V dnešním článku Vám představím několik věcí, které se dají použít jako pláštěnka, přístřešek anebo na oba dva způsoby.

 

 

Celtu jistě každý zná, armády jí měly ve výzbroji a některé jí stále ještě využívají. Budeme se však bavit o československé celtě v maskovaném a nebo khaki provedení.

DSC03531

Jedná se o čtverec 180x180cm vyrobený z pevné látky, v rozích opatřený otvory pro kolíky. Ty jsou zpevněny kůží, po obvodu najdeme očka a kolíky pro spojení několika celt dohromady.

IMG_6814

IMG_1327

Do roku 1954 se používaly dřevěné kolíky a silnější bavlněná očka.  Poté se objevují kolíky z černého plastu a očka z tenkého popruhu. Osobně mám raději ty starší.

1917868_1077573838894_3966872_n

DSC03793

IMG_1138

Celty používám od samého začátku, a když v armyshopu narazím na celtu s dřevěnými kolíky v super stavu, tak neváhám a beru. Materiál použitý na jejich výrobu je skvělý. Je tenký a přitom odolný a už při lehkém dešti se zatáhne a delší dobu Vás udrží v suchu. Samozřejmě, časem promokne, ale dá se to vyřešit impregnací. Celta se dá použít jako přístřešek, ale díky malým rozměrům to není přístřešek na 100%. Celtu používám o dost častěji nežli pončo, nešustí a hřeje 🙂 Dají se sehnat i v jiném formátu než čtverec, ten je však nejčastější a je levný.

Nevýhodou je rozměr a váha, která po namočení ještě vzroste.

DSC03785

Pončo najdete ve výzbroji asi všech armásd světa. Zkusil jsem německé, holandské, britské, několik amerických, české ale i ponča z civilního sektoru.

IMG_6356

Německé pončo je téměř nezničitelné. Má přezdívku gumák. Je to pogumovaná tkanina, s kapucou a stahováním v kapuci. Po obvodu jsou druky a kovová oka na kolíky a tyčky. Tohle pončo mám nejdéle a zažilo různé věci. Nesli jsme v něm zraněného kamaráda a také pár let sloužilo v autě jako podložka když jsem vozil suť nebo dřevo. Jak jsem řekl, je stále funkční. Jediná nevýhoda je váha. Je skoro stejně těžké jako celta, ale zase tolik nenasákne.

IMG_6809

Pořídil jsem si i holandské pončo kvůli pěknému maskování, v našich lesích funguje velmi pěkně. Je vyrobeno z ripstop nylonu, je pevné a lehké. Ze spodu je zátěr, který drží a nikde nejeví známky opotřebení. Druky po obvodu a kovová oka jsou samozřejmostí. Velká kapuce má stahování šňůrkou a vejde se do ní hlava i s přilbou. Na každé straně jsou v oblasti uší dírky, takže i při nasazené kapuci slyšíte, co se kolem Vás děje. Pončo je o několik cm větší nežli německé. Výhodu je jeho skladnost a váha.

DSC00333

DSC06651

České pončo, které jsem nafasoval jako voják v aktivní záloze, jsem použil asi 5krát a uložil jsem ho k ostatním skoro nepoužitým věcem do sklepa.Je to sice ohromný skok kupředu proti dříve fasovaným pláštěnkám, ale už po pár použití, během cca 1týdne, se na několika místech začal loupat zátěr. Také podlepené švy nedrží. Kdyby se to stalo po pár letech používání, tak neřeknu. Takovou věc opravdu nechci používat. Tady je nějaká chyba 🙂

DSC08413

DSC08415

Helikon pončo jsem dostal na test relativně nedávno, sice jsem ho jako pláštěnku několikrát použil, ale víc jako přístřešek. Je to nejlehčí a nejmenší (sbalené) pončo jaké jsem zkoušel. Opět ripstop nylon se zátěrem, kovová oka a druky na spojení. Pončo vypadá zajímavě, na několika místech visí nitě, ale švy drží a zátěr také. Oproti českému je to kvalitněji udělané. Uvidím ze nějaký rok, ale zatím i po zátěžovém testu se zdá dobré. Nosil jsem v něm listí, vodu a také vybavení. Balil jsem ho tak, že jsem ho namačkal do obalu a zátěr stále drží.

IMG_6750

IMG_6754

IMG_6752

IMG_6753

Jako úkryt před nepřízní počasí se dají použít různé plachty z hobbymarketů nebo armyshopů. Mají kovová oka a nějakou dobu vydrží. Problém je, že při častém balení a používání se narušuje tkanina a v těchto místech potom protéká voda. Také oka moc dlouho nevydrží. Spoustu lidí je používá a fungují s nimi roky. Také cena je velice příznivá. Moc tomuhle nefandím, vadí mi častá poruchovost a šustění. Také jako pláštěnka proti dešti se taková plachta nechá použít jen s pevnými nervy :)Ale cena je cena 🙂

IMG_6803

Britská plachta Basha se také špatně nosí jako pláštěnka, na druhou stranu je poměrně velká, aby ukryla 3 lidi i s výstrojí. Kovová oka po obvodu, zpevnění popruhem na krajích a uprostřed, nabízejí možnost použít plachtu i k přenosu zraněného. Pokud si postavíte Áčko přístřešek, tak na hřbetu áčka jsou oka pro došponování přístřešku. Ze stejného materiálu je i očko pro zavěšení baterky uvnitř přístřešku. Tuhle plachtu jsem používal často a za několik let mi začala prosakovat voda podlepenými švy.

