Když čtu tento název, tak mne trošku mrazí v zádech. Je to už deset dní, co jsem se vrátil z vojenského cvičení s rotou AZ z Doupova. Článek zde

DSC08875

Zažil jsem tam setkání s bojovou botou vz.2000. O těchto botkách jsem točil nelichotivé video již před pár lety.

 

Ale to, co jsem zažil na cvičení mne doslova nasr…. naštvalo 🙂

DSC09079

Rozpadající se boty.

Jsem v aktivních zálohách 11let. Vím, že několik kluků mělo s touto botkou problémy, ale letošní cvičení bylo extrémní. Sešlo se několik párů bot, které vypadaly jakoby již prošly více bojišť. Vrcholem pak byl kolega, kterému se jeho 3 roky staré boty rozpadly, tak si z batohu vzal fungl nové a ušel s nimi 2km a odpadly mu podrážky.

DSC08873

DSC08872

DSC08871

Strašné. Jak si může někdo dovolit tohle vyrobit, a jak si může zákazník jako je Česká armáda nechat takhle kálet na hlavu? Že jsou boty po záruce?? OK, ale několik párů bylo na tomto cvičení nazuto poprvé.

IMG_3493

Když jsem viděl, jak si kluci olepují boty lepenkou, jak na udržení podrážky používají elektrikářské pásky, anebo jak se vrací z pochodu bez podrážky, byl jsem opravdu naštvanej.

DSC09078

DSC09077

IMG_3489

Natočil jsem krátké video a hodil ho na youtube.

Zřejmě to někdo viděl a 24. 7. 2015 naskočil článek na Novinky.cz  Já mezitím vychladnul, ale když mi pár lidí volalo a ptalo se zda napíšu svůj článek, tak jsem souhlasil. Tady je 🙂

IMG_3501

Je mi jasné, že teď už nic nezmůžeme. Napočítal jsem v naší rotě 15 párů na odpis. To přece není normální. Doufám, že si to někdo z Prabosu přečte a naštve ho to. Ať klidně pošle botky na test. Ať se snaží svojí špatnou pověst ohledně těchto bot napravit.

Na stránkách Prabosu mně zaujalo tohle heslo:

“Výroba a prodej obuvi pro extrémní podmínky”….no k smíchu. 🙂

Také jsem si všiml, že dělají jeden model bojové boty pro Bundeswehr…no potěš 🙁

Pokud bude stejně kvalitní jako bota polní vz.2000 pro AČR, tak to bude další ostuda pro Českou republiku.

IMG_3490

Sám používám roky německé BW 2000 ještě staré produkce a to je panečku bota. Docela rád bych zkusil ty nové prabosy pro Bundeswehr. Třeba mi je někdo pošle, bylo by to zajímavé srovnání.

IMG_2370

IMG_2780

DSC07380

DSC07394

 

 

 

Na závěr se chci všem omluvit, že jsem se nechal unést, ale píšu to tak, jak to cítím. Kraken 

 

Sdílet

35 komentářů

 1. Hoj, moje zkušenosti s Prabosem jsou úplně opačné zkušenosti, před 14 dny jsem se vrátil z Norska. Chodili jsem 16 dní po fjordech, sněhem, bažinami z vřesovišť i po pár městech a jako jedinej z naší 7 členné skupiny jsem měl nohy vždy v suchu. A to tam měli lidi i nové boty a také s membránama zůrných značek a s cenou vyžší než moje Prabos NANGA GTX. A to tyto boty mám skoro dva roky a chodím v nich denně pokud zrovna nemám na nohách sandály. Ono u jakýchkoliv bot je asi nejdůležitější údržba, skladování, zacházení a hlavně si najít model co sedí na noze a vyhovuje požadavkům majitele.

