V dnešním článku se podíváme na tip na rychlý a jednoduchý podpalovač. 

Ano bez mučení se přiznávám, že to trochu smrdí Survivalem. Ale člověk se velice snadno může dostat do situace, kdy bude potřebovat rozdělat oheň. Propadne se pod ním led a spadne do ledové vody a podobně. V takovém případě není čas na pózy a hrdinství.

Tady jde o minuty. 

A tak se může hodit pomocník pro rychlé rozdělání ohně. Ano, jsou různé zapalovače, zápalky a podpalovače, které nám můžou s tímto problémem pomoct. Ale dá se doma vyrobit pomocník, který se hodí i na jiné věci než je rozdělání ohně.

Odličovací tampon, když se rozevře a zapálí jiskrou z foresteelu, dokáže hořet cca 20 vteřin. Je to dost? Také ale dokáže sát vlhkost a tak ho musíte před ní chránit.

Moje krabička poslední záchrany je velikosti krabičky od diabolek. Mohla by být šroubovací, ale stačí i obyčejná. Kdyby bylo potřeba, dá se po obvodu zalepit lepenkou.

Každopádně do klasické krabičky od diabolek se vejde až deset tamponů. 

Ty nastříkáte olejem na zbraně, WD40  apod. Tím se tampon stává voděodolným. Skvěle chytne jiskru z firesteelu a hoří nesfouknutelným plamenem víc než minutu. 

Než ho spálíte, můžete s ním namazat čepel nože, kus kovu co nechcete, aby korodoval anebo i odstranit saze z nádobí či smolu z oblečení.

Taková blbina, že? Ale je to jednoduché a funguje to. Pokud krabička dobře těsní, tak má podpalovač neomezenou životnost. 

Vždy mám jeden v batohu i v taktické vestě. Hlavně na vojenských cvičeních nebo na military akcích tuhle věc vytahuju a používám. Prostě není čas ztrácet čas. 

Pokud někomu nestačí minuta ohně, mrkněte na tuhle vychytávku od Dave Canterburyho. 

Podobně velký tamponek hoří sedm minut. Ale stojí nějakou korunu. Psal jsem o tom zde.

Mám rád věci, které slouží k více účelům. A tenhle podpalovač je jednou z těch věcí.

Každopádně zajímavé vychytávky najdete v e-shopu viz odkaz.

Hezký den přeje Kraken 

Sdílet

1 komentář

  1. Zdar, já si schovávám zbytky vosku ze svíček. Stačí ho pak rozehřát a namočit do něj chomáček vaty a udělat z toho takovou hroudičku/slzičku. Vršek, za kterej to při namáčení držím, zůstává „suchej“ a na pohodu chytne jiskru (nebo se pak dá pár vláken vytáhnout). Tahle blbinka hoří přes deset minut (a to si ty hroudičky dělám jen velikosti 2-3cm) a na pohodu to zapálí cokoli, ten plamen je fakt silnej. Někdy po ránu s tím zapaluju i kamna, když jsou děti zmrzlý a nemám třísky a oheň chci hned. Nebo oheň venku i když je vlhko.

Zanechat komentář