logo

Bushcraftportal.cz

Woodlore classic od Vojty Deštěnského

1.03.2015 / Kategorie: Nástroje, Nože, Ruční výroba (Nožíří), Vybavení / Napsal: / Komentáře: 3

Menší povídání nejen o noži, ale i o věcech, co se dějí, před jeho pořízením.

Asi před čtrnácti dny mi začali vrtat hlavou nože od jednoho američana jménem Leif, má svoji značku, kterou možná znáte pod názvem „Adventure Sworn“ dlouho jsem sledoval jeho videa a web a postupně jsem začal potřebovat jeden z jeho nožů, přesněji řečeno model Classic, kontaktoval jsem proto tohoto nožíře, abych zjistil dostupnost a cenu takového nože, co mi napsal mě moc nepotěšilo, jelikož jsem se dozvěděl, že nepřijímá objednávky a jeho současné skladové zásoby byly vyprodány a to beznadějně, začal jsem tedy pokukovat, po vhodné alternativě, jak materiálově, tak zpracováním, jeden kamarád mi přesně překreslil tvar nože do CADu a já okamžitě kontaktoval našeho známého nožíře Škrobáka, který pro nás vyrábí křováky, ale i ostatní nože na používání, věděl jsem tedy, že tam to bude 100% co se týče zpracování nože a tepelného zpracování ocele, s Gerdem jsem dohodl výrobu, ale mezitím mi napsal Tom(Thom) jestli už jsem se díval na nože od Vojty D. ,samozřejmě jsem Vojtovy nože znal, ale viděl jsem je pouze na výstavě a tam mně nezaujali, jelikož byly všechny lovecké s velkými  lesklými bolstry, což mě moc nebere, když jsem ale otevřel odkaz, co mi poslal Tom, tak jsem dostal menší šok, jelikož nože od Vojty byly přesně jako ty z Ameriky, co se týče výbrusu a tvaru, později jsem zjistil, že i zpracováním, které je bezchybné, ale co je naprosto zarážející, tak byli za třetinu ceny.

Chvíli jsem váhal, ale pak jsem si potají objednal u Vojty můj současný nůž, který mi měl přijít do Bushcraft shopu, Tom ani Tom o tom nevěděli a mělo to být překvapení i pro ně a taky jsem se celkem bál, že se mi budou smát, že jsem závislej na nožích, tajemství však dlouho nevydrželo a Tomáš volal Vojtovy kvůli nějakým zakázkám a ten mu samozřejmě prozradil, celé mé tajemství, načež si Tom nechal poslat také nůž od nadějného nožíře ze Zlínska, ten můžete v současnosti vidět na fotkách na našich FB stránkách, je to ten malý ze kterého se dobře dělá kopí.

Nůž od Gerda mám stálě objednaný, a netrpělivě ho očekávám, jsem zvědav na porovnání těchto dvou kusů.

Ale abych se dostal k pointě a jen blbě nežvatlal, tak k noži.

Nůž má klasický „Woodlore“ tvar a také scandinávský výbrus do nuly, krásně vyleštěnou čepel a zahlazeny všechny hrany, na čepeli je D2, na kterou nedám dopustit a myslím, že to nikdo z našeho týmu, protože jí všichni dáváme „čouda“ a pořád drží, na ručce je stabilizovaná THUYa, jištěná dvěma plnými a jedním dutým nýtem.

Čepel je asi 10 cm dlouhá, ručka taky nějak tak, přesně jsem to neměřil, ani po tom nepátral, není to moc potřeba, jelikož mi nůž sedí.

Pouzdro – tak to má také zajímavý příběh, chcete ho slyšet?

Pamatujete, jak jsem psal, že mi nůž přišel do Bushcraftshopu, téměř utajen?.. určitě ano

Tak přesně ten den mi Thom nabídnul, že mi na něj ušije pouzdro, jaké budu chtít, jelikož jsem pouzdro neměl objednané, tak jsem byl hrozně rád. Už jsem Tomova pouzdra viděl před tím a moc se mi líbila pouzdra scandinávského typu se švem vzadu, tak jsem neváhal, uplatil jsem ho tabákem a hnal do šití, za necelé 2 hodiny bylo pouzdro ušito a já jsem nevěřil svým očím. Sedí v něm jako v kydexu, při zandavání vždy klapne, což  je známka, že nemůže vypadnout, ani kdyby jste náhodou cestou do lesa jeli na divokém býku.

Masakr, mám pouzdro, které jsem vždy chtěl, Tome díky moc! 🙂

Nůž už jsem trošku proklepnul a dal mu malinko zabrat, vše ustál na jedničku s hvězdičkou a pořád holí(pro Krakena).DSC00401IMG_9788DSC00402 DSC00407IMG_9789 IMG_9829 IMG_9830 IMG_9832IMG_9831

VIDEA ZDE :

bushcraftshop_button

3 komentářů

 1. Dixie
  dne 2.3.2015 v 14.46

  Od Vojty mám dva nožíky a nemůžu si je vynachválit.. 🙂 Patří mezi partičku mých TOP nožířů. 😀

 2. Pedro
  dne 4.3.2015 v 14.56

  Tak s úplně stejnými pocity jsem Leifovi psal také,asi před rokem. S totožným závěrem.:-)
  Nůž od Vojty vypadá opravdu stejně.
  Myslím,že ho „potřebuju“!!!


Zanechat komentář