logo

Bushcraftportal.cz

Nepořádek v lese

19.06.2019 / Kategorie: Oheň, Potrava, Přežití, dovednosti, Příběhy, Příroda, TIPY / Napsal: / Komentáře: 6

V dnešním článku se zmíním o nešvaru a tím je pohazování odpadků v lese. Nebo rovnou vyvážení odpadu do lesa.

Už kolikrát jsem o tomhle chtěl …


V dnešním článku se zmíním o nešvaru a tím je pohazování odpadků v lese. Nebo rovnou vyvážení odpadu do lesa.

Už kolikrát jsem o tomhle chtěl napsat, ale vždycky si říkám, nedělej to. Nerozčiluj se, rupne Ti cévka ☺

Ano, tohle mně děsně vytáčí. Šíleně.

Nedokážu pochopit, že v době, kdy je sběrný dvůr na každém rohu, kdy jsou popelnice všude poblíž, se najdou lidi, kteří jsou schopni odpad pohodit v lese. 


Kolik váží plná lahev s Coca Colou? Nebo plechovka piva? A kolik váží ten prázdný obal? Vždyť je to nějakých 32 g. A obal od nanuka, tatranky a podobně? Ani zvážit mi to nejde, jak málo to je. 


Ale stejně je lidem zatěžko to odnést zpět do civilizace. 

Kapitolou sama pro sebe jsou pak menstruační vložky, dětské pleny a podobně. Ale asi nejvíc jsou vidět vajgly a ubrousky. Toaleťák je zlo, když je na suchu tak se rozkládá dlouho, pokud ho zahrabete, tak rozklad urychlíte.


Ale vlhčený ubrousek je masakr. Nejhorší je, že lidi nejsou schopný to ani po použití zamaskovat. Patou odhrábnout lupení nebo jehličí a pak to zakrýt. Hnus.

Pro zajímavost sem hodím tabulku času rozkladu různých materiálů: 

Odpadek Přibližná doba rozkladu
ohryzek jablka, hrušky 16 dní
papír 4 měsíce
slupka od banánu 5 měsíců
slupka od pomeranče 1 rok
vlněná ponožka 1,5 roku
krabice od nápoje bez hliníkové fólie (kefíry, čerstvá mléka) 7 let
nedopalek cigarety s filtrem 15 let
plechovka 15 let
igelitový sáček či taška 25 let (nové ekologické tašky se samorozkládacím degradabilním plastem 1 rok)
žvýkačka 50 let
plastový kelímek 70 let
PET láhev, plastová láhev 100 let
alobal nebo tetra-pak s hliníkovou fólií 100 let
jednorázové pleny 250 let
sklo tisíce let (ale možná nikdy)
polystyren desetitisíce let (ale možná nikdy)
struny do sekačky pravděpodobně nikdy (nové bio struny do 10 let)

Zní to drsně? Je to drsné.

Já s tím bojuji, nejlepší je začít u sebe. Nosím pytel na odpadky a cestou čistím a sbírám odpad. Né ten svůj, ten si vždy odnesu, ale odpad po druhých. Je to věčný boj.Možná zbytečný. Možná by stálo za to, někoho chytit a seřezat lískovým prutem na holou prdel, aby mu to došlo. Párkrát se mi stalo, že jsem někoho načapal. Byl jsem hodně, hodně agresivní a divil bych se, kdyby dotyčný ještě někdy něco pohodil. Ale obávám se, že si někdy naběhnu a natrefím na většího a silnějšího ….. ☺Co mě však dohání k šílenství, jsou černé skládky. Jak může někoho napadnout naložit bordel a místo do sběrného dvore zajet „x“ km do lesa a tam hodit sedačku, pneumatiky, sklenice, plasty z aut, ledničku, záchod a podobně. Zatím se mi nepovedlo nikoho chytit. A až se to stane, tak se to nedovíte, protože dotyčný dostane nakládačku. Velkou. Aby si to zapamatoval.

Ideální by byla nějaká organizace. Hlídka, která bude chytat tyhle lidi a pak přijde exemplární potrestání, a flastr na který nezapomenou. Uvidí to i další a snad to ty další potenciální škodiče odradí.


Pokud máte nápad jak tohle zlegalizovat, nebojte se vyjádřit. 

Když to tak po sobě čtu, asi jsem se zase nechal unést. Mrkněte na video, po jehož natočení jsem napsal tenhle článek a pak to nechal u ledu. Ale jo, dám to sem. K pobytu v přírodě to také patří.


A díky všem, kteří jste aktivní při „odmořování“ přírody od lidského odpadu.


Pokud chcete třídit tak se Vám budou hodit tyhle informace.

