WP_20160422_023

Na své boty mám rozporuplné požadavky:

 • ochránily nohy před nepohodlím
 • pohodlné
 • lehké
 • pěkné
 • vodotěsné
 • nohy se v nich nepotily
 • dlouho vydržely

Tento článek bude o posledních třech bodech, protože je dokážu ovlivnit péči o boty a včelí vosk s tím úzce souvisí.

Jak to vlastně kůže dělá?

Kůže pracuje na principu pohybu kolagenních vláken mezi sebou, po sobě. K tomuto pohybu, který zaručuje pružnost kůže, potřebují vlákna prostor a v tomto prostoru mazadlo. Vyčiněním kůže se přirozené mazadla v kůži vymění za třísloviny, chemikálie nebo jiné oleje (záleží na způsobu vyčinění), které opět zaručují, že kůže je vláčná, nehnije, popřípadě získá další vlastnosti, jako třeba odolnost vůči vodě, odolnost vůči ohni apod. Zároveň je zde prostor pro to, aby vodní páry (pot z noh) procházel skrz kůži z bot ven.

Fibers_of_Collagen_Type_I_-_TEM

Co je to vlastně včelí vosk?

Vysvětlení jsem našel na Wikipedii. Pokud to zkrátím, tak včelí vosk produkují včely. Používají jej na stavbu pláství. Rostliny samotné také vyrábí vosk, který v tenké vrstvě chrání rostlinu před vodou. Vzpomínám, jak jsem v sadu jedl švestky a rukama jsem z nich stíral jemný povlak (ochranný vosk). O vosku by se dalo určitě rozepsat na mnoho knížek, ale nyní o tom to tu není.
Vosk používám na vylepšení vlastnosti kůže. Má skvělé impregnační vlastnosti a neznám lepší, trvalejší impregnaci, která jako bonus navíc zaručuje zdravotní nezávadnost a neničí přírodní prostředí, na rozdíl od jiných impregnací, které jsou častou součástí krému na boty v obchodech.
Kromě impregnačních vlastností, dokáže i lepit.
U materiálu na které byl vosk použit, pomáhá držet tvar (kožená pouzdra se občas napouštějí voskem, potom jsou tato pouzdra trvanlivá, odolná, vodotěsná, drží tvar a i trochu ztěžknou).

WP_20160422_157

Tyto tři vlastnosti si vždycky uvědomuji, když přemýšlím jak ošetřit kožené boty.
Konkrétní způsob aplikace vosku a zda jej vůbec použiju, na kožené boty úzce závisí na kůži, která je na obuvi použita, na způsobu jejich použití a na samotném majiteli. Trochu to rozepíšu:

Kůže:

 • tloušťka kůže
 • Full Grain, Top Grain, štípenka atd.
 • hladký povrch, nebo chlupatice (nubuk)
 • stáří kůže
 • jak byla kůže ošetřována
 • má kůže impregnaci od výroby
 • jakým způsobem je vyčiněna
 • šití na obuvi, je ho hodně málo, podrážka je přišitá, přilepená
 • kůže na vnější straně boty, nebo uvnitř boty (futro)

Způsob použití obuvi:

 • městská
 • do lesa, naše kopce
 • vysokohorská
 • chci, aby byla hlavně prodyšná, nebo chci, aby byla prioritně vodotěsná?

Majitel bot:

 • tělesná váha
 • potí se mu nohy hodně, málo
 • je ochotný se o boty starat, nebo je mu to jedno
 • vadí, nevadí mu změna vzhledu bot

Možná to vypadá složitě, ale časem člověk ani nad tím moc nepřemýšlí a vypracuje si cit, intuici, která jej vede.

Vosky aplikuji dvěma způsoby:

za tepla
zastudena

 

 

 

 

Zatepla:

Nahřeju boty féném, horkovzdušnou pistolí, nebo v troubě na 80°C. Vosk nanesu na zahřátou kůži a pomocí fénu (někdo používá horkovzdušnou pistoli) vosk roztopím a nechám jej vsáknout do kůže. Kůže teplem lépe příjmá vosk (teplem se rozšíří póry kůže….jako v sauně). To opakuji 2x (jen u kůže +3mm. U kůže tenčí aplikuji vosk jen 1x. Někdo napouští boty voskem tak dlouho a opakovaně, dokud do kůže vosk vsakuje). Nebo namazané boty vložím do trouby, pod boty dám noviny a nahřeju troubu na 80°C (nechám troubu zapnutou na 80°C) když vosk vsákne, vyjmu boty z trouby, zase namažu a vložím do vyhřáté trouby (u kůže +3mm 2x. U kůže tenčí aplikuji vosk jen 1x). Když vidím, že vosk vsákl do kůže, nechám boty v troubě, troubu vypnu a zavřenou ji nechám vychladnout i s botami uvnitř. Může to trvat celý večer. Skvělé na tom je, že ten čas a teplo umožní vosku se dostat do hloubky kůže, rovnoměrně se rozprostře a celkově je tato aplikace kvalitnější a výsledek dlouhodobější. Jen je třeba dát si pozor na lepení podrážky. Někdy je použito lepidlo, které se teplem rozpouští a podrážka se odlepí.

