Zdravím přátelé.

V roce 2008 jsem se na outdoorforum poprvé setkal s 100% bavlnou – Ventile. Díky diskusi, která se tehdy rozvinula, jsem se začal zajímat o tento materiál.

A je opravdu zajímavý. Jedná se o přírodní materiál: 100% bavlnu, ve špičkové kvalitě (tvoří jen 2% světové produkce, vlákna jsou velmi dlouhá a jemná), která je tkána ve velmi husté, speciální vazbě (o 30% hustší vazba, než ostatní bavlněná textilie). Ventile Byl vytvořen pro britské piloty ve 2 světové válce, kteří při havárii letadla spadli do studeného moře a umírali na podchlazení. Proto byl vyvinut Ventile, aby zajistil pilotům šanci na přežití. Ochránil je, po určitou dobu, před ledovou vodou. Dnes se dále používá na oblečení pilotů vojenských letadel i na ochranné oblečení chirurgů, hasičů a hlavně na oblečení pro lidí, kteří chodí do přírody a potřebují spolehlivé, funkční oblečení. Hádejte, z jakého materiálu měli oblečení první Evropští horolezci na Everestu?

Bavlna má tu vlastnost, že velmi ochotně příjme vlhkost a tím získává na svém objemu. Tuto vlastnost Ventile využívá ve svůj prospěch. Ve chvíli, kdy se tato textilie dostane do kontaktu s vodou, bavlněná vlákna začnou zvětšovat svůj objem a tím se zmenší prostor mezi těmito vlákny ve vazbě – vazba se zatáhne a voda nemůže přes tuto látku projít.

Prakticky to znamená, že při dlouhém dešti, máte na sobě mokré oblečení, který nepropouští vodu, ale zároveň propouští tělesné vlhko, které prochází skrz látku ven. Při navlhnutí, látka ztuhne a studí. Studí dokonce, i když je suchá. Dvouvrstvou bundu, když namočíte do vody, necháte ji navlhnout, tak ji můžete postavit na podlahu a samostatně stojí jako stan J

Materiál určitě dobře propouští tělesnou vlhkost. Nepočítejte, ale s tím, že když půjdete do kopce a budete se potit jako dveře od chlíva, tak to Ventile udýchá. V žádném případě. Na vnitřní straně oblečení se pot vysráží a stéká po něm.

Často se píše, že Ventile je tichá tkanina. Omyl, není. Šustí jako šusták. Sice ne tak intenzivně, ale jde to slyšet.

Ventile je poměrně odolný vůči ohni a uhlíkům. Jen tak se lehce nepropálí.

Neprofoukne. Opravdu v tomto je skvělý.

Mechanická odolnost je velmi dobrá. Asi nebude srovnatelný s moderním, syntetickým materiálem, ale i tak jsem jej zatím neprodřel a ostružiní odolá. Tím, že je Ventile velmi hustě tkaný, nedochází k záděrům. Z bavlněných látek patří k tomu nejodolnějšímu, co znám.

Ventile je textilie se specifickými vlastnostmi a při šití oblečení z tohoto materiálu doporučuji jedinou zásadu. Čím méně šití, tím lépe. Dokonce se doporučuje šít bavlněnou nití, která po navlhnutí lépe utěsní otvor po jehle. Na druhou stranu se často stává, že bavlněné nitě hnijí a omezují životnost oděvu. Proto někteří výrobci používají nitě umělé, které vydrží déle. Výrobci oblečení z Ventile sice tvrdí, že vpichy po jehlách látce tolik nevadí, protože se zatáhne, ale moje zkušenost je taková, že látka se sice zatáhne, ale po čase se dírka po jehle roztáhne. Prostě vpich zůstane vpichem a je to prakticky díra do jinak celistvého materiálu. Proto třeba nemám v šatníku oblečení z Ventile od Tilaku. Oblečení má krásně zpracované, promyšlené, bez jediné vady, elegantní, perfektně mi sedne, ale je příliš složité, hodně šití a různých serepetiček, které má své místo u nepromokavého oblečení z membrány, kde se švy přelepí nepromokavou páskou, ale to u bavlny nejde. Pravým opakem je bunda Einride nebo Braemar. Tyto bundy mají maximálně jednoduchý a funkční střih. Pro mě je Ventile tradiční, přírodní materiál a mám pocit, že i oblečení z něj ušité má být tradiční, trochu retro, funkční a praktické. Pokud se z něj šije moderní oblečení se spoustou vylepšení, kapsiček a zipů, tak mi to připadá jako by někdo  na Eiffelově věží nahradil nýty svary. Myslím si, že u tohoto materiálu je třeba upřednostnit funkčnost, praktičnost i na úkor pohodlí a estetiky.

Pokud bude oblečení jednoduchého střihu s minimem šití, tak se plně využije jedinečných vlastností tohoto legendárního materiálu.

