Když přivřu oči, tak v dálce vidím srub u jezera, na terase v houpacím křesle sedí pán. Z plechového hrnku srká kafe a na trámu pod střechou visí petrolejka. Zatím jen slabě svítí a snaží se zvítězit nad zapadajícím sluncem. Nebude to trvat dlouho a vyhraje. Slunce zapadne a petrolejka tak bude králem tohoto srubu až do rána.

Tak taková představa se mi zjeví, když uvidím petrolejku. Pamatuju doby, kdy jsem jí brával na čundry a svítil s ní doma. Byla to nějaká stará Meva a pár jsem jich po bazarech nasbíral. V roce 2002 jsem o ně přišel při bleskových povodních.

Na internetu máte obrovský výběr různých petrolejek. Pár jich také nabízíme. Různé velikosti a různé výrobce. Přišla nám nejlepší velikost do 26 cm. Větší už se pronesou a menší málo svítí a mají malou nádobku.

Petrolejová lampa FEURHAND BABY SPECIAL 276 je velikostně ideální. Mám rád pěkné a kvalitní zpracování. Firma FeuerHand je na trhu od roku 1893, za tu dobu zažila mnoho věcí včetně poválečného zabrání majetku a začínání od píky. Od roku 2014 je továrna součástí koncernu Petromax a tak vyrábí jen jeden typ petrolejové lampy zato v několika barvách.

 

Petrolejka má nádržku na 340 ml petroleje a zvládne svítit až 20 hodin.

Rozměry jsou

Výška 25,5 cm 
Průměr 15 cm
Hmotnost 530 g 

 

Regulace plamene je velice citlivá. Sklo je odolné proti rozbití a je chráněno drátem.

Ovládání je stejné jako na všech petrolejkách. Ovládací pákou zvednete cylindr a zapálíte knot. Vysoký skleněný cylindr tvoří jakýsi komín, který vytváří silný tah. Uvnitř lampy vzniká podtlak, díky kterému se spodem ke knotu přisává velké množství atmosferického vzduchu. Vzduch vedený plechovým výliskem s oválným otvorem uprostřed tvaruje a rozdmýchává plamen. Tím zvyšuje jeho teplotu a zvyšuje svítivost lampy. Bez tohoto uspořádání by lampa svítila jen málo a silně čadila.

Lampu je možné zavěsit nebo přenášet v ruce díky dlouhému držáku. Lampa je vyrobena z tenkého pozinkovaného plechu. Lampa je velmi odolná proti povětrnostním podmínkám. Nevadí jí ani vítr a ani déšť.

Pro jistotu a bezpečnější převážení jí vozím v polstrovaném obalu, který jsem testoval zde http://bushcraftportal.cz/2017/07/prepravni-obal-na-petrolejovou-lampu/

Velkou výhodou petrolejky je její jednoduché fungování. Knot můžete nahradit pruhem bavlněné látky z kalhot nebo trika. Místo petroleje se může použít čistý olej do lamp.

 

Samozřejmě jsem zkoušel i klasický stolní olej. Je však potřeba dát nový knot a počítat s tím, že lampa už nebude čistá. Rostlinné oleje mají menší svítivost a víc čadí. V nouzi však můžete petrolejku naplnit čímkoli.

U mě stále zůstává ve výbavě jak v kempu, na terase nebo v autě jako nouzovka.

Večer s petrolejkou má svoje kouzlo.

Hezký den přeje Kraken

Sdílet

3 komentářů

  1. Neměl sem doma lampák ani petrolej tak sem vycuc trochu červené farmářské nafty z traktoru a valí to super. Nesmrdí, nečadí, svítivost lepší jak u lampáku.

  2. Kúpil som si túto lampu v tejto značke a veľké sklamanie. Neviem či som mal vadný kus, ale kúpil som orig. lamp. olej a orig. knot. Svetlo bolo nedostatočné a silno blikalo.. Nedala sa pri tom čítať ani kniha.. Predtým som ale inú nemal, tak neviem porovnať.

Zanechat komentář