WP_20160422_104

WP_20160422_133-2

WP_20160422_142-2

WP_20160422_130

WP_20160422_123

Plusy:
Velmi účinná impregnace –  používám hlavně u nekvalitní, tenké kůže, kde je požadavek voděodolnost, bez ohledu na životnost bot. Pokud si koupím boty za 1000 Kč a chci je jen na jednu akci, jeden rok a potřebuji, aby byly vodotěsné (a z nějakého důvodu si radši nekoupím gumáky, nebo boty s kvalitní membránou), tak je zatepla napustím čistým voskem. Pokud chci, aby kůže měla delší životnost, použiju vosk s olejem.
Dlouhodobost – tento způsob impregnace zaručuje, že se změní vlastnosti kůže v celé struktuře. Vosk doslova vyplní všechny prostory v kůži, kterými by mohla voda, vodní pára projít skrz kůži a protože je v celé struktuře kůže, tak se nedá už odstranit a jen se občas (když začíná voda procházet do bot, často je to v ohybech kůže, kde se vosk vytlačí ven) doplněním vosku a to opět za tepla.
Mínusy:
Velmi radikální snížení životnosti kůže.
Kůže pracuje na principu pohybu kolagenních vláken mezi sebou a po sobě, k tomuto pohybu, který zaručuje pružnost kůže, potřebují vlákna prostor a v tomto prostoru mazadlo.

Tím, že se toto vše zalije a zalepí vosk. Kolagenní vlákna se slepí, veškerá prostor mezi vlákny se vyplní voskem, takže vlákna se nemůžou hýbat a při ohýbání kůže ze začínají trhat. Všimněte si, že v ohybu kůže u prstů, se voda dostane nejčastěji do boty, tady se také kůže začne lámat nejdříve. Společně s patou (v místě achilovky), je toto nejnamáhavější část obuvi. Kůže funguje jako houba, neustále při stlačení vytlačuje a při narovnání nasává vodu, vzduch, špínu…cokoli, co je u ní. Zároveň se díky tomu z kůže intenzivněji vyplavují oleje, které zaručují pružnost kůže a její dlouhodobou funkčnost a životnost. Proto je třeba doplňovat oleje, aby kůže nevyschla, nelámala se. A teď se to vše voskem zalepí. Díky vosku mají oleje velký problém dostat do struktury kůže a opět umožnit vláknům se pohybovat a plnit svou funkce. Nejde to, je tam vosk a ten to nepustí. Voskem se zabrání doplňování olejů do kůže, kde je tolik potřebný a zároveň se nezabrání, aby olej, který od výroby v kůži už je, se nevyplavoval….a kruh se uzavírá, kůže končí.

Za studena:

Vyčištěné a suché boty namažu krémem (směs vosků a olejů…..používá se i terpentýn, ale já jej nepoužívám. Používám jen u impregnace na plátno, dřevo kůži, podle starého receptu) na boty. Krém doslova do kůže vtírám – vtlačím a snažím se jej rozetřít na všechny místa. Potom boty uložím na noc do botníku a ráno je můžu použít. Na toto používám už jen své krémy (nanáším je holýma rukama a u kupovaných krémů mi obsažené chemikálie ničí ruce), tak povrch bot nejde vyleštit do lesku, povrch je matný a lehce lepivý, ale funguje. U kupovaných krému, po zaschnutí, můžete obuv vyleštit do vysokého lesku. V minulosti se na boty používaly v drtivé většině, krémy s voskem, nanášely se zastudena, bez nahřívání. Boty měly dlouhou životnost a určitě to bylo kombinací kvalitního materiálu, zpracování a kvalitní péči o boty.