Údržba:

 • Oblečení z Ventile peru v pračce s ostatním prádlem na 40 °C, s obyčejným práškem, bez aviváže
 • nežehlím, ani to nemá smysl, moc to nejde. Nejlepší je ještě mokré oblečení dát na věšák a před uschnutím, co nejvíce narovnat a vyhladit ručně
 • výrobce Ventile nedoporučuje tento materiál impregnovat. Protože tím se potlačí hlavní vlastnost tohoto materiálu a to, že vlivem vlhkosti se stane látka nepropustná
 • a to je celá údržba

Ze života s Ventile:

 • v létě nosím Ventile často samostatně přímo na kůži, stačí rozepnout, vyhrnout rukávy a horké počasí je hned snesitelnější. Lepší než bavlněné tričko. Pokud se člověk hodně potí, látka lehce ztuhne a může se stát, že Ventile to neudýchá. Pot se sráží na vnitřní straně oblečení, většinou na zádech a stéká po látce, když košili rozepnu celou, košile vyschne během pár minut a Ventile je zase měkký
 • při mírném dešti, klidně i několik hodin, tvoří voda na povrchu látky kuličky, které stékají po povrchu a nevsakují do materiálu. Jediné místo, kde látka časem navlhne, je konec rukávů v kontaktu s holou kůží. Tady se při pohybu zápěstí, dlaní voda do Ventile vetře. Není to moc příjemné, ale dá se to vydržet. Po skončení deště promočené místa velmi rychle vyschnou. Všiml jsem si, že nová košile odolává navlhnutí mnohem déle, než košile, kterou mám už 5 let. Asi se při výrobě přece jenom nějaká impregnace použije, nebo je nové oblečení, které je neprané – nepoužité, odolnější a vodoodpudivější. Pokud mám při deští na oblečení batoh, voda nikdy neprošla pod popruhy batohu, dokonce i když celé oblečení bylo navlhlé, tak pod popruhy, bylo suché. Voda se nedostala ani k látce pod popruhy (v hustého deště asi ano, ale to mám na sobě a batohu pončo)
 • v hustém a dlouhotrvajícím dešti Ventile navlhne. Ne hned, ale tak do hodiny je navlhlý, záleží na intenzitě deště a větru. Ideální je mít ještě jednu vrstvu oblečení mezi Ventile a holou kůží, třeba merino, spodní triko z umělotiny, nebo ještě jednu vrstvu Ventile. Vrstvu, která oddělí mokré oblečení od holé kůže. Záleží na počasí. Párkrát jsem šel celý den po hřebeni v hustém dešti a silný vítr se točil na všechny strany. Měl jsem na sobě tenké merino tričko, Ventile košili a pončo Ventile. Nádhera. Absolutně v suchu. Batoh (30 l.) pod pončem, krásně vše větralo a voda se neměla šanci dostat přes pončo, které nepustilo ani kapku. Košile byla suchá a já nebyl zpocený a ani mokrý od deště.
 • v zimě, když sněžil mokrý sníh, byl jsem v suchu. Sníh vytvořil na Ventile krunýř, pod kterým oblečení navlhlo, ale nezmrzlo
 • často nosím jen košili a pod ním tenké merino. Díky tomu, že Ventile neprofoukne, tak se tělesné teplo drží u těla a i u studeného počasí se člověk cítí příjemně. Opět je to individuální, jak kdo vnímá chlad a jakou aktivitu zrovna dělá. Já takto chodím venku, i když je teplota jen lehce nad nulou
 • jednou mi vypraná košile z Ventile zmrzla na kost v mrazu na sušáku. Nedošlo k poškození materiálu. Nic
 • pokud se oblečení vyztuží na místech, kde dochází ke kontaktu s kůží (zápěstí, límec apod.) odolnějším materiálem, jako třeba tenká kůže, určitě by se výrazně prodloužila životnost oblečení z Ventile. Mám košili 5 let a pořád je bez jakéhokoli poškození, prodření, ale kdo ví, jak bude vypadat za dalších 5 let
 • ohledně rychlostí uschnutí mokrého Ventile. Když jej vyperu v pračce společně s ostatním oblečením, tak první co uschne je právě oblečení z Ventile, dokonce rychleji než obyčejné bavlněné tričko. Je to asi dáno hustou vazbou látky.

Někteří výrobci oblečení z Ventile:

Snowsled:

Legenda v oblasti šití oblečení z Ventile. Lidé čekají řadu měsíců na to, než jim ušijí oblečení. Specializují se na oblečení do arktických podmínek.

Country Innovation:

Šijí oblečení i ze dvou vrstev Ventile, což opravdu zaručuje 100% nepromokavost. Zaměřují se na oblečení do přírody.

Hilltrek:

Šijí oblečení jednovrstvé, dvouvrstvé a dokonce v kombinaci s Nikwax Analogy® Pump Liner. Což zaručuje 100% nepromokavost. Zaměřují se na oblečení do přírody.

WP_20150125_002 WP_20150125_008 WP_20150125_015 WP_20150125_020 WP_20150125_025 WP_20150125_043 WP_20150125_049 WP_20150125_053 WP_20150125_056 WP_20150125_059 WP_20150125_066

Snugpak:

Prodává oblečení z Ventile od firmy West Winds, která své výrobky prodává už jen pouze přes Snugpak. Mám od nich bundu Tempest. Je výjimečná v tom, že má kromě dvou vrstev v rámci celého kabátu, ještě třetí vrstvu Ventile a to na ramenou a předloktí – loket.

Tilak:

Český výrobce špičkového oblečení do přírody. Jsou legendami v oblasti nápaditosti, kvality zpracování a dokonce ani dlouholetí výrobci oblečení z Ventile se jim nemůžou rovnat, co do kvality šití. Bohužel, jejich výrobky jsou velmi složité a přeplácané. Mám rád jednoduché, funkční věci.

Howies:

Osobně neznám výrobky této značky. Působí kvalitně a moderně.

