Chtěl bych se tímto příspěvkem krátce zmínit o několika mužích, kteří, v teoretické rovině (knížky, časopisy…) přinesli jasno v mnoha doposud nezodpovězených otázkách o pobytu a pohybu v přírodě, z jejich strany VŽDY podloženy dlouholetými zkušenostmi. Některé z nich střední a mladší generace vůbec nezná a to je škoda, protože i my máme svého Kochanskeho, Mearse, Setona

Zmíním se o těch, od kterých jsem čerpal zkušenosti již od dětských let, protože všichni jsou (nebo byli) mnohem starší, než já. Věci, které jsem si od nich přečetl nebo slyšel (později i viděl), jsem v přírodě horlivě zkoušel a cestou pokusů a omylů jsem se dopídil k mnoha užitečným věcem, které používám dodnes.

Když pominu Jaroslava Foglara, který svými romány ovlivnil několik generací chlapců, zastavím se u jeho následovníků – Mirko Vosátkovi http://vodni.skauting.cz/novinky-2/vodacky-seton Miloši Zapletalovi ps://cs.wikipedia.org/wiki/Miloš_Zapletal F.A. Elstnerovi https://cs.wikipedia.org/wiki/Franti%C5%A1ek_Alexander_Elstner , o Miroslavu Nevrlém https://cs.wikipedia.org/wiki/Miloslav_Nevrl%C3%BD , který mě přivedl na cestu obdivu k celému karpatskému oblouku, hlavně Rumunska,  z novodobější, dá se říci současných dobrodruhů je to Jaroslav Pavlíček ttps://cs.wikipedia.org/wiki/Jaroslav_Pavlíček Josef Rakoncaj https://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_Rakoncaj, polárník Miroslav Jakeš https://cs.wikipedia.org/wiki/Miroslav_Jake%C5%A1, z těch, kteří psali romány o svých cestách a zkušenostech to byl především Otakar Batlička – český London https://cs.wikipedia.org/wiki/Otakar_Batli%C4%8Dka, “Eskymo” Welzl https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Eskymo_Welzl….Pokud se už dostanete ke knihám, tak mnoho užitečného najdete v cestopisech Hanzelky a Zikmunda, cestovatelů Friče, Vráze, Pařízka….Byla by to delší řada, já jsem dal odkazy alespoň na ty, kteří mne nejvíce oslovili.

Sdílet

12 komentářů

 1. Matejka (redaktor) 8.10.2015 v 19.35

  Wabi Ryvola napsal dvě knížky, pro mne byl především trampským muzikantem, úctyhodným trampským muzikantem. Snažil jsem se zmínit o chlapech, kteří psali o životě v přírodě a také toho hodně zažili a měli tak co předávat dál. Věřím, že existuje spousta lidí, kteří by mohli dávat ty nejodbornější informace, ale pokud někde nepublikují, těžko se k nim člověk dostane:-)

 2. Jarda Pavlíček ještě stále jezdí na svůj legendární kurz přežití Moře Řeka Ledovec a na svou stanici na Antarktidě. Kurz všem vřele doporujučuji Jarda je opravdu osobnost.

 3. Ahoj Matějko, musím přiznat, že coby 82. druhý ročník jsem o některých knížkách neměl tušení, takže jsem se na tvé video mrknul moc rád a po jeho shlédnutí jsem si hned pár knížek objednal. Pátrání po dalších zajímavých knížkách mě přivedlo např. na web Želvy lesní, kde má zmíněných pár dalších zajímavých publikací
  http://lesnizelva.blog.cz/en/1302/zalesacke-dovednosti

  Co bych se chtěl ale zeptat, neměl bys v zásobě nějaký tip na ať už starší nebo novou publikaci o českých rostlinách. Mám například tuhle, která je řešena podle barevnosti rostlin
  http://www.databazeknih.cz/knihy/plody-planych-a-parkovych-rostlin-207113
  ale není v ní dost informací, zvláš´t by mě zajímala sekce, která rosltina je poživatelná nebo které její části a po jaké úpravě. Neměl bys nápad, po čem šáhnout?
  Jinak všchna videa, která jsem od tebe viděl se mi fakt líbí, díky za ně! 🙂