  Tady je jedna fotka z cesty na Trolltunga: http://ovh.to/MkS6fk

 2. Boty vz.2000 – záleží jaký rok výroby ( čím novější tím horší). Pro BW armádu už dřív prabos boty dělal a byly OK ( u kanad co jdou na export si víc hlídají kvalitu). Osobně bych ale přes léto neběhal ani v prabosech2000 a ani v bw vz.2000 – na léto mám nejlepší zkušenost s Holandskýma kanadama – zelené, nubuk ( je v nich parádně a výdrž také skvělá). Fajn jsou taky Haix Airpower P9 s membránou ale oproti holandským stojí cca 3krát víc (P9 teď začal dělat Prabos mám starší výrobu tak nevím jak na tom budu ty nové protože je nabízí s jen jednou šířkou přes nárt, navíc podezřele nízká cena cca 3000, já jsem dával před 7 lety za nové něco kolem 5000 )

 3. Běžná degradace polyuretanové pěny. Stačí aby boty ležely pár roků na skladě a takto dopadnou na první vycházce. Nejde o výrobce, Vibram se rozpadá stejně. Schválně koukni na rok výroby.

  Pokud chcete festovní boty nekupujte lepený šmejd, ale norské šití.

  • Ani tak nevadí, že je bota lepená, ale složení podešve. Polyuretan má proti klasické pryži horší vlastnosti a menší výdrž. Na druhou stranu je lehčí a všichni tlačí na to, aby byly boty co nejlehčí.

 4. Zdar Krakene!

  Minulý rok jsem byl v rámci konference o hustorii obuvnictví ve Zlíně i na čumendě ve výrobě u Prabosu a bavil se šéfem výroby, proč jsou ty jejich kanady pro AČR tak na pí*u ušitý, proč se drolí podrážky, atd.
  Pán mi na to nějak nechtěl před ostatními odpověď, ale nakonec mi mezi čtyřma očima něco ukázal a taky řekl. Ukázal mi prototyp vz. 2000, který předložili armádě k testům (Cena cca 3400,- za pár), vedle postavil vz.2000 (cena řádově o skoro 2/3 nižší), která je zavedená do výbavy AČR. Rozdíl na první pohled, omak i dokonce čich. Armáda řekla, že tak drahou botu prostě nechce, že musí udělat tu botu levnější. A tak se stále fasujou tyhle šmejdy. Měl sem tam v ruce Kampfschuhe pro Bundeswehr a nebe a dudy. Bohužel to není tím, že by to chtěl ojeb*at výrobce…

  • Chápu že se armáda snaží ušetřit aby pak ušetřené paníze mohla prejeb…někde jinde. Nechápu výrobce, který takovým šmejdem riskuje pověst.

  • No pokud chtěl Prabos za boty cca 1200 – 1300 vzhledem k množství tak si drží moc pěkné marže. Garantuju že výrobka těch bot nepřesáhne 700.-. Armáda by spíš potřebovala někoho kdo umí vyjednat lepší ceny.

  • Výrobce sice riskuje pověst, ale co je mu to platné. Jméno firmy je jedna věc a dát výrobu třeba 200 lidem zase druhá. Nechat sem natahat boty z Číny? Když je můžou nosit čeští policajti tak můžou i vojáci?

 5. Já mám 15 let boty Reginetta pioneer ze 3 kusů kvalitní kůže,šitá podrážka.Žiji v Norsku takže tůry po horách + používám boty i v práci.Kvalita k nezaplacení.Je to samozřejmě i o údržbě.Do nových Prabos bych nikdy nešel tak jako do gore tex bot.Čím víc materiálu a jeho kombinací + velké množství švůje vždy špatně. V jednoduchosti je síla :-).

   • Martin Dolejš 27.7.2015 v 18.02

    Ty by jsi nechtěl :-).Zas taková sláva to není, jsou docela tenký.Já už měl za 4 roky dvoje.Sešlapaná podrážka a popraskaná špička.Je ale fakt že jsem se o ně moc nestaral :-).

 6. Já měl 7 let jedny Prabosy Condory a nové jsem si koupil jen že jsem chtěl novější tip, ty starý stále fungovaly. (Fakt je, že extrém nezažily, nosil jsem je běžně ven – podzim, zima a jaro) Teď mam Condoriri a jeví se dobře. Co na ty bojové říká Prabos????

