Do práce jezdím na kole, doma řežu dřevo, pracuji na zahradě a samozřejmě ve stejném oblečení chodím i na výlety. Pod pojmem výlety si nepředstavuji jen procházky po pěšinkách v lese. S oblibou se prodírám houštím, abych vidět zvěř a to nejvíc nejlepší jsou zimní přechody hor, kdy spím venku. Oblečení se namočí, následně zmrzne a ráno ho zase rozpouštím teplem svého těla.

1506707_651345618327440_1177430158347719709_n 10371658_642646222530713_231042500313085757_n

Moje cesta ke značce Fjällräven byla zdlouhavá. Než si pořídím nové vybavení,hledám na internetu názory lidí na konkrétní výrobek a to byla nevýhoda značky Fjällräven a jejich G-1000. Na internetu je velmi málo zkušeností s touto tkaninou i přes její dlouhou historii.
Důvod bude jednoduchý. Lidé rádi píší o vybavení, které jim špatně sloužilo, ale proč se zabývat něčím co funguje?
Dlouze jsem na internetu hledal recenze, něco málo si přečetl.Informací bylo stále málo. Impulsem pořídit si první kousek vybavení z tkaniny G-1000, pro mě byly knihy od Leoše Šimánka, který na každé fotografii má oblečení od Fjällräven. Pokud vybavení přežilo expedice tohoto člověka, je to jasný signál, že se bude jednat o kvalitní produkt.

Samotný materiál G-1000 se vyrábí ve čtyřech variantách:

G-1000 Original – Klasika ze které se vychází
G-1000 HeavyDuty – Pevnější, tužší, odolnější
G-1000 Lite – Lehký jemný, méně odolný, výborný na letní oblečení do tepla
G-1000Silent – Tichý, vhodný pro lov, méně odolný

Voděodolnost a propustnost:

Dnes je moderní mít všechny svršky nepromokavé. Nepromokavý znamená mizerně prodyšný. V České republice je za rok zhruba 60 dnů kdy spadne více než 1mm srážek, od toho můžeme odečíst 30 dnů, kdy opravdu velmi slabě mrholí, nebo je jediná krátká přeháňka za den. Déle si můžete odečíst letní bouřky, které většinou bývají v nočních hodinách.
Membránové oblečení má význam, ale jen na málo specifických aktivit/oblastí. Pokud chodíte po horách, touláte se lesem, pozorujete zvěř, bude pro vás lepší varianta mít s sebou pončo.

P1100851

Materiál G-1000 je voděodolný a jde voskovat, aby byl ještě odolnější. V žádném případě nečekejte, že nepromokne. Slabý déšť, sněžení zvládne s přehledem, ale při dlouhodobém pršení začne G-1000 provlhat.

P1110266

P1110268

Naposledy jsem si kompletně promočil kalhoty v Jeseníkách. Ráno byla teplota -2°C a já si nechtěně sedl do rybníka. Sešel jsem níže, kde bylo o trochu tepleji, a nefoukal studený vítr. Vyválel jsem se ve sněhu, aby sníh pohltil co největší množství vody.
Voda se mi nedostala do bot, kalhoty mám stáhnuté kolem bot a zaháknuté jako za tkaničky jako návleky. Z vlastní zkušenosti vím, že pokud brodím a potůček proběhnu dostatečně rychle, voda si nestihne najít skulinku, kudy by natekla do bot.
Trvalo necelou hodinu, než mi kalhoty při chůzi uschly. Nejdéle se transportovala voda v oblasti pasu, kde je dvojitá vrstva materiálu a hlavně mokré spodní prádlo.

Propustnost závisí na aktivitě, střihu, aktuálním počasí. Propustnost je dobrá, materiál málo vlhne a rychle schne. Pod batohem si bundu zpotíte. Já nosím košili z G-1000 Original celé léto, pod ní nosím lehoučké merino. Košile mě chrání před sluncem, komáry a chrání tričko před poškozením od popruhů batohů.

Mechanická odolnost:

Při mém užívání si přírody nejvíce trpí kalhoty. Ještě jsem netestoval kalhoty s materiálem G-1000 HeavyDuty, musím počkat, než žena povolí nákup. 🙂 Kalhoty které momentálně nosím už se mnou nachodili více jak 1500 kilometrů, pořezal a poštípaljsme v nich 10 metrů dřeva, kdy materiál dostával zabrat na oděr.