Natura Akademia

Švéd, který na základě svých mnohaletých zkušeností šije hodně povedený anorak

ETAPROOF – dvojče Ventile

Existuje alternativa Ventile a to EtaProof. Mělo by se jednat velmi podobný materiál jako Ventile. Mám možnost srovnávat. EtaProof lehčeji přijímá vodu než Ventile. Zatímco Ventile odolával dešti, kapky se kutálely po povrchu, kapky vody na EtaProof hned vsakovaly do látky, která ztuhla (ne tak moc jako Ventile) a vodu dále nepustila. Takže můj subjektivní pocit je, že EtaProof není tak hustě tkaný jako Ventile. I když po navlhnutí EtaProof nepropouštěl vodu, ale Ventile dokázal vodě odolávat déle.

Někteří výrobci oblečení z Etaproof:

Klättermusen

Aether

Firmament

Acronym

Oblečení, které z Ventile a EtaProof mám:

Dvojvrstvá bunda Tempest  – skvělý, teplý kabát, ochrání před jakýmkoli počasí.

Košile  – používám celoročně nejen jako košili, ale i jako skvělou softshellku.

Anorak – výborná větrovka, vydrží i lehký déšť.

Pončo – skvělá pláštěnka a přístřešek.

Kalhoty (dvouvrstvé) – teplé, nepromokavé.

Kalhoty (jednovrstvé) – skvěle celoroční kalhoty, silný déšť nevydrží.

Pokud by si někdo chtěl z Ventile, nebo EtaProof ušít vlastní oblečení, tak tady jsou odkazy:

Výrobce Ventile

Prodej Ventile v e-shop

Výrobce EtaProof

Prodej EtaProof v e-shop

Klady:

 • přírodní materiál
 • tak trochu retro
 • neprofoukne
 • skvělá paropropustnost, která ale má své meze
 • poměrně dobře mechanický odolný
 • odolá mírnému dešti. Silnému, dlouhotrvajícímu dešti odolá s druhou vrstvou Ventile
 • své vlastnosti si uchová, dokud se nerozpadne, jsou lidé, kteří dodneška používají bundu z Ventile z 2 světové války
 • neimpregnuje se
 • ideální do chladných a studených podmínek (na severním pólu nenajdete lepší materiál)
 • velmi rychle schne…materiál má tendenci vodu odpuzovat
 • odolný vůči hmyzu. Komáři jej nepropíchnou
 • nevyžaduje zvláštní péči.

Zápory:

 • když do sebe natáhne vodu, ztuhne, ztěžkne
 • šustí, není tichý jako bavlněná košile
 • studí na holé kůži, i když je suchý (v létě výhoda)
 • není 100% nepromokavý jako membránové oblečení, toto lze řešit správným střihem a třeba i druhou vrstvou Ventile. Potom je opravdu nepromokavý a odolá bez problémů celodennímu hustému dešti (zažil jsem a vím, o čem píšu)
 • tím, že je to přírodní materiál, nemůže se srovnávat v mechanické odolnosti s umělými materiály
 • je třeba o něj pečovat. Pokud ho vlhký hodíte do skříně bez možnosti vyschnutí, shnije vám. To je podle mě ale závada majitele, ne materiálu
 • barva materiálu není stálá, při praní vznikají tzv. „mapy“
 • materiál není strečový
 • není vhodný do extrémně vlhkých podmínek (do deštného pralesa asi ne)
 • při volbě oblečení je méně více (čím méně šití, tím lépe)
 • oblečení z Ventile nepatří mezi cenově levné zboží.

Oblečení z Ventile je základní a nedílnou součástí mého vybavení při každé cestě do přírody.

bushcraftshop_button

Sdílet

43 komentářů

 1. Čau Tome, hodně jsem se těšil, až mi objasníš, co Ti vadí na Tilaku. Nakonec musím, říct, že těm tvým důvodům celkem rozumím. Já mám od nich ten anorak moderního střihu a nedám na něj rozhodně dopustit. Zároveň ale chápu tvůj smysl pro retro a jednoduchost. Já bych si nějakou membránu (nedej bože ještě jinou než zelenou-olivovou)do přírody taky nekoupil. To je spíš pro takovou tu sportovní turistiku, ale ne k ohníčku na bushcraft. Takže tam mám i já určitou hranici „přírodního vkusu“. S tím častým prošíváním to snad nebude tak zlé. Jeden chlápek z Tilaku má ten anorak asi 6 let a zvětšení direk se asi zatím nekoná (i když samozřejmě nevím jakou u něj prochází zátěží). Pokud by mi vydržela bunda 8-10 let, tak to za ty prachy beru (asi bych bral i těch 6 🙂 ). Já ale nejsem člověk, který by pochodoval v hustém dešti několik hodin jako třeba ty a proto tvoji volbu naprosto chápu. Díky za pěkný článek o naší oblíbené látce. 🙂

  • Ahoj Lojziči.
   Děkuji za pochopení a komentář.
   Bohužel mám v životě s věcmi zkušenost, že pokud se něco může pokazit, tak se to určitě pokazí. Stává se mi to pořád, což je důvod proč vyhledávám věci jednduché, blbuvzdorné a funkční. A taky se mi to prostě více líbí 🙂
   Jak se ale říká tisíc lídí, tisíc chutí. Určitě je výborné, že ti anorak od Tilaku slouží a jsi s ním spokojený. Myslím, že těch 10 let může vydržet (vždyť na internetu jsou lidé, kteří mají oblečení z 2 světové války z Ventile a pořád jim v lese slouží). Určitě záleží jak se o něj člověk stará a jak často a jak intenzivně jej používá (u mě košile dostává zabrat pořád a celoročně a zatím drží 5 let). Jak jsem psal v článku, určitě životnost prodlouží vyztužení namáhaných míst kůží, nebo umělotinou. Má to jak Tilak, tak Klattermusen a má to význam. Já plánuji vyztužit svoje věci tenkou kůží (ideálné kozí).
   Samozřejmě pokud nemusím, tak v dešti nechodím, zas takový tvrďák nejsem 🙂 Ale bohužel někdy není zbytí 🙁
   Snad si ventile najde cestu k lidem u nás. Myslím, že své místo v lese má.

