodu je několik ok k uchycení napínací šňůry anebo kolíku.

DSC08667

DSC07414

DSC07423

Na vrcholu bivaku můžete využít  oka na napínací šňůru. Ty jsou u vojenské verze v černé barvě, přál bych s,i aby ten kdo to vymýšlel trošku používal hlavu. U civilní verze je to jedno, ale u vojenské verze, ta černá barva prostě ,,svítí do kraje”.

IMG_5647

Vchod se otevírá pomocí zipu, můžete si nechat gore vchod otevřený a spát jen se zapnutou moskytiérou.

IMG_5646

Bivak se dá otevřít i z boku, kde je zip krytý légou a zabezpečený druky. Také se dá v horní části rozevřít. Usadnuje to balení nebo hledání věcí uvnitř bivaku. Při zcela zavřeném bivaku nehrozí díky speciálnímu goretexu udušení. Ale pro jistotu je lepší trošku větrat.

IMG_5649

IMG_5641

IMG_5639

IMG_5640

Na spodní části jsou chlopně do kterých se zasune karimatka. Zkoušel jsem jí dávat dovnitř, ale je lepší venku, posune se tím rosný bodu ven, mimo vak. Oba dva dříve používané vaky neměly tyhle chlopně na karimatku, takže se stalo že jsem z karimatky sjížděl. Zde je výhoda, že karimatka zůstává celou dobu na svém místě

IMG_5638

Při nedostatečném vypnutí bivaku se v místech doteku se spacákem srážela vlhkost, takže je lepší použít všechna oka a bivak řádně napnout.

Bivak poskytuje skvělou ochranu před větrem a deštěm. Také chrání před nepříjemným hmyzem. Je to dobrý pomocník a díky bivaku jsem v klidu, když v noci přijde nečekaná bouře.

DSC07355

DSC07395

DSC08661

IMG_5658

Opakovaně se mi stalo, že uléhám s otevřeným vchodem a lituji že jsem se s bivakem tahal…… a za pár hodin se počasí změní a jsem rád, že bivak mám. Vidět tváře mokrých a zmrzlých kamarádů, které spláchl nečekaný déšť, zatímco si v 10:00 vylézám suchý z obýváku, to stojí za to 🙂

IMG_5643

IMG_5644

Závěr:

Ano, bohatě stačí přístřešek, ale bivak se dá postavit za pár minut i po tmě a jste v suchu. Stačil by i bivakovací pytel, ale ten prostor a pohodlí je návykové. Už bych neměnil. Někoho může odradit vysoká cena, která je však plně kompenzována užitnými vlastnostmi.

DSC07417

DSC07421

DSC07430

DSC07431

IMG_5625

 

Přeji hodně suchých nocí . Kraken

bushcraftshop_button_buy

Sdílet

8 komentářů

 1. Ahoj Krakene, díky za velmi kvalitní a přínosnou recenzi. Chtěl bych se zeptat – měl jsi možnost srovnávat tuhle Carinthii s podobným bivakem Snugpak Stratosphere? Určitě by to bylo zajímavé, je tam velký cenový rozdíl. Ještě jednou díky a už se těším na další tvoje články. Dan

 2. Zdravim, youtube recenziu som uz zachytil, ale som rad, ze ste to porovnali aj s klasickymi zdiarakmi. Aky je rozdiel medzi vojenskou a civilnou verziou? teda aspon podla specifikacii som tam rozdiel nenasiel. eL.

 3. Přijde mi to zbytečně těžké, velké a drahé oproti klasickým gore-vakům.
  Ty jsou dle mého v teplotách nad nulou dostatečné.
  V mrazu se v tom bude srážet vlhkost. Na to mi přijdou mnohem lepší dvouvrstvé stany, které tímto netrpí a mají i lepší stabilitu v silném větru obzvlášť na horách kde nejsou stromy k vypnutí. Např Jurek ATAK 1,5.
  jeden člověk v tom v pohodě přespí s batohem, uvaří i zabalí.
  Karimatka pod vak se mi v silném dešti neosvědčila, dělají se v ní louže a Gore-tex to propustí. Takže jí v takových podmínkách dávám dovnitř. Dobře se mi osvědčilo opřít si nad hlavou deštník a nemusím se do vaku zavírat.

 4. Zdravím,
  v mém okolí se tomuto říká Nora, formálně Nora 2000. Za dobu co ji mám se mi ji zatím nepodařilo zespod proděravět, takže díky tomu neznám vodu prosáklou podlahou dovnitř. Pro mě asi nejlepší vlastnost spočívá v tom, že je úplně jedno v jakém počasí/terénu/denní/noční době se nacházím. Prostě ji rozbalím zalezu a spím. Oka na vypnutí plní svoji funkci dobře, pokud je opravdu extrémně silný vítr a hrozilo by, že klasické ukotvení povolí, natáhnu navíc lanko podélně přes celou Noru a zajistím polní lopatkou. Ta nepovolila nikdy, ani při spaní ve sněhu (spíš ledu) na Sněžce a že to tam slušně funělo. Nemyslím že by vzhledem k nízkému profilu bylo nutné ji orientovat klínem proti směru větru, ale pro jistotu to dělám. Co mě trošku vyškolilo je, že je potřeba mít v teplotách kolem nuly a nižších pootevřenou špehýrku na čelní straně. Objem par, které jsem přes noc vydýchal a vypotil se srazil na vnější straně stěny, kde zmrzl a tím pádem přestala fungovat membrána, takže se mi zevnitř srážela vodní pára a hromadila se mezi karimatkou a podlahou kde mrzla. Od té doby nechávám malinký průduch jako odtah, který problém vyřešil. Další moucha je, že je potřeba rovný flek pod konstrukcí prutů, protože na hrbolech, zvláště ve větru mají pruty tendenci vyskakovat z oček, čímž se dost podstatně snižuje pevnost a odolnost proti větru. Navíc oproti stanu, kde si v pohodě sednu a pohodlně obleču, je Nora těžká, málo komfortní a nízká, nicméně například vaření to nebrání, jen si člověk musí zvyknout na jiné postupy. Nízký profil a barvu ocením na místech, kde nepotřebuji být vidět. No přes všechny její mouchy je to pro mě skvělá investice a už mi posloužila tolikrát, že jsme tak trochu nerozlučná dvojka. Vím že se na ni můžu, spolehnout a že vždy odvede výbornou práci, za což vyžaduje naprosto minimální údržbu. Mám vyzkoušeno, že se v ní dva vyspí. Pokud to chcete někdo zkusit, je lepší když to bude osoba opačného pohlaví, protože se budete tulit 😉

 5. Ahoj Krakene,
  chci se zeptat, jak doma skladuješ bivak? Necháváš to vyvěšený stejně jako spacák (třeba ve skříni) nebo to necháváš normálně v kompresním obalu? S pozdravem, Tomáš.

Zanechat komentář