Někdy urputné držení se svého názoru zavání buďto nezkušeností diskutéra anebo jeho nechutí uznat jiný názor. Kde je tolerance? Neustálé upozorňování na používané vybavení, které je dražší, trošku smrdí závistí. Každý ať si přece nosí, co chce.

Nejdrsnější bývají ultraortodoxní trempové, kteří člověka pranýřují za to, když nemá usárnu a khaki oblečení. Další sorta jsou ultramoderně vybavení jedinci, kteří člověka ukamenují, když vyrazí ve vlněném oblečení, spí na jehličí, vaří na kamenech a na zádech má dřevěnou krosnu.

I tak trochu na truc těmto trollům a rejpalům vznikl tento článek. Vždyť je úplně jedno, co kdo má na sobě, jaké má kalhoty, boty, batoh nebo nůž. Důležitá je hlavně chuť vyrazit ven a užít si to s kamarády. Mám kolem sebe dost lidí, kteří aktivně tráví volný čas v přírodě. Každý používá jiné vybavení.  Tento článek tak ukáže různé vybavení podle chuti každého z nás.

Sešla se nás partička sedmi lidí z různých koutů České republiky.

Honza, Radek, Tomáš, Pavel, Martin, Thom a Kraken

Ti první čtyři zleva, Honza, Radek, Tomáš a Pavel používají moderní turistické vybavení, trekové boty a turistické batohy. Vaří na plynu, a když je jim zima, tak si na sebe nahodí fleecovou mikinu anebo vojenský kabát. Každý si prostě našel vybavení, které pro něj bylo dostupné a které mu vyhovuje. Na nohou trekové boty, na lýtka návleky proti vlhkosti a kalhoty z G1000 od firmy Fjällräven, které jsou pevné a pohodlné. Na vaření používají nerezové nádobí a vaří na plynovém vařiči Jetboil, který skvěle funguje i v zimě. Jídlo, většinou masové konzervy, špek, chleba nebo i vajíčka, polévky, sušené maso Jerky anebo Adventure menu.

Spaní mají také podobné, plachta pod sebe i nad sebe, karimatku Thermarest a spacáky většinou Carinthia Defence 4. Batohy mají různé, od starého švéda přes Fjällräven až po Karrimoor. Na hrudi pak brašny front bag Jubö na přenášení drobností. Přes den na sobě trika merino Lasting a fleecovou mikinu Patriot od Helikonu.

Až na Tomáše, který měl na tenkém triku Lasting merino jen anorak Buffalo. Každý dle své zkušenosti a podle toho jak to komu vyhovuje.

Martin je Skot už od pohledu 🙂

Jeho vybavení je různorodé, většinou doma vyrobené. Základem je skotský kilt, kožené válenky a lýtka obalená kůží.

Víceméně je jeho oblečení směsí vlny a kůže. Batoh je vlastně krosna vyrobená z klacků a provazů. Vše má svoje místo. Přípravu spaní má Martin náročnější, místo karimatky si udělá lůžko z klád, jako izolaci použije trávu, chvojí a kůže z ovce.

Přikryje se jakoby dekou z kůží a nad sebou má plátěnou plachtu vyvázanou provazem.

Při přípravě jídla potřebuje oheň, na kterém si suší maso, ohřívá placky, slaninu a vaří čaj. Vodu si hřeje na ohni v kotlíčku a čaj pije z dřevěné kuksy. Zásobu jídla si nosí v kožené mošně. Je velký a také jeho batoh váží z našich batohů nejvíc. Tipoval jsem tak 25 kg. Proto má i velké porce jídla.

Pohyb v terénu s tímto vybavení je náročný, musí to člověka opravdu bavit. Mokré nohy, nepohodlí, kousavá vlna atd. Martin má můj velký respekt. Prostě ho to baví a jde do toho srdcem.

Thom je další srdcař, který má také rád staré a podomácku vyrobené vybavení.

Ten má vše vlněné, včetně vlněného kabátu a kalhot z vojenské deky. Boty jsou kožené půllitry, ale také má v plánu si vyrobit válenky. Místo na spaní si také musí řádně upravit.

Izolaci pod sebe, pak ovčí kůže a přikryje se vlněnou dekou Hudson bay. To vše nese na dřevěné krosně, vaří také na ohni, nebo na lihovém vaříku. Jídlo, většinou maso, fazole a špek připravuje na pánvičce.

Čaj v plechovém hrnku, vodu v plechové čutoře. Při pohybu v zasněžených místech má i sněžnice, zde jen na ukázku, protože sněhu bylo málo.