  • Condory bez GTX jsem odrovnal za rok, né moc náročného používání…podrážka kaput a prasklá kůže a odlepená ochrana špičky. Prabos na svém webu píše, že mezipodešev se po 5 letech rozpadá a že to armáda dlouho skladovala a oni tak nic špatného neudělali. 🙂 Prostě jen keci.

   • Kamil Pulicar 28.7.2015 v 5.07

    To jsem ti psal i já. Mezipodešev se u každé lepené boty časem rozpadne/vydrolí…

 7. Co by jste chtěli od bot který jsou 13 let starý? Na některé z bot je otočený jazyk na kterém je vyražen rok výroby 2002. Ta se nedivte že po 13 letech se v tom nedá chodit. Armáda nemá peníze vůbec na nic a tak fasujete poslední zbytky něčeho co se pěkně dlouho neobnovovalo…

  • Mám vojenské boty kterým je hodně přez 20let a fungujou. ano 13 let jsou starý, ale nošený 2hodiny…:)
   Sory ale tohle normální není.

   • Ale tvoje 20 let staré boty nemají supermoderní polyuretanovou pěnu v mezipodešvi. Dnes se vyrábí vybavení, aby moc nevydrželo.
    Na druhou stranu to je lehké, pohodlné a hezké.

    Je smutné, že zakázky pro armádu schvalují diletanti.

 8. Syn měl kdysi nějaké Prabos, nosil je v zimě do školy půl roku a prošlapal traktorovou podrážku, která byla dutá! Reklamace neuznána, na další tahanice nebyly nervy, ale již o nich nechci slyšet.
  Nicméně s tou mezipodešví to bude pravda. Stejným způsobem mi během dvou dnů odešly Meindl Island. Měl jsem je minimálně 15 let a myslel jsem, že mě přežijou a podle toho jsem je udržoval (teda spíš neudržoval). Pak začala praskat kůže svršku v ohybech, tak jsem začal víc pečovat a svršek v pohodě. Ale podrážku jsem nezachránil. Zdá se mi, že hodně napomohly zimní vandry z posledních let a konkrétně otevřený oheň.

  • A nové Islandy ti stěží vydrží do konce záruky. Meindl šel kvalitou hodně dolu.

   Dutou podrážku vymyslel Phil Knight – zakladatel Nike. Strašné zvěrstvo. 😀

 9. Mám k Prabosu velmi blízko a znám to zevnitř. To že dodává boty do Bundeswehru není žádná novinka. Dodává je tam od roku 1996, tzn. že je dost dobře možné že jsi je Krakene testoval sám ve svém videu na Youtube. Stejně tak je dodává do Holandské armády.
  A co se týká bot pro AČR. Skutečně je dnes bohužel smutná pravda, že dnes se vybírají boty podle ceny. Stačí aby byla pravá a levá a vešla se do ceny. Prabos má dobrý vývoj, ale o novinky není z AČR zájem. Testování, zkošky, zavádění do jejich katalogizace….to by musel někdo vstát ze židle a začít něco dělat. V tomto je AČR uplně nahovno.

 10. Já jsem si koupil v roce 1997 Annapurny od Hanwagu „D“éčkový boty
  za pěkných pár tisíc,se kterýma jsem absolvoval lezbu v Himalajích, od té doby jsem je měl párkrát, loni jsem je vzal „dodělat“ do práce a po dvou hodinách byly podrážky dole.
  Vůbec nevím, co se tady řeší —13 let starý boty, na který jsou tři roky záruka a k tomu equivalentní cena, tak o co jde?
  To je úplně to samý, co si tady myslí většina lidí – koupím goráčovou
  bundu za čtyři litry a jsem překvapenej, že mi nevydrží napořád.