P1110270

Zatím materiál nejeví známky opotřebení. Jediné co bych vytkl se šev na vnitřní straně kotníků, kde už se mi povedlo prodřít niť. Je to detail, stejné místo je ještě jednou kvalitně sešito z vnitřní strany.
V rozkroku je dvojitá vrstva materiálu, stejně tak na kolenou a zadku. Vše bez známek opotřebení. Materiál není ripstop, ale prodíráním šípkovým keřem zvládne bez vytažené nitky. Voskováním G-1000 zvyšujete životnost a tkanina trpí méně na oděr.

Pohodlí:

Na komfortu užívání oblečení Fjällräven se značnou měrou podílí vychytaný střih a precizní šití. Švy jsou rovné, nikde nekouká nitka a je jedno jestli máte sérii oblečení šitou v Číně nebo evropskou produkci ze série Numbers.
Samotný materiál G-1000 Original patří k tužším a čím více ho navoskujete, tím tužší bude. Důležité je, že při jízdě na kole, pádlování a podobných aktivitách nevznikají oděrky na kůži uživatele.
Pokud jste nikdy neměli v ruce výrobek od Fjällräven, snažte se zapamatovat první dojem z materiálu. Robustní a příjemný.

Videoukázka vodě-odolnosti materiálu G-1000

bushcraftshop_button

Sdílet

34 komentářů

 1. Ahoj Kamile,

  Konečně něco o G-1000 🙂 U mě cesta k tomuto materiálu vedla přes obdobný, který používá britská armáda na své windproof věci. Je to podobné, opět směs umělina-bavlna ve velmi husté vazbě. Díky tomu je komplet větruodolný a vodě odolný. Je to střih klasické parky, se spoustou kapes, kapucí atd. V exponovaných místech je materiál zdvojen.
  Jeho vlastnoti jsem vylepšoval fjallraven voskem. Nikdy se mi nestalo, že bych v tomto kompletu promokl. Poměr cena výkon-nepřekonatelný. Za cenu britského kompletu (1500kc) se nedaji koupit ani kalhoty od FJ.
  Z určitých důvodů jsem musel ustoupit od maskovacího vzoru a chtěl jsem něco čistě olivového. Využil jsem tedy akce v Rockpointu a koupil anorak. Předpokládal jsem, že vlastnosti budou podobné.
  Jenže ne. I přesto, že je důkladně navoskován, velice rychle promoká. Například dnes. U nás na Zlínsku od rána silně prší. Mám na sobě anorak a jen přebíhám mezi autem a budovama. Vždy maximálně 5minut na dešti. Toto vytížení trval jen od 8 do 10. V součtu jsem byl s bundou na dešti tak 20 min. Výsledek je, že kapuce je kompltně promočená. Na tričku mám na ramneou mokré fleky.

  Proto by mě zajímalo, jaké jsou tvoje zkušenosti s nepromokavostí respektive voděodolností?

  • Ahoj Luboši, co je to za materiál o kterém mluvíš ? Mám doma Anorak a Barents Pro kalhoty a ať voskuju jak chci, promoknu během krátké doby. Zkoušel jsem i dvě vrstvy vosku, i tři. Jediné co zachrání je nano impregnace na textilie. Rád bych vyzkoušel tvůj materiál, potřeboval bych kalhoty 🙂 Díky

   • No já mám vlastně to nejlevnější co od Fjallravenu je, a to Kaise anorak, což je G-1000 Original.
    Ať dávám vrstev kolik chci, během pár minut jsem promočen. Bral bych to třeba na koncích rukávů, které moc nevoskuji, ale kapuce a ramena, tj. nejdůležitější místa, jsou hned promočeny.

    Vím, že to není membrána a není to 100% nepromokavé, to jsem ani nečekal, ale myslel jsem, že třeba hodinový deštík to vydrží a pak mi třeba začnou navlhat vrstvy pod tím a ne abych byl celý promočený.

    Vycházel jsem ze zkušeností s britským windproofem, kdy jsem při voskování dosáhl výtečné nepromokavosti.

