logo

Bushcraftportal.cz

Fjällräven No. 8 – recenze anoraku

14.02.2016 / Kategorie: Nezařazené, Oblečení, Vybavení / Napsal: / Komentáře: 13

Bundy typu anorak jsem si oblíbil už velmi dávno. Máme doma se ženou pět velmi dobrých anoraků. V tomto článku se dozvíte proč je No. 8 z …

Bundy typu anorak jsem si oblíbil už velmi dávno. Máme doma se ženou pět velmi dobrých anoraků. tomto článku se dozvíte proč je No. 8 z nich nejlepší i když má své nedokonalosti. 
Anorak je bunda která se nasazuje přes hlavu, tedy nejde úplně rozepnout.  

20160122_121458

Své vybavení do přírody se snažím okoukat od národů, které tráví v přírodě staletí. Z toho vychází střih i materiály. V žádném případě se nebráním moderním technologiím. Pro své výlety potřebuji vybavení které je mechanicky odolné, snadno opravitelné a funkční ve všech směrech.

20160122_141452

No. 8 je z číslované série Fjällräven numbers což je z produkce Fjällräven to nejkvalitnější. Dbá se na střih, materiály a kvalitu provedené práce. Šití je exkluzivní, rovné švy bez čouhajících nití, namáhané spoje vícekrát přešité a uvnitř přešité pruhem látky, aby se materiál nepáral.
Jediné co bych vytknul je přišití knoflíků. Zatím mi žádný neupadl, ale je to pouze otázkou času.

Bunda je z tkaniny G1000 Eco a odolnějšího G1000 Heavy Duty. Doufal jsem, že namáhaná místa, což jsou zadek, lokty a ramena, kde je použita tkanina G1000 Heavy Duty, budou zdvojená.
Tedy by celá bunda byla z G1000 Eco a na namáhaných místech by byly přes G1000 Eco našity panely z G1000 Heavy Duty. Bohužel to tak není. Je tam pouze jedna vrstva G1000 Heavy Duty.
Uvítal bych to hlavně u ramen. Zdvojením by se dosáhlo dostatečné voděodolnosti. Dle mého, by bylo ideální variantou, pokud by výrobce nahradil G1000 Heavy Duty na ramenou kůží.

Materiál není rip-stop, není nepromokavý, ale jinak je bezkonkurenční. Více se dočtete ve starším článku. http://bushcraftportal.cz/2015/05/fjallraven-g-1000-osobni-zkusenosti/

20151211_144430

Při výběru bundy je po kvalitním materiálu důležité zvolit vhodný střih. Anorak si vybírám z důvodů velké klokanky, do které není problém schovat litrovou termosku, menší dítě nebo velkého králíka. Přístup do klokanky je pouze z vrchu, což je pochopitelné. Obří velikost kapsy se stává nevýhodou, pokud potřebujete v kapse najít malé předměty, které propadnou na dno kapsy. Je docela obtížné dosáhnout rukou až na dno kapsy. Zde by se dal střih vylepšit.
Klokanka je uzavíratelná oboustranným zipem a kryta légou.
Průchozí kapsa na ruce má jednu zásadní nevýhodu. Je všitá před klokankou a je moc vysoko. Pokud potřebuji schovat ruce do kapsy, chci je mít volně svěšené. U No. 8 mám lokty v nevhodném úhlu a tudíž je nepohodlné mít ruce schovány v kapse. Další nepříjemností je mít plnou klokanku, která je všita pod průchozí kapsou. Ve výsledku se kapsa nehodí pro ruce a dávám do ní drobné předměty, které bych těžko lovil v klokance.
Obě strany průchozí kapsy jsou uzavíratelné zipem a kryty légou. V průchozí kapse je z pravé strany skryta malá kapsička pro kterou jsem nikdy nenašel využití. Fjällräven stejnou kapsičku používá i u kalhot. Škoda že není krytá zipem, hodila by se na cennosti.
Průchozí kapsa není tedy nic moc. Přitom by stačilo kapsu posunout níže jako u Ruské Gorky.
Tato část bundy mi hodně vadí a konzultoval jsem ji s Johan Skullman. Uvidíme třeba No. 10 bude dle mého návrhu. 🙂

P1160191

Bunda je z obou stran rozepínatelná dvoucestným zipem. Většina anoraků má zip pouze z jedné strany, což je škoda. Zde můžete zipy úplně rozepnout, to využijete při svlékání bundy. Hlavně ve chvíli kdy máte plnou klokanku a vypadáte jako těhotní.
Druhá možnost je stáhnout jezdce zipů dolu. Čímž vznikne obrovský větrací otvor. Takto nosím bundu téměř neustále z důvodu, že mohu ruce schovat do kapes u kalhot a zapnout si bederní pás batohu pod bundou. Zapínat si bederní pás přes anorak je velmi nepraktické, protože přijdete o možnost využívat průchozí kapsu a částečně i klokanku. U běžného střihu bundy také přijdete o možnost využívat kapsy, tudíž to nevidím jako nevýhodu anoraku. Toto je jeden z důvodů, proč je No. 8 nejlepší bunda.
Zipy po obou stranách bundy jsou kryty malou légou. Uvítal bych větší légu s druky, které by chránili zip. Případně suplovaly funkci zipu při jeho poškození.
Rovněž bych uvítal, kdyby výrobce použil stejně masivní zip, který je použit na zapínání u krku.

