Vodní filtry značky Sawyer používáme už hodně let. Na každém výletu, akci, kurzu nebo vojenském cvičení.

Vodní filtr považuji jako pojistku. Nesmí chybět v žádném batohu, brašně nebo KPZ. Vždy si nosím vodu s sebou na okamžité použití. Ale kdykoliv je možnost tak vodu doplňuji a to právě ze zdrojů, které při putování najdu. 

Každý zdroj prověřuji, abych vyloučil možnost kontaminace chemií nebo těžkými kovy. Poté následuje filtrace Sawyerem.

Pokud jdu sám jako jednotlivec, vystačím si s filtrem Sawyer Mini, pokud se skupinou lidí, vždy beru Sawyer Squeeze, který je větší a má větší průtok. Také má proti filtru mini lepší náustek, může se lépe napojit do sestavy, kde filtrujete z lahve do lahve.

Už před pár lety jsem si v duchu říkal, že by Sawyer mohl udělat něco velikostí Sawyer Mini, ale s výhodami Squeeze. No a je to tady. Filtr Sawyer Micro Squeeze. 

Pro srovnání jsem je nafotil vedle sebe a také přidávám tyhle TTD (takticko-technická data ☺).

Sawyer Squeeze – rozměr: 145 mm délka, tloušťka 50 mm a váha 72 g – cena 1990 Kč 

Sawyer Mini – rozměr: 132 mm délka, tloušťka 32 mm a váha 40 g – cena 1190 Kč

Micro Squeeze – rozměr : 110 mm délka, tloušťka 40 mm a váha 45 g – cena 1290 Kč

A teď ještě obsah prodejního balení. Sada obsahuje:

 • vodní filtr Micro Squeeze
 • skládací lahev 1l
 • náhradní těsnění
 • hadičku
 • redukci na čištění
 • čistící stříkačku
 • návod k použití ☺

Na první pohled jsou rozdíly minimální. Proč se mi líbí Micro Squeeze? 

Pokusím se vše sepsat do pár bodů:

 • malé rozměry a váha
 • velké množství přefiltrované vody až 378 tisíc litrů (při správné údržbě)
 • velmi snadné použití
 • nová technologie skládací lahve (pružnější, tenčí a odolnější)
 • díky redukci nabízí víc možností filtrování, ale i údržby
 • šroubovací náustek

Teď si všechny body rozebereme.

Malé rozměry a váha.

Proti starému Squeeze je o polovinu lehčí a menší. Proti Mini je kratší, sice maličko baculatější, ale schováte ho do kapsy a ani ho necítíte. Váha je fakt zanedbatelná.

Velké množství přefiltrované vody až 378 tisíc litrů (při správné údržbě)

Starý Squeeze má větší kartuši, větší a rychlejší průtok vody, ale myslím si, že 378 000 litrů vody je dost pro představu. Pokud budete filtrovat denně 4 litry vody, tak za rok je to 1 460 litrů. To znamená, že filtr zvládne filtrovat vodu 258 let. ☺ K údržbě se dostanu. 

Velmi snadné použití

Do přiložené skládací lahve naberete vodu, našroubujete filtr a otočíte filtrem dolů. Po chvilce, až se nacucají vlákna ve filtru, začne vytékat voda. Rychlost filtrace je cca 1,5 l za minutu. Někdy to trvá déle, ale dá se to uspíšit, když trochu zmáčknete nádobu s vodou.

Skládací lahev můžete nahradit jakoukoliv PET lahví, která má stejný závit. Také můžete nasadit vak na vody, který má stejný závit.

Mnou doporučené lahve jsou od firmy CNOC viz recenze zde.

Takto si můžete filtrovat vodu rovnou do úst pomocí šikovného zavíracího náustku anebo odšroubujete náustek a nafiltrujete si vodu do hrnku nebo další nádoby.

Další možnost je využít brčko, které nasadíte na filtr a můžete přímo pít z vodního zdroje. Je to trošku namáhavější, ale dá se to.

Nová technologie skládací lahve (pružnější, tenčí a odolnější)

Stará skládací lahev byla silnější, tvrdší, hůř se balila a díky tomu se stávalo, že po několika stovkách rozbalení a zabalení se objevovaly dírky. Nová lahev je tenčí, dá se zmuchlat jako kapesník a výdrž má slušnou. Tu svojí žmoulám pár měsíců a těch rozbalení a zabalení už má za sebou stovky a drží skvěle.

Tohle se jim v Sawyeru povedlo.☺ Také má větší objem, ta stará dodávaná s filtrem byla jen 0,5 litrů, kdežto tahle nová má obsah 1 litr a dá se koupit samostatně stejně jako ta o objemu 2 litry.

Díky redukci nabízí víc možností filtrování, ale i údržby

Ano, ta malá modrá věc je redukce, která se našroubuje místo náustku a můžete tak propojit dva vaky, dvě skládací lahve nebo dvě PET lahve. Můžete tak čistě a bezpečně filtrovat třeba za přesunu.

Pokud budete filtr čistit, tak potřebujete stříkačku, do které naberete čistou vodu. Pak stříkačku nasadíte na filtr a prostříknete filtr proti směru filtrace. To znamená, že se nasazuje tam, kde byl náustek.

Z filtru tak budou vyplavovány nečistoty a po několika prostříknutí bude filtr čistý. Tak a díky redukci můžete stříkačku nechat doma a nahradit jí skládací lahví anebo PET lahví a postup je pak stejný. To je jednoduchá vychytávka.

Doporučuju mrknout sem na starší článek, kde čištění filtru názorně ukazuji.

Šroubovací náustek

Ten se dá zuby otevřít i zavřít. Nafiltrujete si kolik vody potřebujete nebo se jen napijete a pak to díky náustku uzavřete. Náustek se dá odšroubovat a místo něj našroubujete redukci a můžete pak filtrovat nebo čistit. Taková drobnost se však může ztratit a tak je lepší redukci pojistit proti ztrátě. Já jí mám buďto na šňůrce, parakordu nebo karabince viz fotka.

Do článku jsem se snažil dostat praktické informace a zkušenosti s novým filtrem Sawyer Micro Squeeze. Jak funguje filtr, co má uvnitř, včetně testů rozborů atd. o tom všem se píše ve starších článcích.

Aby v tom byl pořádek, dávám sem jen odkazy, kde se můžete dostat na všechny dostupné informace.

Filtr je uvnitř stejný jako Sawyer Mini, technologie výroby je totožná.

Technologie filtrů SAWYER zde

Nejčastěji kladené dotazy na filtry SAWYER zde

Mějte čistou vodu a hezký den. Kraken 

Sdílet

Zanechat komentář