   • Lojzič 6.5.2015 v 5.47

    Co se týká těch namáhaných míst, tak tam má Tilak další parádní službu. Předpokládám samozřejmě, že o ni víš i ty. 🙂 Pokud se nějaká část oděvu poničí dlouhodobým nošením („ošoupe“), tak nabízejí výměnu té poškozené části za novou. Samozřejmě pokud je to vzhledem ke „konstrukci“ možné. Většinou se bude jednat asi o ukončení rukávů a tam to jde určitě. Tato služba se nevstahuje jen na záruční dobu, takže bude zřejmě placená. Ale myslím, že je super, že člověk nemusí vyhodit parádní bundu jen proto, že se mu prošoupaly rukávy. Taková možnost by měla životnost jejich výrobků o dost prodloužit. Tvoje preventivní řešení s kůží je samozřejmě ještě lepší, ale to já bych si, jakožto člověk šitím netknutý, určitě netrufl zhotovit sám. To by se mi potom taky mohlo stát, že při každém dešti budu mít od lokte dolu mokré ruce. 🙂

   • Ahoj Lojziči.
    Tak to jsem nevěděl, že Tilak má takovouto skvělou službu. Což mi jen potvrzuje, že opravdu patří k tomu nejlepšímu, co na trhu je.
    A máš pravdu, že tím výrazně prodlouží životnost svého oblečení.
    S tou kůži to taky neumím, ale buď se to naučím, nebo se pokusím přemluvit někoho šikovného na kůži, třeba Ost leather 🙂

   • Lojzič 7.5.2015 v 5.55

    Koukám, že už máte na eshopu jeden skvělý anorak z VENTILE. 🙂 A ještě za super cenu ! To bude asi tvoje práce, viď ? :)Myslím ,že by bylo dobré k popisu zboží ještě doplnit, že je to vyrobeno (ušito) v ČR, záruční dobu 4 roky a tu možnost servisu. To byly přesně ty parametry, které třeba mě „donutily“ dát ty prachy a koupit to. Jen takový vylepšovací nápad. 🙂

   • Ahoj Lojziči.
    Děkuji za dobrý nápad.
    Jinak akce anorak v obchodě, je práce Tomášů. V tom jsem tentokrát nevinně 🙂
    Myslím, že Ventile si najde cestu do šatníků mnohých lidí, chce to čas, vždyť je to u nás poměrně novinka a své místo si musí zasloužit 😀
    Jinak krásný víkend…..

 2. Ahoj Tome,
  Moc děkuji za článek, povedl se!
  Měl bych na tebe dotaz, kolik váží pončo které máš a jaké má rozměry? Pokud se do něj zabalím – využiji jo jako žďarák v dešti provlhne mi od spodu spacák, a nebo v zimě sníh?
  Děkuji

  • Ahoj Kamčo.
   Děkuji za komentář. Jsem rád, že se ti článek líbil.
   Ohledně ponča:
   Rozměry: 148 x 237 cm.
   Váha: 1,17 kg.
   Místo žďáráku se dá použít. Nevím jestli máš zkušenosti se starou vojenskou celtou, alo fungují obdobně.
   V silném dešti pončo navlhne, ale nepustí vodu dovnitř. Záleží jaký máš spacák, jestli ustojí, když bude v kontaktu s promočeným Ventile (přirovnal bych to k mokré utěrce, kterou vyždímeš. Je to mokré, ale voda z toho nekape).
   Obávám se, že na místě na kterém ležíš Ventile vlivem váhy těla vodu pustí. Odspodu spacák opravdu provlhne, promočí. Výrobce udává vodní sloupec 750-900mm. A když si na Ventile lehneš, tak určitě vyvineš větší tlak a voda, nebo mokrý sníh projde. Jde to vyřešit tím, že odizolujež pončo igelitem (listím, podložkou apod.) od vody, nebo sněhu.
   Lehký deštík, rosu zvládne v pohodě a ani nenavlhne. Jen opravdu bude problém s místem kde tělo tlačí na Ventile.
   Já to řeším, že si udělám přístřešek z ponča a spacák sám o sobě ustojí vítr (mám Sir Joseph looping 2). Nebo se jenom pončem přikryju a jsem v suchu.
   Pokud by tě cokoli ještě zajímalo, nebo se mi to nepodařilo dobře vysvětlit. Klidně se dále ptej.
   Jinak jsem psal recenzi i na pončo. Mám ji na svých stránkách. Je sice starší a potřebovala by doplnit, ale jinak je dobrá:
   http://www.festovni-veci.cz/products/ventile-poncho-hilltrek-bavlnena-plastenka/

 3. Není Ventile spíše módní záležitost (co se týče ceny)? Nefunguje de facto na obdobném principu klasická vojenská celta (NVA, ČSLA, Polská etc.)?