20160214_144107

Na bundě jsou použity zipy od firmy Salmi. Nikde se nezadrhávají a netrpí ani jinými neduhy. Zipy jsou opatřeny koženými poutky, díky čemuž není problém kterýkoliv zip užívat i v rukavicích. Některá poutka slouží bez problémů, jiná už po půl roce užívání musela být nahrazena. Tento neduh je dán různou kvalitou kůže a neovlivníte ho šetrným zacházením.

20160214_144230

Zapínání mezi nohama se hodí pokud vám bundu vyhrnuje batoh, a nebo když často dřepíte a nechcete, aby vám lezla záda. Nikdy mi ocásek na bundě nezavazel, ale ženu u její bundy tlačí když má na zádech batoh. Řešení je jednoduché, ocásek rozepnete, ať visí. A je po problému.

20160214_144016

Bunda má vepředu zip, po jehož rozepnutí větrá, ale krk je stále chráněn chlopní. Pokud je velké teplo, můžete chlopeň odepnout knoflíky a ještě více nechat bundu ventilovat. K tomu není co dodat, absolutně perfektní řešení. Přední zip je velmi masivní, opět dvoucestný a u vrchu zajistitelný drukem. Druk využívám často, když pofukuje, zapnu ho. Během chvíle přestane foukat a je mi horko, druk rozepnu a ventiluji. Rychlé a jednoduché řešení.

20160214_143836

Kapuce tvoří vysoký límec, který chrání krk před větrem. Není to jako mít na sobě rolák. Dle mého designeři Fjällräven našli ideální kompromis mezi ochranou krku a pohodlím. Není nic nepříjemnějšího, než když Vám bunda tlačí na ohryzek.
Kapuce je bez kožešiny, což je možná lepší než umělá kožešina a pochybuji, že by ve Fjällräven schválili kvalitní kožešinu z vlka. Zřejmě z toho důvodu na to šli z druhé strany a kapuci udělali nadstandardně prostornou. Bunda se mnou zažila už mnoho výletů, kdy velmi nepříjemně foukalo a kapuce si poradila na výbornou. Pokud potřebuji v kapuci mít větší rozhled a vypadat civilněji, není problém ji vzadu stáhnout, což opět zvládnete i v rukavicích.
Abych kapuci zhodnotil. Je obrovská a vždy vás její velikost překvapí. Ale až budou okolo svištět ledové zmrazky, budete rádi, že ji máte.

Konce rukávů jdou nastavit drukem na dvě velikosti. Druky jsou masivní a nebál bych se jejich poškození. Konce rukávů jsou zevnitř přešity proužkem G1000 Heavy Duty.
Mezi lopatkami z vnější strany je veliké poutko na pověšení bundy. Užitečná věc, ale já bundu stejně věším za kapuci.

20160214_143921

Stahování z přední strany dole a na zádech v oblasti beder. Je použit moc pěkný provázek. Jak je zvykem ovladatelnost v rukavicích je snadná.

20160214_144036

Zhodnocení

Bundu mám velikosti M s tím, že měřím 174 cm a vážím 75 kg. Bunda je hodně prostorná a v zimě pod ní schovám i péřovku – 300 gramů peří.
Schválně jsem volil větší velikost, abych měl krytá záda a částečně i stehna.
Bunda je celoroční a díky prodyšnému materiálu, který rychle schne se dá nosit od +15°C níže. Samozřejmě s vhodnou kombinací spodních vrstev, protože bunda není zateplená.

Ve větších mrazech nosím pod bundou košili z G1000. Tím dosáhnu absolutní odolnosti proti větru a hlavně v případě, kdy mám rozepnuté boční otvory z důvodu zapnutí bederního pásu mi nevadí boční vítr.

Kromě věcí které jsem uvedl v předchozích řádcích, bych uvítal vepředu poutko na rukavice.

Recenzi jsem psal z důvodů, že mám tuto bundu rád a chci se se svojí spokojeností podělit s ostatními. Je relativně drahá 450€, ale ve své kategorii jen těžko hledá konkurenci. Bunda mi nebyla na recenzi půjčena, ani darována. Dlouho jsem přemýšlel a hlavně šetřil než jsem zvolil No. 8. Snad recenze pomůže dalším lidem co se nemohou rozhodnout.

Při výběru jsem uvažoval i nad Odinem od Tilaku. Tuto bundu jsem vyřadil z důvodu, že je krátká, Ventile moc šustí a je slabé gramáže. Jednoduše řečeno jiná kategorie.