WP_20160422_084

WP_20160422_070

WP_20160422_068

Plusy:
Dlouhodobost životnosti kůže. Vosk zůstává na povrchu kůže, maximálně ve svrchní vrstvě kůže. Takže kůže je vláčná, můžou se doplnit oleje do struktury kůže (po odstranění vrstvy vosku na povrchu kůže. Většinou lze na odstranění použít terpentýn), které zaručují její dlouhodobost a funkčnost. Zároveň vytvoří tenkou vrstvu, které nepouští vodu do kůže a zároveň omezuje vyplavování – vytlačování olejů z kůže. Jednou za čas, když je velké praní, terpentýnem odstraním tuto vrstva vosku na povrchu bot, kůži promažu kvalitním kondicionérem (bez impregnace), nechám pár dnů odpočinout a opět zastudena zavoskuji.

Mínusy:
Impregnace není tak trvalá a účinná jako při nanesení vosku za tepla. Proto se musí častěji obnovovat….je s tím práce.


Praktické zkušenosti:

 

1) Mám na botách kůži tenkou cca. 2 mm, nubuk (chlupatici). Boty mají membránu a ta funguje. Nechci, aby boty změnily vzhled, ale chci, aby kůže vydržela delší dobu a nohy byly v suchu.
Koupím sprej na boty s výživou a impregnací, které nemění vzhled boty a trochu kůži vyživí. Takový dobrý přípravek má Meindl. Vosk a ani kondicionéry neaplikuji. Radikálně změní vzhled kůže a vzhledem ke kvalitě kůže, bych se i obával o zvláčnění kůže (taková kůže často nemá svrchní, nejkvalitnější vrstvu, je odříznuta), a aplikaci kvalitního kondicionéru ztrácí tvar a může se začít trhat.
2) Mám na botách kůži tenkou cca. 2 mm, nubuk (chlupatici). Boty mají membránu a ta NEfunguje. Nechci, aby boty změnily vzhled, ale chci, aby kůže vydržela delší dobu a nohy byly v suchu.
Koupím sprej na boty s výživou a impregnací, které nemění vzhled boty a trochu kůži vyživí. Takový dobrý přípravek má Meindl. Pokud trvám na tom, že nechci změnu vzhledu, tak dál nečtu a smířím s tím, že boty pouští vodu. Pokud impregnace není dostatečná a jsem smířen ze změnou vzhledu kůže, namažu boty za studen Limmer krémem, nebo kondicionérem s voskem. Pokud pořád kůže pouští vodu dovnitř bot (což je u takových bot obvyklé, vzhledem ke kvalitě kůže), tak napustím boty zatepla voskem, třeba čistým voskem, nebo voskem s oleji.
3) Mám boty z kůže +3mm s membránou a chci jen údržbu. Membrána funguje, nohy mám v suchu. Jen nechci, aby mi kůže nasákla vodou a tím boty ztěžkly.
Koupím sprej na boty s výživou a impregnací, které nemění vzhled boty a trochu kůži vyživí. Takový dobrý přípravek má Meindl. Pokud mi nebude vadit změna vzhledu kůže, použiju Limmer krém. Pokud i tak kůže saje vodu (ve velmi náročném terénu. Celodenní chůze v mokrém sněhu…), tak Limmer krém použiju zatepla. Kůže je dostatečně hrubá a většinou má i svrchní vrstvu kůže, která ji drží pohromadě (takové boty už stojí pár tisíc korun).
4) Mám boty z kůže +3mm s membránou, která už nefunguje, nebo bez membrány a chci mít nohy v suchu. Kůže samotná MÁ impregnaci od výrobce.
Použiju jen kvalitní kondicionér bez impregnace.

5) Mám boty z kůže +3mm s membránou, která už nefunguje, nebo bez membrány a chci mít nohy v suchu. Kůže samotná NEMÁ impregnaci od výrobce. Nechci změnu vzhledu bot.
Koupím sprej na boty s výživou a impregnací, které nemění vzhled boty a trochu kůži vyživí. Takový dobrý přípravek má Meindl. Pokud to nestačí a trvám, že nechci změnu vzhledu bot, tak chodím s vodou v botách. Boty nezmění vzhled, ale nohy na krátkou dobu vzhled změní….něž zase uschnou:-)
6) Mám boty z kůže +3mm s membránou, která už nefunguje, nebo bez membrány a chci mít nohy v suchu. Kůže samotná NEMÁ impregnaci od výrobce. Nevadí mi vzhled boty.
Použiju Limmer krém zastudena. Pokud to nestačí, tak zatepla. Pokud to nestačí tak zastudena kondicionér s voskem. Pokud to nestačí a opravdu chci nohy v suchu tak zatepla kondicionér s voskem. Pokud mám pořád nohy mokré, tak boty vyhodím a koupím nové kvalitní, nebo zajdu ke kožnímu, kvůli nadměrnému pocení noh (jde to vyřešit častou výměnou ponožek), nebo se smířím s mokrýma nohama.

