V dnešním článku se podíváme na další retro batoh z voskovaného plátna.  O jeho větším bráškovi, který nese jméno Vandrák, jsem psal zde. 

Poutník je objemově menší batoh než Vandrák a je tak určený spíš na výlety, potulky po okolí, cestování apod. Je dost prostorný, aby pobral jídlo a věci na vaření a také náhradní oblečení, ale o tom si něco řekneme až později.

V recenzi uvidíte fotografie Vandráka v pískové barvě a Poutníka v zelené, aby se to dalo dobře rozpoznat. 

Vandrák je můj a Poutníka jsem si půjčil od kolegy Thoma. 

Začneme hláškou jednoho našeho zákazníka 🙂 

POUTNÍK JE KUS POCTIVÉHO BATOHU – ŽÁDNÝ RÁDOBY MÓDNÍ VINTAGE HADR.

Popis

Batoh je kompletně vyroben ze stanovky s hydrofobní a tužící úpravou a následně ošetřen WAXED technologií hloubkového voskování, díky čemuž je velmi odolný vůči vodě i špíně. Voskování dodává batohu osobitý vzhled a styl. Vedle stanovky byla použita 100% hovězí kůže, doplněná o mosazné přezky a nýty.

Batoh je tvořen celkem 2 kapsami, jednou hlavní a druhou kapsou v přední části na ZIP. Hlavní komora batohu je uzavíratelná pomocí dvou popruhů/řemenů a přezek.

Na víku batohu je menší kapsa na ZIP sloužící k uložení drobností. Nechybí polstrovaná záda i ramenní popruhy. Batoh je připraven pro použití s bederním pásem, který je možné zakoupit společně s batohem za zvýhodněnou cenu.

Výška batohu je 460 mm, šířka 300 mm a hloubka 200 mm. Přední kapsa má rozměry 300x200x90 mm.

Váha batohu 1550 g. Objem max 35 l. 

Použití

Jak už jsem zmiňoval, jedná se o výletní batoh nebo na klasické potulování s vařením v přírodě – bohatě stačí. Zabalil jsem se do něj i na letní přespávačku v lese.

Hamaka, spacák, nafukovací karimatka a trochu jídla a pití. Záleží, jak ho naložíte, ale po 20 km už budete cítit ramena, teda já jsem je cítil. Další přespávačku jsem batoh osadil bederním pásem a naložil ho 14 kg a za dva dny jsem ušel 34 km a dalo se to v pohodě. Bederní pás tomu hodně pomohl.

Pokud budete s batohem plánovat delší putování, tak neváhejte a bederák pořiďte. Stačí ho jen prostrčit připraveným otvorem na batohu. Stejně to má i větší Vandrák.

Jinak jsem většinu výletů používal Poutníka bez bederáku. 

Vlhkosti se bát nemusíte. Voskování je stoprocentní a vodu nepustí. Trochu tu stoprocentnost kazí zip, ale ten když stříknete silikonovým sprejem na zipy, tak tudy se také nic nedostane.

Ani když s báglem praštíte do bláta a vody. Prostě uvnitř jsou věci v suchu. Voskování je opravdu poctivé. 

Na výlety s dětmi, na svačinu a věci na hraní v lese, je ideální. Bral jsem na podobné akce i Vandráka, ale ten už je prostě větší a býval nezaplněný. Poutník je menší a je prostě akorát.

Obrovskou výhodou jsou silně polstrovaná záda. Batoh tak můžete ledabyle naplnit čímkoliv a do zad Vás nic tlačit nebude.

Batoh Poutník je jiný svým designem. Batohu vévodí dva masivní zipy, a halda přezek a kožených řemínků a průvleků.

Vychytávky

Zastavím se u pár drobných vychytávek.

Horní kapsa ve víku je na zip a pojme větší mobil a peněženku. Vše tak máte po ruce. Na prostředku kapsy je kožené logo firmy JUBÖ BUSHCRAFT Czech republik.

Velká dolní kapsa, opět na zip. Je obrovská. V klidu pojme pět plechovek piva, dva krajíce chleba a půl šišky salámu 🙂 

Nebo třeba kameru, mikrofon a foťák.

I bivakovací plachtu s kolíky a hamaku, samozřejmě záleží na druhu.

No, prostě je fakt velká. 

V horní části kapsy je otvor pro vložení topůrka sekery. Uvnitř kapsy je očko, aby topůrko drželo, kde má. Hlavu sekery pak můžete schovat pod víko batohu. Atd.

Na pravém boku je dvojice popruhů s přezkami. Uchytit tam sekeru, nůž, stativ, a podobně. V dolní části je plochá otevřená kapsa, do které můžete danou věc zasunout.