IMG_6805

IMG_6806

IMG_6807

Opravu jsem vyřešil silikonovým zátěrem. Universální silikon a 5 minut práce cca 70Kč – od té doby ani kapka. Velký rozměr a na svojí velikost a všestrannost i příznivá váha hovoří pro. Nevýhoda je pouze improvizované použití jako pláštěnka.

IMG_6808

Také bych se rád zmínil o záchranářských foliích, které každý zná a má je v autolékárničce. Dají se použít i jako přístřešek i jako improvizovaná pláštěnka. Jsou však tenké a ve větru se nedají uhlídat. Strašně, ale strašně šustí 🙂

DSC06735

Survival fólie od firmy Adventure Medical Kits je trošku větší, je pevnější a tolik nešustí. Z jedné strany alu a z druhé oranžová barva s potiskem užitečných rad pro krizovou situaci. Sice vydrží několik použití, ale stejně se ničí, jak alu zátěr tak se trhá i samotná folie. Nosím jí v boční kapse maskáčů jako rezervu. Je to jen pro nouzové použití.

DSC06731DSC06818

DSC06821DSC06826

DSC06833

O alu folii jsem se zmínil záměrně. Jerven Bag Original je plachta, která slouží jako přístřešek, pončo i bivakovací vak. Z jedné strany je maskovací potisk, v mém případě geniální horský maskáč a na druhé alu nástřik. Je několik variant woodland, oranžový i sněžný. Také jsou různé velikosti a určení včetně thermo vložky Primaloft 60g/m2 a nebo 170g/m2.

IMG_6762

IMG_6041

IMG_6049

IMG_6755

Nějaký čas používám základní verzi Original o rozměrech 143x143cm

IMG_5902

Plachta má 3 zipy, kterými se dá vak uzavřít a uschová vše v suchu. Při použití jako pláštěnka se rozepnou dva krátké boční zipy a máte otvory na ruce. Součástí balení jsou i dva návleky na ruce. Pláštěnka je dostatečně velká, aby se pod ní ukryl i velký batoh. Pokud rozepnete všechny zipy, vznikne vám velmi dlouhá plachta.

IMG_6043

IMG_6375IMG_5912

Postavit přístřešek můžete za pár vteřin a je dostatečně dlouhý aby schoval batoh i ležící osobu. Variant stavby přístřešku je spousty. Záleží na fantazii a použití. Zajímavou variantou je použití Jerven Bagu Original jako bivaku. Je to primárně určené lovcům a tento základní model díky své délce 143cm neumožnuje zakrýt ležící osobu, ale spíš sedící osobu s pokrčenýma nohama. Jako nouzový bivak nebo ochrana před prochladnutím je to ideální.

IMG_6369

IMG_6757

IMG_6370

IMG_5926

IMG_6382

IMG_5927

IMG_5903

Alu nástřik na vnitřní straně funguje stejně jako záchranářská folie, takže odráží teplo dovnitř vaku. Tahle funkční věc mne zaujala a chystám se zkusit i variantu s thermovložkou primaloft. Velká variabilita, funkčnost a váha to jsou plusy, mínusem může být vysoká cena a horší dostupnost v našich končinách. Ale to se brzo změní.

IMG_6383

IMG_6387IMG_6389IMG_6398

IMG_6758

Když jsem před 10ti lety tuhle věc držel poprvé v ruce, byl jsem nadšený, odrazovala mne ale cena a také jsem se obával zničení. Materiál je velmi tenký a tak si stále dávám pozor, abych ho někde neroztrhnul. Desetiletá garance a fakt, že tento produkt používají Norské ozbrojené složky, mně však utvrzuje v tom, že to zase tak náchylné k poškození nebude. Uvidíme časem. Alu nástřik se nikde neloupe, zipy fungují a zpevnění kolem kovových oček je precizní. Součástí balení je tedy samotná plachta, dva návleky na ruce a oranžová signalizační plachta. Tohle vše je v obalu, který je opatřený průvleky jak na svislé tak i vodorovné nošení.