    Proto mě zajímají zkušenosti jiných s Fjallravenem, protože takto pro mě docela postrádá smysl

   • Kamil Pulicar 26.5.2015 v 16.50

    Ahoj,
    G-1000 opravdu není nepromokavý materiál. Kaise anorak mám také, teď mám nově i No. 8 a síla těchto bund opravdu není v odolnosti proti deště.
    Obě bundy jsem si po dlouhém zvážení koupil za své našetřené peníze a koupě nelituji. V cenové relaci do 12 000 Kč za bundu jsem měl opravdu velký výběr. Kaise anorak byl pro mě testovací bunda, jestli investovat do No. 8 má smysl.
    G-1000 jsme zvolil pro svoji prodyšnost, dík které materiál rychle schne. Tuto vlastnost ocením při zimních přechodech a v létě při brodění/namočení.
    Další důležitý faktor bylo pohodlí. V membránové bundě je člověk neustále v nepříjemném vlhku a hlavně to vlhko usušíte většinou až doma.
    Toto je důvod proč nepoužívám stan, kondenzuje v něm voda a vlhne mi péřové vybavení. Po pěti dnech na zimním přechodu velmi nepříjemné.
    Materiál téměř nešustí – G-1000 Silent nešustí vůbec a Fjällräven používá přírodní barvy. Obě vlastnosti se hodí, pokud nechcete být viděni a slyšeni.

    Někde jsem slyšel, že v přes den chodí v poušti jen blázni a gringové. Podobné to bude i s deštěm. 🙂 Vím někdy to jinak nejde, proto mám pončo.

    Na konec článku jsme Vám přidali video co běžně G-1000 vydrží v dešti. Doporučuji vosk zažehlovat, jiné metody voskování se mi neosvědčily.

   • Děkuji za reakci a za video. Škoda, že máš tu košili v černé barvě a ne ve světlejší.

    Každopádně ukázka nemá moc vypovídající hodnotu, takový slabý deštík bych přeběhl i v mikině 🙂

    Určitě máš pravdu v tom, že kvalita provedení a pohodlnost oblečení je suprová. Prodyšnost také.

    Každopádně pro mě je Fjallraven velké zklamání a bohužel jsem podlehl silnému marketingu a investice lituji.
    Jen se mi potvrdilo, že je Fjallraven pouze značkové oblečení pro „horaly“. nic víc, nic míň.

    Nepromokavost, respektive voděodolnost je pro mě rovnající se nule.
    Prodyšnost je dobrá.
    Rychlost schnutí není nejhorší, ani nejlepší.
    Mechanická odolnost materiálu dobrá, co by ale bylo dobré, kdyby začali používat Rip-stop vazbu.

    Stačilo by mi, kdyby bunda vydžela alespoň půl hodinku v dešti….

    Přitom mám ověřené, že to možné je. Britský windproof jsem používal i v dešti a vše fungovalo dle mojich představ. Nevím jestli byla vazba ještě užší nebo prostě pomohl v určitých místech zdvojení materiálu, ale každopádně, za třetinovou cenu byly vlastnosti daleko lepší. Škoda jen, že to bylo v maskovacím potisku.

   • Ahoj Luboši,

    podělil by ses, prosím, o ten britský materiál? Kde jsi ho koupil a která firma to vyrábí? Výraz windproof je totiž velmi univerzální..

    Rád bych se na to podíval, zvlášť ohledně ceny, kterou zmiňuješ.

    Děkuji

 2. Ahoj,
  kalhoty Fjällräven Barents používám asi 4 roky. Jako plus je u mě neukončená délka nohavic – mám 2m. Co se týká voděodolnosti, tak o iluze jsem přišel při první chůzi ranní rosou. A to poctivě voskuji. Nové kalhoty už jsou od jiného výrobce.

  • Zažehluješ vosk, a nebo ho pouze nahříváš? To je klíč k nejlepšímu výsledku.
   Čtyři roky mi přijde hodně dobrá výdrž, ale nevím jak aktivně kalhoty používáš?

   • Poctivě zažehluju a také čístím poté žehličku. Používám je v průměru tak 1 den týdně. Stejně poctivě mám zašité všechny dírky od ohné a ostružin – pro mě jsou nejlepší cestičky od zvířat.

   • Tak u těch kahlhot se to dá čekat. Voda na trávě dokáže udělat divy i s botama z kvalitní kůže…
    Kalhoty bych osobně raději vzal Helikon UTL

 3. Ahoj Kamile.
  Moc děkuji za článek. O G 1000 jsem slyšel, ale neměl jsem možnost získat tolik informací. A upřímně, nikde jsem neviděl a to ani na zahraničních fórech, takhle probranou G 1000.Děkuji.
  G 1000 je určitě zajímavý materiál a má své místo v Bushcraftu. Líbí se mi jeho mech. odolnost (díky příměsí umělých vláken), ale jsem trochu zklamaný vodoodolností. Sice se to hodně řeší voskem, ale i tak mě to překvapilo.
  Možná jsem rozmazlený Ventilem 🙂
  Tyto dva materiály se doplňují. Ventile odolá lépe vodě, ale není tak odolný proti mech. opotřebení. G 1000 zase není tak odolný vůči vodě, ale vydrží větší mech. opotřebení. Tak to dát dohromady v jeden materiál :-)Nebou ušít dvouvrstvé oblečení z Ventile a G 1000 🙂 Jak to podobně dělá Hilltrek: http://hilltrek.co.uk/acatalog/copy_of_Cotton_Analogy.html