Výroba vlastního krému s voskem:

Rozpustím ve vodní lázni vosk a v poměru 1:1 přidám olej (doporučuji paznehtový olej, rybí olej, kokosový olej, nebo jiný olej s velmi dlouhým řetězcem – více než 20 atomů uhlíku), nechám vychladnout a používám. Poměr složek a výběr oleje nechávám na volbě každého z vás…hrajte si 🙂 Já si naše, vlastní kombinaci paznehtového oleje a čistého bezvodného lanolinu s trochou čistého propolisu (aby se oleje nekazily).

Některá kosmetika na boty:

Kondicionéry:

Vosk s olejem

Čistý vosk

Kondicionér s impregnací bez vosku

atd.

tumblr_m9r5cqr0pD1qa2j8co1_1280

Závěr:

U kvalitních kožených bot z kvalitního materiálu, za cenu mnoha tisíc Kč (10 000 Kč a více je standartní cena) s kvalitní impregnaci od výroby, vosk a ani jinou impregnaci nepotřebuji. Zde má smysl koupit kvalitní kondicionér, které podpoří špičkové vlastnosti materiálů, ze kterých jsou boty vyrobeny. A proč používat u takovýchto kvalitních bot drahé, kvalitní krémy? Do Ferrari byste si taky dali jako palivo, použitý fritovací olej?
U ostatních kožených bot, vosk pomáhá částečně nahradit vlastnosti kůže, které ji byly odebrány při výrobě (seříznutí, nekvalitní vyčinění), nebo ji při výrobě nebyly dodány (impregnace). Nikdy je nenahradí 100%, je to jen dočasná berlička (stejně jako membrána v botech)…..

Vosk na boty je poslední zoufalá možnost, jak mít nohy v suchu a vosk na boty za tepla to je extrém, který bych doporučoval si opravdu důkladně rozmyslet a vřele jej nedoporučuji.

Fotka níže napovídá můj pocit při používání vosku na boty zatepla ………….

Napsal Tomáš Kabara  – Festovní věci.

WP_20160422_171

 

 

Sdílet

17 komentářů

 1. Perfektní článek Krakene, řešili jsem tuto situaci s tebou i Ostem nakonec stejně musí každý zvolit Individuální cestu. V článku dle mého nic neschází a je napsáno tak jak to funguje. Kdo nevyzkoušel neví co já se taky naťapal na boty ruzneho sádla, vyjeteho oleje, vojenského leštidla vosku,oleje, impregnace a jak píšeš každé boty chcou své a v pravý čas. Díky za skvělý článek.

 2. Zdravím, super článek. Konečně jsem se dozvěděl, jak vlastně funguje kůže. Já mám kanady vz.90 a natírám je klasickým vojenským krémem. Myslíte, že dostatečně vyživuje kůži, nebo mám zvolit nějaký jiný krém?

  • Zdravím Filipe. Děkuji za komentář.
   Co si vzpomínám, tak vojenský krém sloužil hlavně na to, aby boty byly černé a lesklé. Jako impregnace, moc dlouho nevydržel a jako kondicionér není dobrý. Obsahuje hlavně vosky a terpentýn. Přesný obsah jsem nikdy nedohledal. Na vojenské kanady stačil bohatě a vzhledem k tomu, že jsme je na vojně mazali motorovým olejem, aby se v nich dalo chodit, a potom jsme je začernily, tak kůže byla vláčná a ty dva roky mi na nohách vydržely.
   Pokud máš kanady jako spotřební zboží, že je co dva roky vyměníš, tak výživu neřeš. Pokud chceš o kanady pečovat, aby ti sloužily dlouho, tak vojenský krém stačí, ale doplňuj i péči kondicionérem. Ohledně ceny dobře vychází Elaskon (kvalita odpovídá ceně). Návod je jednoduchý. Kanady umyj, terpentýnem smyj vosk a krém z bot, nech boty vyschnout a potom je natři Elaskonem (nebo jiným kondicionérem, olejem), Nech cca. 5 dnů v klidu. Elaskon se rovnoměrně rozprostře v kůži. Potom nanes vojenský krém a přelešti. Hotovo. Toto dělej vždycky, když ti začne kůže na botách tvrdnout.
   Tom

