Vyrazil jsem ráno a šel jsem na místa, která mám rád. Dole v potůčku jsem přefiltroval vodu. Mám teď nově nůž Tops UTE 2, u kterého jsem sundal černění a výbrus jsem přebrousil do konvexu, jeho řezivost šla nahoru a docela jsem si na něj zvykl. Je to takový menší pajcr, ale já pro některé tyto typy nožíků mám slabost. Zvlášť když si ho můžu upravit podle sebe. Mám jen pár zavíráků, které mi sedí, ale raději mám menší pevný nůž.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hrozně moc rád vyrážím jen s minimem vybavení a jdu ani sám nevím kam. Pokaždé narazím na něco nového. V lese se cítím jako doma a mám moc rád, toto období kdy vše nádherně kvete, slunce svítí a já můžu sedět někde u pařezu a poslouchat vše co se kolem mě děje.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jako druhý nůž jsem měl s sebou jeden z nejoblíbenějších kousků a to Nessmuka od mistrů Dohnalovic. Mám ho druhým rokem a jsem s ním nadmíru spokojený. Používám ho i na hrubší práci a nikdy nebyl problém. Preferuji uhlíkové materiály, lépe se mi brousí a používáním patinují a podle mě si tímto žijí svůj vlastní život a je na nich vidět co mají za s sebou.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Celkově mám rád staré vybavení a jedním takovým je TELE, musel jsem si ho trošku poopravit, ale na jednodenní výlety mi bohatě dostačuje. Mám mnoho batohů, samozřejmě i moderních, ale čas od času vytáhnu tento.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Už jsem se moc těšil až dorazím na své oblíbené místo kde jsem měl v plánu si uvařit kafe,čaj a posnídat. Kafe mi nejvíce chutná z kuksy od Kupilky, často se setkávám s názorem, že lepší je kuksa dřevěná. Sám jsem majitelem a výrobcem svých několika dřevěných. A taktéž je dost často používám, ale stejně raději sáhnu po Kupilce.  Je jasné, že v tomto případě lépe vypadá dřevěná a bude mít hodně zastánců. Já to řeším z pohledu praktičnosti, Kupilka nevstřebává pachy tak jako dřevěná a nemusím se o ni starat.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Teď mám nově na zkoušku nůž od firmy Morakniv Classic Original, tento nůž mě již dávno zaujal protože je zvláštní tím, že je z uhlíkové laminované oceli. Tuto Moru mám už dva měsíce a používám ji teď jako nůž číslo jedna, abych si mohl udělat obrázek o tom jaký je rozdíl mezi její sestřičkou Morakniv Classic No 1/2/3. U tohoto porovnání se mi samozřejmě jedná o použitou ocel. Jaký je rozdíl mezi laminovanou uhlíkovkou a normální uhlíkovkou, výdrž ostří. V minulosti jsem zde dával článek na možnost si upravit právě Moru Classic No 2, tam jsem musel osmirkovat červenou barvu. U laminované Mory nemusíte je ponechána přírodní, což mi přesně vyhovuje a dřevo bude postupem času taktéž patinovat. Trošku mě zklamalo, že výrobce aspoň k této moře nedodává futral z kůže. Myslím si, že přesně k tomuto modelu by to byla výborná volba. Je to už dražší nůž a spotřebitel by to jistě ocenil. Futro je z nějakého plastu, což je opravdu veliká škoda.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dopil jsem čajík a pomalinku jsem si sbalil věci a pokračuji v cestě.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Chodíval jsem poblíž na jedno místo kde byly vzrostlé buky. Chodil jsem si tam zapálit dýmku. Trošku jsem se zarazil když jsem na tohle místo došel. Po bucích ani památky 🙁

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dost mě zarazilo kolik dřeva zde po dělnících zbylo. Pomalinku jsem se vracel dolů do údolí.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Neděli jsem si moc užil a jsem rád za každou chvíli, kterou můžu být v lese. Jak jste na to vy? Pište do komentářů…

Sdílet

6 komentářů

 1. V lese je blaze 🙂 Právě mnohdy chodím do lesa jen tak na svačinu, když není čas na delší pobyt.
  Nedělní vandr koukám, až na tu zkázu na mýtině, byl pohodový 🙂 kde to prosím bylo? Vypadá to na zajímavou krajinu.

 2. V lese vždy chutná nejlíp. Mora Classic Original 1 se dá koupit i v provedení s koženým pouzdrem. Mám ho, ale oproti červené uhlíkové 1 ma na mě malou ručku.

 3. Mě by jen zajímalo, jak se správně nosí Tele. Sám jsem si ho z nostalgie před časem pořídil, měl jsem ho na jednom vandru a nikdy víc. Podle mě je to naprosto nenositelný batoh a nebo nevím, jak na to. Nechápu jak s tím mohli prušáci mašírovat několik staletí 🙂

 4. uz mas nejaky zavery-poznatky z ty laminatovy fesandy u mory? oproti klasicky Classice z „obycejny“ uhlikovky..

  • Thom (administrátor) 19.5.2015 v 9.27

   Používám ji doma na veškeré jídlo a venku na vše (příprava dříví, jidlo atd.). Vevnitř neuveřitelně ostrý a zesílení boků z mekkčí oceli je znát. Zdá se mi, že déle drží ostří a dobře se mi brousí do jedovata. Už u klasické Mory to jde dobře, ale tady ještě líp. Chci ji používat delší dobu až udělám nějaké razantnější zavěry.

 5. Přátelé, historický batoh potřebuje i historický tělo co ho nosí. Dřív lidi hlavně neměly na výběr do čeho sbalit věci. Koupil jsem si například celokokožený horský boty. Jsou hrozně těžký a týdny a měsíce trvalo než jsem si na ně vůbec zvyknul. I tak kdykoliv si vezmu moderní lehký tenisky hrozně se mi uleví. Jestliže však člověk má k věcem vztah těší ho, na tom že neopouští staré věci pro nové tak často. Tenisky s mebránou vydrží 2 roky, goretexová bunda asi taky. Když si na ty zvykneš, jsou do popelnice. A to je konzum.

Zanechat komentář