logo

Bushcraftportal.cz

Klean kanteen názor uživatele + vyrob si obal

7.01.2016 / Kategorie: TIPY, Tipy, návody, Voda / Napsal: / Komentáře: 7

Už dlouhé roky používám kovové láhve. Začal jsem u hliníkové s úzkým hrdlem. Časem mi žena darovala hliníkovou lahev se širokým hrdlem a obsahem 1l. Nejnovější …

Už dlouhé roky používám kovové láhve. Začal jsem u hliníkové s úzkým hrdlem. Časem mi žena darovala hliníkovou lahev se širokým hrdlem a obsahem 1l. Nejnovější přírůstek je „obří“ 1,9l Klean kanteen.
Se výrobky od Klean kanteen Vás již dříve seznámil Kraken.

Plastové lahve nemám rád, rychle se v nich kazí voda, nedá se v nich vařit a jsou náchylné na mechanické poškození.

20160107_063325

Nerezová Klean kanteen rozhodně není pro někoho kdo si hlídá každý gram v batohu. Ale pokud při výletech pouze převařujete vodu na čaj a zaléváte dehydrovanou stravu, nemusíte s sebou nosit ešus.

Klean kanteen 1,9l mi první dny připadala obří. Samotná láhev váží 320 gramů a víčko dalších 60 gramů. Dnes mi menší lahve připadají směšně malé. Druhou věcí které jsem si všiml byla tuhost otvírání lahve. Bez nadsázky ji děti a většina žen neotevře.

Lahev mi vypadla z výšky 160 cm na železný rošt. Pád zanechal pouze drobný šrám, ale láhev nepraskla.

20160107_063258

Co se týká čištění lahve, moc se s tím nemažu. Lahev položím do ohně bez víčka a teplo by mělo zneškodnit všechny bakterie. Pokud mi uvnitř rostou nečistoty, dám do lahve písek s vodou a důkladně protřepu. Věci mají sloužit nám, ne my jim…

Již v úvodu jsem zmínil, že v lahvi převařuji vodu. V lahvi jde ohřívat voda i na indukční desce, já ji doma dávám na krbová kamna. Než voda na kamnech začne vřít, uplyne spousta času, k tomuto účelu je vhodnější hrnec/ešus. Venku lahev dávám přímo do ohně s tím, že víčko na lahvi nenechávám a hrdlo překryji kůrou, aby do lahve nepadaly nečistoty.

20160107_063222

Nejčastěji vařím na vařiči od Biolite. Kdy na lahvi nechávám povolené víčko, aby moha kontrolovaně unikat pára a láhev se netlakovala. Po měsících tohoto užívání nejeví víčko známky poškození. Až je voda uvařená, víčko dotáhnu, abych mohl s lahví manipulovat a posadím ji do obalu.

Obal je důležitým prvkem lahve a je škoda, že nejde zakoupit. Měl jsem představu jaké vlastnosti musí obal mít: odolný vůči teplu obsahu lahve, bude chránit věci v batohu před znečištěním od lahve – očouzená lahev, možnost lahev i s vroucí vodou uvnitř držet v rukou.

20160107_063133

Doma jsem měl odzkoušený Optimus Heat Insulation Pouch. Rozpáral jsem šev dna a jeden boční. Podle obvodu lahve jsem zastřihl obě strany na obalu, abych se zbavil dírek po původním šití a strany k sobě sešil. Stěny obalu jsem převrátil naruby, našil dno a zastřihl přečnívající kusy.
Nakonec jsem převrátil obal znovu naruby a bylo hotovo.

20160107_063058

Nemějte z toho obavy, zvládl jsme to i já. A to mé největší šití do té doby bylo drátem díra na kalhotech.

7 komentářů

 1. Dutch
  dne 7.1.2016 v 8.34

  Přijde mi, že odolnost lahví ze silnějšího plastu je mnohem lepší. Při pádu se neškodně odrazí (vojenské čutory, silnější pet), zato hliník se okamžitě promáčkne a slabší nerez též. Taktéž kažení vody jsem nikdy nezaznamenal.

  • Kamil Pulicar
   dne 8.1.2016 v 4.21

   Tento plast vydrží hodně, to máš pravdu. Jen v takové lahvi nejde vařit. Já v lahvi vařím i vajíčka, brambory, rýži…

 2. Ondra
  dne 7.1.2016 v 12.34

  Já si tuhle Wide pořídil letos v létě, když mi na výletu v těch letošních vedrech došla zásoba vody. S tím otevíráním víčka naprosto souhlasím – mě to přijde brnkačka, ale manželka jí prostě neotevře. Pokud se víčko dotáhne jen jemně, trochu teče. Pokud normálně, vše drží, jak má. Zatím jsem v ní vodu nevařil, ale tahám ji všude s sebou. Sem s ní taky max spokojený – jen si ještě udělám obal z paracordu se závěsnou karabinou. Jediné, co mi sice nevadí, ale není to dotažený, je vylévání zbytkové vody. Ten oblouček u hrdla je možná až moc do pravého úshlu, takže když láhev po příchodu domů otočím na odkapávač hrdlem dolů a po hodince přijde , otočím hrdlem dolů, vždycky je tam nějakej zbytek vody. Na druhou stranu na zavěšení nad oheň pomocí provázku s přivázaným krátkým klacíkem, který se v hrdle vzepře, je to super :-). A za sebe – nic jiného, než nerezové lahve netahám (plast ani hliník nemám prostě rád).
  Takže jen podtrhuji fajn článek :-).
  Ondra

 3. Vašek
  dne 7.1.2016 v 14.28

  Co to máš na ní za víčko? To je nějaké dokoupené? Líbí se mi, že by asi šla za něj dobře zavěsit….

  • Kamil Pulicar
   dne 8.1.2016 v 4.19

   Víčko je dokoupené, je těžší – 80 g a „cinká.“ Cinkání se dá vyřešit izolepou. Mám ho od kluků z obchodu, ale teď ho na eshoopu nemají. Pokus se kontaktovat přímo je.

 4. chlapi, právě sem se vrátil z pošty a musím říct, že sem trochu rozladěn. Prvně vyrobeno v číně, dle výrobce zodpovědně, ale v číně. A druhak v návodu se jasně píše, že vařit v tom, lejt horkou vodu dovnitř atd. se nemá. To mě hodně otrávilo, když na stránkách prodejce je vyloženě napsáno, že se na to láhev hodí. To je přece naprosto v rozporu s návodem na použití….
  Jak říkám, mám z toho rozporuplné pocity….


Zanechat komentář