IMG_6759

IMG_6760

IMG_6761

IMG_6045

Na závěr srovnávací tabulka:

název                                                rozměr                                                  váha

ČSA celta                                      180 x 180cm                                            970g

ČS pončo                                      142 x 235cm                                            520g

Bundes pončo                             148 x 200cm                                            900g

Holand pončo                             160 x 218cm                                             580g

Helikon pončo                             140 x 215cm                                            450g

GB Basha                                      215 x 256cm                                             995g

Jerven Bag Original                    143 x 286cm                                           650g

Survival alu folie                          145 x 255cm                                              85g

 

Videa

 

HEZKÝ DEN KRAKEN

bushcraftshop_button_buy

Sdílet

19 komentářů

 1. dobrý den, je to úžasný članek a velmi mě zaujala ta plachta Jerven Bag Original. Chtěl bych se zeptat kde by se dala sehnat? jestli v čr nebo musím ze zahraničí?

 2. Parádní článek Krakene, ten se Ti teda povedl.
  Chtěl jsem si koupit taky pončo od Helikonu, ale když jsem viděl recenzi na Vybaven, jak protékaj švy zkrz mizerně zavařenou pásku, tak jsem to opustil, byla by to zase loterie, jako normálně od Helikonu….Jerven je teda hodně zajímavej, je jasný, že při použití jako ponča se o nějakém zvýšení tepelného konfortu díky alu nástřiku uvažovat nedá, ale použít ho jako přístřešek a rozdělat si před ním oheň , fungovat bude.Já jsem kdysi v Německu koupil v metráži látku na stan také s alu nástřikem a nechal si z toho ušít bundu /tenkrát Gore ještě neexistoval/, fungovala ze začátku dobře, pak se celá alu vrstva oloupala..Dneska budou technologie nanášení uřčitě lepší, tak jsem zvědav, jak dlouho Ti to vydrží…Také mám chuť do ní jít než se „prasit“ s alu folii do přístřešku /i když ji fasuju/.
  Je mi jasný, že takový článek dá spoustu práce, ale už se těším na další….m

 3. Pončo od Helikonu je mnohem horší šustivá kopie orig. U.S. ponč. Ty nemají zátěr, jak bylo uvedeno výše, nýbrž jsou pogumovaná z vnější strany. Nikdy se mi to neloupalo a ani jsem to neviděl u jiných. Starší modely byly v v zelené barvě, novější ve woodlandu se šňůrou v pase. V současnosti se vyrábí v digitalní kamufláži bez kapuce, poněvadž pláštěnky vytlačil Gore-tex. Sehnat se ale dají i ty starší modely. Navíc se k tomu vyrábí tepelná vložka, která se do ponča připevní a dá se to použít jako letní spacák.

  • Díky za doplnění a upozornění. Mám opačnou zkušenost…asi horší kousek. Vložku do US poncha mám roky, ale nechal jsem si udělat po obvodu zip a vozím v autě jako rezervu a nebo vložku používám jako deku k vodě nebo do kempu pro děti. Měj se. Kraken

 4. jervenbag: už leta po něm pokukuju a furt si říkám že se mi ho nechce kupovat z norska…mno mám o výmluvu méně.
  Když jsem ho před lety poprvé viděl v Norsku na lovcích, tak mne okamžitě nadchlo to maskování, on ten mech tam, nad čárou lesa, opravdu takto vypadá, takže jsem o sedícího lovce opravdu málem zakopl než jsem si ho všiml…cca v tomto stylu:
  http://tactical-survivor.com/wp-content/uploads/2012/09/Jervenbag-mountain-camouflage.jpg

  Cena je samozřejmě brutální, holt norská koruna není česká koruna, ale ona ta látka a alu vrstva zjevně (vzhledem k délce záruky) vydrží víc než se na první pohled zdá, o pár let později jsem na severu viděl použití jervenbagu jako (né až tak) nouzové hamaky (klasicky uvázaním „nabakule“) a dotyčný lebedící si norník mi říkal, že toto použití je standardní, byť jednorázovou (tj. není to na to přímo určeno, ale občas to snese v pohodě), součástí výcviku.

  • Právě držím v ruce verzi v maskování do lesa a vypadá dobře i do našich lesů. jinak já mám v plánu zateplený extrém v sněžném maskování ale 100000 je masakr

 5. Dobrý den,
  Článek je super. Jen by mě zajímalo, jak si stojí v porovnání s celtami plachty ze stanoviny. Při větší ploše jsou lehčí, nemají maskovací vzor a často je udáván i vodní sloupec.

 6. Ahoj, zde udavas, ze model original ma rozmery 143×286. Na eshopu jsou rozmery 143×143. Jak to tedy je? 🙂

 7. Ahoj,
  vzhledem k tomu, cos všechno vyzkoušel – používáš standardní pončo i s batohem 70-80l, nebo už máš něco „s hrbem“? Většina armádních ponč mi beztak při mojí výšce vepředu končí nad koleny a u velkého batohu těsně pod báglem…
  Dík.

 8. Ahoj, co je to za batoh na prvni fotce? Uz jsem ho i jednou videl v realu, ale za boha si nemuzu vzpomenout, o co jde …

Zanechat komentář