Recenze svítilny UC35 staré verze je zde!

To že je svítilna UC35 XP-L o centimetr kratší a o 10 g lehčí než stará UC35 je zanedbatelný údaj.

To, že má o 40 lumenů víc, se zdá být také jako maličkost. Zajímá mne dosvit, který je u nové 35ky až 266 m, což je proti staré verzi posun o 66 m.

Nabíjení i zdroj je stejný jako u starší verze. USB kabelem se dá nabíjet baterie přímo v těle svítilny. USB vstup je kryt gumovou krytkou.

 

Všechny tyhle parametry se můžete dočíst přímo na stránce prodejců.

Chtěl jsem tento test pojmout jinak. Ne, že popíšu, jak svítilna vypadá, co je v balení, jak se nabíjí, jak svítí atd. Na to Vám stačí katalog, nebo stránky prodejce, kde jsou všechny informace, které potřebujete.

Setkal jsem se s tím, že si dotyčný nevybral svítilnu proto, aby se nedozvěděl nic o odolnosti svítilny.

Takže můj test je zaměřený na odolnost.

Mrazuvzdornost

To je těžké. Jsem naučený všechny baterie strkat na noc do spacáku a mít to tak v teple. Nejsem schopný změřit, zda pokleslo napětí a tak jsem test zaměřil jinak.

Svítilnu jsem hodil na stroboskop a šupnul do mrazáku -18 stupňů a společnost zmražených kuřat, vepřů a ryb musí s tou svítilnou zamávat. Po dvou hodinách svítilna stále blikala. Pak jsem na ní zapomněl a druhý den jsem otevřel mrazák a byla tam tma. Svítilna však po zmáčknutí tlačítka svítila, ale jen na nejnižší mód. Ano, zklamal jsem. Neměřil jsem, jak dlouho blikala, ale výsledek je dobrý. Mrazivá noc a svítilna šla nahodit a svítila. Dál už jí v mrazu trápit nebudu.

Vodotěsnost

Výrobce uvádí vodotěsnost do 2 m ponoru. Ok, není problém přilepit duct tapem svítilnu ke kameni a hodit do řeky, ale je to reálné?? Není. Reálné je, že bude pršet a svítilna bude v batohu, kapse nebo na batohu vystavena dešti. Ověřil jsem, že svítilna drží, i když je sundaná krytka USB zdířky na nabíjení. Může se stát, že zapomenu svítilnu v kapse a někdo 🙂 jí vypere v pračce. Inu zkusil jsem to. Zapnul jsem svítilnu na nejvyšší mód a dal ji do pračky. Po dobu praní bylo vše ok, svítilna svítila, vše bylo, jak má. Při ždímání ale svítící svítilna narážela do skla pračky, až jsem se bál o pračku. Takže jsem test přerušil, ale hodinu a půl jela v pračce. Svítila a svítí dál.

Odolnost

Svítilna je vyrobena z leteckého tvrzeného hliníku.

Při běžném používání je nezničitelná. Drobné oděrky a škrábance, to se prostě stane. Svojí starou svítilnu nešetřím a dle fotek vypadá dobře. Tu novou jsem po vytažení z pračky prohlédnul a na pár místech byla odřená povrchovka, ale jinak ok.

Odolnost vnitřku jsem testoval na střelnici. Svítilnu mám připevněnou na hlavni pušky vz. 58, která dává slušné rány a rázy. Svítilna přestála několik stovek ran a nikdy neměla žádný problém. Párkrát mi upadla na zem, ale nejhorší co se může stát je, když spadne sklíčkem na nějakou ostrou hranu. To prostě neustojí.

Zkusil jsem pádovou odolnost. Svítilnu jsem několikrát upustil z výšky cca 170 cm na různé podklady. Většinou svítilna svítila dál, ale při pádu na beton se stalo, že se několikrát vypnula. Inu zmáčknul jsem tlačítko a jela dál.

Zkusil jsem jí přejet autem a i to přežila v klidu. No v klidu. Pár odřenin má. Ale funguje a to je hlavní.

Po umytí stále vypadá dobře 🙂

I ve dne svítí slušně 🙂

Závěr

Stále simuluju, co se může běžně stát. Používám svítilnu i na kole a tam hrozí pád při velké rychlosti na zem a následné přejetí kolem nebo autem. Můžu jí zapomenout a může skončit v pračce. Může mi při nocování v přírodě zmrznout. Prostě všechno jsou to simulace situací, které se mohou přihodit.

Tohle vše svítilna přežila. Za mě dobrá výdrž a argument proč podobný výrobek koupit. Mám jistotu, že to prostě bude fungovat i v extrémní situaci.

Negativa

Mezi negativa bych zařadil USB port nebo jeho krytku, která mi brzo upadne stejně jako na staré UC 35ce. Dnes už jsou běžné magnetické nabíječky a bylo by fajn mít tento způsob nabíjení na UC35.

Přepínač režimů – na staré verzi byl lépe k nalezení po hmatu. Také gumová krytka přepínače režimů se dala nasvítit a pak bylo snadné jí najít. Na nové verzi svítilny je tlačítko kovové se zelenou diodou, která ale po pár vteřinách zhasne a najdete leda prd. 