  • Ahoj Luboši.
   Děkuji za dotazy, které jsou k věci.
   S tou módou je to trochu složitý. Ventile je tu dlouho a v bushcraftu se používá roky a roky, ale poslední dobou se ho chytají firmy na oblečení a začínají z něj dělat něco extra a že je to módní novinka, kterou každý musí mít, pokud chce bý in. Což mi docela nevoní 🙁
   Do Česka se dostal Ventile asi před 5 lety díky jdnomu chlapíkovi ze Slovenska (Ondrej), dotáhl i nikwax analogy, ale potom se odmlčel a dlouho bylo ticho po pěšině. Až na jednoho nadšence 😀 No a potom s tím přišel Tilak, který jako jediný u nás z Ventile šije.
   Ohledně ceny. Ta je vysoká díky kvalitě bavlny, která se můsí na látku požívat, spec. strojům a velmi husté vazbě. Takže cena odpovídá kvalitě a nesouvisí s módou. Případné předražení mají na svědomí výrobci oblečení 🙁
   Máš pravdu, funguje to na stejném principu jako vojenské celty. Jen Ventile je utkán mnohem hustěeji a tím pádem lépe odolává vodě.
   Pokud by člověk oželel lepší voděodolnost, klidně může Ventile nahradit vojenskou celtou, která bude levnější.
   Jen pozor, aby celta byla opravdu 100% bavlna. Pokud je tam příměs umělých vláken, tak se materiál nedokáže zatáhnout a vodu propouští jako obyčejná látka, která se potom musí naimpregnovat,

   • Ahoj,

    Já třeba vlastním polskou celtu, která mi nejvíce vyhovuje tvarem a univerzálnosti. je to 100% bavlna.

    Je škoda, že zde nejsou i výrobci, co by šili oblečení z celtoviny za široké veřejnosti přístupnější cenu, než je Ventile.

 4. Zdravím přátelé.
  Ventile je krásný, funkční materiál. Skoro by se dalo říct, zázračný:-) Má ale svoje limity, klady, zápory.
  Myslím, že si najde cestu k mnoha lidem.
  Hlavní je, aby lidi měli informace….tak se to snad díky tomuto článku a hlavně diskusi, povedlo.

 5. Zdravím přátelé.
  O víkendu se chystám na hory s WestWinds Tempest (dneska Snugpak Tempest). Dvouvrstvý (někde i třívrstvý) Ventile kabát. Tak snad ošahám hranice možnosti tohoto materiálu i kabátu samotného. Má pršet :-). První dojmy z kabátu. Těžší, špičkové zpracování na úrovni Tilaku!

  • Bohužel o víkendu moc nepršelo. Jen jemně mrholilo. Byl jsem v suchu, ale nevyzkoušel jsem si, co kabát vydrží 🙁 Snad příště 🙂

 6. Ještě bych doporučil, podívat se na Highlander od Direct Alpine. Bude to obdoba ventile, akorád pod jiným jménem se zajímavou cenou.
  A ještě něco podobné dělají rusové jako Gorki, bohužel v česku podle mě přemrštěná cena

  Co se týče toho žďáráku, byla by to velice zajímavá věc. Nemyslím teď nutně z Ventile, ale z jakékoliv celtoviny. Bohužel nikde jsem nic takového nenašel.

 7. Ahoj Luboši.
  Děkuji za informaci k Highlander: http://www.directalpine.cz/vodeodolna-bavlna
  Vypadá to zajímavě. A jsem zvědavý na prověření v čase. Nápad určitě dobrý „nanočástice“. Jen mě zase trochu tahá za uši „nanesená nanočástice“. Jak dlouho se tam udrží? Snad moje obavy jsou zbytečné a mají to dobře promyšlené a udělané.
  V tom je Ventile blbuvzdornější. Je to hustě utkané, využije se přírodní zákon a hotovo 🙂
  Gorki neznám. Můžeš prosímtě dát tady odkaz? Děkuji.
  Žďárák z celtoviny by byl fajn. Tady je jeden odkaz:
  https://www.wynnchester.co.uk/bedrolls/
  Kdysi šili i z Ventile, jiná firma, ale už nešijou. Škoda.
  Na přespání člověk vždycky najde nějaký přístřešek a žďárák, podle mě, je dobrá volba na ochranu spacáku před mecha. poškozením, větrem a i vodou, které zase nemusí být hodně, pokud si člověk najde dobré místo na spaní. Přece jenom u nás asi není moc míst kde je jenom na km pole, rovná země a zrovna je celovečerní liják:)
  By mě zajímalo jestli se u nás vyrábí látka s stejnými vlastnostmi Jako Ventile. Vždyť jsme byli textilní velmoc a pořád se u nás vyrábí spousty kvalitních látek pro zahraničí.
  Bylo by fantastické mít České Ventile 😀
  Celtovina je dobrá alternativa. Sice subjektivně není tak nahusto tkaná, ale lepší než nic.

  • Highlander

   Podle mě ty nano částice budou jen reklamním trikem, ale princip bude stejný, jako u Ventile. Osobně si myslím, nemám to ale nijak potvrzeno, že to bude stejný rozdíl jako Gore/sypmatex,windtex,event atd. Funkčnost podobná, stejný princip a jen jiný název.
   Co se mi u Highlanderu líbý, je tam použita robustnější látka, určitě větší gramáž a má to Rip-stop vazbu.
   Zatím dělají jen celorozepínací bundu a kalhoty, mají ale prý přijít i s anorakem.

