Jerven pochází z Norska, konkrétně z městečka Odda v Hardangerfjordu. Můj kamarád žije cca 50 km od Oddy a od něj jsem o Jervenu před pár lety slyšel poprvé. Od té doby co jsem začal používat Jerven Bag Original, o kterém píšu zde, jsem toužil zkusit i zateplený Jerven. Vybral jsem si model Hunter. Ten už trápím od podzimu roku 2017

Tahle verze je zateplená dutým vláknem Primaloft o gramáži 60g na m². Jen tak pro informaci, tohle je běžná gramáž letních spacáků. I s plachtou a obalem váží Hunter 1500 g. Dá se použít jako plachta, bivak, spacák a pončo neboli pláštěnka.

Základem je plachta s alu nástřikem tak jako na klasickém Jervenu Original. Plachta je nepromokavá a alu nástřik funguje jako na záchranářské folii a odráží teplo zpět. Pak je vrstva Primaloftu, která je zakrytá jemnou podšívkou. Primaloft je minimálně nasákavý a má velmi dobré tepelně-izolační vlastnosti.

Jediné co je nasákavé, je podšívka, ale zase rychle schne.

Hunter má rozměr 102 x 220 cm, a pokud se rozepnou zipy tak 204 x 220 cm. Vznikne tak velká plachta na přístřešek nebo podložku. Pokud použijete Hunter jako plachtu, můžete díky kovovým okům v rozích plachtu ukotvit kolíkem nebo přivázat.

Po obvodu jsou dvoucestné zipy, které po sepnutí vytvoří obdélníkový bivak. Pozor na propíchnutí plachty o ostré kameny, klacky a podobně. Při použití jako bivaku, narazíte na malé obtíže. Vlhkost, kterou produkujeme svým dechem, se může srážet uvnitř vaku. Proto je lepší pootevřít některý zip a tudy dýchat ven.

Není to jako klasický bivak z goretexu, který je prodyšný. Zde jste uzavřeni v neprodyšném vaku a jediné větrání je zipy a očkama. Na to je potřeba myslet. V žádném případě z toho ráno nevylezete suchý. Na to by musel být jiný materiál plachty. Budete mírně řečeno zapařený. Ale raději zapařený než zmrzlý. Kdo, chce Hunter používat místo žďáráku, ať na to zapomene a koupí si jiný produkt. Tohle má sloužit jako nouzový bivak.

Dočasný úkryt před větrem a deštěm a chladem. Přesně jak to popisoval kamarád žijící v Norsku, který se účastní lovů v drsných horách Norska. Přijde bouře, z ničeho začne foukat, pršet a není vidět na krok. Jste hodiny od civilizace. Rozložíte Jerven na zem, lehnete do něj i s vybavením a dvě až tři hodiny počkáte. Bouře se přežene a vy můžete v klidu a suchý pokračovat. Stejně tak při dlouhém sezení a pozorování, ať už za účelem lovu nebo fotografování, pozorování apod. Jerven vás udrží v suchu a izolace vás udrží v příjemném teple.

Zabalit se do Jervenu a vydat se na pochod je spíš nouzovka. Jeho rozměr je velký, vzadu je pod ním místo i na 80 litrový batoh. Musíte však dávat pozor, ať se někde nezachytíte. Na pláně je to ideální, ve skalách a lese si musíte dávat bacha.

Jerven Hunter se dá nosit dvěma způsoby. Říkám tomu ruce dovnitř nebo ruce ven.

Při variantě ruce ven je potřeba v horní i dolní části rozepnout Jerven, a také rozepnout boční otvory na ruce.

Těma prostrčit ruce a zapnout v pase popruh. Ten popruh, co je dodáván, jsem zahodil. Nemá rychlosponu a tak to chvilku trvá, než provleču popruh a dotáhnu. Nahradil jsem ho naším popruhem, kterým přivazuju batoh na strom.

Když je Jerven v pase stažený, tak ho musím vykasat jako sukni. Podle potřeby, výšky postavy a tak. Pak sáhnu do obalu a na rukávy nasadím návleky. Ty jsou akorát dlouhé, aby kryly ruce až po ramena. Upravím boční otvory kolem rukou tím, že stáhnu zip a je to. Tak mám volné ruce, chráněné proti větru a dešti. Na zádech vznikne hrb na dost velký batoh. Kapuci si upravím dle potřeby stažením nebo povolením zipu a celkově je postava chráněná až ke kotníkům. Nevěřili byste, jak je to účinné a jak to funguje.

Druhý způsob je vhodná v kombinaci se zbraní, pozorovacím dalekohledem apod. Říkám tomu ruce dovnitř. Postup je stejný jako v prvním případě, jen si ze zad přetáhnu přes hlavu ten hrb na batoh. Tento materiál mi vepředu chrání ruce i nesený předmět. Pokud si sednu, tak mám ruce chráněné. A zbraň je rychle k dispozici. Ruce jsou volné, ale jsou chráněné a také je možnost se pod Jervenem dostat k materiálu v kapsách nebo vestě.

Zkoušel jsem různé varianty a jsem nadšený.

Další články o Jervenu jsou ZDE !!