 11. Prabos umí udělat dobrý boty. Např. kámoš má armádní ECWCS 2000 ty mají vibram a Gore-tex a kůže drží.Po letech ošlapanou podrážku mu v Prabosu za slušnou cenu vyměnili. Tyhle boty ale nefasují běžní vojáci.
  To že jako standard dodává to, co tu Kraken ukázal je vědomé okrádání státu. Zakázka za miliony a přitom výroba z podřadného materiálu. Nemohu souhlasit s tvrzením, že se bežně drolí i Vibram. Ten vyrábí tu tvrdou dézenovanou část, ta se opravdu nedrolí. Problém je v té měkké části. Není pravda, že je to daň za lehkost a měkký došlap. Mám letité zkušenosti z U.S. botama kde je mezivrstva též a nic se nedrolí.
  Taktéž nemohu souhlasit s tvrzením o stáří bot, záruce a adekvátní ceně.
  Pro armádní užití je typické, že potřebuje mít věci i delší dobu ve skladech. Musí skladovat i méně časté velikosti a být připravena na zvýšenou potřebu zásobování.
  Mám několikery armádní boty které byly dlouhodobě skladované, pak jsem roky tahal a nic takového se jim neděje.
  3400,- je cena za pár kvalitních bot od Prabosu pro dlouhodobou velkou zakázku? Jinak může dodat jen tohle? To je opravdu směšné.
  Kdyby výběrová řízení probíhala jak mají, tak má AČR kvalitní boty za ty samé peníze co teď.
  Kamarád tyhle boty nafasoval, když končila povinná vojenská služba. Musel nastoupit na tři měsíce, protože šel k policii. Za ty tři mesíce, kdy jen hlídal sklad se kůže v ohybu úplně rozpadla.
  Krakene zkus jim napsat a odpověď tu zveřejni. Moc by mě to zajímalo, jak se k tomu postaví.

 12. Dobrý deň vám všetkým prajem.
  Po dlhšej dobe som si šiel pozrieť videá na kanály Kraken – bushcraftportal.cz a zahliadol som túto problematiku ohľadom topánok od Prabos-u. Osobne mám od nich model vz2000, mal som nemecké BW2007 a pre manželku som kupoval ecwcs-ky 2000 (to bola zábava kým som zohnal veľkosť 220  )
  Ale teraz poďme od začiatku. K topánkam vz2000 a ich problémom so štiepením podrážky sa ani nejdem vyjadrovať, to je verejné tajomstvo. V obrázkoch môžete nájsť aj moje skúsenosti.
  Následne som ich plánoval dať opraviť (bláznovstvo). Prikladám komunikáciu s Prabos-om:

  „ Dobrý deň.
  Chcel by som sa informovať či by sa dala opraviť podrážka na kanade vz2000 a približne koľko by táto oprava stála, keďže sa jedná o pozáručnú opravu. Pre lepšiu predstavivosť pripájam fotky kanady.
  Prajem pekný deň.

  Pane,
  celkem běžně provádíme i pozáruční opravy naší, především trekové a speciální. Výměna podešví patří k těm nejnáročnějším a také velmi záleží na stavu svršků. Nesmí být popraskané nebo zrohovatělé. Cena za opravu činí 500,- + poštovné. Obuv můžete zaslat k posouzení a pak i následné opravě. Jako průvodní dopis postačí kopie mailu popř. uveďte také své telefonní číslo, kvůli případné konzultaci.
  S přáním krásného dne
  Marie Měřičková “

  Toto som samozrejme odmietol, kanady putovali na stavbu a začal som si zháňať nové topánky. Po zhliadnutí videa (https://www.youtube.com/watch?v=hwtGhrN-14Y) som sa rozhodol zainvestovať a kúpiť nemeckú „kvalitu“. To, že „kvalitu“ som zistil asi po 100km. Na zvare podrážky sa mi začali robiť puklinky. Samozrejme, že som to riešil s e-shopom (http://www.armyshop.sk), najprv mi nechceli uznať reklamáciu, že tam nič nie je. Tak som ich zobral na jeden pochod 50km a pukliny už boli viditeľné aj pre nezainteresovanú osobu. S Prabos-om ako výrobcom som riešil ako by sa to dalo opraviť. Prikladám komunikáciu:

  „Dobrý deň.
  Mám zakúpené nemecké kanady BW2007 (vaše označenie S90911 Field Bundeswehr )a na pravej päte sa mi zvar spodnej a vrchnej časti podrážky rozpojil (viď. foto. príloha). Topánky mám jeden a pól mesiaca týmto by som sa chcel informovať ako prebieha reklamácia pri takejto poruche, či sa mení kus za kus, alebo to dáko viete zvariť (čo si osobne neviem predstaviť).
  Za odpoveď vopred ďakujem.
  Prajem pekný deň.