  Mám na tebe dotaz:
  Jak je to z odolností proti komárům? Udajně je tkanina dost hustě tkaná, že by neměli přes ní sosákem projít?
  Jde G 1000 voskovat s lepším výsledkem i něčím jiným (čistý včelí vosk, SnoSeal, nebo třeba jen olejem….)
  Jak jsou na tom kalhoty bez voskování s mech. a vodo odolností?
  Jde to opravit jen zašitím? Mění to funkci?
  Roztrhne se to lehce a potom se to trhá dále, nebo se to zastaví?
  Jak se staví firma k reklamacím a k servisu?
  Kolik kalhoty vážily před a po navoskování?
  Šustí látka při chůzi?
  Existuje na internetu srovnání G1000/Ventile/membrány/plátno?

  • Úvahy nás dvou jsou snad totožné. Při každém tvém dotazu, myšlence se musím pousmát, protože jsem přemýšlel nad tím stejným.

   Odolnost proti komárům je 100% u G-1000 Originál i u G-1000 HeavyDuty. G-1000 Lite komárům neodolá. S počesanou variantou G-1000 Silent nemám osobní zkušenosti.

   Výrobce materiál impregnuje při výrobě. Voděodolnost nového kousku oblečení je velmi dobrá, po vyprání a následném voskování se mi nikdy nepodařilo dosáhnout znovu tak dobrého výsledku.
   Při chůzi mokrou travou budou kalhoty mokré. Z toho důvodu by byla „packa“ kdyby se výrobce rozhodl udělat spodky nohavic z Ventile. Hlavně u kalhot, které mají odepínací spodní část nohavic a užívají se jako návleky.

   Zkracoval jsem si spodky nohavic, zároveň jsem vytvořil stahování na druky. Šití probíhalo na šicím stroji bez problémů.

   G-1000 se mi zatím nepodařilo roztrhnout, ale natočil jsem ti krátké video s uhlíkem a trháním. 🙂

   https://www.youtube.com/watch?v=3pAF2LiNL08&feature=youtu.be

   Servis firmy je něco co bych měl vyzdvihnout. Kontaktoval jsem české zastoupení přes facebook s dotazem na opravu poškozeného oděvu. U řady Numbers Vám vymění poškozenou číst oděvu. Asi to nebude zadarmo, ale je to veliké plus.
   Mě se podařilo vlastní neopatrností (materiál se poškodí, pokud ho necháte v plamenech delší dobu) poškodit bundu. Dostal jsem zadarmo záplaty.

   Voskování ovlivní hmotnost zanedbatelně.

   G-1000 Silent nešustí vůbec. Ostatní verze G-1000 nešustí, ale zvuk při tření vydávají. Ale tvoje došlapování bude slyšet víc. 🙂

   • Díky za odkaz.
    Spíše se mi jednalo o tabulku, kde bude rozebráno do detailu jako vodní sloupec, prodyšnost, váha, trvanlivost, životnost atd.:-)

   • Mohl bys trošičku více rozvést, jakým způsobem voskuješ?
    Kolik dáváš vrstev? jestli jednu hodně silnou nebo více slabších?
    Zažehluješ přes nějaký kapesník nebo na přímo?
    Na jaký výkon „rozpaluješ“ žehličku?

    Je pravdou, že já zatím vždy zafénovával (u windproofu se mi to osvědčilo, ale tam je buď větší hustota tkaní nebo je lepší nepromokavost způsobena zdovjením látky v určitých místech).

    Dostal jsem tehdy od rockpointu poukázku na voskování u nich, mohl bych to tedy zkusit dát jim.

    Ještě mě napadlo, jestli nevyzkoušet nanášet roztopený vosk třeba štětečkem na látku….

    U těch kalhot a promokání nohavic to je jasný. Tam krom návleků nic nepomůže, ale tam bunda by mohla vydržet víc (je ale možné, že na to má vliv to fénování a nežehlení)

   • Ahoj Kamile.
    Chci se ještě zeptat:
    Nevydroluje se vosk z látky?
    Při voskování nevznikají od vosku mapy na látce?