Také tohle vybavení není lehké a pohyb s ním v terénu je drsný. Thom je však srdcař a určité nepohodlí si užívá.

A nakonec moje vybavení. Pro kontrast jsem šel v trošku military výbavě.

Starý vojenský batoh Bergen, BW boty, švýcarské návleky, bojové kalhoty z Marinesshopu, fleecová mikina a spodní prádlo merino. Když foukalo tak jsem nahodil náš anorak Jubö.

Spaní jsem měl řešené ve stanu vyrobeného z ponča Jerven, stanových dílců a dvou trekových tyček. Pod sebou samonafukovací karimatku Thermarest a spacák Carinthia AČR. Vařil jsem na benzinovém vařiči Svea 123 a hrnku GSI plus britský ešus.

Jídlo, špek, sýr, žitný chleba, oříšky, čokoláda, fazole a další. Čaj jsem dělal lesní anebo ze zázvoru. Sladil jsem javorovým sirupem. V hrudní brašně jsem měl jako zátěž samopal vz. 61, protože jsem potřeboval otestovat novou brašnu s větší a méně skladnou zátěží.

V lese jsme strávili tři dny a to od pátečního rána až do nedělního odpoledne. Krom neděle mimo civilizaci. Trasu a terén jsem vybíral já, nerad chodím po rovině a tak jsem kluky honil údolím řeky Blanice na Šumavě. Každý se s tím vyrovnal po svém, Martin s těžkým báglem a válenkami bez podrážky to měl asi nejhorší. Je to borec a smekám před ním.

Každopádně jsme si potulku užili a bylo nám jedno, co ten druhý má na sobě. Jak se říká, každý pes, jiná ves 🙂

Myslím si, že je úplně fuk jaké vybavení máte, nosíte a používáte. Důležité, je umět si to v přírodě užít. Já mám jak staré, tak i moderní vybavení. A podle nálady to střídám, stejně tak jako Martin a Thom, oba dva umí do přírody vyrazit v jakémkoliv vybavení. A o tom to je.

Nevidím jediný důvod, proč by rozdílnost vybavení měla lidi rozdělovat. Je to nesmysl. Na našem příkladu je vidět, že to jde. Že i lidi s totálně odlišným vybavením mohou najít společnou řeč a cestu. Je nesmysl se neustále do někoho trefovat anebo odsuzovat jen proto, že používá jiné vybavení. Je to jen a pouze o lidech, o jejich toleranci a úctě jednoho k druhému.

Tenhle článek vznikl jako reakce na neustálé virtuální rejpaly.

A ještě Radkovo video 🙂

Hezký den přeje Kraken a tým Bushcraftportal.cz

Sdílet

33 komentářů

 1. Určitě souhlasím, každý ať si sebou nebo na sebe vezme to, co sám chce a uzná za vhodný. Sám znám oba extrémy, lidi co zvládnou víkend s žebradlem, maskáčema v jehličí a svetrem, stejně tak lidi, který i na jeden den jedou s krosnou a vybavením za desetitisíce. Sám se snažím držet se nějak uprostřed, nejsem ani drsňák co mu stačí nůž a čutora, ani člověk, co sebou táhne kvůli pohodlí kolikrát zbytečnosti, ale oba tyhle extrémy upřímně obdivuju.

 2. Skvělej článek. Na „skotské“ vybavení jsem se chtěl zeptat už minule, když byl M. na fotkách, děkuju za vysvětlení. Velký respekt. Osobně kombinuju – ne všechno moderní si můžu dovolit. A starý věci mají svoje kouzlo.

 3. Dobyr den moc hezky napsany clanek ja uz lete taham hadry odceske fyrmi a sem snima spokojen a uz dlouho neresim lidi co si misli ze emam penize na jine obleceni se clovek co nema rat zmeni a tak proc to menit kdys me to vyhovuje at se dilo dari.

 4. Ahoj. Skvělej článek. O tom to je. Můžeš, tak jedeš a dáš to v tom svým. Vyzkoušíš co je dobrý co je nefunkční a stejně pak bereš zbytečný krámy který prostě chceš mít. A pořád se učíš.

