Myslím, že jsem člověk, který neustále shání poznatky a vědomosti jiných (i když bych se na to mohl vzhledem ke svému věku a k době, prožité v „divočině“ vykašlat). Skoro denně mi chodí na můj kanál na YouTube spousta videí z celého světa s tématikou pobytu a pohybu v přírodě, bushcraftu, survivalu atd. atd… Musím konstatovat, že témata se dost často opakují a motají se okolo věcí nepodstatných a nepoužitelných v rámci naší, resp. evropské přírody. Pořád v tom vidím spíše hru, než skutečnou potřebu. V následujícím videu jsem se snažil zachytit pár banálních, téměř každodenních situací v období jaro až podzim, které nás mohou v přírodě potkat (a určitě většinu z vás i potkaly) a jejichž bagatelizování a podcenění nás může nenávratně poškodit na zdraví nebo dokonce přivodit smrt. Většina survivalových webů a videí nás poučuje co je možné sníst, jak rozdělat oheň, jak lapit divé zvíře do pasti, jak udělat (za tři hodiny) improvizovaný přístřešek blablabla… Situace, o kterých se zmiňuji na tomto videu, určitě potkaly spousty z vás, asi to dopadlo dobře a jede se dál, ale – co když?….

Sdílet

8 komentářů

 1. Děkuji za toto video, na klíšťata bych určitě doporučil nákup speciálních háčků, které jsou již k dostání ve většině lékáren za cca 70 korun, pohodlně se dají odstranit a minimalizuje se riziko přetržení. Pokud by měl někdo zájem, rád pošlu odkaz, případně videa. A pochopitelně Jodisol s sebou.

 2. Do vosího hnízda netřeba píchat, stačí do něj v lese šlápnout. Kamarád takto utržil několik desítek bodnutí, ten za ním jen cca 3. Bylo nám tehdy myslím teprve 13 a obešlo se to bez závažných následků.

  • Matejka (redaktor) 5.9.2015 v 21.00

   Hm, tak to byla klika, já zase vím o případech, kdy jedno bodnutí zabilo dospělého chlapa během několika minut.

  • Já kdysi četl, že na včelí bodnutí (nejsem si jist jestli na vsechny druhy hmyzu) by mělo zabrat, když naberete do ruky obyčejnou hlínu a začnete si ji třít o ránu. Účinky opatření by měly působit okamžitě, pokud jste na bodnutí alergický, může Vám to zachránit život! Osobně jsem to nikdy nezkusil, ale doporučuji to zkusit pokud se taková situace naskytne.

 3. Klíšťata považuji za jedno z největších rizik. Znám z blízkého okolí dva případy nerozpoznané boreliózy. Ta se často neprojeví známým zarudnutím. Pokud se to nezálečí včas, léčit se to skoro nedá (invalidní důchod ve dvaceti letech).
  Nosím dlouhé kalhoty zatažené přes boty a prakticky je nemám. Kdo nosí kraťasy, bez repelentu ani ránu.
  Ještě bych přihodil silný vítr. Utíkal jsem z padajícího lesa jen v ponožkách, když přišla brzo ráno vichřice. Dva roky jsem nemohl vydržet v noci lese jen zašustil větřík ve větvích. Od té doby věnuji předpovědi počasí mnohem větší pozornost.

  • No já jsem boreliózu chytnul vloni po klíštěti u Tachova v půlce června, zjistil jsem ho velice brzy a také hned vyndal, ale stejně jsem to chytil. Chytré články říkají, že borelióza se většinou přenese do rány asi tak po 24 hod. od zakousnutí (encefalitida mnohem dříve). Já ho odstranil tak do dvanácti hidin, ale prd platné. Druhou půlku prázdnin jsem trávil na antibiotikách (6 týdnů). Snažím se nevycházet bez repelentu a to spaní v hamace je také částečná eliminace kousnutí. O těch včelách, vosách a sršních jsem říkal hlavně proto, že jejich bodnutí působí velice rychle a může také rychle způsobit smrt (stejně, jako blesk). Na to klíště máme přece jen víc zbraní a pokud nejsme vyloženě flegmouši a občas se prohlédneme, tak i nějaký čas to napravit:-)

 4. Před měsícem v K.Varech ženu zabil blesk, Tato se nacházela v době bouřky v zahrádkářské kolonii. V tu dobu to ve městě vypadalo hrozně, strašně pršelo, padaly kroupy byl hroznej vítr a do toho hromy blesky. Bouřka trvala 30 minut, ale dala o sobě vědět, že přijde již 60 minut předem. Zrovna jsem byl v práci a jako člen IZS jsem vyjížděl pomáhat k nezpočtu případů, které bouřka způsobila. Jednalo se o 3 požáry, množství popadaných stromů, voda vyrážela víka od kanálů, kdy do těchto otvorů vjížděly auta a prorážely si pneu. O poletujících kusech čehosi všude kolem nemluvě. Bylo několik zraněných lidí a těchto 30 min bylo nekonečných.

 5. Stěmi klíšťaty je to jednoduché – vatové tyyčinky, nevřil jsem vlastním očím, i delší dobu zakouslé klíště se po pár vteřinách pustilo, staří ho lehce tyčinkou drbat, nějak to nemají rádi, lepší když se pustí samo, ajkýkoliv násilný pokus o vyndání hrozí buď utrhnutí nebo to, že se klíště zakousne víc… vosy jsou někdy dost otravné, známá měla nějaký repelent z přírodních bylin, vosy se nám vyhýbali, smrděli jsme jim přitom pro nás to byla vůně, akorát už nevím, co do toho přesně dávala…

Zanechat komentář