A jedno staré video 🙂

Mějte hezký den Kraken

6 komentářů

 1. Selvo
  dne 4.9.2019 v 11.30

  Dobrý den,
  obdivuji Váš zápal, osobně jsem se přistihl, že také instinktivně uklízím odpadky. Nejvíce mi to nedá na oblíbených cestách například v Jizerských horách kam jezdíme s dětmi na chalupu. Pokud mám k nějakému místu trochu vztah, tak mi to nedá. V Praze, kde je neskutečný bordel skoro všude, mě to naopak ani nenapadne. Jednou se bude muset všechen plast zakázat vyrábět, jinak ho bude všude neskutečné množství. Pokud se legálně může všude trousit struna z motorové kosy, nevidím důvod proč by lidé nemohly odhazovat vajgly, plechovky a vlastně cokoli komkoli. Dokonce i pneumatiky automobilů a brzdové destičky tvoří drobný odpad, který jde do vody a do moří. Tím, že to není vidět jako plastová láhev v lese neznamená, že to nevadí. Sběr viditelného odpadu jako to děláte vy nebo já na horách je jenom psychologická útěcha, že se s tím dá něco dělat. Lidé se bohužel nepoučí, dokud je to nezačne přímo ohrožovat.

 2. Selvo
  dne 4.9.2019 v 11.43

  Ještě jsem si vzpomněl na jeden příklad, že lidem ani úřadům na odpadech příliš nesejde. U nás ve městě nedaleko Prahy je asi 5. hektarová skládka z období socialismu. Nějaké 4m netříděného odpadu, kterou si pamatuji z dětství ( plasty, sklo, barvy, elektrospotřebiče, eternit, zbytky aut, suť ) . Skládka leží přímo u potoka, který ji pomalu z jedné strany odebírá. Nedávno tuto skládku město prodalo soukromému developerovi, který na skládce postavil rodinné domy. Tím se v územním plánu ze skládky stalo rodinné bydlení a je uklizeno. Vítejte v ČR

 3. Dutch
  dne 9.9.2019 v 8.10

  Tohle je opravdu nekonečný příběh. Nikdy jsem nikoho neviděl, ale je to všude. Na vandrech nasbíráme nejvíc pet lahví. Jsem přesvědčený, že toho dost odhodí i lesní dělníci, protože jsou lahve od pití často mimo cesty a sem tam i obal od oleje do pily.
  U vlhčených ubrousků je potíž, že většina je z plastu a nerozkládá se vůbec, což si spousta lidí neuvědomuje. Chce to brát ty, co mají na obalu symbol, že je možné je splachovat do záchoda. Dají se koupit malinké ultralehké lopatky na zahrabávání výkalů, které se např v USA běžně používají návštěvníky Národních parků.
  Letos jsem si na Lounsku všimnul šílené věci. procházeli jsme často kolem chmelnic a ty dráty se nahoře přivazují plastovým provázkem, při sklizni se to uřízne a zbytky jsou všude. Kousky plastového svinstva v okolních lesích, zapracované do půdy koly traktorů. Nevím kdo to vymyslel, ale je neuvěřitelné, že se tohle smí používat.
  No a kapitola sama pro sebe jsou bezdomovci. Je neuvěřilné co dovede jeden člověk nahromadit bordelu za pár měsíců. Vyklízeli jsme jedno místo v chráněném území, kde ten člověk strávil zimu. Byl toho plný kontejner.
  Nezbývá, krom vlastního sběru při cestách, organizovat brigády a účastnit se jich. Např. již dost známé akce, kterou v rámci Českého svazu ochránců přírody organizujeme Ukliďme svět – Ukliďme Česko.

  • Dvořák Vojtěch
   dne 18.9.2019 v 11.12

   Když to tady čtu, je to celkem marný boj. Hlavně obecně na slovanské národy neplatí nic jiného než karabáč a pokuty.

   Pokud by někdo chtěl podpořit zálohování odpadu posílám odkaz na iniciativu. Osobně si ale myslím, že to zase bude nějaká pračka peněz.

   https://www.zalohujme.cz/

   Není špatné se zapojit do hlášení různých problémových míst ve veřejném prostoru. Přeposílá se to přímo obcím a různým institucím.
   Sice ve více případech to končí někde v koši. Ale alespoň tam na úřadech státní zaměstnanci neusnou na vavřínech…

   https://www.zmapujto.cz/

 4. Michal
  dne 12.1.2020 v 5.04

  Jo je to na pytel :). O to víc žasnu v místech kde jdu a nic tam na zemi neleží, jsou taková, krásná. A těch pár kousků které dál od toho nejhezčího jsou vezmu pryč. Jednou za čas to vyluxuju co poberu, ale znám i místa kde je to marné – je to les vyrůstající z bordelu. Poberu, z bordelu – rýmuje se, hezké. Čím jsem starší tím jsem ale rezignovanější.

 5. Jako lesák trávím v lesích hodně času a tak jsem už uvyklý brát si na pochuzku také plastový pytel. Specielní kategorií lesních bordelářu jsou houbaři. Zpravidla s oblibou chodí po lese z plechovkou piva v ruce, kterou pak klidně odhodí, totéž se týká i vajglu a pod. Kdyz je upozornite tak vam zpravidla zdělí, že čistý les je vaše práce.


Zanechat komentář