    Díky

    Tom

   • Kamil Pulicar 29.5.2015 v 11.29

    Mapy na látce vznikají, mě se to líbí, ale já na vzhled moc nedám.
    Vosk se viditelně nevydroluje, ale mám pocit, že z tkaniny časem mizí.

 4. Pěkný článek. Mám cca 2 roky kalhoty z G 1000 Original a jsem spokojený. Je pravda, že v dešti promoknou, to jsem tak nějak čekal, ale zase opravdu rychle uschnou. Promočené od deště na mě za chůze uschly za cca 30minut. Pro mě je důležitější ta rychlost schnutí, chvilku v mokrém snesu. Jinak jak tu byl dotaz na porovnání materiálů, tady máš odkaz http://bushcraftportal.cz/2015/04/porovnani-materialu-g-1000-ventile-gore-tex/ Já mám Anorak Odin z Ventile od Tilaku a nemůžu si ho vynychválit, několikrát sem v něm byl v dešti a bez problému, neprofoukne. Výborný materiál,dobře ušito,mám 2m a velikost XXL mi krásně padla. Zvažuji i kalhoty od Tilaku, pokud mi budou velikostně.

  • Odina jsem si chtěl také pořídit, ale nakonec u mě vyhrála nesrovnatelně větší mech odolnost a hlavně délka bundy pod zadek – No. 8
   Budu muset pořídit kalhoty z Ventile, už o tom materiálu čtu déle než 5 let a pořád jsem si nic nepořídil.

 5. Chlapi.Jednobarevné kalhoty ze směsi bavlny a uměliny se dají pořídit v každém druhém armyšopu.S bundou je to horší, ale taky to jde.Např rakouská parka.A voskovat můžete od rána do večera.))
  Hlavně je to za zlomek ceny Fjallravenu.Dělají ti švédi pěkné věci, to jo, ale za ty peníze mi to nestojí, abych to někde ničil cestou necestou natož v práci.Ale pokud jste modemani a i na horách potřebujete být ve značkovém, tak to potom jo.))
  Apropo, jestli někde narázíte na goretexovou bundu značky Deutsche Telecom .)), tak neváhejte a kupte.Nic lepšího nepromokavého jsem na sobě neměl.

 6. i já se musím podělit o zkušenosti s liškou a materiálem G1000… za sebe usím říct že o značce jsem neměl donedávna ani ponětí, až když jsem viděl nějaký rozhovor s Reinholdem Messnerem,nemohl jsem si nevšimnout zajímavé bundy se symbolem lišky kterou měl na sobě,zhruba v tu dobu jsem zaregistroval že se tohle oblečení začalo vozit ve větším i k nám…. osobně nejsem vyhraněnej k používání čistě tradičních nebo jen technických materiálů, vybírám si z obojího to co se mi zrovna hodí ale musím přiznat že pokud jde o válení se v lese sahám raději po bavlně či kombinacích,mechanické odolnosti funkčních materiálů jsem nikdy nedokázal úplně důvěřovat.

  jsem od přírody dost nedůvěřivej a tak mi obrovská reklamní bublina ohledně přelomového superskvělého materiálu G-1000 přišla od začátku nafouknutá ale vzhledově se mi oblečení od nich líbilo a s doporučením lidí z okolí jsem si pořídil kalhoty a ten úplně nejobyčejnější anorak. od počátku jsem do toho šel s tím že nekupuju nepromokavý věci a nějaký voskování mi přišlo sice fajn ale hlouběji jsem se tím nezabýval. obelečen nosím v období jaro
  /léto/časný podzim a tady je faktů se kterýma jsem navýsost spokojený:

  -hodně se potím a přímo nesnáším pocit mokrých propocených hader které na těle studí ať je léto nebo zima, G1000 fakt rychle schne což doceňuji především u anoraku pod který si když je tepleji vezmu merino tričku které hřeje i když je mokré a zároveň rychle schne, když sundám batoh jsem suchý dřív než mně začne zebat,v chladném počasí se člověk v pohybu potí úplně stejně jako v teplém a (nejnižší teplota kdy jsem ho použily byla -3°) přidám vlněnou nebo funkční mikinu a je mi fajn i když se na nějakou chvíli zastavím,opět platí výhoda že když sem propocenej,vrchní vrstva doschne dřív než ke spodní dojde chlad.a zároveň doceňuji prodyšnost neb oproti ostatním materiálům opravdu trvá výrazně déle než se propotím všema vrstvama až nahoru

  -často trávím čas v místech se zvýšeným výskytem komárů, jednak je v oblečení i v teplých letních nocích příjemně a řekl bych že materiál na holém těle i trošku chladí,ale může to bát jen subjektivní pocit takže když člověk stáhne rukávy a nohavice neleje z něj jako z potopádu a i při velkých náletech komáři opravdu přes G 1000 neprojdou,stačí tak namazat ruce a síťku na obličej a máte svatý pokoj.

