DSC01487

Někdo si dá colu s ledem, jiný studenou Plzeň.

DSC02019

Další sáhne po klobouku nebo si namočí šátek do vody. Namočený šátek přiložený za krk spolehlivě ochladí.

DSC01934

Bohužel se za hodinu až dvě voda vypaří a je hotovo. Je tu však jedna věcička, která udrží vlhkost podstatně déle.

Schváleno pro použití ve složkách NATO (NSN-8415-99-498-8961)

DSC01488

Jedná se o tenký šátek, naplněný speciálními polykrystaly, které dokážou několikanásobně absorbovat vlhkost a pak jí postupně vydávat zpět do šátku.

DSC01929

Osobně mne to velice překvapilo.

DSC01928

Stačí jen šátek na cca 15-20 minut ponořit do vody a šátek nasaje vlhkost.

DSC01938

Při pokusu jsem se to snažil změřit a šátek nasál 300ml vody.

DSC01937

To docela ujde 🙂

DSC01947
DSC01949

Šátek jsem pak nechal na slunci týden a on postupně vyschnul a je to zase ten malý a lehký šátek.

DSC01930

V suchém stavu nezabírá téměř žádné místo a dá se kdykoli opakovaně použít. Zajímavá vychytávka pro letní cestování

DSC01931

Možností jak se zchladit je samozřejmě víc, jen jsem chtěl na tuhle vychytávku upozornit.

DSC01951
DSC01956
DSC02020
bushcraftshop_button_buy

Hezký den přeje Kraken

Sdílet

5 komentářů

  1. Ten šátek jak je nacucaný vodou, jak to dělá ten „válec“, nehrozí, že když se zmáčkne, tak voda vyteče a pak bude člověk celý mokrý?

  2. Čaute, tak koukám na ten článek o novém chladícím šátku. Vždycky jsem se učil, že teplo z těla odchází odpařováním vody (potu) z povrchu těla. Šátek je tvořen látkou, která řekněme „brání“ rychlému odpaření a tekutinu která by vás měla při odpaření ochladit naopak drží v sobě. Nechá ji ohřát a nosíte jí pak v sáčku kolem krku rozpálenou od sluníčka. Poraďte, je tam nějaký jiný mechanismus?

    • Asi jste chyběl na hodinách fyziky. Když se voda odpařuje (mění skupenství z kapalného na plynné) tak se ochlazuje a tím pádem ochlazuje i vás. Na úplně stejném principu fungovaly čutory. Měly filcový obal, který se namočil. Když se voda z filce odpařovala, tak chladila čutoru a tím pádem i obsah v ní. 🙂

    • Chladivé šály, nebo se tomu říká i chladivý ručník jsou stále v prodeji ve sportech, lékárnách i marketech. Nemusíte ho stále namáčet. Stačí si suchý uvázat kolem čela nebo krku s jak se nasaje potem, tak ho orohněťte, aby se pot rozprostřel, potom ho tažením protřepejte a bude vás chladit. I když ho namočite do teplé vody, tak ho vyždímejte a párkrát roztažením protřepejte a bude vás chladit. I když na něj pustíte teplou vodu z kohoutku a protřepete, tak se ochladí. Není v tom žádná chemie. I spocený šálek po protřepání chladí. I v teplotách v Africe. Používám to léta. I když máte doma teplotu, tak si můžete ochladit čelo.

  3. Porovnej si velikost odparné plochy šátku a odparné plochy kůže krku v oblasti kudy jdou tepny (a žíly) do/z mozku, které je potřeba chladit. Šatek má plochu mnohonásobně větší, jednak kvuli svému tvaru, a pak predevším díky součtu mikropovrchů tkaniny (stejný princip jako plíce, jejich celkový povrch jsou desítky metrů čtverečních).

Zanechat komentář