 3. Kromě zimy jsou dle mého optimální boty kombinované tj. nylon-kůže. Jsou lehčí, prodyšnější a pohodlnější, mají-li membránu tak i nepromokavé.
  Používám U.S. vojenské boty tohoto typu. Seženu je do 2000,- a nosím do sešlapání podešve což je cca. tři roky. Nepotřebuji mít boty na celý život. Na tyto používám top-nubuk od českého výrobce Vuko.
  Zimní mám celokožené a na ty patlám vosk za studena. Mají mebránu a zateplení. Stály mě před šesti lety 1200,- takže zase až tak neřeším životnost.
  Za mne takové boty splňují všechny požadavky výše uvedené.
  Požadavek aby dlouho vydržely je relativní. Záleží jak často je člověk používá a k čemu. Já hodně chodím Mohu-li mít boty co vydrží třikrát déle, budou jednou tak těžké a čtyřikrát dražší, tak to pro mne není.

  • za 1200 kozene boty s membranou? podel se o ne prosim. jinak clanek je luxusni. presne v nem dokazu najit svuj pripad

  • Podepisuju v plnem rozsahu. Predem musim podotknout ze s clankem souhlasim i presto ze z nej vyzniva ze kazdy kdo nema site boty z fullgrainu za osm litru je totalni idiot… samotnemu me mi trvalo leta nez jsem nasel idealni kombinaci vyzivy a impregnace
   Travim denne cca 10 hodin venku…na louce,v lese. Nekdy je situace i takova ze moznost boty nekolik dni ani poradne ususit a mimo jine spokojene pouzivam vojenske boty z vyprodeju. V soucasne dobe mam ctvery jak celokozene tak i s cordurou a cena kazdeho paru se pohybovala okolo 2000korun. nejstarsi z nich mam od podzimu 2009 coz je skoro sedm let.nestaram se o ne vic nez jednou dvakrat za mesic anikdy mi neproteklyi kdyz gorac uz musi byt davno mrtvy.kuze drzi,svy i podrazka taky. Z vyee zminenych duvodu jsem nejakou dobu vlastnil meindl perfekt ale znemuzu rict ze pro muj ucel jde o vhodnou botu a mimo jine za cenu jednoho paru si koupim tri,ctyri a nemusi me mrzet kdyz se nahodou znici.nehlede na fakt ze tahat na kazde noze kilo a pul jsem si proste nezvykl

  • Ahoj.
   Je skvělé, žes našel svůj způsob. Trochu ti závidím. U mě kombinované boty, nebo boty z nubuku vydržely cca. 2 roky a méně. Často povolilo šití, nebo se v prstech a na patě rozpadl materiál.
   Můžeš prosím tě dát odkaz na boty Vuko. Moc rád bych se na ně podíval. Děkuji.
   Tom

 4. Znám kluka co ty věci vozí přímo z amerických kasáren v Německu, proto ta cena. Ale do 2000,- se to dá sehnat i tak. Samozřejmě to chce mít kliku na své číslo a šířku nártu. Proto kupuji boty do zásoby, když se náhodou objeví.

 5. Ahoj Jirko.
  Jsem rád, že sis v článku našel to svoje. Ohledně toho idiota, bych to tak zase neviděl, každý máme jiné požadavky, potřeby, hodnoty a idiotem může být kdokoli 🙂
  Já to mám s botami tak, že kolem roku trvá, než se mi bota, nebo noha botě přizpůsobí tak, abych mohl pohodlně chodit (mám malé a široké nohy) a celkem dost mě štve, když je po této nepříjemné fázi musím vyhodit. Proto mám kvalitní boty, které po rozšlápnutí fungují řadu let. Jo a jsem i trochu skrblík, nechci pořád dokola utrácet za něco, za co utrácet nemusím. U mě ty drahé boty vyjdou levněji, než co dva roky nové boty za pár korun.
  Teď jsem našel staré hodně používané Limmery z roku 1970, pořád v perfektním stavu, funkční……Podrážka ochozená, ale kůže bez prasklinky….
  Stejně tak Lundhags boty s kaučukovou botou, potkávám na netu hodně lidí, kteří je dennodenně používají 10 a více let, jen vyměňují podrážky.
  Na druhou stranu může být fajn, mít každou chvíli nové boty, které jsou lehké, funkční, využívají moderní materiály a člověku se v nich pohodlně chodí.
  No, a když to po sobě čtu, tak všichni máme asi jedno společné…..tam venku si to užíváme 
  Prosímtě, zajímalo by mě jaký je tvůj ideální poměr kondicionér a impregnace? Co ti funguje? Jsem rád za informace, pořád se učím a určitě to pomůže i ostatním.
  Děkuji.
  Tom