  -odolnost proti větru . i když fouká silnější a studenější vítr člověk necejtí pocitový chlad i když má věci jen na jedné spodní vrstvě což jsem docenil nedávno kdy jsem během krátké doby vystoupal převýšení cca 600 metrů a na vrcholu byla o pět stupňů nižší teplota a rychlý vítr…mám několik bund a kalhot z kombinací Ba/PES a žádná z nich tuto vlastnost nemá a pokud ano tak zase není prodyšná atp….

  -nemám úplně konfekční postavu a hodně mi sedí jak střihy tak i doceňuji že nabízejí tolik kombinací rozměrů že si můžete objednat oblečení víceméně na míru.

  -mechanická odolnost je velmi slušná,takový trn po tom jen sjede ani si člověk nevšimne, zajímavou zkušenost mám z různých hustých vřesovišt,některé mají i docela tenké a husté trny a pokud jimi člověk jde i přes silné a kvalitní kalhoty má nohy rozpíchané do krve, zkrz tyhle neprojde nic…

  rozhodně bych teda G1000 neshledal jako univerzální supermecgaskvělý materiál do jakéhokoliv prostředí ale pro mně a pro prostředí ve kterém trávím v přírodě čas spoustu výhod i přes vyšší cenu.

  ——————————————————–

  ještě bych rád zmínil tu britskou parku kterou tu někdo jmenoval,konkrétně mám tuto https://www.varusteleka.fi/pictures/26657.jpg a i když musím konstatovat že ten maskovací vzor mně úplně nevzrušuje a na mnoha místech je nevhodný nebo člověk působí jako totální kokot je to vzhledem k poměru cena(800-1000kč)-kvalita jeden z nejlepších kousků co mám. materiál je taky tuším ba/pes a už několikrát jsem v ní ukrutně zmoknul a trvalo opravdu dlouho než to prosáklo dospod a to jsem měl na ramenou i batoh a pohoda. střih,kapsy i kapuce jsou taky udělané fakt dobře takže pokud hledáte univerzální kousek od jara do zimy tohle můžu rozhodně doporučit.. dělají se i různé jednobarevné kopie (helikon), kamarád ji má a to už z hlediska materiálu není úplně ono.

 7. Zdravím ja mám od fjallravenu už viac vecí a musím povedať že som veľmi spokojný splňuje to všetko to čo potrebujem majú dobrý strih a človek sa v nich cíti veľmi dobre. Len by som sa chcel opýtať..
  Mám tiež Barentsy z nezakoncenym koncom a niekto tu písal že to má ukončené na cvoky zaujímalo by ma ako? 🙂 ďakujem za odpoveď!

  • Tady máš pár fotek. Nohavice jsou buď volně, a nebo je mám těsně sepnuté okolo bot. Na vnitřní i vnější straně mám dírky kudy protahuji gumičku, aby se kalhoty nemohly vyhrnout.
   http://1drv.ms/1G5ElJ8

 8. Zdravím všechny BUSHCRAFŤÁKY. Konečně jsem se rozhoupal napsat sem pár postřehů s vybavení a oblečením od firmy FJALLRAVEN . Za několik posledních let se mi doma sešlo (občas spíše prošlo a šlo zase dále) mnoho výrobků různého stáří a kvality 🙂

  Nejdřív zkusím napsat obecné zkušenosti s materiálem G-1000.

  Nepromokavost:
  Ani bundy ani kalhoty jsem za nepromokavé nikdy nepokládal a ani s tímto záměrem nekupoval. Když vyrazím cíleně do „průměrného deště” (běžně bych buď nešel do terénu nebo vzal nepromok), oblečení vydrží cca 20 minut, následně velmi rychle proteče navzdory jemnému voskování nejvíce náchylných partií (kapuca, ramena). Voda po bundě nejprve stéká, tudíž jako první promokly ramena a stehna. Mrholení, sníh materiál zvládá naprosto v pohodě.