 

Použití jako bivaku nebo spacáku. V létě jsem spal jen v tomto Jerven Hunteru, pršelo a bylo kolem deseti stupňů. Izolace z horní strany byla v pohodě, jen zespoda byl po nějakém čase cítit chlad. Při použití s karimatkou to bylo v pohodě.

 

V zimě jsem v Jervenu a na samonafukovací karimatce spal do cca 3 stupňů nad nulou a v mírném větru. Bez spacáku a jen v oblečení, které jsem ten den měl na sobě. Dalo se to, jen od nohou mi táhlo v místě kovových oček. Stačilo se otočit a byl klid. Jako nouzovka dobrý.

Ráno jsem vylezl zpocený. Největší zima byla na dalším zimním vandru, kdy jsem měl Jerven položený na zemi a v něm samonafukovací karimatku a letní spacák Carinthia Defence 1. V noci bylo -9 stupňů a silně sněžilo a foukalo. Schoval jsem si hlavu dovnitř a ráno jsem měl kolem úst mokro od dechu. Zbytek těla v pohodě. K ránu mi bylo chladno na nohy.

Poslední spaní v zimě jsem si Jerven Hunter zavěsil mezi dva stromy, pod něj šupnul karimatku a rozepnutým zipem v horní části jsem do bivaku lezl. Na dýchání jsem si otevřel boční otvory na ruce a bylo to fajn. Kondenzace uvnitř byla, ale vyspal jsem se dobře. Z goretexového bivaku vylezu vždy suchý, z Jervenu tak trochu zatuchle vlhký. Ale dá se v tom přežít.

 

Jako úkryt pro střelce

Pár kolíků, provázek a tyčka. Přístřešek je postavený hned.

Jako nouzový bivak se zateplením je to skvělé. Jako plachta se to dá v klidu použít. Jako pláštěnka super. A jako ochrana celého těla při sezení, ale i pohybu je to nepřekonatelné. Bunda je krátká, pončo není zateplené a končí u kolen. Do Jervenu Hunter se zabalí i dvoumetrový chlap a ještě bude mít místo.

Pokud jste natěšení tak Vás zklame cena – cca  8200 Kč. Ano, je to dost. Na druhou stranu, bivakovací plachta stojí cca 1500 Kč, bivakovací pytel cca 2000 Kč, letní spacák 3000 Kč a pončo 700 Kč. Podobné zateplené pončo od Helikonu Swagman Roll stojí cca 2800 Kč a není nepromokavé. Budu o něm psát příště.

Ano Jerven je drahý, je to specifický kus vybavení, ale podle mého názoru vychytaný.

Pokud trávíte v přírodě hodně času a neleknete se žádného počasí, tak Jerven Hunter využijete.

V Norsku ho používají lovci, záchranáři i vojáci. Ve Finsku se v zimě jezdí závody s tažnými psy a tam je dokonce Jerven v povinné výbavě. Dokonce má Jerven své číslo i v NATO seznamu vybavení. Britská, dánská a belgická odstřelovačská jednotka měla zateplené Jerveny na odstřelovačské soutěži. A každý rok se vybraní vojáci nato můžou s Jervenem setkat na Winter Survival kurzech v Norsku. 

Mrkněte na tabulky z testů Jervenu ve větrném tunelu. Zajímavé hodnoty jak dlouho je uvnitř zachováno teplo.

Vítr dělá svoje – dokáže snížit pocitovou teplotu o dost stupňů viz tabulka. 

Jerven si v Čechách našlo už několik desítek zákazníků a byl bych rád, kdyby se některý podělil o své zkušenosti. 

Koupit Jerven můžete zde.

Já jsem spokojen, a proto tento produkt doporučuju dál. Hezký den přeju. 

Sdílet

5 komentářů

  1. neni to prave lacny kus vystroja ale urcite je zaujimavy,teda aspon pre mna,tiez by som privital aby sa ludia ktory ho uz maju doma podelili o dake tie skusenosti

    • Jerven v této variantě mám.Vozim ho téměř všude a využívám jako nepromokavy spacák,plastenku nebo jen tak na zahráti.Naposledy jako nepromokavy fusak na dvě děti při procházce s dětmi na sanich.Da se použít jako dodatecna deka pro dva (vymrzla chata).Při zavěšení za oka v kombinaci se spacakem a karimatkou se vyspite kdekoliv ve větru v dešti. Je to dražší ale já koupě nelituji.Jen bych asi doporučil rovnou vzít verzi xl. balení a váha skoro stejne.ale vejdou se dva lidi. já ho dokupoval..

  2. Jerven v této variantě mám.Vozim ho téměř všude a využívám jako nepromokavy spacák,plastenku nebo jen tak na zahráti.Naposledy jako nepromokavy fusak na dvě děti při procházce s dětmi na sanich.Da se použít jako dodatecna deka pro dva (vymrzla chata).Při zavěšení za oka v kombinaci se spacakem a karimatkou se vyspite kdekoliv ve větru v dešti. Je to dražší ale já koupě nelituji.Jen bych asi doporučil rovnou vzít verzi xl. balení a váha skoro stejne.ale vejdou se dva lidi. já ho dokupoval..

Zanechat komentář