logo

Bushcraftportal.cz

Hrátky s paracordem 2.0

20.12.2015 / Kategorie: Batohy, tašky, Nástroje, Ruční výroba, TIPY, Tipy, návody, Vybavení / Napsal: / Komentáře: 14

Potěšila nás vaše odezva a zájem o další návody. Dneska si ukážeme, jak udělat síťovku na láhev na
vodu.

Připravte si láhev, na kterou chcete síťovku využít. Dále potřebujete zapalovač na zatavování, nůž nebo ostré nůžky a samotný paracord. Budete potřebovat 6 zhruba metrových šnůr (závisí na výšce láhve, vždy je lepší si nechat nějakou rezervu, abyste v půlce práce nezjistili, že vám chybí pár cm na dokončení). Potom si odměřte dva kratší kousky – 20 až 25 cm a 10 cm. A poslední důležitá věc – brzdička (lze ji nahradit jiným typem nebo uzlem, to je na vás, mně se zdá brzdička nejpraktičtější).

IMG_4420

 

Vezměte si brzdičku a první šňůru dlouhou 20 až 25 cm. Tuto šňůru provlečeme brzdičkou tak, jak to vidíte na následujícím obrázku.

 

IMG_4422

Utáhněte ji kolem láhve.

IMG_4423

 

V dalším kroku budeme přidávat všech 6 stejně dlouhých šňůr kolem dokola liščí smyčkou. Přehněte si první šňůru na půl, vytvoříte očko, které provlečete pod již utaženou šňůrkou kolem láhve.

IMG_4424

IMG_4425

 

 

 

Tento krok zopakujeme pro zbývajících 5 šňůr. Snažte se, aby byly tyto šnůry kolem dokola symetricky od sebe.

IMG_4426

 

Jakmile máte všech 6 šnůr uvázaných, vrhněte se na korunový uzel. Vezměte si vždy jednu šňůru z jiné liščí smyčky, které jsou umístěné vedle sebe, jak to vidíte na následujícím obrázku. Tyto šnůry překřižte.

IMG_4427

 

Spodní šnůru přeložíme doprava na tu vrchní. Vznikne vám očko.

IMG_4429

 

Nyní vezměte druhou šnůru a přehněte ji nahoru tak, aby vedla přes tu, se kterou jsme manipulovali jako s první. Vznikne vám druhé očko. Nahoře tuto šňůru nezapomeňte podvléci (podívejte se pozorně na následující obrázek, každá šňůra vede vždy pod tou druhou, potom nad, a potom zase pod). Chce to trochu trpělivosti a pozornosti. Snažili jsme se to vyfotit co nejlépe a nejpodrobněji.

IMG_4430

 

Šňůru, která vede přes černé víčko láhve, vezmeme a přehneme ji přímo dolů. Nyní přes sebou máte dva v sobě zapletené šňůry.

IMG_4431

 

Nyní vás čeká poslední krok pro tento uzel. Vezměte šňůru, která vede napravo dolů, ohněte ji a provlečte očkem, které nejvíce je úplně dole. Znovu se pozorně podívejte na následující obrázek.

IMG_4432

 

Teď jemně stáhněte spodní šňůry, snažte se utahovat postupně a pomalu. Utahujeme pomocí všech 4 konců, které od uzlu vedou. Snažte se, aby byl uzel „zavěšen“ stejně na jedné i na druhé straně. Tohle si primárně pohlídejte a utahujte pomalu. Pokud jste tento uzel nikdy nedělali, ze začátku se vám bude zdát strašně složitý, ale jakmile se do toho dostanete a zažijete si ho, jde to strašně rychle.

IMG_4433

 

Teď se posuňte o dvě volné šňůry dál a opakujte uzel i postup. Pohybujte se dokola, dokud nedojdete k prvnímu uzlu, který jste v této „řadě“ udělali.

IMG_4434

 

Nikdy vám nezbyde šnůra, která by se nepodílela na nějakém uzlu. Jakmile dokončíte uzly v první patře (je jich 6), vhněte se na druhé patro. Začínáte úplně stejně jako na začátku.

IMG_4435

 

Na dalším obrázku můžete vidět, že jsme si celou konstrukci povytáhli a utáhli brzdičku nad víčkem láhve. Tento krok můžete vynechat podle toho, jak chcete, aby láhev v síťovce byla hluboko. Podle tvaru láhve někomu může stačit pouze utažení kolem hrdla.

IMG_4432

IMG_4433

 

 

Podle délky šňůry můžeme skončit v 5. řadě, 6. řadě… uzlů. Jakmile se dostanete ke konci (můžou vám tak zbýt konce šňůr – viz obrázky, nebo pokud jste zvolili moc dlouhé šňůry na začátku, budete je muset zkrátit).

IMG_4435

 

Aby se vám lépe manipulovalo s konci šňůr, je lepší si láhev postavit. Budete potřebovat zapalovač na ukončení a svaření konců paracordu. Svařování paracordu jsme si už ukázali v předchozím článku Hrátky s paracordem 1.0. Zde opět nezapomeňte, že si musíte vzít šňůry, kde každá vede z jiného korunkového uzlu. Všimněte si, že mezi jednotlivými uzly vznikly kosočtverce.

IMG_4437

 

Postupujte dokola a spojte všechny konce. Žádný vám nezbyde. Vytvoříte si 6 ok.

IMG_4438

 

A teď poslední krok – využijeme nejkratší šňůru, kterou jsme si na začátku uřízli – zhruba těch 10 cm. Provlečeme ji očkem.

IMG_4439

 

Potom ji stejným způsobem a ze stejné strany provlečete druhým očkem.

IMG_4445

A takhle to uděláme kolem dokola.

IMG_4446

IMG_4447

 

Jakmile máte tuto šňůru provlečenou všemi 6 oky, oba konce zatavíme do sebe. Na každém spoji si dejte záležet a udělejte ho pořádně. Potom se vám nemůže stát, že se spoj uvolní a láhev vám vypadne.

IMG_4451

IMG_4452

IMG_4448

 

A máte hotovo.

 

IMG_4453

 

By Domča 🙂

14 komentářů

 1. Tak jsem si dnes došel pro dvě barvy padákovky a taky to zkusim. Koupil jsem si Klean kanteenku Wide – toho buřtíka, co se mu do bočních kapes moc nechce. Tak se těšim, že si ho pověsim na bágl na karabinu :-).

 2. Tak konecne podrobny navid Takovy uz hledam dlouho i ma pritelkyne se pridala do pleteni ted uz mame opletene sbad vsechno 😉 a dnes ji napadlo zda by se dal oplect volatn u auta tak nevim 🙁 dekuji za navody :-)!

 3. Phoenicurus
  dne 22.12.2015 v 22.27

  Ahoj, bohužel se mi nezobrazí obrázky ani v práci ani v mobilu 🙁 Nešly by nahrát na nějaký český server a odkazovat na ně na český server? Nebo nebyl by link k jejich stažení třeba z googledisku?

 4. Janik
  dne 5.1.2016 v 15.48

  Tak som si konečne našiel čas a plnohodnotne som chcel využiť vecer… zial akosi chýbajú obrazky… dali by sa doplnit?

 5. martin
  dne 24.1.2016 v 23.26

  Pokud bych chtěl menší oka, musím použít delší paracord, je to tak že? Jinak díky za doplnění obrázků 😉


Zanechat komentář