 6. Vuko nejsou boty, ale firma co vyrábí kosmetiku na ně. Top nubuk je jeden z jejich produktů. Složení: koželužská mazadla, změkčovadla, emulgátory, FC-pryskyřice, voda, alifat. uhlovodíky. Určeno jako základní ošetřovací prostředek pro vlasové usně. Změkčuje, impregnuje a osvěžuje barevný odstín. Tolik slova výrobce. Jinak ty kombinované boty se dělají po půlčíslech a v pěti šířkách, takže když trefíš tu svou sedne to prádně a nemusíš nic vyšlapávat.

  • Ahoj Dutchi.
   Děkuji za záchranu. Ten krém jsem už našel, ale myslel jsem že jsem mimoň, že nemůžu najít boty Vuko a on to ten krém 🙂 Máš zkušenosti s mazáním Top nubuku? Ošetřením se mění vzhled, vlastnosti, impregnace nubuku? Hledám kvalitní přípravek na nubuk, který nemění vzhled a vyživuje, impregnuje.

 7. ahoj,
  a co když mrzne? Jakýkoli vosk se začne loupat, praskat. Jedině tuk, se pak dá použít. Horko-pistole, ať kůže nasákne..

  • Ahoj Míro.
   Já nemám zkušenost, že by se mi při mrazu vosk loupal z bot. Spíše sleduji, že se stírá o různé věci (tráva, sníh, kameny, voda apod.). Pokud máš zkušenost, že se ti při mrazech vosk z bot loupe, zkus ho smíchat s kondicionérem (lanolin, kokosový olej, elaskon, olej na sedla….) 1:1 a to dej na boty. Starý způsob, který funguje….jen jsem si jej musel najít sám a potom se dozvědět, že toto je už starý jako Metuzalém 🙂
   Tom

 8. Ahoj Tome,
  myslím, že zrovna ten přípravek Top nubuk, nijak zvlášť vzhled nemění, ale upřímě si nepamatuji, jak ty boty vypadaly úplně nové. Ona se podepíše i voda špína atd. Já to mám hlavně jako výživu, i když to má mít i impregnační efekt. Podle mé zkušenosti ale nubuk obecně víc saje vodu než hladká useň ať použiješ cokoliv. Zase je prodyšnější než ta hladká.
  Takže do sněhu mám hladkou a na teplejší období nubuk.
  Zajímalo by mne čím si necháváš podrážet boty? Co jsem zkoušel, tak levnější podešve hned ochodíš a nedávají šutry. Vibram mě zase stál i s prací kolem 1500,-, takže se mi nevyplatí, při pořizovací ceně jakou jsem uváděl výše, to nechat znova podrážet. To jsem udělal jen jednou, když jsem ty boty nemohl sehnat a už to není ono. Jsou teď výrazně tvrdší na došlap.

  • Ahoj Dutchi.
   Děkuji za odpověď. Sám boty z nubuku nemám, ale často se mi stává, že někdo chce ošetřit boty s nubukem, bez vlivu na vzhled, aby to vyživilo a impregnovalo. Celkem dobrý má Meind. Tilak taky měl, ale už to na stránkách nemají. Tak mě zajímaly další alternativy, která vyživí, naimpregnují a nemění vzhled. Momentálně laboruji s kondicionérem, ale na impregnaci jsem krátký, tady vosk použít nejde (zmizí chlupy), tady musí být tvrdá chemie a tu já nechci a ani nemám.
   Nubuk lépe saje vodu, to máš pravdu. Asi to bude tím broušením kůže, svrchní vrstva je narušena a lépe saje vodu.
   Podrážku u levných bot neřeším, tady stačí nechat to podrazit u ševce, teda pokud se k tomu má, ona je to pro něj docela dřina, nebo poslat do restday.cz , tam jsou šikovní. Tedy pokud boty radši nevyhodit a koupit nové, kvůli ceně opravy (záleží na ceně bot a opravy).
   U drahých bot jedině k výrobci (Dallapé, Meindl, Makara, Lundhags, Limmer), tady to má smysl, takové boty nesvěřím nikomu jinému a sám to neumím.
   Tom

Zanechat komentář