 4. Matejka (redaktor) 14.10.2015 v 6.30

  Ahoj, co se týká všeho, co u nás roste a je poživatelné, čerpám „moudra“ z této knížky http://antikvariat11.cz/kniha/korbelar-jaroslav-nase-rostliny-v-lekarstvi-1974-460117opravdu stojí za koupi. Jinak blog Lesní želvy znám, rád na něj prvidelně zavítám. O to více, že žena s takovým nadšením pro život v přírodě je dnes už dost vzácností:-). Ještě k té knížce – mohl bych natočit krátké video s listováním a komentářem, protože tam je opravdu všechno – popis + obrázek, výskyt, užitná část, sběr a úprava, účinné látky, užití atd….

  • Matejka (redaktor) 14.10.2015 v 6.37

   Ukazuje mi to, že ten odkaz, co jsem dal je nefunkční, takže jedná se o knížku NAŠE LÉČIVÉ ROSTLINY, napsal Korbelář, Endris a Krejča. Vydalo Avicenum v roce 1973 a má 493 stran. Možná existují ještě nějaká starčí, či novější vydání:-)

 5. Před pár lety vyšla kniha Plané rostliny k jídlu od německého autora.
  Dá se stále sehnat. Ten člověk jezdí po Evropě s prkýnkem, struhadlem, nožem a kotlíkem a uživí se z toho co příroda dá. Jsou tam návody jak rostliny upravovat, jak jsou chutné a jak je poznat…

 6. Díky moc vám oběma! Sáhl jsem po našich léčivých rostlinách, už jen stránkově to vypadá obsáhlejší a líbí se mi, že je to vztaženo hlavně k našim podmínkám. Díky moc!

 7. Ahoj Milane! Neda se ti nic vytknout. A libi se mi, ze vlastne vetsina jde stejnou cestou: moje prvni kniha byla Hosi od Bobri reky. V kratke dobe jsem dostal Vypravy za dobrodruzstvim. Tatovi jsem otocil Tabornickou encyklopedii a dedovi Dva divochy.
  V ’99 v Australii jsem narazil na Loftyho a samozrejme si ho odvezl (kapesni vydani). Doma jsem si pak s radosti poridil cesky preklad.
  Musim souhlasit s Dutchem. Jarda Pavlicek je Legenda. A stravit snim nekolik dni je zazitek na nekolik zivotu.
  Ray mne nakopl bushcraft smerem, ale jako opravdovy zdroj povazuji Morse Kochanskeho. Cemu u Raye nerozumim, na to ma Mors brozuru. Jako mladsi anglicka generace jsem si z Kanady poridil jeho Bushcraft (s venovanim 😉 a pres Amazon e-knihy jeho prirucek. Z tech bych vypichl Syllabus pro instruktory preziti. Myslel jsem si, ze vim dost, ale presvedcil mne o opaku. Ted se chystam na jeho Bush art.
  A na zaver? Super je Helge Ingstad a jeho Lovci kozesin nebo Jan Kozak – Lovcem v Tajze.

  • Matejka (redaktor) 20.10.2015 v 9.13

   Zdravím a děkuji za komentář!
   Jarda Pavlíček je jasná legenda, o tom není pochyb, ještě bych se zmínil o této přednášce dia.fel.cvut.cz/archive/fc/FC-20111201-Preziti a improvizace.mp4 Ing. Ladislav Sieger tam má výborné postřehy vyzkoušené a vědecky podložené.
   Poslední dvě knížky, o kterých se zmiňuješ, vlastním také a si bych našel ještě další autorya publikace. Je důležité, aby se v nich vyskytovaly rady lidí, kteří něco zažili nebo vyzkoušeli na vlastní kůži. Zajímavé jsou také seriály typu „Málem jsem to nepřežil“ a podobné, kde jsou SKUTEČNÉ příběhy lidí, kteří se dostali z nějaké nestandardní situace:-)

 8. jsem 79 ročník.. takže foglar, zapletal a flos na těch sem vyrustal… dnesni dual survival, nebo bear grylls a podobny.. neni to spatny ale nema to kouzlo toho papirovyho hltani, co vsechno se vubec „venku“ da delat. 😀

Zanechat komentář