logo

Bushcraftportal.cz

Měření času – hodinky

10.04.2017 / Kategorie: Přežití, dovednosti, Vybavení / Napsal: / Komentáře: 14

V dnešním článku se mrkneme na strojky, které nám neúprosně měří čas strávený v přírodě.

 

Nejsem moc hodinkový typ. Nenosím ani řetízky a další ozdoby na ruce. Vadí mi to tam. Proto moc hodinky nenosím. V přírodě, pokud někde nemusím být na čas, tak jsou i zbytečné. Člověk má v sobě svoje hodiny a podle nich by se měl řídit.

Jsou však situace, kdy jde o čas, a tak se hlídá každá vteřina. Ať už se jedná o dojíždění, schůzky nebo prostě práci. Ano, hodiny najdete na každém mobilu, ale rychlejší je mrknout na hodinky.

Kdysi dávno jsem nosil staré Prim sport. Ty nepřežily agresivní tři dny v bahně při povodních roku 2002.

V té době jsem se začal o nějaký budíček na ruku zajímat. Moje volba padla na Luminox, kde se mi líbila jednoduchost a skvělé odečítání času v noci díky tritiovým kapslím.

Jednou větou se jedná o lehké, jednoduché a bytelné hodinky.  Bohužel se mi je povedlo škrábnout :), ale to jsem fakt nechtěl 🙂

Jako náhradu za ně jsem opět sáhnul po Luminoxu tentokrát s kovovým tělem. Jsou těžší, ale jinak mají stejné výhody jako ty předešlé. Jako možnou nevýhodu beru nutnost výměny baterie po cca pěti letech a také, že tritium může po asi dvaceti letech ztrácet na svítivosti. Super je vodotěsnost do 200 m a odolnost.

 

Steinhart, neboli „štajny“, jsou velké a těžké pilotky. Tenhle typ hodinek byl můj tajný sen, který se mi vloni na narozeniny splnil. Díky 🙂

 

Mechanické hodinky s automatickým nátahem, velké do modra zbarvené ručičky. Jednoduché odečítání času, no prostě pecka. Tyhle hodinky jsou na ruce sakra znát. Takže je nosím ve městě, do lesa většinou ne. Prostě mi v lese překáží.

Kolikrát si však udělám kafe, nasadím hodinky a poslouchám, jak tikají. Je to návykové.

Velikost a váha můžou bát překážkou, stejně tak jako malá voděodolnost. Ale do města ideál.

Při pohledu z jakéhokoliv úhlu je vidět kvalita zpracování.

Při nasvícení ciferníku mi hodinky doslova září do tmy. Není to na celou noc, svítivost postupně klesá, ale to člověk mezi tím usne, uklimbán tikáním.

Do přírody si daleko častěji beru kapesní hodinky. V mém případě staré kapesní Omegy. Mechanické hodinky, které je potřeba natahovat, nejsou vodotěsné a nemají na číselníku žádnou lumi. Neumí nic jiného než ukazovat čas. Přesto jsou i tyhle hodinky návykové. Škoda, že se nedělají kapesní v moderním hávu. Jeden model dělal tuším Wenger, ale nevím, jak to mají teď.

 

Kolegové mají různé druhy hodinek, od Wengerů, přes Gshocky po Clawgeary.  Každý má prostě jiné chutě.

Jak už jsem psal na začátku, do lesa vyrážím i bez hodinek. Vždy mám sebou buzolu, a když svítí sluníčko, snažím se odečítat čas pomocí buzoly. Beru to jako orientační hodnotu a tak trochu trénink.

Jako na každou věc, tak i na hodinky si lze vypěstovat slušnou závislost. Stačí se jen mrknout na Chronomagforum a nebudete se stačit divit.

Tomu jsem naštěstí nepodlehnul, mám pouze troje hodinky pro každou příležitost. I to je dost. Jak jste na tom vy?

 

Hezký den přeje Kraken

14 komentářů

  • kempo007
   dne 14.4.2017 v 15.23

   Kazdy ne.Jde o to umet sklicko spravne vlepit,tak aby pri tlakove zkousce „neprokaplo“. Problem je jak se safiry,tak s mineraly-kazde na sve pozitiva a negativa.Zalezi v jake prostredi se prevazne pohybujes.Ja to mam vyresene dvema hodinkami.Na praci Casio, do mesta Momentum Steelix.A jak starnu,zjistuju,ze budu potrebovat i klasiky s rucnim natahem 😉

 1. Také nosím Luminox. V Praze sídlí autorizovaný prodejce, který zajišťuje i servis, takže to sklo by se dalo vyměnit. Zrovna tak ty Primky se dají vyčistit a spravit. Prim opravuje jakýkoliv jejich model. Za mě lepší baterie na pět let, než nátah. Mechanika je drahá a dost nepřesná. Většinou kolem minuty za den, což by mě nebavilo srovnávat a při delším pobytu už to ujede moc.

  • kempo007
   dne 14.4.2017 v 15.27

   Souhlas,ovsem pohled na tikajici natahy mne vraci do doby meho mladi,kdy jsem.od sveho dedecka dostal prvni hodinky Prim…Ano automaty nemaji rady otresy (strelba etc.) na to je lepsi quartz,nebi nutne je srovnavat,ale kazdy chlap je tak trochu hracicka a hodinky s natahem muzou byt do jiste miry takovou hrackou.

 2. je to uz davno co mal naposledy na rukach hodinky,myslim ze v dnesnej dobe ma kazdy pri sebe mobil…ich nosenie na beriem uz len ako nostalgiu

  • kempo007
   dne 14.4.2017 v 15.29

   Bez urazky Pavle,pro civila mozna,ikdyz jsou civilni profese,kde se hodinky rozhodne hodi,ale ja jako vojak bych se bez hodinek neobesel.

 3. Zdeněk
  dne 10.4.2017 v 21.55

  Jsem asi moc „multifunkční“, ale po dvou mechanických jsem došel až k Suunto Traverse Alpha. Dávají mi pocit jistoty že najdu výchozí bod (či tábořiště) i v neznámém prostředí a nemusím tolik řešit „kudy tudy do Bavorova“. Ve městě jsem proměnu přišel na chuť odpočítávání abych se nezapomínal :-).

 4. kempo007
  dne 14.4.2017 v 15.35

  Opet Krakenova paradni recenze.Pri pohledu na ty Stajny a podobne hodinky si vzdy vzpomenu na Antonina Maderu a jeho pilotky. Skoda,ze Prim tak trochu zparchantel a nedela nic podobneho v dobre kvalite a rozumnou cenu.Byl by to bestseler.To co produkuje je tragedie…

 5. Od roku 2004 mam Swiss alpine by grovana a kromě vyměny baterie – 0 závad. Když musím sundat hodinky, tak nejsem ve sve kůži, takže jsou v permanenci nonstop.

 6. Už 2 roky mám Casio PRW-3000. Bezúdržbové – solární pohon, rádiem řízený čas, vodotěsné na plavání. Lehké, menší rozměr. 5 budíků, kompas, barometr / výškoměr, teploměr, východ / západ slunce, stopky…. do terénu doporučuji… v zahraničí se dají sehnat za půl tuzemské ceny


Zanechat komentář