První jsem zveřejnil fotky a pak video. Některé reakce byly drsné a rozporuplné. Batoh, který je vidět ve videu a na fotkách byl první prototyp. Tento prototyp jsem testoval a zjišťoval nedostatky. Na finálním batohu bylo poté provedeno asi 15 úprav, než mohl jít do prodeje. Tento vývojový prototyp tedy nemohl být použitý na výstavu na obchodě, ani jsem ho nemohl nikomu dát, protože měl hodně nedokonalostí. Proto jsem se rozhodl použít ho do testu, kam až se může zajít. Jedinečná možnost, jak zjistit limity daných materiálů  🙂  🙂

Možná to může vypadat tak, že si nevážím věcí a cizí práce. Naopak.

Batoh naplněný kamením

Chtěl jsem zjistit odolnost materiálu, když na něj bude vyvíjen tlak něčeho ostrého z vnitřní strany batohu. Takový tlak mohou způsobit klíče, nůž, ostrá hrana zbraně a podobně. Kameny samy o sobě žádné poškození nezpůsobily, ale pár děr vzniklo při tahání naplněného batohu po mělčině řeky.

Batoh jsem tahal za nosné ucho batohu i popruhy. Vše vydrželo bez problémů.

Poté jsem provléknul lano pod víkem a hodil naplněný batoh z několika metrů. Batoh byl opravdu těžký a obě přezky, které drží víko, byly zlomené. To by ustála asi jen kovová přezka. Jinak popruhy a hlavně šití a tělo batohu bylo v pohodě.

 

Batoh plný hlíny

Batoh jsem naplnil mokrou hlínou až po okraj. Zapnul všechny popruhy a za nosné ucho jsem ho tažným lanem zapřáhnul za auto. Jezdil jsem po polní cestě a vláčel batoh blátem a kamením. Napřed z jedné strany a pak i z druhé. Na čelní straně pár lehkých oděrek, podřené přezky, ale látka batohu a popruhy funkční.

Na druhé straně dostalo polstrování síťového materiálu mesh dost zabrat. Na několika místech byl mesh prošoupaný až na měkčenou vycpávku. Každopádně nevykazoval nějaké další párání. A batoh mohl dál fungovat.

Plný batoh jsem opakovaně přejel autem a kolama jsem tancoval po batohu sem a tam. Na videu je to pěkně vidět. To na batohu neudělalo žádné větší poškození.

Voda v batohu

Batoh jsem pořádně vymáchal v řece. Naplnil jsem ho vodou, a i když někde stříkal z děr, tak byl batoh skoro plný vody opakovaně vláčen peřejemi. Tím jsem ho vlastně dokonale zbavil nečistot a vypral. Voda mu neublížila, ba naopak.

Po naplnění batohu suchou trávou. Krásně držel tvar a až na pár oděrek a ulomené dvě přezky byl funkční.

Posloužil mi jako terč na střelbu ze vzduchovky. Ocelové broky mojí vzduchovky HK MP5k materiál batohu slušně odrážel. Jen to do batohu pleskalo. Plastové přezky jsem však rozstřílel skoro všechny. Vzhledem k tomu, že tahle vzduchovka prostřelí na 10m plechovku jako nic, tak by odolala snad jen železná přezka.

Vrhací hvězdice rotačka je brutální zbraň a šla do batohu jako po másle. Někdy jsem zasáhnul i popruh batohu a ten utlumil drtivý náraz hvězdice a odhodil jí na zem. To mně mile překvapilo. Stejně tak popruh odolal i hrotům šípů vystřelených z mého 45lbs luku. Tělo batohu však šíp prostřelil a některý šíp prošel až do zádového systému a vykouknul na druhé straně.

Výztuha zad však většinu šípů zastavila. To mi přivedlo na myšlenku udělat v batohu místo na plát asi 6mm hardoxu, který se používá třeba jako balistická ochrana. Ale to už jsme jinde. To zálesácký batoh nepotřebuje.

Po této devastaci jsem batoh nosil a prodíral se křovím a překvapilo mi, že i když byl děravý jak řešeto, tak se dál netrhal a nepáral. Což jsem si potvrdil i po vyprání batohu v pračce.

Díry se dál netřepí a jsou i pevné v tahu. Dobrý materiál.

A na závěr zkouška ohněm. Vím, je to už moc. Ale mě to hraní baví. Takže škrt a bum. Batoh se v zadní části otevřel. Materiál se osmahnul, ale jinak ok. Nebýt těch děr od šípů, tak kdo ví, jak by to dopadlo.

 

Zbytek batohu jsem vypral a vypadá materiál moc pěkně. Tento kus bude viset na naší prodejně pro zajímavost kam, až dokážu zajít v testu. 🙂

Berte to prosím jako recesi. Osobně mi tento destrukční test dost věcí ukázal, objasnil a přivedl na drobné zlepšení, které využiju u konstrukce dalších batohů.

Chtěl jsem se s Vámi podělit o podrobnosti tohoto testu a také ukázat, že jsem to neničil jen tak bez nějakého hlubšího významu, jak se může zdát. Ano, ten oheň jsem si mohl odpustit, ale já mám rád bláznivé nápady a tohle byl jeden z nich 🙂

Další testy už budou probíhat seriózně a klasickým způsobem. Hezký den přeju, a ať se Vám daří. Kraken

Sdílet

3 komentářů

  1. Tož to je nejvíc hardcore test batohu, co jsem viděl 😀 Ale teda snese toho fakt dost, dobrá práce, chlapi!

Zanechat komentář