Uchycení do držáku, starou UC 35 jsem mohl do držáku na zbraň chytit pěkně uprostřed svítilny, to u nové verze nejde a to mi trochu mrzí.

Přepravní pojistka – tu svítilna nemá a tak se může stát, že si nechtěně svítilnu zapnu v kapse nebo batohu. Řeším to tak, že povolím svítilnu o dva závity a rozpojením kontaktů nehrozí nechtěné zapnutí.

Jinak jsem se svítilnami od Fenixu spokojen. A to dlouhodobě. Nemám zkušenost jen s jedním modelem, ale zkoušel jsem a používal víc kousků a všechny jsou dobře zpracované a vysoce funkční.

Chtěl jsem svítilnu prověřit, ne zničit. Pro technické parametry doporučuji podívat se zde.

 • Je použita špičková výkonná LED Cree XP-L HI V3 s životností 50000 hodin.
 • Šest režimů svícení: Turbo 1000 lumenů (2,25 hodiny) -> 350 lumenů (4,1 hodiny) -> 150 lumenů (10,6 hodin) -> 50 lumenů (28,1 hodin) -> 1 lumen (800 hodin) – Strobe 1000 lumenů (stroboskop s proměnnou frekvencí).
 • Světelný tok a časy výdrže jsou měřeny s přibaleným Li-ion 18650 akumulátorem s kapacitou 3500mAh
 • Svítilna je vybavena inteligentní ochranou proti přehřátí.
 • Digitálně regulováno pro konstantní jas, upozornění na vybité baterie. Podporované napájecí napětí 3 – 6V.
 • Jako náhradní akumulátor lze dokoupit nabíjecí Li-ion baterii typu 18650.
 • K napájení lze alternativně použít i dvě jednorázové lithiové baterie typu CR123A(nesnažte se je ve svítilně dobíjet).
 • Ochrana proti náhodnému vložení baterie obráceně (přepólování).
 • Rozměry 14,0 cm (délka) x 2,54 cm (průměr reflektoru) x 2,35 cm (průměr těla).
 • Váha 89 gramů (bez baterií), 139 gramů včetně akumulátoru.
 • Vyrobeno z leteckého tvrzeného hliníku typu T6, odolný povrch – Type III hard anodized.
 • Nárazuvzdorná pádům z výšky 1 metr.
 • Svítilna má paměť a zapne se vždy v posledním nastaveném režimu (neplatí pro zábleskové režimy).
 • Lichoběžníkové závity se zvýšenou odolností vůči opotřebení.
 • Výrazné rýhování povrchu pro lepší držení, provedení zabraňuje otáčení svítilny na nerovné ploše.
 • Vodotěsná a prachotěsná dle standardu IP68 (testováno pod vodou v hloubce 2 metry po dobu 30 minut).
 • Odnímatelná ocelová spona s titanovou povrchovou úpravou.
 • Tvrzená ultra čistá skleněná čočka s anti-reflex povrchem.
 • Hladký parabolický reflektor pro světelný kužel s dosvitem 266 metrů (17700 cd).
 • Taktický vypínač na konci svítilny (funkce okamžitého zapnutí/vypnutí – momentary on/off).
 • Ke svítilně je přiložena šňůrka na zápěstí, pouzdro na opasek, akumulátor Fenix 18650 s kapacitou 3500 mAh, USB kabel a náhradní o-kroužky.

Sdílet

6 komentářů

 1. ako to, že nemá prepravnú poistku? vlastním ju a má. aj v návode sa píše:Ovládací tlačítko lze uzamknout, aby nedošlo k samovolnému zapnutí např. při převozu v zavazadle – dvakrát rychle (v rozsahu 0,5 vteřiny) stiskněte ovládací tlačítko. Pro odemknutí tlačítko opět dvakrát rychle stiskněte.

 2. Zámek typu, který zmiňujete má svítilna Fenix UC30. Ta totiž nemá zadní taktický spínač a ovládá se pouze bočním spínačem. Riziko samozapnutí v batohu je u ní mnohem vyšší. U svítilen s taktickým spínačem se počítá s povolením koncovky i kdž se to tam specificky nezmiňuje.

  • Uff ale dostal mě, zkoušim tady s tím cvakat, až jsem si říkal, že jsem levej a neumím ani zamknout tlačítko 🙂
   Díky za upřesnění.

 3. Ještě k tomu postesknutí ohledně možnosti upevnit novou UC35 do montáže na zbraň. Fenix nabízí montáže, které zmiňovaný problém řeší. ALG-00 (https://www.kronium.cz/kovova-montaz-svitilny-na-zbranovou-listu-fenix-alg-00/prod_1608.html) má měkkou vložku, která zvládá i menši průměry nebo ALG-01 (https://www.kronium.cz/kovova-montaz-svitilny-na-zbranovou-listu-fenix-alg-01/prod_552.html), která má v balení vymezovací vložku.

Zanechat komentář