 5. Len a len moje názory sú jediné správne:) a za tú oranžovú celtu by som fakt ukameňoval:) Chodí ten Scot na ostro?

  • Ja som si vyskúšal všetko:) v začiatkoch ako turista som chodil ako papagáj, pár rokov som chodil aj harcore, ale prestalo ma baviť dve hodiny baliť , neustále sušiť oblečenie a rozväzovať na kosť zmrznuté konopné laná, mal som aj „military molle obdobie“ našťastie krátke maskáče nemusím tie nosí každý gadžo do krčmy u nás a military oblečeniu sa už z ďaleka vyhýbam kedže ide zlá doba a nechcem aby ma ani trošku spájali s vojakmi aj keď mám doma dosť slušný arzenál:) Nech si každý chodí ako chce, je to jeho vec, nik mu nemá do toho čo kecať akurát sa nemôže potom čudovať a stažovať, že keď v kilte nastúpi do autobusu bude stredobodom pozornosti a považovaný u väčšiny ľudí za exota.

  • V autobuse nebo vlaku si nikdo nikdy nestěžoval. Spíš mi jde o borce a chytráky na netu. A že Martin nosí kilt? jeho věc. 🙂

  • Nepísal som že sa niekto sťažuje v autobuse, v autobuse sa sťažujú až keď sa skupina po týždne v lese jedno ako oblečená vracia domov:) (odporúčam sa prv vydymiť, spreje nepomáhajú) Mne sa to páči a vôbec to neodsudzujem, mal som tiež také obdobie viem aké je to nepohodlné a náročné. Je to boj medzi rozumom a citom, rozum každému káže použiť najlepšiu, najľahšiu a najpohodlnéjšiu výstroj čo je na trhu no cit neviem prečo asi nás v mladosti ovplyvnili romány JF Coopera ťahá ku klasike. Tento paradox vznikol ale až v blahobyte v minulosti vždy využili len to najlepšie čo mohli nostalgia a tradícia predkov šla bokom lebo šlo naozaj o prežitie. Tak či tak nik nemôže vyvrátiť, že keď sa objaví takto medzi ľuďmi ako návštevník z minulosti nevzbudí obrovskú pozornosť. Ja už nie som taký exibicionista ako keď mal 18sť keď mi to nevadilo teraz radšej „splývam s davom“

  • V článku se píše…….. V hrudní brašně jsem měl jako zátěž samopal vz. 61, protože jsem potřeboval otestovat novou brašnu s větší a méně skladnou zátěží.

  • Jsem ja to ale hlupak! Sapik je prece ta nejlepsi zatez? … Ruku na srdce, Krakene, …ale spis uz to je diagnosa.

  • samozrejme kto by mal nejaké námietky šlo jednoznačne o repliku nie ostrú zbraň, zákony ani nedovoľujú škorpíka registrovať na Ačko, teda aspoň na Slovensku.

 6. Pánové to podávají jak kdyby objevili Ameriku ale u nás máme osady a party které takto jezdí přez 20 let (vlastní zkušenost z vandrů a harců) Když se nebudete v lese chovat jak mastňáci, astracháni a greenhorni tak se vám

 7. Pánové to podávají jako kdyby objevili Ameriku ale u nás máme osady a party které takto jezdí přez 20 let (jen co já vím z vlastní zkušenosti z vandrů a harců) Když se nebudete v lese chovat jak mastňáci, astracháni a greenhorni tak se vám NIKDO NIKDY smát nebude ale to se taky člověk nesmí tvářit jako všeználek, ultra spec naz extra voják, snob či blb. U takových je jedno co mají na sobě, vždycky budou za škodnou v lese 🙂

  • Asi jsi nepochopil smysl článku, právě pro takové borce z osad je ten článek určený, ty mají totiž největší řeči a moralizujou, pokud nejezdíš na osadu a nenosíš usárnu.

  • ale jo Krakene, pochopil jsem to moc dobře, četl jsem to dokonce 2 x protože jsem nevěřil že to fakt takhle podáváš… Jen se divim že to píšete jako nějkaou novinku nebo mimořádnou věc ale takhle to funguje prostě dlouhý roky, mezi normálníma trempíkama, čundrákama a traperama je to samozřejmost. Jezdíme jak kdo chce a pokud se člověk nechová v lese jak městskej trouba tak nikdo nikdy nikomu nic neřekl. Abych to shrnul zvými slovy – tento článek mi přišel k pláči a místama i k smíchu.