Na druhém boku jsou přišité kožené průvleky na připevnění deky, kožešin a dalších větších věcí.

Uvnitř batohu je velká kapsa přišitá k zádům batohu. Tam se vejde třeba pánev, nebo šest vajec v přepravním boxu a podobně.

V dolní části je z popruhu udělaná jako molle vazba. Tam můžete připevnit třeba stan. Jsou tam našité tři pruhy a jsou prošité po čtyřech centimetrech. Variabilita je obrovská.

Všechny nýty jsou podložené kouskem kůže, aby se nevytrhla látka. Nýt vyměníte i na koleni, kdyby k tomu došlo. 

Mosazné kování je opravdu mosazné a kožené věci jsou z opravdové kůže. 🙂 

Plusy

Pevná silná látka, jejíž pevnost umocňuje voskování. Říkám tomu batoh pro tři generace. Není to žádný hadr, ale fakt pevná stanová látka. Tím jak je vše voskované, batoh po vyprázdnění zůstane sám stát. Jediné kdy trochu povolí je horko. To vosk poleví a batoh je poddajnější.

Kožené popruhy jsou navždy. Občas potřebují máznout kondicionérem na kůži, nebo koňská sedla.

Pevné šití. Speciálně na tyhle batohy jsme museli pořídit hooodně výkonnou mašinu na šití. 

Na fotkách to není znát, ale doporučuju se na batoh přijet podívat. Naživo je to jiná liga. Prodejny máme v Praze nebo v Šumperku. 

Nezničitelný batoh, i když do něj naložíte kameny, tak se o něj nemusíte bát.

Vypadá ošuntěle a nenápadně, teda méně nápadně než army batohy nebo batohy sportovní, prostě stará klasika.

Minus

První minus je pro někoho i plus. Voskované plátno se během používání ohýbá a jakoby se láme. To dělá ten vosk ve vláknech. Po pár použitích bude vypadat jako padesát let používaný vak. Stačí však horký vzduch, fén nebo horkovzdušná pistole a vosk se zatáhne a batoh bude jako nový. Jak jsem psal, pro někoho to může být plus a pro druhého mínus.

Druhé minus s tím souvisí. Pokud necháte batoh na velkém slunci, tak vosk povolí a může se trochu vsáknout třeba do knihy nebo oblečení, které budete mít uvnitř. Dělá to jen ze začátku, a proto doporučuju, hned před použitím vystlat novinami a nahřát batoh. Pak už to bude dělat minimálně. PS: stalo se mi to, když byl batoh v autě na slunci a bylo tam 60 stupňů. 

Mezi minusy napíšu i složitější dotažení hlavních popruhů. Je tam kožený proužek a mosazná přezka. Je lepší si to nastavit na zemi a pak batoh nahodit. Osobně jsem to nastavil jednou a pak už jsem na to nesahal. Tedy až teď v zimě (teplá bunda) jsem o dvě dírky povolil. Jinak je vše ok.

Závěr

Tohle je batoh pro milovníky staré klasiky. I když jak říkám, Vandrák se mi líbí víc. Jedná se však o bytelný batoh, který vydrží všechno. Pokud ho postavíte do louže, tak se o sucho uvnitř nemusíte starat.

Batoh je objemný, jen jak jsem psal, Vandrák je na tom s místem lépe. Víko batohu hezky kryje vchod, který se dá ještě stáhnout šňůrkou.

Pokud ale batoh narvete až po okraj, tak už víko nezavřete. Ale je tu prostě ta možnost batoh o cca 20cm zvětšit, když bude potřeba. 

Myslím, že tenhle batoh neudělá ostudu ani ve městě. Naopak, řekl bych, že se ve městě a v zastavěných oblastech cítí dobře.

Je na každém jaký batoh si hodí na záda. My budeme ve vývoji nových batohů z retro-edice pokračovat a už se pár kousků testuje. Ty Vám neukážu, ale ukážu vám nějaké předchozí testovací modely. 

Pokud Vás zaujal voskovaný batoh Vandrák nebo Poutník, ještě jednou doporučuju, stavte se na prodejně anebo nás klidně zastavte, když nás potkáte. Určitě jeden nebo druhý budeme mít na zádech. 

Hezký den přeje Kraken

Sdílet

2 komentářů

  1. Batoh vypadá moc pěkně a hlavně propracovaně, naživo jsem ho bohužel neviděl, ale takhle na fotkách mi přijde, že hrozně „svítí“ ty kožený doplňky, na tý pískový barvě to tak nevynikne, ale k tý zelený mi to nějak nepasuje…

Zanechat komentář