Fjällräven No. 8 je velká robustní bunda ze které je její odolnost cítit na první dotyk. Ve velikosti M váží 1220 gramů, ale není nezničitelná.

díra

13 komentářů

 1. jakub
  dne 15.2.2016 v 9.40

  Dík za recenzi,opravdu pěkně napsaná. Jsem rád, že jsem si mohl přečíst názor spokojeného majitele. Zvažoval jsem ji, ale nakonec padla volba na Odina od Tilaku. Nepřijde mi, že by Odin moc šustil, ale to je asi věc názoru každého 🙂 Je pravda, že Odin je jiná kategorie jak střihem, materiálem tak i cenou.

 2. Zdar,
  dle té cedulky na fotce to vypadá, že je to šitý v Maďarsku, nikoliv v Německu, jak uvádíš.
  Přijde mi, že jestli je to jejich top-série a je to za tuhle cenu, tak špatně přišité knoflíky nejsou dobrou vizitkou pro výrobce.

  • Kamil Pulicar
   dne 15.2.2016 v 14.07

   Máš pravdu. Bunda je opravdu dle štítku šitá v Maďarsku.
   Nevím jakým způsobem knoflíky přišívají, ale já s nití a jehlou v ruce to zvládnu lépe.
   Zbytek bundy má perfektní stehy, v tom se Fjallravenu může rovnat snad jen Klattermusen.

 3. ahoj Kamile, díky za skvělý článek – silně přemýšlím o koupi tohoto modelu a tento článek to zase podpořil o krok dopředu 🙂 K tomu červenému batohu, který používáš, co je to za značku? Taky seveřani? Díky

  • Kamil Pulicar
   dne 23.2.2016 v 17.29

   Já jsem tak rád, že se recenze líbí! 🙂

   Já pokukuji po No.9 – moje domněnky:
   Klokanka je sice menší, ale perfektně se v ní budou nosit ruce.
   Bederák se dá zapnout i přes bundu.
   Zdvojená místa budou obtížně promokat.

   Jen jak to vysvětlit ženě, že „potřebuji“ další bundu za desítku. 🙂

   Batoh je Klättermusen arvaker 60l + kapsy od Fjallraven: Stubben Side Pockets.
   Časem snad bude článek, ale ještě to nedozrálo.
   Ten batoh je hodně zajímavý. Věci od Klättermusen jsou absolutně nejlepší, jen někdy mi trvá než je pochopím…

 4. TS Charlie
  dne 24.2.2016 v 20.52

  Ahoj Kamile,parádní článek a video .Už jsem si ho zkoušel u kluků v Sumperku a byl jsem docela nadšen,ale je to docela darda tak ještě pořád rozmýšlím.Chci se zeptat na No.9 kde se dá shlídnout a popřípadě koupit?Dík za info. Suchou cestu a modrou oblohu ahoj
  TS Charlie

  • Kamil Pulicar
   dne 25.2.2016 v 17.30

   Co si pamatuji, tak kluci ho v obchodě měli.
   Případně kontaktovat fjällräven v Brně, a nebo jinde. Záleží kam to máš blízko.
   Já No. 9 také neměl v ruce.
   Nad koupí jsem take dlouho přemýšlel. V dobe kdy jsem ho kupoval stal celou moji výplatu. Dlouho jsem odkladal po par stovkach, než jsem si ho koupil. Musím říci, ze koupě nelituji. Ale první dírka mě hodne mrzela.

 5. Tomáš
  dne 8.9.2016 v 16.58

  Pěkný článek i fotky.Pravda už jsem ho četl před pár měsící a vzhledem k Anoraku se mě vždy objeví 🙂 Jinak jsem koukal že rád chodíš po kopcích v zimním období.Já pocházím od Beskyd,ale momentálně bydlím v Brně a na horách trávím docela dost času.Občas vyrazím s klukama na Javořinu,lopeník.Pokud se ti nebude chtít trajdat samému,rád se přidám. Tomáš

 6. Cau. Nevim jestli to tu jeste sledujes, ale chtel jsem se zeptat na ten cerveny batoh. Vsiml jsem si, ze jsi ho prodaval a prodal s oduvodnenim, ze jsi potreboval neco vetsiho. Je tech 60l u tohoto batohu realnych a plne vyuzitelnych i s uchycenim nejake te karimatky nahore? Predpokladam, ze plny objem je bran, kdyz je vrch rozrulovany na max. .. Jak se to pak nosi? Ty orig. postranni brasny vyrobce nedodava? Je pohodlny a citlivy k zadum? Videl jsem, ze ulozny prostor pro rezervoar je umisteny za zady. Nevadi to tam? Jinak clanek je super. Jeste to Svedsko musim prolouskat. Jsem fanda Fjällräven a mam od nich nejake ty veci a chystam se na dalsi. Navnadil si me:)

 7. Ahoj,

  chtěl bych se zeptat, jestli to tu nezapadlo, nemám zkušenost se žádným anorakem ale vybírám něco z G 1000 a tenhle anrorak se mi dost líbí a také se dá občas sehnat výhodně. Zajímalo by mě jak je to s univerzálností použití proti klasické rozepínací bundě, myslím tím termoregulaci, když se oteplí a já nechci hned zastavovat, sundavat batoh atd… Díky


Zanechat komentář