   Gorky
   Jedná se o ruský armádní oděv bez maskovacího potisku, který byl původně určen pro speciální jednotky. Jedná se o 100% hrubou a hustě tkanou bavlnu. Je to větruodolné a voděodolné. Není to žádný výkřik moderní konfekce, střih obyčejný žádné vychytávky…Je to ale robustní a vypadá to fakt dobře. Není to oliva, je to takové zeleno-hnědé. Co se mi líbý např u kalhot je to, že mají integrované šle.
   Cena mi ale připadá v poměru cena/užitné vlastnosti vysoká. Za de facto stejné peníze bych pořídil ten Highlander, který je komplet šitý v ČR (rád podporuji tuzemské značky), lépe zpracovaný a lépe vymyšlený (parádní vychytávka je rozepínání boku na pravé straně-například pro lepší dostupnost nože, zbraně, čehokoliv…)

   Gorky je teď často k vidění na východní ukrajině.

   http://kospo.cz/?7,bunda-gorky-3-khaki-obj.c.1212491

   Žďárák

   Ten co jsi posílal je super, ale ta cena… to je fakt síla. Našel jsem nějaké bavlněné na netu, starší armádní (např. norský, americký…), ale o jaký typ bavlny se jedná a jestli by alespoň nějaký deštík vydržely, to nedokážu říct.
   Možná ale nějaký koupím a otestuju, cena kolem 500 mě nezabije.

   • Ahoj Luboši.
    Ono na nepromokavost má hodně vliv i kvalita samotné bavlny. Ventile je poměrně tenká látka s velmi hustou vazbou. Obávám se, aby u Direct Alpine nebyla použita látka sice robustní, ale z nekvalitní bavlny (jestli ta nanotechnologie nebude taková berlička na nepromokavost, jako membrána u bot). Jde o to, aby vlákny byla co nejjemnější a co nejdelší, aby byla hustota vláken na mm látky co nejvyšší. Proto se na Ventile hodí jen 3% celosvětové produkce bavlny. A mám dojem, že bez kvalitních bavlněných vláken to bude na nic. Nechám se, ale překvapit. Maximálně můžu být příjemně překvapen 🙂
    A ohledně rip-stopové vazby se obávám, že neumožňuje husté tkaní a prostor mezi vlákny bude příliš velký. Jinak už by to asi dělali.
    Žďárak kup a poreferuj 🙂 Těším se
    Gorky znám. Vzpomněl jsem si na něj, když jsem tu bundu viděl. Je to tak 8 let, co jsem to viděla chtěl si to taky koupit 🙂

   • Nedokážu posoudit a zatím je celý komplet krátce na světě, aby se dalo soudit, jak se bude chovat po letech.
    Každopádně DA beru jako solidní značku a myslím, že to mají zmáknuté. Na omak mi to přijde podobné jako Gorky, případně nějaký druh celtoviny, takže voděodolnost bdue zřejmě nepatrně horší než u Ventile, ale určitě budem mnohem lepší mechanická odolnost, takže takový zajímavý kompromis.
    JJ gorky jsou dobré, ale podle mě cenové zbytečně vysoko. Jinak bych je už měl doma 😉

   • Ahoj Luboši.
    Vím že DA je dobrá značka a jen doufám, že jim to bude fungovat. Bohužel jsem k novinkám skeptický, ale i otevřený.
    Pokud tento materiál bude fungovat jak má a prověří se časem, tak budu opravdu jen rád.
    Zatím zůstávám u „festovní“ bavlny, vlny, kůže, dřeva a kusu železa. Bez Hi-tech technologií. No jo jsem stará konzerva 😀

   • Kamil Pulicar 30.5.2015 v 10.36

    Direct Alpine už anorak chvíli prodává – Robot 1.0.
    Mě to přijde nezajímavé. Věřím vlastnostem tkaniny, pokud na tkaninu nanesu vrstvu, aby se stala nepromokavou, hlodají mě v hlavě otázky:

    Jak dlouho tam tato vrstva vydrží?
    Jaká bude prodyšnost, když je tkanina nepromokavá?

    Pokud chci vodě odolný oděv a zároveň prodyšný, mohu vybírat pouze Ventile. Ventile funguje na primitivním způsobu, za běžných okolností je prodyšný. Jak začne pršet, vlákna nabobtnají a nepropustí vodu, logicky klesne i propustnost vodních par.
    Nevýhodou je šustivost a mech. odolnost…

   • Ahoj Kamile.
    Dost hodně jde snížit opotřebení Ventile, koženým lemováním na inkriminovaných místech. Jde to a funguje to. Jen kdo si s tím má hrát ?:-)

 8. Ahoj, prvně děkuji za hezký článek! Sporadicky něco málo o ventile hledám a musím říct že tenhle článek mě dost obohatil 🙂 Nevím jestli jsem to někde přehlídnul nebo ne ale nějak jsem v diskuzích vždy našel debatu o tom jak kdo ventile pere a nebo že ho nijak neimpregnuje tak jak je doporučeno ale mě by zajímalo zda někdo už vyzkoušel ventile třeba i „omylem“ naimpregnovat…. sprejem, voskem, specoš práškem při praní atd. Všude se píše že po nové bundě stékají kapičky a materiál se určitou dobu vůbec nesmáčí (je jako naimpregnován z výroby) a přitom ta nasákavost bavlny je všude uváděna jako ten hlavní faktor funkce…. mě by Pánové zajímalo zda by ten materiál vážně funkci ztratil kdyby se naimpregnoval, jelikož např. matroš G1000 a další vrchní vrstvy i u membránovek (vím že to je něco jiného) se tak impregnují či voskují atd., ale časem nebo při větším tlaku atd. se voda nakonec taky vsákne do textilie s tím rozdílem že u ventile by přeci po tomto vsáknutí mělo nastat to jeho naboptnání a zacelení i tak…. nebo se pletu?? má někdo tu zkušenost že po impregnaci materiál skutečně přestane fungovat??
  Díky za odpověď.
  P.S. Doufám že se to už tady někde neřešilo a já to jen nepřehlíd…. už do monitoru čučim dlouho a usínám 🙂