  Prodyšnost:
  Jsem velmi potivý typ, stačí mi se podívat v televizi na fotbal a už jsem zpocený. V membránách jsem úplně v pasti. S velkou nadějí a očekáváním jsem se těšil na G-1000. Bohužel mě tento materiál v prodyšnosti trochu zklamal. Procházku v lese udýchá, běžné motání kolem ohně taky. S batohem na zádech přechod Jeseníků už ale moc dobře nezvládne.. Vyhovuje mi možnost rozepínání zipů odspoda nebo boční zipy. Rozdíl oproti membráně Gore-Tex je ale velký, pro mě je membrána synonymem pro pláštěnku.

  Pocit při nošení
  Velká pohoda, nešustí to, je to příjemné na omak, mám chuť se do materiálu zachumlat. Mám 175 cm, 73 kg a velikost S je šitá přímo pro mě (u ostatních značek mám velikost M).

  Voskování
  Voskuji dobře, voskuji rád. Vnímám to jako příjemnou tradici, vosk mi hezky voní. Věci voskuji maximálně jednou ročně jednu vrstvu a používám fén. Vodoodpudivost je potom skvělá, nicméně já osobně preferuji spíš prodyšnost, proto voskem potírám jenom ramena, kapuci, kolena a kotníky u kalhot. Zkoušel jsem doma vyrobit i domácí vosk podle návodu na internetu. Výroba se sice povedla, ale jeho tvrdost byla vyšší, než u originálu, tudíž se hůř nanášel a přišlo mi, že tolik nefungoval. Proto tento experiment upadl do zapomnění. Pokud by měl někdo zájem, mám stále asi 64 kg domácího vosku doma 🙂

  Zkušenosti z jednotlivými modely:

  bunda Kaise Anorak
  Stylová retro bunda s velikou kapucí. Trochu hůř se mi zapíná zip ke krku, chce to trochu cviku. Kapuce je tak velká, až je možná velká až moc, helmu jsem v této bundě na hory nenosil. Dobré větrání na zádech (občas tamtudy ale zafukuje) a při rozepnutí levého bočního zipu.

  bunda Skögso
  Klasická bunda užšího střihu, kterou nosím nejčastěji, lehký materiál, spousta kapes, dobře upravitelná kapuce, skvěle chráněná brada. Pokud je mi teplo, větrám zipem odspodu a rozepnutí horních kapes. Maličká nedomyšlenost je ukončení zipu hrudních kapes přímo s koncem kapsy, tudíž když je něco vevnitř a je kapsa úplně otevřené, může to vypadnout. Stačilo by zip ukončit o 2 cm výše.

  bunda Eco-Trail
  Za směšnou cenu se ke mně dostala bazarovka z Lotyšska. Měla by být nepromokavá, ale není. Zkusil jsem bundu vyprat v přípravcích na doporučení prodavačů z Fjallraven shopu. Nic nepomohlo a bunda ve větším dešti promokne. Materiál bych nepromokavostí přirovnal k G-1000, ale s nesrovnatelně horším pocitovým nošením. Jinak skvěle technicky řešená bunda, velké větrání. V prodejně Fjallraven v Praze mi řekli, že už tento typ bund ani dovážet nebudou. Proč asi? 🙂

  kalhoty Keb Gaiter
  Perfektně střižené kalhoty užšího střihu. Vyztužení na nejnamáhanějších místech. Spousta větrání a hlavně možnost odepnout spodek nohavic a vytvoření návleků. Mám trochu obavu o výdrž strečových partií, ale zatím vše bez problému. Škoda, že kapsy na stehnech nejsou ještě trochu větší, rukavice do jedné a kulicha do druhé ale nacpu. Háček na zafixování přes tkaničky je příjemná věc. Přesto jsem na ledovci používal klasické návleky.

  kalhoty Singi
  Pevné kalhoty kompletně z G-1000 Original. Vyhovuje mi větrání na stehnech a možnost rozepnout a rozšířit nohavice přes celá lýtka. Kapsa na stehně je úplně bezedná (mobil, klíče, čelovka, nůž, zapalovač). Nosím je i na civilní příležitosti a zatím vše drží a barva je také stále černá.

  batoh No.21 Small
  Přišel ke mně z Východní Asie a už je zase pryč. Strašně se mi líbil styl batohu, provedení bezchybné, ale velikost pro holku. Nechápu cenu, za kterou se tyto batohy prodávají. Věřím, že by vydržel roky.