  • Tihle bejvají nejhorší 🙂

   Tramp Ortodox (Thrue Agitator Tramp)

   Tramp Ortodox je jediný pravý tramp. Striktně dodržuje psané i nepsané trampské zákony a pravidla trampského hnutí a totéž nekompromisně vyžaduje po svém okolí, za což je kamarády velmi oblíben. Z domu vždy vyráží vzorně ustrojen do flanelové košile, džínsů s předepsaným počtem záplat, a nikdy nezapomene na pokrývku hlavy. Kanady má vždy vzorně vycíděny a zašněrovány. Tele či usárnu má perfektně sbalenu podle trampské normy TN01-01. Vždy má řádně udržovanou a pečlivě doplňovanou krabičku poslední záchrany a pečlivě si vede cancák. Oheň zapaluje jedině jednou sirkou a březovou kůrou a pokud se mu to nezdaří, sám se potrestá celodenní hladovkou. Zná životopisy a díla hlavních protagonistů trampingu, Boba Hurikána, Zdeněk Buriána, a dalších. Za pochodu radostně pěje prověřené trampské písně a zdraví předpisovým vzorným „ahoj“ a zalomením. Všechny zásadně oslovuje jedině „kamaráde – kamarádko“, čímž občas přivádí do rozpaků příslušníky policie a lesní stráže. Zaslechne-li, že „Vlajka vzhůru letí“ ihned se staví do předpisového pozoru! Na vandru zásadně odmítá alkohol a sex, protože je to nekamarádské a nesportovní. Tramp Ortodox si je plně vědom svého poslání a kam vkročí, tam neúnavně šíří osvětu. Neváhá okamžitě pranýřovat pochybení a žádat nápravu. Vždy je připraven poučit kamarády, kde dělají chyby, kde mají nedostatky a co by měli zlepšit, aby byli opravdovými trampy. Tramp Ortodox všude byl, všechno viděl a všechno zná.

   Mezi ostatními je Tramp Ortodox většinou znám pod přezdívkou „prudič, kokot, pičus“ a podobně. Tramp Ortodox je zpravidla starší, svobodný a bezdětný.

 8. ahoj, článok svätá pravda, celkom by potešilo, keby chlapi niečo spomenuli o spokojnosti s hrudnými brašňami, výbave, akú v nich nosia, a pod. ďakujem.

 9. tohle jsem řešil před 30 lety s kámošem už bohužel není a proto jsme nejezdili na vandry ale na ČUNDRY potom nás vobrali KAMARÁDI a tak jsme si říkali HAJZLE protože KAMARÁD se stala nadávka pokud jsme se dostali mezi AMÍKY ty vyrazili z lesa pořád vyžehlení a jako ze žurnálu a my se ušpinili podle toho kde jsme spali ale to už je z minulého STOLETÍ ba co století TISÍCILETÍ toletí letí tak ČUS ČUNDR
  PŘIPOMNĚLO MI TO MOJE MLÁDÍ díky S P R A V O Š

 10. Milan Matějka 9.2.2017 v 17.13

  Já už to říkal před dvěma léty (včetně toho kiltu):-):-):-)https://www.youtube.com/watch?v=yRSp_Map4tE

 11. Karel Šafařík 10.2.2017 v 17.28

  Ahoj, skvěle napsáno! Ale chtěl jsem se zeptat, kudy jste aspoň přibližně šli, protože co jsem se koukal na mapu, tak tam bylo poměrně dost cest, silnic atd…

 12. Ahoj, rád bych řekl, že váš web je super. Baví mě číst většinu článků. Stejně tak mě baví pobyt v přírodě a poslední dobou, vzhledem ke svému koníčku také dospívám k té historické cestě, ačkoliv jsem se ještě zcela neodhodlal. Jen jedna věc mi maličko vadila. To, co má Skot Martin na nohách nejsou válenky. Jsou to krbce. Válenky jsou záležitost Ruská a nikdy se nevyrábí z kůže jsou z plstěné vlny. Je to v kombinaci s krbci výborná izolace do Sibiřské zimy.

  Více o válenkách:
  http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ct24/svet/1358703-ruske-valenky-hreji-dodnes

  krbce/krpce
  http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/11127706028-za-nasima-humny/315292320150002-novy-hrozenkov/obsah/446222-vyroba-krpcu

  Ale třeba jsem jen špatně koukal na fotky. 😉 Ať Vám to všem šlape. užívejte přírody.

  PS Doufám, že Thom taky občas vyrobí nějaké video o své výbavě.

 13. …bezva článek a naprostý souhlas. Toulání a vztah k přírodě není o tom co s sebou taháš nebo máš na sobě, ale o tom co máš v hlavě a jak se chováš. Tenhle web stejně jako MM je z kategorie mně blízkých srdcařů a přeju jim jen to nejlepší. Díky Vám kamarádi….

Zanechat komentář