  Dobrý den,
  velmi nás mrzí problém s obuví naší produkce a proto se budeme snažit jej co nejdříve napravit. Obuv můžete zaslat na naše reklamační oddělení k posouzení a případné opravě, kterou samozřejmě upřednostňujeme před výměnou. Podešve u tohoto vzoru jsou vyráběny nástřikovým způsobem a lze je vyměnit popř. i dolepit. Jako průvodní dopis stačí tento mail s uvedením data prodeje a kopie prodejního dokladu a firmu, přes kterou byla obuv nakoupena. Pro případnou konzultaci můžete uvést i telefonický kontakt.
  S pozdravem
  Marie Měřičková“

  Topánky sa mi nakoniec po neskutočnej debate s majiteľom army shopu a vypovedaní kúpno-predajnej zmluvy podarilo vrátiť. Ale ostal som bez topánok. Teraz mám slovenský vzor (http://www.obuvspecial.sk/sk/11-produkt/2-vojsko/191-s-09098.html?list=1) a testujem.

  A teraz k poslednej záležitosti s topánkami od Prabos-u. Manželke som kúpil ecwcs2000, po cca. 50km sa jej na päte začala odliepať podrážka. Topánky boli úplne nové, ale od vojaka. Takú veľkosť som inak nevedel zohnať. Chcel som ich teda dať opraviť. Prikladám cenu za opravu:

  „Pane,
  dle přiložených fotografií se bude spíše jednat o výměnu podešví, než o pouhé zalepení, o které se sice můžeme pokusit, ale raková oprava nebude mít zřejmě dlouhého trvání. Jak jsem Vám už řekla, cena výměny je 700,- Kč + poštovné.
  Obuv můžete zaslat na naše reklamační oddělení k posouzení a případné opravě.

  S pozdravem/ Best regards
  Měřičková Marie“

  V telefonickom rozhovore mi medzi rečou spomenula aj to, že medzivrstva na týchto ale aj iných topánkach (tá bublinková pena, ktorá tlmí nárazy) časom zvetráva a Vibram sa potom od toho odliepa. Podľa jej slov je životnosť topánok, ktoré sú dlhodobo skladovaný veľmi nízka. Tá pena a lepenie na nej má podľa paní Měřičková životnosť cca 10-11 rokov. Momentálne sa topánky lepia u jedného obuvníka.

  Takže to boli moje skúsenosti s topánkami firmy Prabos za posledný rok. Bojím sa v čom budeme chodiť. Dúfam, že som vás neznudil a prajem všetkým mnoho pekných kilometrov.
  Marián

  P.S.: Staré dobré kanady vz60.
  Na tomto linku sú obrázky mojich kanád. : https://drive.google.com/folderview?id=0B8rAB9iayy12fmhPVjJNZHZCNWUzNlBHVTVfUzJCRHYwMm9xMmRocXZveXVZMGUwRWo1Wkk&usp=sharing

 13. Boty od Prabosu vz.2000 jsem zkoušel a nějak mne neoslovily. Už od učňáku používám kožené US Speedlace Combat boty a nemám s nimi problém ( už mám třetí – za těch cca 20 let jsem dvoje oddělal ). Chápu, že dnes už doba pokročila, nemají goretex a tlumící vrstvu a kdesi cosi, ale je to lehká bota, bláto se na podrážce nedrží, nahoře je okolo měkčená, snadno se šněruje ( a tkanička je nezničitelná ) a je za skvělou cenu. Prochodil jsem s nimi Brdy křížem krážem a jejich jediná nevýhoda je tvrdá podrážka – po delší tůře po asfaltu bolí nohy a kyčle ( to řeším vložkou ). Pečuju o ně klasicky- hadr, kartáč, vojenské leštidlo, nic jiného. Brodivost je super, jazyk je všitý až nahoru, a opravdu vydrží. Je jako klasická kanada vz.90, ale lehčí a pohodlnější. Akorát v zimě je v nich pochopitelně kosa 🙂

