Spaní v hamace mě uchvátilo před léty a tak jsem se snažil zkoušet různé, u nás dostupné výrobky. Vlastním několik hamak, včetně některých známých značek a mám tak možnost (a jisté oprávnění) porovnat jejich „použivatelnost“ (dlouho jsem hledal tohle slovo:). Můj výběr se cca před dvěma roky ustálil na hamace Nomád od české firmy Gold River. Od stejné firmy mám i tzv. „zateplení“ na zimu (jakousi druhou hamaku, kam se dává izolační materiál). Scházela mi ale hamaka s moskytiérou proti obtížnému hmyzu. Před časem jsem zaznamenal, že jmenovaná firma vyrábí nějaký čas hamaku Ranger, což je vlastně můj Nomád s moskytiérou (v krátkosti a laicky řečeno). Jmenovanou hamaku mám tu čest vlastnit díky vstřícnosti kluků ze zdejšího „Bushcraftportalu“. Tady je její krátké představení. Ostatní poznatky natočím během léta, kdy se bude na mne vrhat krvelačný hmyz🙂

004

005

006

007

008

bushcraftshop_button_buy

Sdílet

6 komentářů

 1. Hamaku Ranger vlastním už přes rok a dokonce jsem byl pár dní i s výrobcem na vejletě a poučil mě co k čemu a jak přesně použít :). Velmi ji doporučuji, je lehká a užitečná je i ta moskytiéra a to jak v létě tak i v zimě . v zimě slouží sice spíš jen jako taková menší clona k úniku tepla z vytvořené kukly během foukání ledového větru, ale i to je někdy menší plus ;). Jinak to lanko jak je ve videu zmíněno jako tvz. „vodováha“ ve skutečnosti plní funkci nastavení vypnutí hamaky, prostě jednou nastavím vyhovující vypnutí hamaky a příště mi ji to lanko ohlídá abych měl vše tak jak mi vyhovuje 😀 . jinak pokud chce někdo použít ty postranní „úchyty“ tak doporučují zakotvit přes gumu pač občasné zhoupnutí by mohlo hamaku při pevném ukotvení poškodit ! Hamakářům zdar a vždy příjemný spánek přeji.

  • Ahoj, to o té „vodováze“ v případě lanka mi napsal nějaký „sledovatel“ mých videí asi už před dvěma léty. Já to prostě sundavám a nepoužívám to, ať je důvod používání jakýkoliv. Stejně tak ta postraní lanka. Začal jsem spát v hamace už hodně dávno, kdy se tyhle „vymoženosti“ k hamakám nedodávaly. Jsem konzervativní, tak jsem u toho zůstal i nyní. Nevadí mě jakékoliv houpání a hamaku si vždy „seřídím“ podle momentálního stavu:)
   Milan

 2. Kdysi se mi podařilo, v podobné hamace od firmy Amazonas, vypadnout se spacákem přes okraj v momentu když jsem uléhal. Byl jsem zavřený ve spacáku a zůstal viset v té moskytiéře. Nemohl jsem dosáhnout na zip a byl jsem chycený jak moucha. Po chvíli mě osvobodilo to, že se moskytiéra utrhla v místě přišití a já vypadl na zem.

  • Milan Matějka 2.4.2015 v 19.40

   Já jsem měl podobný pocit z hamaky Snugpak Jungle, můj vnuk se v ní takhle „přetočil“, a „zachránila“ ho ta zapnutá moskytiéra. Tak jsem na tuto zvědavý, vypadá celkem hluboká. Jak tak koukám na počasí, asi ji ještě nějaký týden nepoužiji:-) Myslím, že bude létat víceš sněhu, než hmyzu:-)

 3. moskitiéra je super, ale stříška proti dešti by byla lepší.
  Musí mít ale odvětrávání, protože ráno by sem byl uplně mokrej.

  • Matejka (redaktor) 2.5.2015 v 19.35

   Stříšku s sebou nosím, pokud je jisté počasí, nechávám ji v batohu. Ona když padá rosa, tak se navlhne i pod stříškou, ta je vyloženě proti dešti. Jinak v hamace se často sráží vlhkost v nejnižším bodě hamaky, pod zadkem (od těla teplo, od země chlad).

Zanechat komentář