S tímhle vakem jsem se setkal v několika publikacích na přežití, u zahraničních bushcrafterů .

 Foto: Paul Kirtley.

A také na našich kurzech, kde kolega Honza Jirka předvádí, jak tenhle vak funguje. Honza má vak z novodobé produkce z USA.

Millbank je hojně využíván nejen britskou armádou jako před filtr na vodu v bažinatých oblastech, ale i jinde. Je to skvělá pomůcka jak z vody odstranit nečistoty, bahno, tlející zbytky, písek a podobně.

V našich podmínkách se zdá, že je to zbytečné, že zde nic nehrozí. Opak je pravdou.

Pokud se člověk při putování přírodou vyhýbá civilizaci, tak musí sáhnout po přírodním zdroji vody. Když narazíte na vodní tok, je dobré se poradit s mapou, aby si poutník nevybral potok protékající pastvinou, polem nebo vesnicí. Budu na tohle téma psát článek.

Chtěl jsem říct, že mnohdy není na výběr. I když se snažíme vybírat nejlepší místo pro sběr vody, tak často bývají ve vodě nečistoty, tlející zbytky, písek a podobně. A těchto věcí nás zbaví právě Millbank.

Pokud k další úpravě vody používáte vodní filtr, tak je nutné zbavit filtrovanou vodu nečistot, jinak hrozí jeho ucpání. A v přírodě ho těžko vyčistíte.

Když budete nabranou vodu čistit chemicky (kapky nebo tablety), tak opět je lepší zbavit vodu nečistot, které můžou v sobě ukrývat nebezpečné zárodky.

Také při převařování vody je lepší nevyvařovat si do čaje tlející zbytky apod. Ta chuť bahna zkazí člověku náladu.

Voda se dá přefiltrovat přes gázu, menstruační tampon nebo kus látky, šátek, nebo kapsu kalhot

Tohle vše jde dělat s pár mililitry vody, ale pokud budete potřebovat vody víc, tak je Millbank přesně pomůcka pro Vás.

Co tedy Millbank odstraní? Písek, bahno, kal, rozkládající se částice a podobně. 

Pozor!

 Po vyčištění ve vaku Millbank je nutné vodu dále upravit, filtrovat, třeba filtrem Sawyer, nebo převařit či chemicky vyčistit.

Neodstraní viry ani bakterie!!!

Co to vlastně je? Millbank

 Jedná se o vak vyrobený z bavlny. Je to hustě tkané plátno. Po namočení se jeho vlákna roztáhnou a tím filtrují vodu. Do vaku se vejdou cca 3litry vody, váží pár gramů. Dodává se s přepravním obalem a je opatřen šňůrkou pro zavěšení.

Jak používat Millbank? 

Je to strašně jednoduché. 

Vak ponoříte do vody, klidně do té špinavé co budete filtrovat. Pomačkáte a opakovaně do vody ponoříte. Je potřeba vak před použitím dobře máčet. Klidně 5-10 minut. Jinak se vlákna nenasají vodou dostatečně a bude filtrování litru vody trvat i několik hodin. Viz můj první pokus. 🙂

Našel jsem místo, ponořil na minutu do vody a nabral špinavou vodu. Prvních deset minut voda jen kapala a byla kalná. Za deset minut jsem měl jen půl hrnečku. 🙂

Při druhém použití jsem nechal vak máčet deset minut, opakovaně jsem ho vyždímal a zase máčel a to se vyplatilo. Tohle je dobré neuspěchat.

Vyplatí se to a pak vak funguje, jak má.

Takže po dobrém namočení naberte plný vak vody a zavěste. Pro zavěšení je zde i lanko s olivkou. Pokud naplníte plný vak, nechte odkapat na zem klidně čtvrt vaku. Tohle je další důležitá věc. Při těchto prvních minutách se průsakem dostává voda z vnitřku vaku na povrch a odplavuje nečistoty, které na vaku ulpí.

Pokud vodu budete hned sbírat, uvidíte, že je kalná. Po cca 5 minutách je už čistá. Tak to prostě funguje. Do vaku se vejde cca 3 litry vody, takže se nebojte a nechte vak pracovat a prvních pár minut nechte vodu kapat na zem.

Pokud vše uděláte dobře, tak filtrace litru vody vakem Millbank zvládnete za 10 – 15 minut – plus příprava.

Ano, je to zdlouhavé, ale funguje to.

Čištění

Po použití vak otočím naruby a opláchnu nebo oklepu nečistoty. To lze udělat v přírodě.

Vak usuším pověšený na batohu a poté zabalím do přepravního vaku, který je přišitý k Millbanku.

Po příchodu domů, vak namočím a jemným kartáčem vykartáčuju nečistoty, jak zevnitř, tak z venku. Vak se pak dá propláchnout savem nebo octem a horkou vodou. V přírodě by šel sterilovat v horké vodě v ešusu, nebo kotlíku. 

Pak samozřejmě usušit a uložit do váčku.

Jaká je životnost?

Při správné údržbě je životnost neomezená. Na zahraničních forech jsem natrefil na borce, kteří filtrují vodu s Millbankem z druhé světové války. 

Jako o každé vybavení je nutné se postarat i o tenhle vak, hlavně když je vlhký.

Ukázka

Já jsem si na ukázku pro video připravil dvojitou filtraci.

Použil jsem vak Millbank na přefiltrování nečistot a pak říznutou Pet lahev jako nádrž na kapající vodu a na dolním konci je filtr sawyer. 

Ochránil jsem tak svůj filtr před zanesením. Mrkněte co vše Millbank zachytil. To už by byl Sawyer ucpaný a musel by se pracně čistit.

Myslím, že tohle se Helikonu povedlo. Dobrá a cenově dostupná věcička. 

Hezký den a čistou vodu přeje Kraken.

Sdílet

Zanechat komentář