  • Ty mají sakra tvrdý došlap. Navíc na sněhu ten vzorek pěkně klouže. Ona to také není zimní bota. Naposledy jsem v nich byl v ruských Chibinách v roce 2003. Chodidla jak plácačky. Až je zničíš zkus novou generaci. Kombinace nylon kůže + Gore-tex a Vibram. Mekkoučký došlap, lehčí, prodyšnější a nepustí vodu tak snadno jako tyhle. Jinak tkaničky a rychlozavazování stejné a cena není o moc vyšší. Na zimu se dělají celokožené se zapleným vnitřkem.

  • Dik za tip, podivam se po nich az to bude aktualni. Co se tyce tvrdeho doslapu, striham si vlozky ze stare karimatky a dost to pomaha…

 14. Ahoj Krakene, jak tak koukám tak tento problém je není pouze u naší roty 🙂
  U nás se letos stalo přesně to samé. Jeden kolega vyfasoval nové boty namísto rozlepených. Odešli jsme do stráže a po návratu boty vypadaly minimálně stejně jako ty za které je měnil. Osobně si myslím že to bude něco jako špatná série, nebo nějaký průšvih při skladování. Moje vyrobené 2001 které jsem vyfasoval při nástupu k rotě jsou i po těch hezkých pár letech naprosto v pohodě – tedy co se podrážky týká . Je už docela popraskaná kůže, ale to bude tím že jsem na boty docela prase. Údržbě se věnuji jen když je to bezpodmínečně nutné 😉

 15. Mám stejnou zkušenost. Podrážky mi praskaly chvíli po pořízení bot. Lepeny asi tisíckrát. O velikonocích mi na zasněžené Šumavě upadly skoro celé, kromě špiček. Taky jsem všelijak ovazoval, lepil izolačkou, tahal nohy po zemi a tak různě 😀 Domů jsem se dostal a už jsem od té doby byl v lese několikrát ve starých polobotkách, protože ještě nemám jiné boty. Promoknou, ale drží pohromadě.

 16. Kamarád v dubnu nastoupil do armády. Minulý týden musel vrátit boty pro problém s podrážkou. Než vyřídí reklamaci, musí chodit v zimních…

 17. Mám Prabos Altaj cca 15let opravdu taaak dlouho…chodím extrémním terénem a nikdy mě nezklamaly-nerozpadly se nepromokly, nepotila se mi v nich noha. Jsem velkej kritik, ale tahle bota byla národní poklad, škoda, že už je nemají v nabídce. Chci pořídit ještě jedny boty, tak neváhám. Prabos je u mě jasná volba, snad je dělají stále tak kvalitně.

 18. Buďte pozdraveni, bezesporu je jednička Blažek což dokázal se probojovat a nahradit tolik nucený Prabos v naší Policii, Na armádu si musíme počkat, protože to prostě jedno oznámení na nekalí výběr nespraví. Museli by vyměnit ty nahoře co to podepisují.

 19. Ahoj. Nemá někdo zkušenost s jejich botama s nanomembrane? Už se tu testovaly návleky, anorak, botky s tímto materiálem tu chybí. Osobně nepotřebuji botu do plného extrému, spíš pro české podmínky -aby to neklouzalo po kamení, fixovalo kotník, drželo vodu venku co nejlépe odvětrávala. A aby se bota nerozpadla po 2 letech.

 20. Prabos nikdy více. Jsou to vysloveně sračky. Prabos PHANTOM LOW GTX za 4090 Kč. Bota chozená pouze 1,5 roku po městě(OUTDOOR neviděla ani z dálky) má rozpadlou podrážku. Vložky byly zmasakrované po měsíci chození. Navíc ergonomicky je ta bota strašná. Má velice nízkou patu a má tendenci se vysmekávat z nohy. Takže obrovské puchýře zpočáku a rozdeřená pata uvitř boty už po 3 měsících. Ani jsem ten humus nešel reklamovat, jak mě to nasralo( omouvám se, už jsem alergický na zmetky, co jsi řeknou brutal prachy při téměř nulové kvalitě).

Zanechat komentář