Při svém celoživotním hledání a testování (či spíše zkoušení) nožů, které by byly konečně ty „nej“po všech stránkách, „přibrzdil“ jsem u dvou, o kterých bych se rád zmínil.

První z nich je nůž typu woodlore, který vlastnil a proslavil Ray Mears. Nešlo o žádnou masivní reklamu (jako třeba u B. Gryllse), prostě ten nůž nosil a pracoval s ním a tak se dostal do podvědomí širší veřejnosti. Podobně tomu bylo i u nože Skookum, který stejným způsobem „přivedl na svět“ M. Kochanski. Oba nože vznikly ze splupráce těchto dvou zálesáků a dvou nožířů. Původně sloužily pouze jejich majitelům – stvořitelům, ale po čase se začaly po světě vyrábět jejich různé klony, kopie a napodobeniny a tak je tomu doposud.

Mors Kochanski

b2a4bb530ced6efb1cf3093b9d9222f0 DSCN3967 mors-img7 morsknife2vn5 tanknife

Protože vlastním dva, velice zdařilé exempláře jmenovaných nožů a byl jsem občas tázán, jaký je mezi nimi rozdíl, dovolil jsem si natočit krátké video, kde jsem shrnul základní rysy těchto nožů a zkušenosti s jejich používáním.

Ray Mears

google-image-result-for-http-www-aptonline-org-catalog-nsf-vbillboardbyidnumberid-27983-1-24file-billray-mears-survival-wolves-412-jpg_80591 Ray-Mears

IMG_1702

006

005

Sdílet

7 komentářů

 1. Ahoj Milane, včera jsem an tohle video narazil, prosím tě, kde bych si mohl objednat Woodlore a kde Skookum? Ve videu jsi říkal, že oba máš v materiálově lepším provedení, než je originál, nedal bys mi sem, prosím tě, co je to přesně za materiály?
  A mohl bych se zeptat na přibližnou cenu s těmihle materiály? O Woodloru sním už hodně dlouho, tak jen abych rámcově věděl, kolik si mám donašetřit, než se ozvu nožíři, abych pak nebyl za v?la ;-). A co by ti přišlo jako nejlepší materiál pro ručku – když bych chtěl dřevěnou střenku, je lepší šáhnout po „normálním dřevě“ nebo po stabilizovaném? Nerad bych, aby ty ručky nějak moc pracovaly a třeba se časem scvrkly třeba kvůli vysušení nebo tak a pak to bylo cítit…
  Díky moc!
  Vašek

  • Ahoj Vašku, dám Ti sem odkaz na můj web http://www.uzivanivprirode.eu/kontakt.php v těch kontaktech jsou nožíři, kteří nějaké klony nožů woodlore dělají, akorát Black (Roman Švarc) dělá v poslední době hodně omezeně a nejzdařilejší „klonovatel“:-) Igor Hritz je dlouhodobě v USA. Tak si prohlédni galerie těch ostatních a vyber si, určitě se s každým z nich domluvíš:-)
   Milan

  • Matejka (redaktor) 9.11.2015 v 10.48

   dne 9.11.2015 v 10.45

   Ahoj Vašku, dám Ti sem odkaz na můj web http://www.uzivanivprirode.eu/kontakt.php v těch kontaktech jsou nožíři, kteří nějaké klony nožů woodlore dělají, akorát Black (Roman Švarc) dělá v poslední době hodně omezeně a nejzdařilejší “klonovatel”:-) Igor Hritz je dlouhodobě v USA. Tak si prohlédni galerie těch ostatních a vyber si, určitě se s každým z nich domluvíš:-) Jinak já mám ten nejpodobnější woodlore z RWL 34, ale spoustu dalších mám z D2 a z N 690. Stabilizované dřevo je těžší a jelikož je napuštěno synt. pryskyřicí, už nepracuje, chová se spíše jako micarta nebo G10 a dělají s ním už dnes všichni nožíři.
   Milan

 2. Taky jsem po shlédnutí těchto recenzí zatoužil po noži Woodlore. Z nožířů jsem si vybral Vojtu Deštěnského a s výsledkem jsem maximálně spokojen.

  • Jsem stejně „postižen“,přátelé. Já zvolil Woodlora od Gerda Strohbacha a jsem již něco přes rok neustále nadšen.

Zanechat komentář