„Jdu na jedno“ – tuhle větu určitě znají všichni z českých domácností, v bushcraftové společnosti by to mohlo znamenat, že jdu na jedno kafé do lesa, nebo do přírody, což mě mnohem prospěšnější, než chodit do zakouřené hospody.
Jak jsem tedy šel na jedno.

Byl slunečný březnový den, měl jsem všechny pracovní povinnosti splněné, tak jsem vzal batoh, přibalil pár drobností a utekl jsem do přírody. S sebou jsem si vzal nůž, křesadlo, kupilku, talířek, kafe Grower’s cup, filtr na vodu, pár oříšků a konvičku. Nebral jsem si sebou žádnou vodu, což se snažím dělat co nejčastěji, buď rozpustím sníh, nebo jednoduše přefiltruji vhodně vybranou vodu v přírodě. Ač se to nezdá, voda zabírá hrozně moc místa a není zrovna nejlehčí. (Chodím jen s 15L batohem)

Vyrazil jsem a po chvíli jsem vybral místo blízko vody s velkým množstvím suchých ulámaných větví, které po sobě zanechal vítr. Něco jsem nalámal, naštípal a nařezal dostatek chlupatých dřívek na podpal, cestou jsem sbíral troud a cpal ho do kapes, takže jsem nemusel na poslední chvíli shánět.

Trošku jsem ho našechral, dal mezi chlupatá dřívka a škrtnul. Mezi tím, co se mi rozhoříval oheň, nabral jsem si vodu do vaku, co je k filtru, šlo to hůře, jelikož voda byla docela nízko a klouzalo to, musel jsem k tomu použít kuksu. Našrouboval filtr a přefiltroval množství vody akorát na jednu kávu přímo do konvičky. Tu jsem dal hned na oheň vařit, bez výroby jakéhokoli závěsného systému.

Po chvíli voda začala vřít, ale konvička byla horká, vzal jsem tedy klacík a sundal jsem konvici z přímého ohně, jako rukavici jsem použil vlhký mech, který posloužil výborně, nalil jsem požadované množství vody do pytlíku grower’s, mám raději silnější kávu, takže jsem si tak dal méně vody. Nechal jsem 5 minut překapat a mohl jsem servírovat, tady na mě čekala první zrada, asi jsem špatně vytáhl červenou „pojistku“  a otvor pro výtok kávy byl příliš velký a teklo mi to všude, ale dalo se to zvládnout. Dále jsem si nasypal pár ořechů a červených semínek na talíř.
A to je právě hádanka pro Vás, co jsou ta semínka zač?

Oheň jsem nechal dohořet a několikrát zalil kuksou, poté jsem nasbíral vlhký mech a zamaskoval spálené uhlí a následně několikrát prolil vodou.

IMG_9906IMG_9905IMG_9833

Video zde:

bushcraftshop_button

Sdílet

7 komentářů

  1. Výborný nápad zajít si jen tak na kafíčko do přírody. Ty sušené červené plody vypadají jako goji (kustovnice čínská).

    • Já zaleju hrstku Goji horkou vodou, nechám vyluhovat a nabobtnat a pak popíjím a zobu. Perfektní. 🙂

  2. Super výlet 🙂
    Semínka jsou kustovnice, ale co by mě zajímalo, podle čeho vybíráte vodu vhodnou k prefiltrovani přes sawier?

    • Ahoj, nesmí obsahovat žádné chemikálie, takže nějaký tok, atd. položený nad úrovní měst a polí 🙂

Zanechat komentář