  Závěrečné shrnutí
  Myslím si, že pokud člověk využívá vybavení a oblečení k tomu, k čemu je určené, je to vážně skvělá volba. Pokud ale očekávám, že oblečení bude super prodyšné a nepromokavé, budu zklamaný. Díky skvělému marketingu jsou ceny neskutečné, doporučuji se podívat na bazary v zahraničí. To, že jsou bazary plné znamená mimo jiné i to, že ty věci prostě vydrží (prošla mi rukama i bunda cca 10 let stará). Přesto, že považuji výrobky firmy Fjallraven za předražené, zatím si dokážu jejich koupi sám před sebou ospravedlnit a jejich nošení mi dělá radost (jestli mi rozumíte). Příjemný je také fakt, že kdykoli jsem někde v „liškách” byl, lidi se se mnou dávali do řeči a prima jsme se pobavili nejen o této značce.
  Pokud někoho něco zajímá, zkusím napsat…
  Tip pro zvídavé jedince: Schválně zkuste zjistit z jakého materiálu se vyrábí klasické české maskáče 🙂

 9. Ahoj Kamile, ve videu jsi testoval košili, rád bych se zeptal, ejstli to byla tahle:
  http://www.hunting24.cz/lehka-bunda-g-1000-shirt-fjallraven-dark-olive/
  Rád bych pro začátek koupil právě něco mezi košilí a lehkou přehozkou třeba přes svetr, mikinu. většinou je mi všude vedro a tak i v zimě chodím jen v mikině s přehozkou. Takže pořádnou přehozku, která by dýchala a hodně snesla (každodenně nosím bágl po městě a v přírodě prolejzám kde co) bych ocenil. Jsem na správné stopě nebo ta košile, co jsi měl, nebo co bys doporučil je jiného typu?
  Díky moc za perfektní článek, s chutí jsem si ho přečetl.
  Ondra

  • Ahoj, je to přesně tato košile. Používám ji take na svetr, abych ho nepoškodil batohem, a nebo v terénu. Košile ma jedinou nevýhodu že nezakryva krk zepředu, ale to už je vlastnost košil. Jinak jsem s ní nadmíru spokojen.

 10. Tak jsem si objednal lehkou bundu/košili G1000 shirt a teda bohužel mají nějakej šíleně úzkej střih. XL ko mi bylo těsný všude. XXLko mi bylo těsný přes ramena, bicepsy (nejsem žádnej „švarcík“) i přes hrudník, no a XXXL už „jenom“ přes ramena atd. A to mluvím jen o zkoušení přes tričko. Mikinu bych pod to nedostal. Ale hrozně se mi líbí. Nemáte někdo tip na takhle lehkou přehozku z G1000? Nebo vysloveně bundu bez vložky, jen prostě takovou „parku“.
  Nebo neměly třeba starší košile lepší střih, že bych hledal po bazarech??

 11. Serus Kamil, potrebujem podrobnu radu. Aj na zaklade (alebo skor hlavne) na zaklade tvojich recenzii a videi som si kupil anorak. Sice zensky Iceland (kvoli velmi vyhodnej cene), ale je cely z G1000 (kapucna dvojita vrstva). Voskoval som najprv cez fen – premoka, voskoval som intezivnejsie – zatavoval zehlickou, premoka, voskoval som a zatavoval zehlickou cez papier na pecenie – mierny dazd cca 25 min a ramena mokre. Hladam techniku ako to tebe moze nepremokat, aj ked na to striekas vodu hadicou. Kde robim chybu. Voskujem dlhsimi tahmi po oboch priecnych vlaknach a niekde aj sikmo. Som zmiereny ze mi to nevydzi poldenny dazd, ale aspon hodku dve by to nepremokave vydzat mohlo. To iste ma moj kamarat s bundou KEB (ta ma sice strecove casti – chrbat a pod), kde mu to premoka na castiach, ktore su z G1000. Vies mi poradit? Dakujem.

 12. V komentářích pod kalhotami fjallraven psal jeden člověk o nanoimpregnaci, že to prostě foukne tim sprejem pokud to chce mít opravdu nepromokavé. Ale nechci něco doporučovat na základě tvrzení „jedna bába povídala“. Jsem v podobné situaci jako Viktor, koupil jsem v mega-akci Singi Anorak, zatim si o tý impregnaci neco zjišťuju. Z testů na vybaven nejsem moc veselej, navíc si dovedu představit co by na to asi řekli Fjall-fašouni, kdyby se jejich mazlíček stříknul nějakym nanosprejem, namísto zažehlování přírodního vosku retrožehličkou na dubovém masivním žehlícím prkně v horské chatě.

Zanechat komentář