  • Ahoj Honzo.
   Nepřehlídnul jsi nic. V článku a ani v komentářích není zmínka o impregnaci.
   Máš štěstí v mém neštěstí 🙂
   V roce 2008 jsem měl dvouvrstvou (třívrstvou) bundu z Ventile od WestWinds Tempest (http://www.snugpak.com/outdoor/clothing/tempest-jacket). Naimpregnoval jsem ji Nikwax Loft Tech Wash a dopadlo to katastrofou. Bunda se potáhla nějakým svinstvem, který nešel smít. Probírat jsem to tady na fóru: http://www.outdoorforum.cz//viewtopic.php?f=9&t=6567&hilit=ventile&start=180
   Takže závěr z tohoto pokusu je, že impregnace poměrně hodně změní vzhled bundy (mapy na materiálu, vypadala jako poblitá) a pocitově poměrně dost sníží prodyšnost. Voda opravdu stékala déle a ochotněji po bundě, než před impregnací, ale časem stejně materiál nasál vodu a zatáhnul se. Vodoodolnost je stejná jen s tím, že doba, která je potřeba k tomu, aby materiál navlhnul a zatáhnul se, se prodlouží o cca. 30 – 50%.
   Závěr: je zbytečné Ventile impregnovat. Vše je jen horší 🙁

   • Vau tak to je zajímavá odpověd…. tý nehody je mě líto… :/ Nicméně velice děkuji za takto nemilou praxí podloženou radu. Já teď budu vědět jak se věci mají a že to teda nebudu zkoušet impregnovat 😉

    Ještě jednou velký dík za info 🙂

   • Ahoj Honzo.
    No stalo se, chybama se člověk učí a poučit se z cizých chyb je nejlepší:-)
    Jsem rád, že jsem svou nehodou pomohl 😀
    Ať se daří a pokud bys někdy Ventile přece jenom impregnoval, budu hodně rád, pokud se podělíš o zkušenost 🙂

    Tom

 9. Ahoj.
  Nemáte prosím zkušenosti s látkou ventile nebo etaproof ohledně šití? Potřebovala bych svému synovi spíchnout něco do deště. Dětskou bundu neseženu… Propíchnu to jehlou? Aspoň v ruce? Myslíte, že by se dala použít celtovina na pláštěnku třeba? Ta bude ale tak tuhá, že to neprošiji, že?
  Moc děkuji, pokud máte nějaké postřehy.

 10. Ahoj Martine.
  Ventile i celtovina jde určitě šít ručně jehlou. Na šicím stroji , nevím nešil jsem, ale zavolal bych do Tilaku. Tam z Ventile šijou a mají zkušenosti. Já mám zkušenost jen s ručním šitím.
  Ventile, celtovina jsou hustě tkané bavlněné látky, ale jsou tenké.
  Ohledně šití na objednávku z Ventile jsou dobří Hilltrek, dokážou ušít cpkoli.
  Jakou bundu chceš ušít? Jaký je střih? Moc mě zajímají tyto věci.
  Díky.
  Tom

 11. Ahoj.
  Nějak mi sem už nešla vložit odpověď… Tak snad aspoň tato:
  Psala jsem na extremtextil, protože mají v popisu něco o impregnaci u všech látek etaproof. A odpověděli, že látky jsou opravdu naimpregnované. „The Etaproof fabric is normally impregnated.“ V tom druhém eshopu s Ventile také píší o impregnaci. Tak tomu úplně nerozumím…

  • Ahoj.
   Díky za informaci. Jen potvrzuje podezření mnoha majitelu oblečení z Ventile a Etaproof. Ano u nového oblečení trva déle, než navlhne a zatáhne se. Impregnace, podle mne, je trochu marketing a navnazení na bavlnu z membrány a hlavně je zbytečná. Bez impregnace lépe dýchá a odolá vodě stejně jako s impregnací, jen s tím rozdílem, že bez impregnace začne navlhat dříve.
   Tom

 12. Ahoj Juro.
  Snugpak Tampest mám doma. Velmi kvalitní, pohodlný, nepromokavý kabát. Je těžší a zpracování špičkové. Srovnával jsem jej s Tilakem a je na stejné úrovni. S objednávkou z UK, mám špatnou zkušenost. Napsali mi, že kabát můžu koupit jen přes bullarmyshop. Což je jejich výhradní zastoupení pro ČR. Na druhou stranu v Bull jsou vstřícní a určitě ti pomůžou. Kabát mám od nich. Ohledně velikosti. Mám na výšku 183 cm. a obvykle nosím oblečení XL. U Tempestu mám velikost M a sedí mi přesně. Tak jen doufej, že nemám nějakou divnou velikost a mají to takhle u všech kabátů z Ventile. Takže ohledně velikosti se radši poraď s Bull.
  Kdybys měl jakékoli otázky, klidně napiš.
  Tom

 13. Díky moc za info. Do Bull už jsem psal. Mají tuto bundu za 11999, což je asi adekvátní množství materiálu a kvalitě zpracování, ale pro mě je to už moc:) Rozhodl jsem se nakonec objednat látku (zřejmě z http://www.pennineoutdoor.co.uk/P80-ventile-lighweight%20breathable%20and%20water%20resistant, jak si psal) a nechat si bundu ušít od známé švadleny. Chtěl bych jen jednovrstvou, maximálně dvě vrstvy na ramenou. Střih podobný, jako Tampest jacket. Takže teď budu shánět střih:) Kdybyste někdo měli zkušenost, dejte prosím vědět. Zatím zdravím, Jura.

