V dnešním článku se podíváme na velice odolnou tkaninu a výrobky z ní. Tento materiál má dle mého názoru ke klasickému Bushcraftu velice blízko. Řeč bude o hustě tkané bavlně opatřené impregnací Oilskin.

scippis-longrider-coat-braun

Příběh začíná v roce 1800, kdy si námořníci při plavbě z Anglie do Austrálie šili přehozy z olejových plachet a těmi se před extremním počasím na těchto dlouhých cestách chránili. V průběhu let a začátkem času parních lodí se stěhovalo hodně těchto námořníků k australskému pobřeží, kde našli novou práci – „Stockman“ (australský název pro obchodníka s dobytkem, kovboj). Impregnovaná bavlna tzv. Oilskin našla nové uplatnění v jezdeckých kabátech pro tyto „Stockmans“. Tento dnešní design je v jeho podobě sto let nezměněn.

Špatné povětrnostní podmínky zůstaly, ale dnešní moderní technologie a kvalita tkanin se o moc zlepšila, což vedlo zároveň k vývoji ještě dokonalejších materiálů.

Materiál

Oilskin Dri-TecTM

Dri-TecTM 12oz Heavyweight Oilskin je 100% bavlna, která je impregnovaná mikrokrystaly a parafinovým voskem. Bavlněná tkanina je ze speciálně těsně tkaných vláken s extrémně vysokou pevností. Proces barvení je spojen s nejmodernějšími technickými možnostmi, kde jsou v rámci ochrany životního prostředí použity reaktivní barvy.

Pro teplejší klimatické podmínky a různorodé požadavky zákazníka byla vyvinuta podstatně lehčí varianta: Dri-TecTM 4,5 a 8oz Lightweight Oilskin. Tato tkanina má stejné kvalitní vlastnosti jako těžší 12oz. Díky nízké váze je v teplejších oblastech velice oblíbena.

Oilskin Dri-TecTM

•extrémníodolnost proti vodě

•extrémníodolnost proti větru

•vzdušný

•100% bavlna

•maximálníkomfort

•Oilskin Dri-TecTMbyl vyvinut speciálně pro SCIPPIS a BUSH-SKINS.

Scippislogo

aboriginal_stockman_1910

Vlastním jeden kabát SCIPPIS a jeden BUSH- SKINS. Když jsem kabát uviděl v obchodě s jezdeckým vybavením věděl jsem, že ho jednou budu mít. Nechtěl jsem dlouhý kabát až na paty, ale délku mírně pod zadek. Zarazila mne však cena a tak jsem to dal k ledu a hledal v inzerátech. Po pár letech jsem měl štěstí, a na jeden narazil. Když přišel poštou, hned jsem vyrazil ven. Byl podzim, pršelo a já byl venku několik hodin. Uvnitř bylo sucho.

IMG_5769

IMG_2195

Časem jsem si pořídil ještě tenčí kabát a kalhoty. Kalhoty moc nevyužívám a hlodá ve mně myšlenka je přešít na návleky. Ale k tomu jsem se zatím nedostal. Co však využívám často, je čepice z téhož materiálu ve střihu basebalky. Čepice mne vyhovuje víc než klobouk, který je však do velkého deště lepší.

IMG_5767

IMG_5766

Kabáty nemají kapuci a při velkém dešti mne kšiltovka nechrání krk. Voda tak stéká po krku a po tváři dolů. Kabáty však mají vysoké límce, které se dají pevně utáhnout kolem krku a voda tak nemá šanci. Kabáty jsou hodně odolné, nevadí jim trní ani oheň. Mají jen dvě nevýhody, jedna je zápach materiálu a druhou je váha.

IMG_2355

IMG_2389

Kabát Scippis váží 1860g a tenčí kabát 1500g.

Těžší Scippis Dri-TecTM 12oz Heavyweight Oilskin je lépe propracovaný, venkovní kapsy mají zapínání na druky a vnitřní kapsy na zip. Uvnitř kabátu je bavlněná podšívka. Aby bylo zaručeno, že se špatné počasí nedostane dovnitř, je kabát opatřen dvěma řadami druků. Jedna řada druků je na kabátu a druhá má krycí léga, která první řadu druků dostatečně překrývá. Límec se dá po zvednutí u krku zapnout také na druk. Na rukávech je stahování opět na druk. Rozparek na zadku se dá rozepnout dle potřeby. Ramena a lopatky jsou chráněny další vrstvou látky a tím se ještě zvyšuje odolnost proti proniknutí vody. Do tohoto kabátu mám ještě teplou merino vložku, ale používám jí spíše samostatně.

IMG_7996

IMG_7997

IMG_7998

IMG_7999

 

IMG_7995

IMG_8000

 

IMG_7994

Lehčí kabát Bush skins Dri-TecTM 12oz Heavyweight Oilskin je udělaný dobře, ale je zde oproti propracovanějšímu Scippisu několik zjednodušení. Na venkovních kapsách nejsou druky a ani vnitřní kapsa se nedá zapnut. Podšívka je tenká a na dolním cípu je zhruba o 10cm kratší než kabát. Také je celý kabát o dost lehčí. Oba dva se nosí velmi pohodlně a na člověka působí festovním dojmem. Střih kabátu je spíš volnější, moc se nedá nosit pod batohem. Proto je nosím spíš v kombinaci s taškou přes rameno.

IMG_8004

IMG_8003

IMG_8002

IMG_8001

 

Líbí se mi odolnost a nepromokavost materiálu. Výrobky těchto značek u nás používají spíš fandové westernu a koňáci. Pokud však člověk nemá rád hitech materiály a hledá odolný oděv do přírody, je oleják správná volba. Věřím, že tenhle kabát přežije mnoho zimních ofenziv 🙂

IMG_2368

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

11013264_926761174041248_7854822456309475943_n

Oleják ve mne vždy vzbuzuje chuť si dát kafe u ohně. Jakmile začne pršet, beru kabát a mizím ven. Najdu místo, udělám oheň, uvařím kafe a pak jen poslouchám, jak kapky dopadají na kabát, oheň praská a káva voní.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Vůně olejáku tyhle nálady probouzí kdykoliv kolem něj projdu v garáži.

IMG_2186

 

Nedoporučuju dávat oleják do skříně, ani na věšák na zeď. Hrozí, že předá dotekem svůj olej do jiného savého materiálu.

IMG_2390

Na konec jeden zážitek.

Před lety jsem byl u kamaráda na návštěvě a pověsil jsem kabát na věšák. Kouskem kabátu jsem se dotknul zdi. Po pár hodinách zbyl na zdi tak 20cm mastný flek. Kabát v místě doteku byl světlejší. Olej na zdi zůstal a světlé místo na kabátu po pár hodinách ztmavlo, zřejmě jak se olej natáhnul z jiného místa kabátu.

Doufám, že se článek bude líbit, a ukáže Vám zase jiný materiál, který se špatného počasí nebojí.

 

Hezký den Kraken

 

Sdílet

10 komentářů

 1. Ahoj Krakene.
  Děkuji za pěkný článek.
  Zajímalo by mě jak často ho napouštíš oleje? A používá se nějaký spec. olej? Nebo může být i něco samoboma?
  Jak dlouho je používáš?
  Podařilo se někdy promočit kabát?
  Díky.

  Tom

  • Ahoj Tome, nenapouštím ničím. Není potřeba. Nikdy a nikde to nepromoklo. Scippis nabízí jak olej tak vosk. Takže se to dá znova doma naipregnovat. Ale není třeba. Obával jsem se že kabát předá olej třeba do dřeva nebo popruhů batohu ale není tomu tak. Takže jsem impregnaci neřešil. Kabáty mám skoro 4rok.Kraken

 2. Ahoj,
  Jaká je prodyšnost kabátu a co říká kabát na jiskry od ohně?

  Děkuji za odpověd

  • Ahoj na jiskry říká děkuji 🙂 nikde se nic nepřipálilo a nikde žádná stopa. Na fleecové mikině nebo goráči už mám mraky dírek. Prodyšnost. Že by to bylo funkční prádlo se říct nedá. Když nasadím batoh tak se spotím, jinak je to dost volný střih takže stíhám odvětrat. Ale o nějaké velké prodyšnosti bych pochyboval.

 3. Ahoj Krakene,

  Psal jsi zkušenost s kabátem a stěnou. Nepředává tedy mastnostu na vrstvu, co je pod ním nošena?

 4. napadá mě kacířská myšlenka napustit bavlněnou bundu nějakým extra special olejem.např. rakouskou parku.ta vypadá že je tkaná hodně hustě.jen tak pro úvahu, že možnosti tu jsou.))

 5. Ahoj, australák mám a používám (mám extra dlouhou verzi, takže v suchoučku celej :-D), prodyšnej není vůbec, za to hřeje tak že není třeba zapínat ani za mrazu, pokud nejdeš proti větru. Oilskin je z výroby napuštěný parafínem pod tlakem, na sluníčku smrdí trochu jako asfalt, v mrazu kabát celkem ztuhne a v látce drží. Kamarád – koňák má australák bez jakýkoliv impregnace v permanenci 15 let a pořád drží. Ta látka když je nová trošku saje – má jakoby sametovej/chlupatej povrch, časem se vyleští a voda stíká bez problému, pokud bys chtěl jó mazat, tak na to Scippis má svůj spešl vosk. Na jiné látce pouhým namazáním to moc fungovat nebude – jakože to nebude mít dlouhý trvání, protože nedocílíš toho aby se vosk dostal do vláken. Jinak doporučuju i klobouky, já mám vlněnej a ten je proti klasickým koženým australákům prodyšný a není problém ho složit a dát do báglu když je třeba hodně horko.
  Díky za článek Krakene
  Martin

  • Ahoj a díky, já chci klobouk také oleják. Ty kožené mne moc neberou. Jen si ho musím někde zkusit, protože mám divnou hlavu. 🙂
   Měj se fajn. Kraken

Zanechat komentář