  • Ahoj Juro.
   Jestli chceš koupit materiál Ventile, napiš do Tilaku. Myslím, že by ti pár metrů prodali a ušetříš na poštovném a možná i na ceně samotného materiálu.
   Ohledně bund z Ventile. Tady ti ušijí cokoli, pokud nemají v nabídce co hledáš :http://www.hilltrek.co.uk/
   Pokud máš šikovnou švadlenu, tak by to mohlo být řešení. jen si ještě zjisti jakými jehlami a jakou nití se Ventile šije. Info bys mohl najít u výrobce Ventile, nebo Tilak.
   Ohledně střihu ti nepomůžu, snad jedině, že by ses koukl na bundy které mám z Ventile a nechal se inspirovat 🙂
   Držím ti palce.
   Tom

 14. Zdravim v novem roce 🙂
  dekuji za ctivy clanek a informace, ktere jsem sam delsi dobu nedohledal jinde.
  Rad bych se zeptal na zkusenosti s tim anorakem od Tilaku? Model myslim ze Odin.
  Potrebuji mimo jedne membranovky i neco, co by sneslo pouziti u otevreneho ohne a dlouhodobejsi zatez s plne nalozenym batohem skoro pres rok den co den. Ventile je jiste zajimavy material a prijde mi podstatne prijemnejsi nez mnohe membrany, ale ohledne odolnosti a nositelnosti od nasi ceske vrchoviny po kopce daleko za Uralem uz si jisty vazne nejsem.
  Dekuji

  • Ahoj. Ventile mám řadu let. Nenosím ji denně, ale v lese nosím košili a kabát jen z Ventile (plus samozřejmě další nutné oblečení….kalhoty, ponožky atd.:-). Odolnost určitě nebude na úrovni umělých materiálů. Je to bavlna, ale nejodolnější 100% bavlna s jakou jsem se potkal. Lehké opotřebení sleduji jen na konci rukávů a to jen vyhlazení potem a špínou. Na rameni je materiál nepoškozen. Hodně důležité je, aby šití nebylo na místech namáhání, potom toho opravdu materiál ustojí hodně. Košile v kombinaci s pončem ustála zatím veškeré možné počasí (celoročně), včetně bouřek se silným bočním větrem na hřebeni. A dvouvrstvý kabát ustojí snad cokoli, kromě letních veder. Ohledně ohně, jsem nikdy nehlídal, jak odolá, zatím je bez dírek, ale že bych tuto odolnost testoval, tak to ne. Tak nějak si dávám na vybavení pozor a zbytečně jej netestuji. S Odinem od Tilaku neporadím, nemám jej a mít nebudu. Na mě moc hodně vychytávek, šití, zipů…jsem jednoduchý člověk, stačí mi málo. Majitelé jsou s ním spokojeni, co jsem četl. Fajn je, že nemá šití na ramenou, mohl by ustát nošení těžkých batohů.
   Držím palce. Tom

 15. Zdravím. „Ventilove“ kalhoty od Tilaku mám 4 roky. V „extrému“ jsem je vyzkoušel až 5.10 (první vánice na Lysé). Závěry z testu zcela shodné s Tomovými. Během několikahodinového deště, sněhu, krupek a větru promokly pouze vepředu pod pasem, v místě kde stékala voda z bundy. Téměř zcela uschly na těle během 30 min zpáteční cesty autem.

 16. Mohu dotaz? Jak je to s odolností při tlaku? Když si v kalhotech sednete, kleknete do mokra? Ustály by to dvě vrstvy? Tři? Nebo v tomto ohledu má Ventile mezery? Děkuji moc.

  • Ahoj Martine.
   Pokud máš kalhoty se 2 – 3 vrstvami a sedneš si do vody a hned vstaneš, tak se nic nestane. Pokud budeš na mokrém sedět déle, tak voda projde i přes dvě i tři vrstvy. Není to hned, ale za pár minut to projde. Stejné to je s kleknutím. Pár chvil to ustojí, ale pokud budeš klečet v řádech minut, tak voda projde. Píše se, že ventile má vodní sloupec 75 cm .
   S pozdravem
   Tom

   • Jde sehnat někde látka Ventile s maskovacím vzorem? Kde se dá sehnat bavlněná celtovina s maskovacím vzorem o vyšší gramáži, tak 250 gr. a více?
    Zdraví Zdeněk

 17. 23.12.2018
  Zdravím. Mám k Vám dotaz, zda náhodou nejde z bavlny Ventile sehnat celta s maskovacím vzorem a zda jde vůbec všeobecně sehnat a kde maskovací bavlněná celtovina o vyšší gramáži, tak 250 gr a více?
  S pozdravem Zdeněk

Zanechat komentář